DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9763 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6625
2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Credit cumparare locuinta, sfaturi

jack
post 5 May 2009, 08:54
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 4 January 06
From: London




Asigurarea imobilului o platesti sigur; fiind ipotecat in favoarea banci...e normal.
Mi se pare mult insa 110 ron/luna pentru asigurarea de viata.
BCR-ul afiseaza la costuri 2,5% comision acordare si 600 ron comision de analiza. Din pacate...incep sa apara costurile "ascunse".
Daca restul actelor sunt ok si dupa cum spui suma a fost transferata in contul vanzatorului, poti face scandal ca n-ai fost informat si ca nu e prevazuta chestia asta in contract. Sincer...sansele sunt destul de mici sa renunte ei complet la ce iti cer dar sigur mai rezolvi ceva.
Bafta!


--------------------
Vauxhall Astra 2004 SRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 5 May 2009, 09:45
Post #32


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Am 26 de ani. Cand am discutat despre oferta de credit mi s-a spus clar ca asigurarea de viata e GRATIS. De asemenea am si completat un formular de asigurare de viata, am semnat si eu si reprezentantul bancii, deci pot sa spun ca am facut asigurarea de viata.
Asigurarea imobilului am facut-o, am platit 320 ron pe an, nu asta e problema.
Oricum nu mi se pare normal, mi-au zis clar ca asigurarea de viata e gratis, iar acum dupa ce vanzatorul deja a scos banii din cont, totul e gata, semnat mai vin cu faze dinastea, si mi se pare mult prea mult 110ron/luna.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 May 2009, 10:51
Post #33


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




daca ii primesti inapoi aia nu e asigurare, ca banii de Casco sau RCA nu-i primesti inapoi daca nu ai evenimente, in cazul tau se poate spune ca ii primesti in 5 ani inapoi daca nu dai coltu' sau cum?!


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 5 May 2009, 10:58
Post #34


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Ceva de genul, nu am fost atent atunci ca eram pe fuga, nici nu am realizat bine, initial am crezut ca platesc o singura data 110 ron si gata, dar se pare ca nu. Oricum nu mi-au dat nicio hartie, nu am semnat ceva in acest sens. Cand o sa ma duc cu intabularea o sa intreb detaliat, pana atunci vreau sa aflu parerea voastra pe forum in legatura cu chestia asta.

Merci!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 5 May 2009, 11:54
Post #35


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Aia nu e asigurare in sensul clasic al cuvantului, ci o combinatie de asigurare cu capitalizare, chestii, socoteli, scheme etc.
Rupe contractul cu golanii aia, dai banii degeaba.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 5 May 2009, 12:35
Post #36


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




La ce contract te referi? La cel de credit? smile.gif In cazul asta ma gandesc ca e cam tarziu.
Totusi nu as dori sa fac in plus cine stie ce asigurare cu capitalizare si alte chestii DE CARE NU STIAM CAND cand am semnat contractul de credit.

In fine, azi am umblat sa schimb contractul de rds pe numele meu. Surpriza, nu se poate. Trebuie sa il inchida vechiul proprietare (sau sa astept minim 30 de zile si sa il inchid eu in numele lui), apoi sa fac alt contract pe numele meu. Alti bani si aici.
Trebuie sa merg si la electrica, sper sa nu patesc la fel.

Asa ca pentru doritorii de achizitii de apartamente - dupa ce ati platit totul inca nu ati terminat smile.gif ... nici cu plata nici cu umblatul.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 5 May 2009, 12:40
Post #37


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Asigurarea de viata. Tot un contract e si ala.
Bine, acum mai depinde ce mai scrie si in contractul de credit...
Cu Electrica, he he... daca fostul proprietar are contor vechi, va fi si mai funny...
Ah, sa nu uit: sa mai pui ceva banuti de-o parte si pentru fondul de rulment.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 5 May 2009, 12:42
Post #38


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Fondul de rulment ce mai e? blink.gif

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 5 May 2009, 12:42


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vdaniel
post 5 May 2009, 13:24
Post #39


Dacia si atat


Group: Members
Posts: 267
Joined: 24 March 09
From: moldova di nord




Citeste inca o data contractul de credit.Daca nu e prins nimic in contractul de credit referitor la asigurarea de viata , nu plati nimic


--------------------
dacia 1310 1999 - bt-www
respir deci traiesc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 7 May 2009, 13:21
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Andy_ACS @ 5 May 2009, 13:42)
Fondul de rulment ce mai e?  blink.gif

Bafta!
*




un fond constituit de asociatia de locatari/proprietari, din care se platesc facturile.
in principiu, banii din fondul asta ti-i recuperezi cand pleci din asociatie (vinzi apartamentul, ceri de la asociatie sa-ti restituie fondul de rulment, iar cumparatorul plateste, la randul lui, fondul de rulment).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 7 May 2009, 14:04
Post #41


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Legat de fondul de rulment - inca nu mi l-au cerut, dar maine vreau sa ma duc la asociatie sa vad despre ce e vorba.

Legat de asigurarea de viata - sfatul meu e sa fiti FOARTE atenti la ce semnati si la ce e obligatoriu si ce e facultativ (optional).
Cei de la banca sunt FOARTE dornici sa va faca sa va inscrieti la tot felul de asigurari, produse de economisire, etc, iar de multe ori se poarta de parca ai fi obliogat sa faci contractele astea aditionale.
Daca nu seti atent sau nu esti o fire mai 'razboinica' poti sa 'o iei in mana' cum se zice.
Eu azi am fost sa duc intabularea ipotecii si pana la urma m-am convins ca asigurarea de viata care imi era propusa era una facultativa, cea obligatorie si gratis fiind facuta deja. In plus asigurarea asta de viata propusa mie era o mare porcarie - depuneai 110 ron pe luna timp de 5 ani, deci in total depuneai 6600ron. La final ridicai 7200ron. Deci in 5 ani 600 ron... ce gluma de produs....

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vdaniel
post 7 May 2009, 14:52
Post #42


Dacia si atat


Group: Members
Posts: 267
Joined: 24 March 09
From: moldova di nord




Deci ai rezolvat cu asigurarea, foarte bine.

Multa bafta, iar pt noi ceilalti multa---multa atentie cand semnam un asemenea contract.


--------------------
dacia 1310 1999 - bt-www
respir deci traiesc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 7 May 2009, 15:05
Post #43


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Da, am rezolvat.
Ca o concluzie pentru cine mai doreste credit ipotecar: In general bancile vor sa ai avans (minim 25-40%). De asemenea trebuie sa ai bani de acte, comisioane, notar (in functie de zona, pret apartament, valoare credit, la mine a fost vorba de 3000euro). Trebuie de preferat concediu pentru a alerga dupa acte. Atentie la cat evalueaza banca apartamentul, ei de obicei incearca sa il subevalueze, asa ca teoretic se poate ca voi sa aveti nevoie de osuma de la banca suma, iar banca sa nu va poata de credit decat pe o suma mai mica. Atentie la ce semnati, atentie la diverse produse pe care cei de la banca incearca sa vi le bage pe gat. Dupa achizitia apartamentului urmeaza deplasare la financiar, intabulare ipoteca si drept de proprietate, schimbare la electrica, tel;efon, cablu, net, asociatie,etc.

Spor!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 7 May 2009, 15:22
Post #44


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Ce ti-au propus cei de la BCR era o polita tip unit linked. Este un produs care combina o asigurare de viata cu o componenta de investitie. De aici si randamentul mai mic pe partea de investitie, calculat cum ai facut tu mai sus. Pentru ca in suma platita lunar o parte este prima de asigurare.

Mie mi-au cerut fondul de rulment la prima intretinere de plata. L-am platit in vreo 3 rate. Pastreaza chitantele de la asociatie pentru sumele platite ca fond de rulment. Cand vei vinde apartamentul, poate vei avea nevoie de ele sa dovedesti cat ai platit fond de rulment.

Sa stapanesti sanatos apartamentul!

This post has been edited by daniel_p: 7 May 2009, 15:25


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 21 May 2009, 10:17
Post #45


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Referitor la titlul topicului...
Sfat: Nu faceti credit! Descurcati-va cum puteti (chirie...).
La dobinzile/comisioanele actuale devii sclav pe viata.
Fata de vara trecuta, acum euriborul a scazut la sub 2%, iar bancile si-au marit marja fixa:
bank.JPG ( Size: 55.21k ) Number of downloads: 331

Lacomia si nesimtirea bancilor este greu de descris si se manifesta cu complicitate politica (vezi comisioanele ILEGALE practicate inca cu succes).


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 21 May 2009, 10:28
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Si stai sa vezi dupa ce trece criza si vine inflatia cum ajunge EURIBOR la 5% din nou. Atunci bucurie pt cei cu EURIBOR + 8%


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 21 May 2009, 14:47
Post #47


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




dragilor, marja nu se modifica daca in contractul de credit scrie ca e fixa
ce vezi tu acolo, e probabil marja aplicata creditelor ipotecare acordate dupa o anumita perioada, in speta dupa 20.10.2008


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 21 May 2009, 15:51
Post #48


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Pai a zis careva altceva?
Faptul ca nu se modifica si e si imensa (fata de dobinzile la credite prin tarile "normale") este tragic.
Iar sfatul era sa nu va imbulziti la credite in conditiile actuale (adica in 2009, deci dupa data mentionata de tine...).


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 May 2009, 15:57
Post #49


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




E cu dus-intors. De acord ca e de evitat creditul in orice imprejurare, insa acum si preturile la apartamente sunt mici.
Anul trecut erau dobanzile mai mici, insa pretul apartamentelor era mult mai mare. Asa ca eu cred ca acum e o perioada buna de cumparat apartamente, numai ca nu oricine o sa poata (iti trebuia cam minim 40-50% avans in termeni reali).

La dobanda variabila avem intr-adevar euribor + marje_fixa_banca. Aceasta inseamna ca dobanda variaza numai in functie de variatia euribor. Daca acesta creste iti creste si dobanda, daca scade iti scade si dobanda.

Exista si credite cu dobanda fixa. Eu asa am luat, am 9.5% dobanda fixa pe toata perioada creditului (la euro). Cu tot cu comisioane ajunge la un ~10.5% DAE.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 May 2009, 07:15
Post #50


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




daca mai asteptai, prindeai programul guvernului cu garantarea, se lauda ca va trebui 5-10% avans.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 22 May 2009, 08:34
Post #51


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




probabil ca programul ala de la guvern va fi tot ca programul ANL. spagi la greu.




--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 22 May 2009, 08:43
Post #52


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(argon @ 22 May 2009, 08:15)
daca mai asteptai, prindeai programul guvernului cu garantarea, se lauda ca va trebui 5-10% avans.
*



E posibil, aviz celor care vor sa faca credit, e o facilitate importanta.
Oricum pentru mine e mai bine ca am reusit sa dau avans mai mare (chiar daca si din banii de avans am imprumutat o parte de la rude smile.gif ) pentru ca nu ma intind pe perioada foarte mare si in felul asta dobanda platita e cat de cat ok.

Legat de programe ale statului - sunt sceptic, de exemplu era pe la tv o reclama cum ca daca economisesti pentru a cumpara o locuinta statul iti da 25% in plus. O mare bataie de joc, de fapt e 25% din suma economisita dar nu mai mult de 250E. Cu alte cuvionte statul iti da 1000Ron pe an maxim. Iar daca vrei sa economisesti in felul asta bancile care sunt foarte nesimtite si profitoare iti dau dobanda doar 3% la ce economisesti, ca de, iti da statul 25%. Asa ca per total ai ocazia sa iesi mult mai prost, nu mai spun ca trebuie sa faci un contract cu ei si sa depui bani ca pentru o rata. Asa ca inca nu am incredere in programele astea de la stat.

Oricum parerea mea e ca pe timp de criza, cand nu e de lucru, statul ar trebui sa incurajeze puternic investitiile in infrastructura, in locuinte, pentru ca e clar ca la noi e deficit de asa ceva. In felul sta o parte din someri si firmele care nu au de lucru ar reusi sa supravuietuiasca si avand bani si de lucru la randul lor ar cheltui ajutand alte firme, etc.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 22 May 2009, 09:24
Post #53


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




"Programul" este inca o dovada a servilismului...
Ce face "statul"? Ia asupra sa (noastra) riscul de neplata, astfel bancile nu mai au nici o grija (daca aveau vreo una...) cu recuperarea banilor.
Sa zicem ca iti cumperi o casa cu credit din asta garantat si la un moment dat nu mai platesti. Ce se intimpla? Esti executat DE STAT care va plati bancii garantia (max 60mii de euro) apoi vinde casa si-i da bancii restul pina la acoperirea totala a creditului. Si ia ghiciti... toate astea pe cheltuiala statului (iar ni se baga mina in buzunar), iar bancile nu au nici o grija/cheltuiala.
Prin asta se evita situatii de genul celor care s-au intimplat in State, cind bancile s-au trezit cu o gramada de case pe care vroiau sa le vinda si care generau costuri (impozite, intretinere, paza...), de au ajuns sa le vinda la preturi ridicole doar pentru a scapa de ele.
Acum 'statul' s-a imprumutat cu 20mld, bani pe care ii vom plati cu totii si care vor disparea in citiva ani (o mare parte fiind "trasi" de banci si de firmele private straine din RO - la presiunea carora s-a facut acest imprumut bineinteles ordonat si politic).
Nenorocirea este ca nemaiputind sa "plaseze" banii in credite catre populatie (care a fost si este mintita/țepuita continuu, 'legal') s-au gindit "niste baieti" ca e mai sigur/rentabil sa indatorezi o tara intreaga care v-a plati garantat.
Parerea mea este ca preturile la case in RO sint mari in comparatie cu ce ofera acestea per ansamblu.
Sigur ca pretul este dat de cerere si oferta, dar sa nu uitam ca in general, locuind la bloc:
- atunci cind deschizi un geam eventual ca priveliste vei avea blocul vecin cu chilotii vecinilor intinsi pe sirma sau vei simti un miros de gratar de la vecinii care fac picnic in parcarea supraaglomerata.
- apa calda ori este neagra ori are 25*C;
- gradul de educatie al vecinilor/odraslelor acestora te agreseaza zilnic.
Si pot continua la nesfirsit... Nu putem invoca preturile "din vest" ca si comparatie.
Parerea mea este ca de fapt ne pacalim amarnic cu... "cererea/oferta", "piata" la care si-au dat concursul din plin si bancile care au alimentat specula pentru ca 'niste baieti' sa faca bani.
Cum naiba sa dai in Buc 120mii pe un apartament (coteț) intr-un bloc in care la multi consumul de apa rece/calda este de 1mc/luna.
Eu zic ca pretul care conteaza este cel platit in realitate, care (in general la achizitii imob.) include si costuri/dobinzi. Daca acum 1.5 ani o casa costa 100mii si plateai in 30 de ani 300mii, iar acum aceeasi casa este 50mii, dar scumpindu-se creditele vei plati tot 300mii... ceva nu e in regula... de fapt s-a calculat gradul maxim de indatorare si cu ala "se lucreaza", iar romanii vor plati mult si bine...
"Programul" pina la urma cred ca este o "petarda" electorala asa cum "guvernul" Boc ne-a obisnuit, o data pe luna "iese la rampa" cu cite o prostie cit casa...
Sper ca ne vom trezi si nu "vom mai pune botul" la tot ce este "senzational"...
Cu bancile poti face "afaceri" imprumutind sume relativ mici pe care sa le poti achita repejor ca altfel... esti mincat...


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 22 May 2009, 10:14
Post #54


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Din pacate pt noi stam in blocurile tip cutie de chibrit comuniste nu fiindca ne-a placea f tare, dar atata ne permitem.
Una e sa iei un apartament de 50mp cu 50000 EUR si alta sa iei unul de 100mp cu 150000EUR. In primul stai inghesuit dar ai bani sa-l platesti, sa-l intretii, sa ai si tu o viata, sa faci un copil, sa faci un concediu. Vezi chilotii lu' vecinu, dar poate o vezi si pe vecina de 16 ani de vis-a-vis cand se dezbraca sau si-o trage cu colegu de liceu, sau femeia de 40 ani, divortata si care isi face o bucurie cu un vibrator sau te invita pe la ea. Esti aproape de metrou, de tramvai, de autobuz, ai magazine in jur, ai cu cine sa bei o bere. Daca vecinu face un gratar, te duci si tu cu o sticla de vin si carne si pui si tu o tura la sfarait.
In cel de-al doilea platesti poate o rata care nu-ti permite nici sa respiri usor, vecini sunt oameni mai cu bani dar nu neaparat mai civilizati. Au bimveu sau mertzan dar sunt tot melteni cu greieri in calcaie. Ai spatiu dar nu mai ai bani de mobila.
Cel mai bine e sa stai la casa, dar si aici costurile sunt mari:
- Gardul de jur imprejur
- Exteriorul casei
- Interiorul casei
- Acoperisul
- Pivnita
Vecinii sunt de obicei doi sau trei, dintre care sigur nu te vei intelege cu unul.

Asa, dupa off-topic sa trecem la subiectul nostru:
Creditul ipotecar este un instrument folosit in intreaga lume pt cumparaturile pe perioade lungi.
Cel mai bine e sa faci imprumut cu dobanda fixa pe intreaga perioada.
Nu conteaza cat de mare e numele bancii, ci cat de corect e contractul. Cel mai bine este sa te pricepi la contracte.
Daca nu te pricepi, iei pe cineva cu tine, un avocat sau chiar iti angajezi un broker de credite. S-ar putea ca acei 2-300 eur sa-i merite din plin.
Fa-ti timp de 3-4 luni o lista cu cheltuielile tale: imbracaminte, transport, etc si fa calculul astfel incat sa-ti ramana bani dupa ce platesti rata sa duci o viata decenta.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 22 May 2009, 13:21
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.044
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Corect insa pentru a face un credit in Ro, si a mai ramane si ceva bani trebuie minim 3000 Euro venit pe luna...


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 22 May 2009, 13:30
Post #56


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Bani oricum iti mai raman. Pentru ca gradul de indatorare nu ajunge la 100%. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:07
Forum Renault