DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9761 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6567
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Somaj tehnic - statul suporta impozitul 3 luni, E adevarat?

sddragos
post 9 Apr 2009, 21:30
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Salut,
Am o nedumerire. Stiu ca s-a dat o ordonanta de guvern prin care statul roman se angajeaza sa suporte plata contributiilor (atat din partea angajatului cat si a angajatorului) pe o perioada de maximum 3 luni pentru cei care sunt in somaj tehnic.
Ce inseamna asta? Ca la cei 75% din salariul de baza platit de angajator pe perioada somajului tehnic nu se mai plateste impozit (CAS, pensii, somaj, 16% impozit pe venit)? Sau e vorba doar de plata contributiilor la pensii, sanatate si fondul de somaj?
Adica, daca un angajat are un salariu de baza de 1000 lei (am luat o cifra rotunda ca exemplu), pe perioada somajului tehnic va fi platit cu 750 lei de catre angajator, iar la acesti 750 lei nu va plati nici un fel de impozit? Adica va primi 750 lei net? Sau nu e chiar asa?!!!
Merci pt lamuriri!


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 9 Apr 2009, 23:46
Post #2


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




poti sa spui si numarul ordonantei respective? sa citim direct de la sursa


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 10 Apr 2009, 08:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




OUG nr. 28/2009 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala.


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 10 Apr 2009, 09:04
Post #4


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




QUOTE
Art. 2 - (1) Pe durata întreruperii temporare a activității angajatorului prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare, dar nu mai mult de 3 luni, angajatorul și salariații sunt scutiți de la plata contribuțiilor de asigurări sociale datorate atât de angajatori, cât și de salariații care beneficiază de indemnizația de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
    (2) Indemnizațiile de care beneficiază salariații, de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, plătite din fondul de salarii, pe durata întreruperii temporare a activității angajatorului prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare, nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, pentru o perioadă de cel mult 3 luni în anul 2009, în înțelesul impozitului pe venit prevăzut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.
    (3) Prin sintagma contribuții de asigurări sociale se înțelege contribuția de asigurări sociale, contribuția de asigurări pentru șomaj, contribuția de asigurări pentru accidente de muncă și boli profesionale, contribuția la fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale, contribuția pentru asigurări sociale de sănătate, inclusiv contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate datorate atât de angajatori, cât și de salariații care beneficiază de indemnizația de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
    (4) Pentru perioada prevăzută la alin. (1) salariații își păstrează calitatea de asigurat.


Salariul de la care se pleaca este salariul de baza, iar contributiile de care sunt scutiti oamenii sunt cele referitoare la asigurarile sociale.. eu asa inteleg


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 13 May 2009, 08:27
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Am primit salariul pt luna aprilie (luna in care am avut 4 zile de somaj tehnic). Confirm ca la cei 75% din brut platiti pt perioada de somaj tehnic nu se percepe niciun impozit!


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 13 May 2009, 09:36
Post #6


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Eu stiu ca avantajul este ca iei mai multi bani net in somaj tehnic decat normal dar dezavantajul este ca contributiile pe care le plateste statul la pensii de exemplu se calculeaza la salarul minim pe economie adica 600 de lei, adica o sa luam o pensie mai mica biggrin.gif din cauza asta pt. cei care au salar mai mare de 600 lei


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:38
Forum Renault