DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9737 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6664
2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> clonare carte de credit/debit

b76bgaarh
post 4 Sep 2009, 09:23
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




stimati colegi
deschid acest topic pt a putea contracara cu sfaturi ...aceasta problema...

desi eram la curent cu acest fenomen de ceva timp.. pana nu se intampla cuiva "apropriat" nu il iei in considerare.
mai exact:

- sora prietenei mele a fost in vacanta in bulgaria la sfarsitul lui iulie. nimic deosebit pana aici... a platit hotelul... a scos bani de la bancomat...a facut si niste cumparaturi....
- la sfarsitul lui august a alimenta cardul/contul respectiv cu aproximativ 35000 ronin vederea unei plati....
- in momentul efectuarii acestei plati...din cont lipseau in jur de 5000 ron....iar in extras figurau ca retinere pt o plata intr-un mall din sofia....

- norocul a fost...ca a reusit sa blocheze acest tranfer.... o sa va tin la curent cu eenimentele ulterioare.....


acum....cum ne putem apara????

eu am urmatoarele masuri...daca este sa le zic asa:

- contul de card este diferit de celelalte conturi...chiar daca sunt la aceeasi banca (conturi mai vechi...acum cica nu mai ai voie... dar eu nu vreau sa renunt la ele).
- verific destul de des balanta contului....
- nu fac plati mari prin alimentarea contului de card...ci prin transfer direct din celelalte conturi.....
- inainte eram f atent cand plateam cu cardul.....acum trebuie sa recunosc ca sunt mai puturos si nu prea dau atentie....


sa auzim numai de bine.....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 4 Sep 2009, 09:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Pai nu prea ai cum sa te feresti, solutia cea mai buna este un card de la o companie/banca care iti asigura tranzactiile si-ti ramburseaza banii in caz de frauda....

poti sa adopti cateva reguli generale dar chiar si asa se poate intampla pociniogul:

-pe intenet se platesc doar companiile mari si serioase
-preferati plati alternative (paypal este foarte bun pentru asta)
-nu se da cardul din mana niciunui comerciant sau daca trebuie sa-l treaca el prin aparat mare atentie prin ce-l trece (restaurant, benzinari, magazine)



cardul nu trebuie neaparat clonat, e suficent sa-ti cunoasca numarul/data expirarii si CVC-ul si-ti goleste contul in 3 secunde.

This post has been edited by murfi: 4 Sep 2009, 09:33


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 4 Sep 2009, 09:36
Post #3


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




cam toate bancile iti returneaza banii in caz de frauda, in urma unei investigatii care poate dura maxim 45 de zile

in plus, trebuie sa fiti atenti si la bancomate cand retrageti bani.. recomand (desi nu sunt neaparat toate sigure) bancomatele localizate in sucursalele bancilor in defavoarea celor din diferite magazine. cele localizate in sucursale sunt verificate in fiecare zi de angajati


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 4 Sep 2009, 09:43
Post #4


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




se poate scapa usor de frauda - cu 2 conturi - unu cu banii si altu pe care sa il alimentezi cu sume mai mari doar cand ai nevoie si la care sa ai atasat si un card - si e bine sa ai la contul asta si un internet banking sa poti verifica tranzactiile - daca iti apare o tranzactie ciudata anunti imediat banca si blocheaza transferul, de fiecare data cum zicea si sadi iti recuperezi banii.

si eu am auzit de excrocherii pe la bulgari - i-a dat omului un bon pe care scria ca a platit n leva si de pe card i-au scos 2000 de euro - norocul lui a fost ca si-a dat seama repede si a reusit sa blocheze tranzactia mad.gif -


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 4 Sep 2009, 09:45
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




mda si la ATM-uri sa aruncati un ochi la fanta de intrare si ceva dispozitive de pe langa care ar putea fi camere de luat vederi improvizate.

Au fost si cateva ATM-uri false

Solutia cu doua conturi nu prea merge pentru folosinta intensiva pentru ca de multe ori ai nevoie de cardul de credit cand esti in vacanta si nu si acces tot timpul la IB..

This post has been edited by murfi: 4 Sep 2009, 09:48


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 4 Sep 2009, 10:01
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Atentie la tastatura ATM-ului. Tasta 5 trebuie sa aiba tamburusul pentru orbi.
Puteti pune limita pe zi. Eu asa am. Apoi blocati tranzactiile de pe internet. Ma indoiesc c-o sa aveti nevoie toata ziua de asa ceva. Chiar si un prieten va poate copia seria (toata) si data expirarii, apoi isi face cont pe vreun sait cu bunaciuni... Asta ca sa nu mai spun ca-si poate cumpara ce vrea. Deci obligatoriul cardul blocat pentru tranzactiile pe net. Daca aveti neaparata nevoie, sunati la nr de pe card, spuneti parola si vi-l deblocheaza.
Puteti sa va lipiti de cineva din banca care lucreaza la serviciul carduri. Daca cunoasteti o astfel de persoana, oameni v-ati facut. Ala poate face orice cu cardul.
Un foarte bun prieten a implementat serviciul de carduri intr-o banca. Asa ca va spun in cunostinta de cauza. O astfel de persoana-i sfanta. Va poate scoate din multe incurcaturi. Pe mine ma suna la orice tranzactie mai mare, sau care i se pare lui ciudata si ma intreaba daca eu am facut-o. Cand mi-am cumparat o centrala, imi spunea ATM-ul ca s-a terminat suma. Intepenisem. Cand colo, ala-mi pusese limita zilnica.
Cu toate astea, eu nu-s adeptul darii cardului din mana. Sa spunem, la o carciuma. Chit ca e blocat pe net, ospatarul (cum s-a si adeverit in nenumarate randuri) poate fi mana-n mana cu reteaua de falsificatori. Se duce si trage cardul prin "pisicuta". Din secunda aia s-o gatat.

Ca sa recapitulez.
Atentie la ATM
Nu dati cardul nimanui
Blocati tranzactiile pe net
Limita zilnica pe card

Si daca se poate, ar fi perfect sa gasiti persoana de care vorbeam mai sus. De mai multe ori mi s-a intamplat sa-mi traga ATM-ul sau POS-ul bani, dar sa apara ca tranzactie nerealizata. Neparandu-ti-se nimic nefiresc, incerci iar, merge si totul e bine. Numai ca tie ti-a fost blocata suma de doua ori. E adevarat ca nu se pierde, dar nici in contul tau nu mai e. wink.gif Aici intervine persoana asta, care-ti spune ce s-a intamplat cu banii tai si-ti rezolva problema in cateva minute.


--------------------
ZAZ Zaporojeþ 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 4 Sep 2009, 10:18
Post #7


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




victoras - tranzactiile pe net se pot face doar cu cardurile visa, acestea au si o serie pe verso care trebuie completata de fiecare data la tranzactii pe net - ca sa eviti astfel de probleme fa un card maestro


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 4 Sep 2009, 10:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Multumesc pentru informatie, dar le am pe ambele. Pentru mine e extrem de putin probabil sa am vreo problema cu un card. Cant am scris in paranteza "toata", exact la ce spui tu ma refeream. smile.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeþ 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 4 Sep 2009, 10:36
Post #9


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(aleksanders @ 4 Sep 2009, 11:18)
victoras - tranzactiile pe net se pot face doar cu cardurile visa
*



tranzactiile pe internet se pot efectua cu orice tip de card (debit/credit, visa/maestro/mastercard) atata timp cat este activ pentru plati pe internet

insa varianta cu un card care poate fi utilizat doar in mediu electronic si pe care il alimentezi doar cu suma de care ai nevoie e cea mai buna varianta


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 4 Sep 2009, 11:03
Post #10


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




"cardul nu trebuie neaparat clonat, e suficent sa-ti cunoasca numarul/data expirarii si CVC-ul si-ti goleste contul in 3 secunde."

Detaliaza un pic, ce-i CVC?
si ce naiba sa fac, sa acopar numarul cu banda adeziva?



--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 4 Sep 2009, 11:06
Post #11


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




cvc-ul e numarul de 3 cifre de pe spatele cardului, fara de care nu se poate efectua tranzactia pe internet. e un fel de pin, pe care daca il stie cineva inafara de tine (impreuna cu celelalte informatii: nume, numar card, data expirarii) poate efectua orice tranzactie pe internet.

tranzactiile se pot efectua chiar daca nu ai bani in contul de card, deoarece de obicei dureaza 2-3 zile de la data tranzactiei pana la "plecarea" banilor din cont, timp in care detinatorul cardului il poate alimenta


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 4 Sep 2009, 11:09
Post #12


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Pe verso-ul cardului se afla codurile CVC (4 cifre) si CVC2 (3 cifre). CVC2 de obicei este folosit ca metoda de siguranta suplimentara pentru tranzactiile pe Net.

detalii: http://www.sti.nasa.gov/cvv.html

sadi - nu, daca nu ai bani in cont si nici credit/descoperit un procesor de carduri corect iti va returna "fonduri insuficiente" intrucat trebuie sa blocheze suma in cont. Am patit chestia asta platind factura la mobil cu cardul.

This post has been edited by BlaueCorsa: 4 Sep 2009, 11:11


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 4 Sep 2009, 11:11
Post #13


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




Blauecorsa, sunt cazuri in care se pot efectua


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 4 Sep 2009, 11:15
Post #14


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Da, dar nu cred ca si in Romania. Cel putin GeCad (care e cam singurul clearinghouse de la noi biggrin.gif ) pune sigur "hold" pe suma.

This post has been edited by BlaueCorsa: 4 Sep 2009, 11:16


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 4 Sep 2009, 12:15
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Contul de card poate fi debitat chiar daca nu exista suficient disponibil pentru a efectua tranzactia (ma refer la contul de debit, nu cel de credit).

Pe afara se poarta tot mai des abonamentele facute prin internet. Odata incheiat un abonament lunar, contul poate fi debitat lunar cu suma ce trebuie achitata pentru serviciul prestat.

Singura solutie este sa aveti mereu grija cand utilizati cardul. Deasemenea pastrati legatura cu Banca, informati-va tot mai des de soldul disponibil. Cei care au IB au acces mai usor la tranzactiile efectuate.



--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 4 Sep 2009, 13:06
Post #16


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Cat de sigur e internet banking?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 4 Sep 2009, 13:21
Post #17


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




e destul de sigur, ai un user-name si o parola si iti accesezi conturile pe baza unui digipass care are o parola si care iti genereaza un cod unic de fiecare data cand vrei sa-ti folosesti.

important este insa sa nu iei in considerare toate spamurile primite de la banci, prin care ti se cer date de identificare

iar beneficiile utilizarii lui sunt enorme, daca stai sa te gandesti numai la faptul ca plata unei facturi dureaza maxim 1 minut, iar comisioanele de transfer interbancar prin internet banking sunt de obicei mai mici decat cele aferente unui transfer printr-un ordin de plata clasic


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 4 Sep 2009, 14:41
Post #18


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Sunt si la noi banci care ofera direct debit cu furnizorii...


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 4 Sep 2009, 14:59
Post #19


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e º t i




Eu nu inteleg o chestie... Daca detin un card de debit si am spre exemplu suma de 100 RON pe el, si vreau sa efectuez o plata de 150 RON, este posibil? Adica diferenta de 50 RON va fi retinuta la urmatoarea alimentare a contului? unsure.gif Eu credeam ca este acelasi principiu ca la o cartela sim prepay. Platesti cat consumi, pana cand ramai fara bani. blink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricaþie: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 4 Sep 2009, 15:08
Post #20


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




sunt posibile si astfel de plati - un coleg a avut 3 zile contul cu minus pana l-a alimentat cu bani biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 4 Sep 2009, 15:44
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Daca vrei sa platesti 150 ron si ai doar 100 ron, tranzactia va fi respinsa (in mod normal).

Totusi exista plati catre furnizori...aceste plati sunt efectuate din contul tau in baza unui contract. Adica luna de luna din contul tau se va lua contravaloarea facturii de la Romgaz, ApaNova chiar daca nu ai suficient disponibil in cont.

Contul va intra in debit neautorizat si banca va percepe o dobanda penalizatoare pentru suma cu care ai trecut pe minus. Aceste dobanzi penalizatoare depasesc uneori pragul de 30% / an... adica enorm.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 4 Sep 2009, 15:49
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ok...

deci ...continuam cu sfaturi despre protejarea cardurilor...va rog....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 4 Sep 2009, 15:49
Post #23


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




probabil ca exista un acord intre tine si banca care sa iti accepte un anumit descoperit - iar penalizarile sunt cu adevarat enorme - poate ne lamureste sadi cum sta treaba cu acel accept in care s apoti plati 150 daca ai 100 si apoi sa isi recupereze banii de la tine

4 Sep 2009, 15:51:
cat despre protejare - cat mai putini bani pe card - un cont paralel din care sa alimentezi cardul cu sume de care ai nevoie

This post has been edited by aleksanders: 4 Sep 2009, 15:51


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 4 Sep 2009, 16:05
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(b76bgaarh @ 4 Sep 2009, 16:49)

deci ...continuam cu sfaturi despre protejarea cardurilor...va rog....
*



Personal il protejez in portofel de factorii externi (apa, praf).

Nu cardul trebuie protejat, ci contul. Cardul ala e 0. Contul poate fi protejat doar printr-o atentie sporita in momentul in care efectuati aceste tranzactii.

Oricum, daca aveti o relatie activa cu banca (adica va mai interesati de situatia pe care o inregistrati, macar lunar) nu ar trebui sa aveti complicatii... chiar daca exista, acestea pot fi rezolvate, banca fiind mai mult decat cooperativa in astfel de cazuri.



--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 4 Sep 2009, 18:00
Post #25


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Card cu chip + ebanking. Unele banci au chiar optiunea de a trimite SMS cand se depaseste un anumit plafon per tranzactie.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 4 Sep 2009, 22:31
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(sadi @ 4 Sep 2009, 12:06)
cvc-ul e numarul de 3 cifre de pe spatele cardului, fara de care nu se poate efectua tranzactia pe internet.
*



Este vorba de ultimele trei.

Pe internet de multe ori platile stau "on hold" 2-3-4 zile timp in care cred ca pot fi anulate.

In legatura cu fraudele, exemplul de mai sus cu cei 2000 eur si factura de n leva, daca omul nu-si dadea seama si se efectua plata si-ar fi recuperat banii? Daca da, in cat timp?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 5 Sep 2009, 07:56
Post #27


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




St, ala e CVC2. blush.gif


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 5 Sep 2009, 18:00
Post #28


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Am vazut o chestie desteapta in Spania la o banca
Am facut plata pe net la o companie aeriana , am pus codul si cvc-ul , dupa cand am dat submit m-a redirectat catre o pagina secure (https) unde a trebuit sa introduc pin-ul si un fel de CNP deabia si dupa aceasta verificare tranzactia s-a efectuat .


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 5 Sep 2009, 20:59
Post #29


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e º t i




Eu cand am facut rezervare la un hotel din strainatate, cu cardul, eram pe o pagina secure (https) cand am introdus datele de pe card. Din cate stiam, pe net, nu ti se cere niciodata pin-ul cardului. Nu stiu eu bine? unsure.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricaþie: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jack
post 7 Sep 2009, 16:33
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 4 January 06
From: London




PIN-ul e stiu doar de posesor si atat!!
Nu trebuie divulgat nimanui!
Nu se introduce PIN-ul la o tranzactie pe net!






--------------------
Vauxhall Astra 2004 SRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 17:30
Forum Renault