DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9758 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6712
3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Credit refinantare, sfaturi, va rog

LNG
post 15 Jan 2008, 21:21
Post #1


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Ma intereseaza sa imi refinantez un credit auto. Ma poate indruma cineva catre niste produse bancare avantajoase?

Multumesc.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 15 Jan 2008, 22:28
Post #2


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Ca sa merite ai o singura varianta: credit de nevoi personale cu garantie imobiliara. Ti-l recomand numai daca ai in plan si alte achizitii sau investitii, altfel nu merita sa blochezi o proprietate imobiliara pentru un credit de 15.000 EUR.

Pe un alt topic spuneai ca mama ta este directoare de banca, nu poate ea sa iti dea detalii mai multe, nemaivorbind de oferte personalizate?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 15 Jan 2008, 23:29
Post #3


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Pai am intrebat-o, dar stie doar de oferta Raiffeisen, si acolo nu prea e avantajos ce vreau eu sa fac ...

Ma gandeam la o refinantare fara garantie imobiliara ...

This post has been edited by lng: 15 Jan 2008, 23:30


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 16 Jan 2008, 09:10
Post #4


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




sunt unele banci care iti dau max 15000 eur fara nicio garantie, sau banca asta care iti da max 20000 eur fara garantii.. evident pentru a putea primi acesti bani trebuie sa ai un salariu care sa-ti permita sa iei atatia bani, sau sa ai codebitori care sa contribuie si ei cu veniturile lor

pentru exemple vezi aici pt 15000 eur si aici pentru 20000 eur


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 16 Jan 2008, 09:49
Post #5


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




La Piraeus am creditul pe care vreau sa-l refinantez ...
Nu e problema de salariu ca e suficient de mare pt 20k ....
Dar se merita sa refinantez tot cu Piraeus ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 16 Jan 2008, 10:14
Post #6


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




sunt banci care iti ofera conditii mult mai avantajoase daca vrei sa refinantezi un credit pe care il ai tot la ei.. depinde cu cati bani vrei sa ramai dupa ce refinantezi. ar trebui sa vorbesti cu cei de la piraeus sa vezi daca ar fi ok sa refinantezi un credit tot la ei..


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 16 Jan 2008, 11:50
Post #7


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Pai e cam dezavantajos creditu asta auto pe care il am... vreau altu cu DAE mai mica. Si nu cred ca ar fi o idee buna tot la ei ca sunt cam scumpe creditele astea Piraeus. As putea sa pun apartamentu meu ca garantie imobiliara daca gasesc o oferta super tare, dar altfel as prefera fara.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 16 Jan 2008, 12:28
Post #8


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Singurul produs de pe piata care sa iti asigure o diferenta de DAE care sa merite efortul este un credit cu garantie imobiliara. Fara asta, sub 10% DAE mai greu gasesti, sau poate doar la banci mici in monede exotice.

Cea mai buna oferta a fost in noiembrie si decembrie la Milennium bank, unde eu am luat 15k EUR cu 6,9% in CHF, fara comision de acordare, doar 3% comision rambursare in avans si 0.3% comision lunar. DAE a ajuns al 10.2%, insa fata de 19% la BCR sau 23% la Raiffeisen e o diferenta.

Piraeus are si el oferte bune, cu atat mai mult nu gasesti o oferta foarte avantajoasa de refinantare.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 16 Jan 2008, 12:41
Post #9


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




Ai putea incerca si la IFN-uri. Sunt mult mai flexibile si accepta mai usor si venituri din surse diverse. Eu am rezolvat cu Domenia Credit.


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 16 Jan 2008, 12:48
Post #10


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Ma scuzati, dar am si eu o intrebare.
Vreau sa iau un imprumut de 3000 euro sa termin de achitat ratele la masina - credit facut de dealer la BRD. As putea gasi ceva avantajos?
Va multumesc frumos!
Numai bine!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 16 Jan 2008, 12:50
Post #11


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




QUOTE(AlexC @ 16 Jan 2008, 12:28)
Singurul produs de pe piata care sa iti asigure o diferenta de DAE care sa merite efortul este un credit cu garantie imobiliara. Fara asta, sub 10% DAE mai greu gasesti, sau poate doar la banci mici in monede exotice.

Cea mai buna oferta a fost in noiembrie si decembrie la Milennium bank, unde eu am luat 15k EUR cu 6,9% in CHF, fara comision de acordare, doar 3% comision rambursare in avans si 0.3% comision lunar. DAE a ajuns al 10.2%, insa fata de 19% la BCR sau 23% la Raiffeisen e o diferenta.

Piraeus are si el oferte bune, cu atat mai mult nu gasesti o oferta foarte avantajoasa de refinantare.
*



Mersi, am sa ma duc la Milennium sa vad daca mai au oferta aia...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 16 Jan 2008, 12:56
Post #12


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




LNG: depinde cat de repede vrei sa iei banii aia.. depinde de ce noroc ai, dar la millenium unii au asteptat si 3 saptamani pentru un credit de nevoi personale fara ipoteca


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 16 Jan 2008, 13:11
Post #13


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Nu ma grabesc oricum. Ideea e ca vreau sa inchid creditul asta neavantajos.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 16 Jan 2008, 17:03
Post #14


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Eu am luat 2 credite intr-o saptamana, la jumatatea lui decembrie. Mi s-a spus ca poate dura si 1 saptamana, insa in 4 zile am ridicat banii. Din pacate nu mai au oferta aia, acum este 3% comision acordare.

lng, daca gasesti vreo oferta care sa fie mai ieftine decat creditul tau si sa NU implice garantie imobiliara sa imi spui si mie, insa nu cred. Vorbim de o diferenta de minim 500EUR, altfel nu merita efortul.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crn
post 13 Mar 2008, 22:58
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




Cel mai bine este sa iei un credit in moneda in care ai veniturile pentru a fi acoperit din punct de vedere al riscului valutar.

Parerea mea este ca un credit in franci elvetieni nu e o solutie buna.


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditasse
post 13 Mar 2008, 23:25
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 15 November 07
From: P I T E S T I




Lng Un credit cu ipoteca implica niste costuri destul de mari... evaluarea ipotecii, taxa la notariat pentru ipoteca, ... si daca este credit de nevoi personale cu ipoteca atunci nici dobanda nu este mai avantajoasa cu mult decat unul fara ipoteca. (avantajoase dpdv al dobanziilor sunt creditele ipotecare in care banca iti plateste un bun pe care pune si ipoteca dar inteleg ca nu este cazul tau )
Acum daca faci credit la o alta banca, la refinantarea creditului initial vei avea de achitat comisionul de rambursare anticipata (2-3 poate 5 %)
Mai scazi din creditul nou un comision de acordare, unul de retragere, si ..probabil ca mai sunt ai altele...
Ideal este sa obtii tot de la ei o refinantare, sa ii convingi sa nu mai platesti comisionul de rambursare anticipata, si scapi si de comisioanele de transfer sau de retragere ...
Ia toate aceste in calcul, si vezi care oferta iti este mai convenabila.

This post has been edited by aditasse: 13 Mar 2008, 23:27


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004/ 1.6 16 v - ag 77 tas
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 14 Mar 2008, 00:09
Post #17


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




sunt unele banci care nu au comision de refinantare daca refinantezi un credit tot la ele, la altele nu conteaza daca refinantezi la ele sau la altele, comisonul e acelasi..
sunt banci care au un singur comision la acordarea creditului, care este cam 1%, la altele este comision de analiza dosar, comision de retragere numerar de la casierie, comision de acordare, comision de.. mai stiu eu ce..
aceste lucruri nu sunt valabile la toate bancile, ci fiecare banca are plusurile si minusurile ei..


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 26 Mar 2008, 22:00
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Ideea e ca oricat de bine ai intreba nu ti se spun toate costurile unui credit, va spun eu.... smile.gif



--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 31 Mar 2008, 09:06
Post #19


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Am renuntat la ideea de refinantare. biggrin.gif Prea multa bataie de cap.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 31 Mar 2008, 11:26
Post #20


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




Asa pare cand te gandesti pur teoretic, daca ai insa curaj sa iei in piept problema si sa te documentezi bine s-ar putea sa ai rezultate multumitoare.. smile.gif


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 31 Mar 2008, 12:56
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






Iti faci un calcul sa vezi daca merita sa te bagi in asa ceva, trebuie sa iei serios in considerare comisionul de plata anticipata la creditul aflat in derulare, taxele legate de transferul banilor dintr-o banca in alta, nivelul dobanzii la actualul credit si dobanda la noul credit, taxele de evaluare + notar + asigurari (de imobil - obligatoriu, de viata - daca se mai cere). Exista banci la care poti achitata anticipat o parte din credit cu comision zero, in anumite perioade ale anului sau banci la care poti opta pe dobanda fixa primul an dupa care la expirarea anului din nou poti merge cu dobanda fixa pe inca un an, la nivelul dobanzii fixe din anul respectiv; trebuie cercetat f bine - chiar s-ar putea sa faci o afacere cu refinantarea asta!

Bafta wink.gif


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 13 May 2008, 12:17
Post #22


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




Până în 2010, toate instituțiile vor fi obligate să elimine penalizarea aplicată restituirilor în avans. ING Bank și Banca Transilvania (BT) sunt primele bănci care au hotărât să ofere clienților posibilitatea de plată în avans a creditelor fără să perceapă comision.

sursa


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 13 May 2008, 14:31
Post #23


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




OFF
si leasingul? sad.gif

This post has been edited by UXE: 13 May 2008, 14:32


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 13 May 2008, 18:13
Post #24


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




de leasing nu stiu decat ca se va scumpi destul de mult anul asta


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adisan
post 19 Jul 2008, 18:31
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 19 December 04
From: ORADEA




oameni buni, am 2 credite cu dobinda variabila rata lunara, in total 410 Euro (550 ron si 255 euro) si as dori o REFINANTARE cu dobinda fixa.
Ma puteti ajuta cu o varianta , si daca se poate care sint pasii?
Mai e o problema, creditele le-am anterior casatoriei si acum in timpul casatoriei doresc aceasta refinantare, exista ceva aspecte de care trebuie sa tin cont?


--------------------
DACIA LOGAN Preferance 1.4 MPI - BH - xx - xxx
salutari din Ardeal....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 21 Jul 2008, 10:09
Post #26


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




In momentul de fata, tinand cont de dobanzile la RON care au tot crescut si se pare ca au ajuns la maxim si in ideea ca din iulie vom avea o reducere a ratei inflatiei, nu vad decat o refinantare in EUR sau in CHF.
O refinantare in RON la o dobanda fixa acum ar fi o mare prostie pentru ca se asteapta ca dobanzile la RON sa scada usor pe masura ce inflatia se calmeaza.

Daca vrei sa faci o refinantarea pe EUR la rata fixa atunci asteapta-te la dobanzi in jur de 10 – 13%.
Pentru inceput poti cauta oferte pe site-uri stil finzoom.ro sau conso.ro sau pe site-urile bancilor dar de baza este mersul la unitatile bancilor si discutia cu ofiterul de credit. Nu cred ca bancile se omoara sa dea credite la dobanda fixa dar exista ceva oferte cu siguranta.

Pentru pasii ce trebuie urmati nu iti face probleme ca iti explica ei. Aplici pentru credit si iti spun ei ce acte sa aduci.

Ce e special la refinantare este ca trebuie sa aduci la banca unde iti faci refinantarea adrese de la bancile unde ai cele doua credite pe care vrei sa le refinantezi. In aceste adrese trebuie sa se precizeze valoarea soldului ramas de rambursat din vechiul credit, comisionul de rambursare anticipata, dobanda pana la zi si alte costuri astfel incat banca la care faci creditul de refinantare sa stie ce suma sa transfere bancii la care ai vechiul credit.
Deoarece aceste adrese sunt, de regula, comisionate de bancile care le emit, unele banci s-au orientat si cer clientilor ce vin la refinantare un grafic de rambursare al vechiului credit semnat si stampilat de vechea banca si o copie a contractului de credit.

Dupa aprobarea refinantarii, banca va plati celorlalte doua banci sumele din adrese sau din calculul facut pe baza graficului si a contractului de credit si eventuala diferenta ramasa, daca faci un credit de refinantare mai mare decat suma celor doua credite de refinantat plus comisioanele aferente, ti-o lasa in cont la dispozitia ta.

Va trebui sa discuti si aspectul ca ai un credit in RON si ca, probabil, faci o refinatare pe EUR. Implica un schimb valutar.

Trebuie sa declari ca esti casatorit (desi ei nu pot verifica acest aspect) si poti aduce ca si codebitor sotia daca venitul tau nu e suficient.

Nu stiu sa iti zic care este regimul juridic daca unul dintre creditele anterioare casatoriei este ipotecar/imobiliar, doar tu esti titularul creditului, proprietarul imobilului cumparat cu credit anterior casatoriei esti tu iar acum faci o refinatare cu sotia codebitor.
Nu cred ca ar fi o problema daca refinatezi un ipotecar/imobiliar printr-un credit de nevoi personale.
Daca refinantezi tot cu un ipotecar/imobiliar dar acum cu sotia codebitor sau chiar fara sotie codebitor dar in timpul casatoriei, intreaba ofiterul de credit ce implica treaba asta si daca trebuie sa mai treci pe la notar (alti bani platiti smile.gif ) pentru modificarile necesare.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adisan
post 25 Jul 2008, 17:07
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 19 December 04
From: ORADEA




Ok, mersi. O sa revin cu amanunte in functie de ce oferta si modalitate de refinantare gasesc.


--------------------
DACIA LOGAN Preferance 1.4 MPI - BH - xx - xxx
salutari din Ardeal....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 1 Aug 2008, 22:16
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Cine ma poate ajuta cu ceva sfaturi?Am deja un credit de nevoi personale pe 10 ani cu o rata de 120 euro.Am un apartament pe care vreau sa-l vand si sa-mi iau o casa.Apartamentul valoreaza 43- 45k,iar casa 65k.Sotia are un salar net de 1000 ron,eu pot sa-mi modific pe cartea de munca salariul pana la un net de 2000-2200 ron,si avem si un bebe.Cum sa fac sa-mi iau casa?As vrea sa iau un credit cu ipoteca pe noul imobil in valoare de vreo 33k euro ca sa-l anulez si pe cel de 10k.Cum sa procedez,va rog?

This post has been edited by daniM: 1 Aug 2008, 22:16


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 1 Aug 2008, 23:25
Post #29


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




pentru 33000 eur nu e nevoie sa-ți modifici salariul de pe cartea de munca, pentru ca te încadrezi cu salariul tău și al soției tale (depinde și pe ce perioada vrei sa faci creditul respectiv)
dacă iți modifici salariul pe cartea de munca s-ar putea sa se vadă. sunt unele bănci care, deși nu cer carte de munca la depunerea dosarului, cer în timpul analizei acestuia. nu cred ca merita sa riști. modificările pe cartea de munca trebuie sa fie bine făcute..

cum sa faci credit pentru cumpărarea casei? cele mai bune informații le primești de la o banca, mergând acolo și întrebând care sunt condițiile și cum poți refinanța un alt credit.
sunt bănci care nu accepta refinanțarea unui credit de nevoi personale cu unul ipotecar


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 2 Aug 2008, 06:18
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Nu cred ca ma incadrez cu salariul meu.Sunt tehnician dentar,castig bine,dar mi-am pus un salariu de 625 ron brut.Pai daca imi modific salariul ,e perfect legal,nu?Chiar daca e o marire semnificativa de la 625 la 2500.Deci practic fac o marire de salariu,legala,cu decizie de marire depusa la ITM,pentru o luna,doua,pentru ca am inteles ca unele banci fac media intre salarii pe ultimele 3 sau 6 luni.Creditul vreau sa il iau pe 30 de ani,chiar daca il achit mai repede.Am fost ieri la Alphabank si mi-au zis ca nu am nici o sansa,chiar daca o sa ipotechez imobilul pe care il voi cumpara

This post has been edited by daniM: 2 Aug 2008, 06:24


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 16:08
Forum Renault