DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Merita jantele din aliaj ?, cu ele sau fara ele

Merita jantele ?
 
da , cu conditia sa fie MARI . [ 22 ] ** [13.02%]
da , chiar daca noile jante au aceleasi dimensiuni ca cele de tabla . [ 80 ] ** [47.34%]
nu , masina merge la fel si fara jante . [ 52 ] ** [30.77%]
nu , ele sunt prea scumpe pentru a fi cumparate ulterior . [ 15 ] ** [8.88%]
Total Votes: 169
Guests cannot vote 
SiloS
post 4 Jul 2006, 13:15
Post #1


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Nu stiu ce sa fac ... sa dau o gramada de bani pe niste jante frumoase care sa schimbe total aspectul masinii sau nu ?

Masina are jante de tabla din fabrica cu capacele originale .

Daca as cumpara numai jante cu caucicele originale este 0 .
Daca as cumpara jante mai maricele care sa dea bine as cheltui o gramada de bani si pe urma exista riscul la gropi . Nu vreau sa dau 9.356.000 Lei vechi [ cred ca atat costa O SINGURA JANTA PE 17" ] si pe urma sa iau o groapa si sa flutizez si janta si cauciucul .


This post has been edited by SiloS: 4 Jul 2006, 13:32


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 4 Jul 2006, 13:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




pana la urma de 40.000.000 pui benzina de 20000 km
si vezi toata europa dc nu ma insel...

apoi riscurile le-ai spus chiar tu.Daca te pricepi ce sa mai iti spun eu...
Dupa mine nu merita. Alea de tabla stock totusi au alta elasticitate la
gropile noastre.

This post has been edited by axabrt: 4 Jul 2006, 13:38


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Jul 2006, 13:25
Post #3


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Despre ce masina e vorba-n propozitie?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinasd.
post 4 Jul 2006, 13:28
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 2 June 06




Nu trebuie sa fie sport ca sa-ti pui jante din aliaj. La orice masina, gentile (potrivite) din aliaj ii schimba aspectul in mod semnificativ. La unele chiar spui ca nu mai e aceeasi masina, sa nu exagerez, dar arata mult mai tare cu jante din aliaj, indiferent de model, an si clasa.


--------------------
dacia 1300 1980 - cs 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 4 Jul 2006, 13:29
Post #5


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Am zis ca e masina , deci exclus x mad.gif sau vechituri tongue.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif .

Intrebarea este pana la urma una generala , nu prea are importanta daca vorbim despre un logan sau un audi a6 :wink:

This post has been edited by SiloS: 4 Jul 2006, 13:33


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Jul 2006, 13:33
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(axabrt @ 4 Jul 2006, 14:23)
pana la urma de 40.000.000 pui benzina de 25000 km
si vezi toata europa dc nu ma insel...


*




Daca masina nu consuma 4,5 litri de benzina la 100 km, mai socoteste odata biggrin.gif

@ Silos, mai gandeste-te la optiunea 3...nu cred sa fie prea confortabil...

This post has been edited by argon: 4 Jul 2006, 13:34


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
THESUN
post 4 Jul 2006, 13:35
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 25 May 06




Pai intrebarea e cam prea generala !...De ex. conteaza de ce vrei jenti de aliaj!caci eu personal mi-am pus pentru cresterea stabilitatii...Doar pentru estetica chiar nu merita decat daca n-ai pe ce arunca banii..Iar pentru treaba cu Logan nu e masina eu unu ti-as da un warn!..Adica totusi putin respect...


--------------------
DACIA 1310 - B 33 XUX
MENTE ET MALEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_d
post 4 Jul 2006, 13:44
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 343
Joined: 10 February 04
From: Bucuresti




Sormea are la ford fiesta jenti de 15 incaltate cu cauciucuri 195/50 R 15.

Arata bine, masina e mai stabila dar e mai zgomotoasa la gropi (am condus acelasi model cu jenti de tabla pe 14) si la cum conduce ea deja am indreptat doua jenti...

Daca esti atent in oras si iti permiti eu zic sa iei. Schimba total look-ul masinii si ai un plus de stabilitate.



--------------------
Dacia 1210
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinasd.
post 4 Jul 2006, 14:00
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 2 June 06




Cresterea stabilitatii - ca vad ca-i dati cu asta - la jantele din aliaj, de unde vine? de la faptul ca-s mai rigide? (daca sunt de aceeasi marime). Eu cred ca in primul rand e vorba de aspect, apoi de alte efecte.
Acum cele de tabla...doar nu se indoaie in curbe..sau? blink.gif


--------------------
dacia 1300 1980 - cs 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
THESUN
post 4 Jul 2006, 14:38
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 25 May 06




Pai daca iti iei jante de aliaj doar nu le iei la fel cu cele de tabla nu!?!?Nici anvelopele ...Le iei si tu sa creasca stabilitatea masinii si eu cred ca e foarte plauzibil din moment ce-i maresti ecartamentul ....Si nu alea de tabla nu se indoaie in curbe da' in gropi tot se-ndoaie mai mult ca cele de aliaj!!!...Ah un alt dezavantaj la aliaj e ca directia e ceva mai rigida tragi d evolan nu gluma insa la masinile cu servodirectie asta nu mai e un problem....

This post has been edited by THESUN: 4 Jul 2006, 14:39


--------------------
DACIA 1310 - B 33 XUX
MENTE ET MALEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdm
post 4 Jul 2006, 14:45
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 13 May 04




Masina cu jante din aliaj consuma si mai mult. Consuma mai mult din cauza ca sunt mai groase cauciucurile.
Daca vreti consum cat mai mic atunci trebuie jante de tabla si cauciucuri cat mai subtiri.


--------------------
Dacia 1410 cutie 5 trepte, GPL
Dacă s-ar institui un premiu Nobel pentru ratare, românii l-ar monopoliza pentru un secol.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
THESUN
post 4 Jul 2006, 14:49
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 25 May 06




E drept consuma ceva mai mult insa nu exagerat ...Oricum nu le poti avea pe toate...Si stabilitate si consum mic si estetica ...Acum faci si tu un mix din toate astea si live with that !!....

This post has been edited by THESUN: 4 Jul 2006, 14:58


--------------------
DACIA 1310 - B 33 XUX
MENTE ET MALEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinasd.
post 4 Jul 2006, 14:51
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 2 June 06




Vorbeam la aceleasi dimensiuni. In rest, e logic.
Cum e cu directia: mai rigida sau mai greoaie....?(cu genti din aliaj)
La aliaj stiu ca mai exista un risc: sa le spargi, nu numai sa le indoi.

Eu mi-as pune de 17 daca as avea mai multi banuti. Am vazut pe un Peugeuot ceva fain si s-ar potrivi de minune pe Logan...(cu balonaj mic).


--------------------
dacia 1300 1980 - cs 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 4 Jul 2006, 15:40
Post #14


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




P-asta cu consumul mai mare din cauza ca sunt cauciucurile mai groase n-am inteles-o. Omul schimba janta, nu cauciucul.

Daca janta originala (de tabla) are capac original (care sta bine si nu e prins cu cureluse de plastic), nu se merita schimbatul lor.

Daca vrei o janta mai mare decat cea initiala s-ar putea ca masina sa aiba o acceleratie mai slaba fata de cazul anterior.

Punctul 3: merge o masina fara jante ? deloc-deloc ? biggrin.gif

Cu gropile: ai luat o groapa mai adanca, se soldeaza cu indoirea jentii de tabla, se mai poate (uneori) indrepta. Daca e de aliaj si o crapi, merge la gunoi => alti bani pe o janta noua (mult mai scumpa decat una de tabla).

O janta de aliaj fara antifurt face mai repede picioare fata de una de tabla cu capac.

Si daca faci accident si ai alte roti decat ce scrie in certificatul de inmatriculare, ai pus-o ..


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinasd.
post 4 Jul 2006, 15:52
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 2 June 06




pai daca ti le iei (cauciucurile) cu balonaj mai mic, astfel cat sa nu se maresca diam. initial nu pierzi din demaraj.
Acum, cu consumul mai mare....nu mi se pare in regula. Nu e musai sa creasca, atata timp cat nu-ti pui cauciucuri cu balonaj mai mare. Asta la drum lung poate prezenta un avantaj, ca scade turatia motorului la acceasi viteza, dar la puterea Loganului e cam nasol.


--------------------
dacia 1300 1980 - cs 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 4 Jul 2006, 22:35
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




QUOTE(gdm @ 4 Jul 2006, 15:45)
Masina cu jante din aliaj consuma si mai mult. Consuma mai mult din cauza ca sunt mai groase cauciucurile.
Daca vreti consum cat mai mic atunci trebuie jante de tabla si cauciucuri cat mai subtiri.
*


Nu am auzit sa existe cauciucuri pentru jante de aluminiu si pentru jante de tabla. Daca iti pui alte dimensiuni e alta treaba, dar implicit nu are legatura.
ON TOPIC: eu stiam ceva cu discuri de frana racite mai bine, dar alt avantaj practic nu stiu.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 4 Jul 2006, 22:56
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Am votat "da , cu conditia sa fie MARI ." pt. ca sunt inca tanar si nu ma deranjeaza chiar asa rau la rinichi biggrin.gif

Oricum daca ai bani si esti dispus sa suferi putin la capitolul confort si eventual sa pierzi si putin la demaraj, atunci se merita.
Cat despre indoit si spart jante, galme la cauciucuri si alte probleme, cred ca se merita Casco. Daca totusi ai putin grija de ele, adica nu dai in toate gropile care iti ies in cale, daca nu lovesti borduri sau mai stiu eu ce, nu cred ca o sa ai probleme. La DNS am avut jante pe 14" cam 20000km, am julit una din prostie, in rest nici macar o zgarietura. Acum pe noua masina am pe 17" cu 225/45/R17, deja am luat 2 gropi zdravene cu rotile de pe dreapta si o alta groapa cu rotile de pe stanga, noaptea. Sunt inca intregi si jantele si cauciucurile.

PS: nu uitati: jante mari si talon mic la cauciucuri te cam obliga sa investesti si in cauciucuri de iarna.

QUOTE
pai daca ti le iei (cauciucurile) cu balonaj mai mic, astfel cat sa nu se maresca diam. initial nu pierzi din demaraj.


daca roata (adica janta+cauciuc) este mai grea pierzi sigur la demaraj. Ex: la trecerea de la 165/70/R13 la 185/55/R14 roata a luat in greutate cu aproape 1.5Kg, lucru care s-a simtit la demaraj.

This post has been edited by thunder: 4 Jul 2006, 23:04


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
def
post 4 Jul 2006, 23:04
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 9 April 06
From: Iasi




asa...am jenti de aluminiu pe 14..am facut pana si am mers pe janta de aluminiu vreo 2 km.doar s-a zgariat un pic.nimic mai mult.apoi,din cauza ca sunt mai late e muuult mai stabila la viraje..de exempu nu stiu daca se risca cineva la 110km/h sa traga relativ brusc de volan..eu am tras si nu a patit nimic masina.deci jantele de aliaj sunt bune wink.gif


--------------------
dacia nova gti - IS XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinasd.
post 5 Jul 2006, 08:23
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 2 June 06




Deci nu ma convingeti cu treaba asta cu demaraju' de nici o culoare.
Vrei sa-ti faci masina sa aibe o tinuta sport sa zicem: telescoape pe gaz, arcuri poate mai tari si bine-nteles jante din aliaj usor...Si eu acum sa cred ca pierd din demaraj ca mi-am pus jante din aliaj...Asta numai daca nu ti-ai ales jantele si cauciucurile corespunzatoare.
Ex: la un peugeot 407 sunt pe 16 (din tabla) si pe 17 (din aliaj, mult mai 'bengoase' si ceva mai grele ). de ce nu pierde nici macar o sutime la demaraj?
Acuma poate spuneti ca 'are de unde'...


--------------------
dacia 1300 1980 - cs 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 5 Jul 2006, 08:54
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




La mine se simtea pierderea de demaraj in tr. 1, in celelalte trepte nu prea se simtea. Dar depinde si de motor, de culpu, de putere. La DNS-ul meu, in tr. 1, pana la 3000 rot/min se simtea clar diferenta, abea dupa 3000 incepea sa traga mai bine.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 5 Jul 2006, 09:13
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




Eu cred ca tu ai pierdut din cauza ca roata era mai mare (nu cu mult, dar era) asa ca scadea cuplul transmis. Nu cred ca 1.5 kg/roata e asa mult, in momentul in care masina are mai mult de o tona.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bj
post 5 Jul 2006, 12:03
Post #22


membru de nevoie


Group: Members
Posts: 321
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




Haideti sa vorbim niste discutii:

1. Este recomandat ca iarna sa se mearga cu jante de tabla. Principalele argumente sunt ca janta de aliaj aduna si retine zapada si in plus este un risc mai mare sa dai intr-o groapa si sa o spargi. Cred ca si faptul ca devin mai casante la temperaturi mici este un alt argument.

2. Vorbim aici de diametrul rotii. Atat timp cat nu se schimba diametrul rotii recomandat de producator cu cat creste dimensiunea jentii cu atat scade "balonul" cauciucului. Cu cat scade "balonul" cauciucului cu atat simti mai tare in partea dorsala denivelarile de pe drum. In acest caz avantajele pe care le aduc jentile de aluminiu sunt:
- o greutate mai mica a masinii
- aspect
Atat timp cat nu se modifica diametrul rotii nu creste consumul, nu este afectat demarajul si nici puterea. In schimb se poate aduce un plus de stabilitate prin incaltarea cu cauciucuri mai late.

Sa va dau un exemplu. Pe Leonul meu am in momentul de fata jante de tabla cu cauciucuri 195/65/R15. Variantele acceptate de producator mai sunt 205/55/R16. A doua cifra din ambele marcaje reprezinta "balonul" cauciucului. La mine cu cat scade mai mult sub 55 cu atat incepe sa fie mai dureros la dos wink.gif

Daca as vrea sa imi pun de 17 as putea sa imi pun un 225/40/R17 (eventual cu niste distantiere) dar in cazul asta voi avea zdruncinaturi strasnice, si, cel putin pentru drumurile din Romania, iese din discutie.

Pentru asta as mai vrea sa se adauge o optiune in poll care sa fie ceva de genul: da, atata timp cat respecta specificatiile producatorului.

Recomandarea mea este:
- daca vreti sa luati jante de aliaj luati-le cu 1" maxim 2" mai mari decat rotile originale si pastrati diametrul original al rotii. Dat fiind ca vorbim de masini oarecum mici ramaneti la +1" maxim
- pastrati jentile de tabla pentru rotile de iarna. Va vor avantaja si la faptul ca veti putea pastra setul de roti pe care nu il folositi semiumflat, asa cum este recomandat si ca veti cumpara cauciucuri de iarna, care nu numai ca sunt mai ieftine, dar in acelasi timp au si "balonul" mai mare, lucru util iarna cand gropile sunt mai "mascate"


--------------------
Skoda / BMW Fabia Variant - de munca / F650 - capra exLeon, exDSN - B-65-xxx
BMW F650ST - tot un fel de capra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
QUASAR78
post 14 Jul 2006, 15:33
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 27 December 05




Se merita daca se schimba si cauciucurile iarna ( jante de tabla ) si vara aliaj
Suna bine , nu? biggrin.gif


--------------------
LOGAN PREFERANCE - IS 00 CDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinator
post 7 Feb 2007, 13:50
Post #24


Toriphile (EWF)


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 June 06




La capitolul estetica e un mare plus, dar daca vrei masina "strict pe buget" atunci e primul articol la care renunti.

Chiar, s-au facut studii intre materialul jantei si siguranta, stabilitatea masinii?


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6, 16 V, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasile82
post 7 Feb 2007, 14:40
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 482
Joined: 3 December 04
From: Ploiesti, Bucuresti




Lasand la o parte estetica etc. merita, pentru simplul motiv ca am caine obsedat de roti.


--------------------
Ex Logan, Renault Fluence 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin_bad
post 7 Feb 2007, 14:51
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 October 06
From: Bucuresti




QUOTE
pentru simplul motiv ca am caine obsedat de roti.


Care-i legatura? Jantele din aliaj nu-s udate de caini?

Referitor la optiunea 3 a pollului, masina nu cred ca merge deloc fara jante... Atunci e pe butuci, parca.


--------------------
suzuki sx4 glx 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasile82
post 7 Feb 2007, 14:56
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 482
Joined: 3 December 04
From: Ploiesti, Bucuresti




costin_bad janta de al nu rugineste. Janta de tabla nu se intelege cu urina de caine si-si manifesta protestul prin ruginire.


--------------------
Ex Logan, Renault Fluence 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin_bad
post 7 Feb 2007, 15:05
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 October 06
From: Bucuresti




Corect, la asta nu ma duse capu', dar e cam scump tratamentul asta antirugina.



--------------------
suzuki sx4 glx 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 13 Feb 2007, 10:09
Post #29


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Eu am jante de aliaj si merita, dar mi-ar trebui si unele de tabla pentru iarna ca sa nu mai permut cauciucurile wink.gif
Numa ca nu gasesc pe dimensiuni smile.gif

This post has been edited by paulp: 13 Feb 2007, 11:59


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 13 Feb 2007, 11:58
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(paulp @ 13 Feb 2007, 10:09)
Eu am jante de aliaj si merita, dar mi-ar trebui si unele de tabla pentru iarna ca sa nu mai permit cauciucurile wink.gif
*


Poate sa la permuti. wink.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:39
Forum Renault