DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> incalzire habitaclu, selector incalzire

gogutu-ubuntu
post 18 Jan 2017, 15:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 18 January 12




salutare la toata lumea.de curand,vreo 4 luni sunt "fericitul"posesor de solenta.masinuta arata bine,se comporta bine,dar am o problema cu selectarea clapetelor care distribuie caldura in masina.cel de la care am cumparat-o nu mi-a spus de aceasta problema.mai pe scurt,oricat as roti de selectorul care distribuie caldura spre parbriz,sau spre picioare,acesta nu schimba nimic,este blocat pe traseul de dirijare spre parbriz.este cam aiurea,pentru ca la un drum mai lung,se cam simte frigul la picioare,asta fiind destul de jenant.va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa dau bordul jos pentru a remedia problema.multumesc anticipat,si astept pareri.cu stima unsure.gif


--------------------
ford sierra 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 18 Jan 2017, 20:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Daca sunt pe cabluri...posibil sa iti fi scapat cablurile de actionare.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 23 Jan 2017, 22:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




Vezi ca ai 2 sufe micute care sunt
prinse de cele 2 butoane (1 ptr distributia aerului si una ptr cat de cald sa bage)
In prima faza ti-as recomanda sa vezi imediat sub bord daca nu cumva tine ceva sufele alea sau rotitele blocate unde sunt prinse sufele. Si da , daca vrei sa dai distribuitorul jos trebuie demontat bordul.....


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solenzul
post 23 Feb 2017, 00:40
Post #4


Membru curios


Group: Members
Posts: 404
Joined: 18 March 08
From: Campulung-Muscel




Eu am avut o problema similara. Rotitelor dintate le picasera dintii laugh.gif . Acum nu stiu daca de batranete sau cineva le-a fortat. Ca sa le vezi trebuie ca intai sa dai jos carcasa de plastic ce acopera mecanismul schimbatorului de viteze. Desfaci surubul ce se afla prins sub scrumiera si doua pop-nituri de plastic ce sunt in zona de picioare sofer/picioare pasager. Dupa ce dai acea carcasa jos o sa vezi in partea pasagerului doua rotite albe ce sunt actionate de un cablu metalic. Privind la ele suceste de buton si vezi ce se intampla. Daca rotitele sunt ok problema este la selector. Pe acesta nu prea ai cum sa il repari, cel mai bine e sa il inlocuiesti. Dar vei avea ceva de munca, dat tot bordul jos, etc... Iti doresc rezolvare usoara!


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima ; Duster Explorer 2017 ; - AG-09-***, AG-26-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:39
Forum Renault