DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Interzis cu bicicleta si rolele in parc !

CGB
post 27 Apr 2009, 08:09
Post #31


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




in parcu' carol, sus unde arde flacara aia din fata mausoleului, e platoul ala mare. taman bun de dat cu rolele. si ce-mi vad ochii alalteieri: pai cum termini de urcat scarile, in partea dreapta e o placa frumoasa de bronz in care o mana maiastra a incrustat urmatoarele randuri: "acest loc este un loc sacru, aici este 'mormantat soldatu' necunoscut. acesta nu este un loc de joaca. accesul cu rolele si bicicletele interzis".
ba, sa moara masa lu' ala de-a scris ineptia asta...sa stii ca d-aia se zvarcoleste soldatu' necunoscut in mormant, ca se plimba copiii cu rolele p-acolo. 'ti-ai dreq de comunisti!

This post has been edited by cristib: 27 Apr 2009, 08:11


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 27 Apr 2009, 20:12
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Bai, nu stiu de ce m-am gandit la filmul ala erotic, polonez, "Baba o da soldatului" biggrin.gif cand ai scris de mormantul soldatului necunoscut.

Am bagat astazi 10 kilometri de role pe faleza, practic 2 ture dus-intors, din port si pana la trecere bac, poate as mai fi putut face o tura, dar mai bine mai lasam si pentru maine, nu vreau sa am ditamai febra musculara maine la munca.
Pentru nimic in lume nu as renunta la acest sport, care ma ajuta sa fac miscare si sa consum calorii, fara sa ma chinuie si intr-un mod placut, fata de alte sporturi, pot sa puna ei mama interdictiilor si a amenzilor, eu oricum nu le voi semna si nici nu le voi plati. Cine va hotara sa puna o astfel de interdictie pe faleza Dunarii, ii doresc sa se ingrase la 150 de kile si sa moara de infarct sau comotie cerebrala.

LE: ce meserie e sa te dai cu rolele si sa asculti "Top 20 Vibe FM" la casti, la telefon.

This post has been edited by Laurentziu83: 27 Apr 2009, 20:14


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 29 May 2009, 10:44
Post #33


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Haideti sa folosim pistele pentru biciclete !

Ieri a trebuit sa ajung de la Opera Center (Eroilor) pana la Liceul Iulia Hasdeu (Ferdinand) , zic ce bine ca am piste de bicicleta cel putin pana la Universitate .

Am plecat , cum a intrat pe Kogalniceanu am inceput sa merg pe faimoasa pista a lui Oprescu , numai ca dupa 100 m ce sa vezi , masini parcate , si nu una , ci foarte multe

Pe pista aia de bicileta poti sa mergi linistit doar in fata la primarie atat , in rest sunt in cea mai mare parte masini parcate si pietoni care desi aveai tot restul trotuarului la dispozitie prefera sa mearga fix intre benzile alea galbene .
Buun , ajung la universitate , de aici pana la liceu nu ai nici o pista , ci trebuie sa iti faci loc printe pietoni sau te risti pe strada , si da este un MARE risc sa o iei pe strada cu bicicleta , am reusit sa dau cox cand m-au alergat 2 caini unul destul de determinat sa ma capseze din cate am vazut .

E frumos pe bicicleta , pacat ca nu avem pe unde sa mergem cu ele , insa ce probleme am eu , cand nici ca pieton nu ai pe unde sa mergi , mai ales de la universitate spre unirii pe partea dreapta unde masinile parcate sunt puse parca sa ofere o cursa cu obstacole ...


Revin cu noi impresii legat de mesrul cu bicicleta in Bucuresti

29 May 2009, 23:10:
Revenim cu impresii despre minunatele piste

Daca mergi pe pista ce urmareste cursul dambovitei pe partea stanga cum te duci de la eroilor spre unirii iei toate cracile de la tei in gura , sunt locuri unde ca sa treci trebuie sa pui capul pe ghidon ca sa nu iti strici freza ....

Pista de pe langa casa poporului pe sectiunea de dale de piatra iti face posterioru franjuri , dupa ce ca e denivelata dalele alea sunt adevarate speedbumpuri

Cea mai faina pista de bicicleta pana acum este cea de la herastrau pana la victoriei pe trotuarul de pe blv-ul Aviatorilor .

This post has been edited by L!nuX: 29 May 2009, 22:10


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 30 May 2009, 07:16
Post #34


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




Ideea este buna, europa cel putin este plina de benzi de genul pentru biciclete. Insa sa te fereasca sfantu sa mergi pe acolo ca pieton si sa te suprapui cu biciclistul de rand. Pur si simplu da peste tine. Sau iti ia sacosa cu ghidonul, sau stiu eu ce rahaturi. Ideea este ca are dreptate, ai ditaimai trotuarul si tu mergi fix pe banda lui. Si astea sunt faze vazute de mine, in Franta.

La noi insa, ideea este buna, insa, ca de obicei este aplicata cu fundul. Adica a venit unu "fa ma benzi de biciclisti" si aia a fost. nu conteaza ca dai in pomi, nu conteaza ca iti faci bicicleta trompeta, nimic nu conteaza. DAR avem benzi pentru biciclisti... Eu de-aia mi-am dus bicicleta la munte.


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 May 2009, 17:24
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Si eu preferam mai degraba sa ma plimb cu bicicleta decat cu rolele, sa ma duc la servici sau la cumparaturi cu bicicleta, dar cum n-am unde sa tin bicicleta la bloc, cum n-am unde sa merg cu ea in siguranta, am ales rolele, pe care le "parchez" in portbagaj si cu care ma dau ori dimineata, ori seara, pe faleza.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hypo RS
post 30 May 2009, 18:51
Post #36


Lentilescu Obezel


Group: Members
Posts: 215
Joined: 26 November 07
From: Bucuresti




1. Pistele de bicilisti - iluzie totala: pline de gropi, borduri inalte, masini parcate, pietoni care merg pe acolo ca la ei acasa (nu mai exemplific certurilece se isca in caz ca le atragi atentia si ce argumente stupide folosesc pentru a-si motiva gestul), "trase" in mod imbecil (cea de la calea victoriei unde trebuie sa treci 3 [trei] stopuri ca sa mergi inainte) si, cum spunea un coforumist, accesibile celor suficienti de mici sau elastici pt a putea feri crengile pomilor "ingrijiti" de ADP.

2. Accesul in parcuri: clar facut "dupa ureche". In unele ai voie azi dar nu si miine, in altele deloc, in altele te plimbi cat vrei de mult... deci fiecare aplica legea cum il taie capul. Interzic biciclistii si rollerii ? - dar ca nu merg artezinele si mori de sete in parc asta nu se vede ??? Nu domne, ca tisnitorile nu aduc bani la buget nu ?! E sa imi dea amenda ca de nu mi ti-i tirasc prin tribunale pana se satura. Ce-i, nu mai au bani la buget pt spagi ? Si vor sa ii ia de pe carca romanului care iese sa fac un pic de miscare? E uite, eu refuz sa fiu "condamnat la gratar" in week-end !

Si de acum incolo voi incalca cu gratie aceasta lege si imi voi invarti rotile prin parcurile capitalei. Si ca mine voi fi zeci, poate sute.

Pt cei cu 2 si/sau 8 roti, tot respectul !









--------------------
Renault Sport Clio 172 2003 - B -- XUU
Hyundai Accent 2005 B xxxxxx
Biciclist urban... Univega HT 560 usor modificata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 1 Jun 2009, 12:34
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Mie mi-e jena de noi, asa ca popor.

Legea aia de rahat a aparut ca urmare a unor presiuni din partea unor parinti carora le-au fost lovite odraslele sau mai stiu eu ce prin parcuri. Nu neg, exista teribilisti, mai ales pustii pana in 16 ani, care topaie de nu se mai opresc si pe role si pe biciclete.

Imi place ca in tara asta se interzic multe... dar sa-ti creeze conditii sa nu incalci legea, nici vorba.

E interzis sa parchezi nu stiu unde, dar locuri de parcare nu au facut, fie ele si cu plata. E interzis sa te plimbi cu bicicleta prin parc, dar o alee ceva, o poteca, oriceeee... nu, nici vorba. E interzis statul/calcatul pe iarba, dar in tari care au apa calda de mai multe vreme ca noi, iti dau chiar un sezlong gratuit sa stai pe iarba, in parc chiar langa Buckingham Palace (Londra).

Era un joc, de genul Tycoon, in care trebuia sa construiesti retele de transport, circ, teatre, parcuri, sa creezi lucruri care sa binedispuna populatia, astfel sa poti creste impozitele iar culmea, populatia sa fie tot multumita, ca are de toate in stare de functiune.

Cred ca un astfel de joc le-as recomanda celor de la guvernare.



--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 11 Jun 2009, 21:53
Post #38


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Sa ii schimbe cineva titlul acestui topic in "Mersul cu bicicleta" intrucat acces se pare ca avem in parcuri , cel putin in unele smile.gif .

Sunt suparat intrucat seara este un adevarat pericol sa mergi cu bicicleta , nu am pe unde sa ma intorc de la serviciu ca sa nu ma alerge cel putin 2-7 caini .

Eu vin de la Marriot pana pe viilor la spital

Daca vin pe stradute pe la piata de flori ma alearga toti cainii de pe la case si cei de la piata
Daca vin pe viilor , la intersectia cu calea rahova langa cladirea aia daramata sunt cel putin 7 caini care alearga masini implicti si pe mine , pe acolo merg doar pe jos pe langa bicicleta
Daca ocolesc pe trafic greu e atat de pustiu incat ma trec fiorii si bineinteles de pe la o fabrica se gaseste sa iasa un caine
Daca ocoles si zic sa o iau pe la rondcosbuc si pe urma pe langa carol iar ma lupt cu ei cateii

Sa ii impuste cineva pe toti si cu ei toti aia de militeaza pentru "drepturile lor" !!!


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 May 2010, 00:24
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Sunt caini pe langa orice spalatorie de masini , vulcanizare sau chiar bar si toti le dau sa manance si nu poti trece linistit . Acum cateva zile m-am certat cu un idiot de angajat de la o vulcanizare care pur sis implu asmutea cainii pe un grup de 3 ciclisti ( o familie ) . Eu eram pe jos , ca veneam de al cumparaturi si cand la-u auzit pe idiotul ala imi venea sa-i dau cu pietre in cap , ca prostia lui era mai mare decat a cainilor .
De fiecare data cand te aperi de caini si te faci ca-i lovesti sau chiar reusesti sar toti , inclusiv babele si mosii , cand ii intrebi daca sunt ai lor nimeni nu spune nimic , ca le e frica sa raspunda pentru faptele cainilor .
Asa cum au iesit in strada "iubitorii" de caini , ar trebui sa iasa si multi biciclisti care au avut probleme cu acesti caini , sa vada ca acei caini fac mai mult rau decat bine . Ca de fapt nu fac NICI un bine .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 4 May 2010, 00:58
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




Tu iti citesti vreodata posturile dupa ce postezi?


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adnatonic
post 4 May 2010, 01:49
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 9 October 09




radmasa.gif Pana sa citesc ultimul post mi se parea totul in regula, apoi am recitit! Cred ca e scris in graba!



--------------------
renault clio 1999/ 1.4 RT - GL 07 INIMIOARA
"Cand crezi ca ai gasit toate raspunsurile, vine viata si schimba toate intrebarile." (Bob Marley)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 18 Aug 2010, 07:44
Post #42


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




se pare ca au intrat in vigoare restrictiile
deja m-au "atentionat" verbal comunitarii din Carol ca nu mai am voie cu bicicleta si mi-au primis ca data viitoare imi dau amenda


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 18 Aug 2010, 08:35
Post #43


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Si eu era s-o iau in parcul Lia Manoliu. Ne-au dat jos de pe bicle pana am iesit din parc.
Mai au sa puna impozit pe bicicleta si taxa de folosire a drumului.



--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 18 Aug 2010, 08:39
Post #44


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Acum cateva zile am bagat si eu Cora Pantelimon-Stadionul Ghencea...seara...frumos...nu stiu unde este placerea de a te plimba prin parc..nu tu viteza...trebuie sa ai si grija la copii...caini..etc... plus ca este si interzis..

This post has been edited by M i h a i: 18 Aug 2010, 08:39


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Aug 2010, 09:10
Post #45


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In Carol si Tineretului este (era) foarte ok sa mergi cu bicicleta, iar eu nu am auzit de accidente acolo de la asa ceva. Sunt spatii largi, toata lumea are loc.
Mie mi se pare de prost gust treaba cu interzisul in parcurile care au spatii suficiente


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 18 Aug 2010, 10:33
Post #46


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(zanzie @ 18 Aug 2010, 09:35)
Si eu era s-o iau in parcul Lia Manoliu. Ne-au dat jos de pe bicle pana am iesit din parc.
Mai au sa puna impozit pe bicicleta si taxa de folosire a drumului.
Ce te face sa crezi ca eu ca "pieton" intr-un parc imi face placere sa ma feresc de biciclisti?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 18 Aug 2010, 10:36
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(klaus @ 18 Aug 2010, 10:10)
In Carol si Tineretului este (era) foarte ok sa mergi cu bicicleta, iar eu nu am auzit de accidente acolo de la asa ceva. Sunt spatii largi, toata lumea are loc.
Mie mi se pare de prost gust treaba cu interzisul in parcurile care au spatii suficiente
*


De un accident stiu eu. Pe partea dreapta cum te uiti de la farfurie. Venea unul in viteza de sus si a spulberat o fetita de langa mama.
Una e sa te plimbi prin parc si alta e sa cobori cu 60-70km/h... ca pe acolo ai posibilitatea si de mai mult.

This post has been edited by sorin1983: 18 Aug 2010, 10:37


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 18 Aug 2010, 10:38
Post #48


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Desi acum ceva vreme cand mi-am luat bicicleta eram revoltat de masura interzicerii bicicletelor in parcuri acum mi-am schimbat parerea.
Daca vreau sa alerg prin parc seara, sau sa ma plimb sunt o gramada de pusti cu role si bicilete (in haita) si tevtrezesti cu 3-4 biciclete care trec aproape de tine, unele prin stanga, altele prin dreapta. E enervanta faza asta.
Pe de alta parte de ex in Craiova in Parcul Nicolae Romanescu la velodrom sunt o gramada de copii care se joaca cu mingea - fotbal, tenis, alergatori, etc. Acolo e si mai aiurea sa mergi cu bicicleta, si mai aglomerat si mai periculos.
Ce ar trebui facut in opinia mea - sa se aleaga 2-3 alei din parc (sau sa se asfalteze special) numai pentru biciclete, fara acces pietonal. Restul parcului numai pentru pietoni, fara acces biciclete si role.
Comunitarii sa 'vegheze' sa se respecte regula asta simpla.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 18 Aug 2010, 11:05
Post #49


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Este o masura foarte buna interzicerea baciclistilor in parcuri,mai ales in zonele unde sunt multi copii mici. In Tineretului, deja m-am saturat sa tin copilul de mana ca sa nu dea vreun biciclist peste el... Sa se faca,cum spunea colegul, alei amenajate,dar sa tina cont ca parcul este pentru toata lumea, adica si cei cu catei si pentru copii,batrani,etc. Asa toata lumea este fericita.
Pai ce facem, iesim in parc sa ne relaxam,sa se joace copii, sau sa ne ferim de toti tembelii care fac curse pe role si biciclete?

Bafta!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 18 Aug 2010, 11:15
Post #50


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Adevarul, consider eu, e undeva la mijloc.
Exista si copiii teribilisti si batuti in cap care merg ca pipiul de bou prin parc de baga spaima-n babe si parinti, exista si (las modestia la o parte) eu, care merge incet si are grija de cei din urma ca sa nu-i panicheze.

Corecta si de bun simt zic eu, ar fi montarea la intrarile-n parcuri de semne care sa limiteze viteza bicicletelor la 5km/h, iar gardienii publici, care-s o gramada, sa n-o mai faca pe oitele blajine si sa-i ph00ta p-aia care fac ce nu trebuie.

Per ansamblu insa, fiind vorba de Romania, bicicletele vor fi in continuare interzise-n parcuri, biciclistii vor fi in continuare injurati in trafic, si haliti de cainii vagabonzi sleep.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 18 Aug 2010, 13:47
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




Am fost cu bicicleta in parc si nu mi-a zis nimeni absolut nimic(in Tineretului),ultima oara am fost Duminica trecuta.

18 Aug 2010, 13:50:
in plus in Tineretului este amenajata si pista de biciclete

This post has been edited by rombul: 18 Aug 2010, 13:50


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 18 Aug 2010, 15:14
Post #52


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(IRONICK @ 18 Aug 2010, 10:33)
Ce te face sa crezi ca eu ca "pieton" intr-un parc imi face placere sa ma feresc de biciclisti?
*


Ce te face sa crezi ca eu ca pieton, pe o trecere de pietoni, imi place sa ma feresc de masini care nu incetinesc?


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 18 Aug 2010, 15:25
Post #53


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Muttley @ 18 Aug 2010, 12:15)
Corecta si de bun simt zic eu, ar fi montarea la intrarile-n parcuri de semne care sa limiteze viteza bicicletelor la 5km/h,
*


Si cum demonstreaza gardianu ca am 30 ? cu pistolul radar din dotare? si in localitate viteza este de 50 km...asta nu inseamna ca nu se merge peste 100.... la masini macar este spaima de mcv...dar la bicle...sa fim seriosi..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 18 Aug 2010, 15:28
Post #54


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




in Tineretului nu cred ca e interzis .. ptr ca acolo se pot inchiria biciclete smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 18 Aug 2010, 15:30
Post #55


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(zanzie @ 18 Aug 2010, 16:14)
Ce te face sa crezi ca eu ca pieton, pe o trecere de pietoni, imi place sa ma feresc de masini care nu incetinesc?
*
Atunci stii despre ce vorbesc.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 18 Aug 2010, 16:25
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




In parcurile mai mici este jale la capitolul biciclisti si rolleri... Pe langa ca aleile sunt pline de oameni care se plimba, de copii care se joaca, te trezesti cu grupuri de biciclisti cu minim 15-20km/h care fac un slalom de te doare capul printre oameni, sau 5-6 rolleri care fac acelasi lucru.. Daca adult fiind te poti feri si iti poti controla reactiile, la ce te poti astepta din partea unui copil de 4-6 ani care e surprins la 2-3 metri de parinti de trecerea unui grup de biciclisti sau persoane cu role? Din ce am vazut personal poate un biciclist din 20 mergea asa cum spune Muttley, adica incet, cu grija sa nu deranjeze. Pentru ei, tot respectul... Si eu am bicicleta si chiar o folosesc... dar in zone aglomerate intotdeauna ma limitez la aproximativ 5-7 km/h(adica putin peste viteza de deplasare a celor care se plimba). Si asta am facut de cand am invatat mersul pe doua roti. In parcuri mari s-ar putea amenaja cu(si in) siguranta zone pentru role si biciclete, dar in cele mici sincer e o decizie foarte buna interzicerea lor.

This post has been edited by PaulT: 18 Aug 2010, 16:27


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Aug 2010, 18:22
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu unul nu inteleg placerea de a face slalom cu rolele sau cu bicicleta printre oameni.
Ma mai luase un prieten cu bicicleta, cica sa ne plimbam, si m-a dus in Gradina Publica. Am rezistat 10 minute. Pur si simplu era prea obositor pentru mine sa tot incetinesc si sa fiu cu ochii in 4 la toti copii din parc sau la grupurile de oameni.
Asa ca n-am mai calcat a doua oara, mai ales ca ma si plictiseam repede. Mie imi place cand ies cu bicicleta sa fac macar 10 km cu ea, sa simt ca ma misc, nu sa ma plimb 2-3 alei, pana si drumul acasa-servici si retur are 4 km, si il fac zilnic.
Pana la urma, parcul e facut sa iti scoti copilul la aer, sa te plimbi, etc, nu sa te foloseasca vreun roller sau biciclist pe post de frana sau, mai rau, sa te darame din picioare. Asadar consider ca nu prea au ce cauta rollerii sau biciclistii in parc. Bine, acum daca sunt locuri special amenajate pentru asta in parc, nici o problema, fiecare are dreptul la un loc al lui, numai sa nu se intersecteze cu ceilalti.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 18 Aug 2010, 21:28
Post #58


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(M i h a i @ 18 Aug 2010, 16:25)
Si cum demonstreaza gardianu ca am 30 ? cu pistolul radar din dotare? 
*


TIPIC romanesc. Ceva de genu' "ba, da' cine esti tu sa-mi zici mie sa prezint actele?!? Daca-ti frec una peste ochi iti sare casca!".

Eu am mai scris o chestie in postul ala, da' poate trebuia bolduita?
QUOTE(Muttley @ 18 Aug 2010, 12:15)
...montarea la intrarile-n parcuri de semne care sa limiteze viteza bicicletelor la 5km/h, iar gardienii publici, care-s o gramada, sa n-o mai faca pe oitele blajine si sa-i ph00ta p-aia care fac ce nu trebuie.
*


... da' bine-nteles ca la noi si legea e cu targuiala. Nu e suficient ca cel insarcinat cu pastrarea ordinii publice a apreciat "din ochi" mai mult de 5km/h sau, daca vrei, <<mers periculos cu bicicleta-n parc, care pune-n pericol celelalte mamifere>>. Noi cerem radar!
Iar acel 5km/h ar avea mai mult rol de inlocuire a unei fraze de tipul "mergeti incet cu bicicleta-n parc". Da' na...
Oricum, cum am zis-o si-n postul anterior, e vorba de Romania, deci nicio sansa.

QUOTE(Laurentziu83 @ 18 Aug 2010, 19:22)
Asadar consider ca nu prea au ce cauta rollerii sau biciclistii in parc.
*


Da' unde-n Bucuresti? In traficu' de capitala, unde se merge cu suta, iar biciclistii-s muste enervante ce trebuiesc strivite?
Sau poate printre blocuri te pomenesti, sa ajungi acasa cu 3 caini vigurosi infipti in cur. De fapt ce sa mai cauti acasa, te duci direct la spital pentru injectii.


Topic inutil.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 18 Aug 2010, 21:31
Post #59


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




asta am vrut sa zic si eu...ai spus 5 km/h de parca erai in De...Au...etc...la noi imediat face unu gat cum ca ar fi avut mai putin...sa demonstreze gardianu....sa fie aparatura omologata ...pt timp de ploaie..etc...stii treaba cu radarele...sa fie el agentul constatator.. tongue.gif etc...am vrut sa spun ca mi se par aiurea astfel de semne...sunt semne de ''bun simt'' si nu merg in Ro..

This post has been edited by M i h a i: 18 Aug 2010, 21:32


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Aug 2010, 22:35
Post #60


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Din pacate "bun simt" si "romania (cu r mic)" sunt ca apa si uleiul.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 08:12
Forum Renault