DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> completare antigel

raxi
post 19 Apr 2015, 09:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 April 15




Completare antigelului se face cu antigel concentrat sau diluat?


--------------------
dacia duster 2010, 1.6 16V benzina - IS 43 FAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolaem
post 20 Apr 2015, 05:48
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 23 September 02
From: Bucuresti




Diluat.


--------------------
Dacia DSN Confort - B-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raxi
post 21 Apr 2015, 08:34
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 April 15




Multumesc mult.Mai am 2 probleme daca puteti sa ma ajutati.
1. masina are 65000 de km.Ce operatii de intretinere se impun?
Am intrebat la Caremil si mi-au spus ca trebuie scimbat kitul de distributie.La AutoCrew Orepan Service Auto Iasi mi-au spus ca trebuie schimbata si pompa de apa.La Brass mi-au spus ca pompa de apa nu este obligatoriu sa o scimb insa mi-au spus ca trebuie de schimbat si chitul de accesorii.
Care din operatiile de mai sus trebuiesc facute ?
2.La instalatia de aer conditionat nu cupleaza ambreiajul de la compresor.Cand activez AC beculetul rosu se aprinde.Am verificat sigurantele si sunt bune.Nu stiu daca ar trebui sa verific si niste relee pentru ca nu cunosc instalatia electrica.Ce sfat imi dati.
Multumesc anticipat


--------------------
dacia duster 2010, 1.6 16V benzina - IS 43 FAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
god
post 21 Apr 2015, 13:17
Post #4


wizard


Group: Members
Posts: 328
Joined: 15 November 04
From: Bucuresti




Tinand cont ca vei completa cu probabil max 100-200 ml poti sa pui concentrat linistit, si la service cand mi-au completat au pus concentrat atat la logan cat si la Duster.

1. cei de la Brass ti-au spus cel mai complet ce e de facut adica schimbat kit distributie si accesorii(de obicei se schimba doar cureaua, rola doar daca este cazul fiind intamplator si mult mai scumpa fata de curea), pompa de apa fiind optionala. De obicei nu face probleme la numarul asta de km cu toate ca multi o schimba gandindu-se ca daca pica pana la urmatoarea distributie o sa trebuiasca sa plateasca iarasi manopera(ca sa schimbe pompa de apa trebuie umblat iar la distributie) dar depinde si de cati ani are masina

2. acelasi comportament l-a avut la mine anul trecut pe vremea asta problema fiind de la ceva lovitura/spartura/fisura in radiator de la pietrele de pe drum. Aveam de ales: sa sudez undeva punctul in care era lovitura + preventiv inca 1 loc dar cum la vremea aia nu gasisem rapid pe cineva care sa stiu ca face treaba buna am optat pentru inlocuire care m-a costat aproximativ 900 lei(constatarea initiala + am cumparat eu radiatorul separat ca in service dacia mi-au cazut plombele cand am auzit pretul + manopera montat la service dacia + incarcat instalatia).

Atasez si diverse variante de intervale revizii adunate de pe forum de pe alte topicuri.

This post has been edited by god: 21 Apr 2015, 13:18

Attached thumbnail(s)
revizii_RO.JPG ( Size: 48.15k ) Number of downloads: 121
20140610_183730.jpg ( Size: 663.59k ) Number of downloads: 120
20140610_183216.jpg ( Size: 738.6k ) Number of downloads: 116


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci 4X4 Iunie 2010 / Prestige
It's time to burn™
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raxi
post 23 Apr 2015, 08:15
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 April 15




M-am lamurit.Nici cei de la Caremil nici cei de la Bras, care sunt service-uri Renault si Dacia nu miau dat o informatie corecta.La Dacia Duster se schimba cureaua de distributie si cureaua de accesorii la fiecare 120000 km sau 6 ani pentru ca au motoare K4M. De asemeni se schimba si si "fuliile filtrante" conform carnetului de intretinere. Asta nu prea inteleg. De "fulii "am auzit dar "fulii filtrante" nu!
In legatura cu antigelul cineva mi-a spus ca orice copletare se face cu antigel concentrat si eu tind sa-l cred pentru ca antigelul are si rol de ungere a pompei de apa.Deasemeni la motoarele pe benzina antigelul se scimba la fiecare 100000 km sau 3 ani.


23 Apr 2015, 11:09:
Daca nu ai presiune la freon nu cupleaza ambreiajul de la compresor?

This post has been edited by raxi: 23 Apr 2015, 11:09


--------------------
dacia duster 2010, 1.6 16V benzina - IS 43 FAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
god
post 24 Apr 2015, 08:37
Post #6


wizard


Group: Members
Posts: 328
Joined: 15 November 04
From: Bucuresti




Nu stiu sa-ti spun ce si cum functioneaza dar la mine apasam pe butonul de la AC, se aprindea ledul rosu/portocaliu si atat, nu se auzea si acel "tzac" de cuplare si automat nici nu imi mai baga rece ca nu avea de unde smile.gif


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci 4X4 Iunie 2010 / Prestige
It's time to burn™
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:10
Forum Renault