DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sfaturi camere video

Liviu M
post 17 Jun 2005, 11:09
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




N-ai un prieten cu firewire in computer sa incerci si la el? In felul asta ingustezi aria cercetarilor.


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 18 Jun 2005, 13:22
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Era de la cablu! Am imprumutat de la cineva un cablu original Sony si merge!
Acuma... am o rugaminte: vreau sa ma apuc de treaba, am vreo 7 casete de descarcat si as vrea sa le pun pe DVD-uri.
Va rog sa-mi spuneti si mie ce soft si ce pasi trebuie sa fac pentru a obtine maximul de calitate pe DVD. As vrea sa pun cate 60 minute (cat are o caseta) pe cate un DVD.
Multumesc!


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 20 Jun 2005, 12:25
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




Tot ce-ti pot eu recomanda e www.doom9.org.


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 20 Jun 2005, 21:33
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Multumesc, Liviu, dar intre timp m-am descurcat smile.gif Am gasit Pinnacle 9 care imi face tot, de la A la Z (captura, render, burn). Singura chestie e ca dureeeeazaaaaaaa... cam 5-6 ore pentru un DVD. Da' merita! Calitatea e super!


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinarmand
post 22 Jun 2005, 16:10
Post #95





Group: Members
Posts: 0
Joined: 2 June 05




salutare! as avea si eu nevoie de un sfat.
nu stiu ce camera sa aleg intre Panasonic Camcorder (PV-GS35
si Sony Handycam&reg; Camcorder (DCR-HC32

http://www.circuitcity.com/ssm/Sony-Handyc...roductDetail.do
http://www.circuitcity.com/ssm/Panasonic-C...roductDetail.do
pretul este la fel...doar ca la panasonic vad mai multe facilitati fata de sony.
zoom de 30 fata de 20 la sony! si altele
pe www.circuitcity.com le gasiti.

ideea e ca trebuie sa ii spun celui din sua mai repede, in max o saptamana
si nu stiu ce sa fac


--------------------
dacia nova - Gj-01-snt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Jun 2005, 16:12
Post #96


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Eu am Hc 30 si sunt ffff multumit!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 22 Jun 2005, 16:49
Post #97


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ma bag si eu cu o intrebare mai ciudata: Am o camera MiniDV Thomson care-mi da un mesaj de eroare (E04). In manualul ei scrie ca se duce la reparat. Mi s-a spus ca Thomson e o marca ce apartine de JVC. Imi poate confirma cineva treaba asta sau e o balarie? Si inca ceva, imi puteti da si mie o adresa a unui centru de depanari pentru camere MiniDV? (pe PM sau aici)


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Jun 2005, 16:50
Post #98


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Thompson, RCA, JVC sunt aceeasi marie cu diverse palarii


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinarmand
post 21 Jul 2005, 21:32
Post #99





Group: Members
Posts: 0
Joined: 2 June 05




asrban! help!
mi-am luat camera sony hc 32, si imi cam prind urechile.
am citit de firewire, de placi de captura...etc
spune-mi te rog care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac ca sa pot descarca filmele in calculator
asa cum fac cu pozele...sa le stochez in calculator
te rog mult, chiar nu am idee...si sunt bulversat
chiar sunt incepator
multumesc mult


--------------------
dacia nova - Gj-01-snt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 22 Jul 2005, 14:58
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




Ma gandeam sa-ti zic eu ca in calculator iti trebuie un port firewire (daca nu ai pe placa de baza poti cumpara un adaptor firewire pe PCI), un cablu firewire cu mufa mare (6 fire) la un cap si mufa mica (4 fire) la capatul celalalt si un soft cu care sa descarci filmele, gen WinDV (il gasesti cu google, e gratis) , da nu-s asarban, asa ca nu-ti zic.


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
85-MPd
post 24 Sep 2005, 09:46
Post #101


membru drept


Group: Members
Posts: 65
Joined: 2 January 05
From: Bucuresti




Vad ca sunt multi care se pricep pe aici de aceeavreau sa va pun si eu o intrebare: despre sony trv285E ce stiti? vreau sa fac bani cu ea (filmari la nunti, botezuri, etc)bugetul nu este mai mare de 15-16mil si ce vreau sa va intreb cum fac casete VHS? va rog ajutor urgent pt ca pana saptamana viitoare trebuie sa imi cumpar. Va multumesc mult!


--------------------
Dacia/VW 1410/Passat/Golf 5 1998/2002/2005
Dacia 1410/VW Passat/VW Golf 5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 24 Sep 2005, 10:30
Post #102


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Camera e OK pentru uz personal dar daca vrei sa faci bani cu ea iti trebuie in plus cateva lucruri ca sa obtii o calitate acceptabila (adica pe care sa "o poti vinde")

Probabil ca cel putin niste reflectoare pentru interior (cel pe care-l are camera este fix pix) si un acumulator mai ispravit (nu cred ca la o nunta iti ajunge o ora de material filmat, adica atat cat te tine in medie acumulatorul).

Ca sa pui pe VHS ceea ce filmezi iti trebuie un videorecorder la care sa conectezi videocamera.

Parerea mea este ca VHS-ul este in ultima perioada a vietii si ca s-ar putea ca din ce in ce mai multi clienti sa vrea DVD-uri in loc de casete VHS (a caror durata de viata este mai scurta iar de calitate nici nu mai vorbim)


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
85-MPd
post 24 Sep 2005, 17:03
Post #103


membru drept


Group: Members
Posts: 65
Joined: 2 January 05
From: Bucuresti




@LucVer acceasi parere am si eu despre VHS dar mai sunt persoane care vor VHS pt ca mai au videorecordere pe acasa iti dai seama ca imi e mai usor sa le fac dvd-uri. M-ai cam speriat la faza cu acumulatorul, doar atat te tine? de reflector nu e problema il am pe lista de cumparaturi
care aveti sony trv285E cat va tine acumulatorul?
in ce format descarca filmarile prin usb?
cat ocupa 2h de film?

This post has been edited by 85-MPd: 24 Sep 2005, 17:07


--------------------
Dacia/VW 1410/Passat/Golf 5 1998/2002/2005
Dacia 1410/VW Passat/VW Golf 5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WUB
post 24 Sep 2005, 19:15
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 3 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(85-MPd @ 24 Sep 2005, 17:03)
@LucVer acceasi parere am si eu despre VHS dar mai sunt persoane care vor VHS pt ca mai au videorecordere pe acasa iti dai seama ca imi e mai usor sa le fac dvd-uri. M-ai cam speriat la faza cu acumulatorul, doar atat te tine? de reflector nu e problema il am pe lista de cumparaturi
care aveti sony trv285E cat va tine acumulatorul?
in ce format descarca filmarile prin usb?
cat ocupa 2h de film?
*




Nu iti recomand un Digital8 pentru ce vrei tu sa faci. Iti trebuie un miniDv daca nu o camera care stie DVD. Pentru miniDV se descarca in calculator ( pe o partitie NTFS) cu un cablu firewire un fisier raw care va avea extensia avi si dimensiunea de 13Gb/caseta. Apoi cu un software gen Pinacle, Vegas 5 (preferatul meu) se prelucreaza si se obtine finalul. Rezultatul poate fi dvd, vcd etc dupa care pentru dvd se fac meniurile si se arde pe disc.

Daca vrei rezultate iti trebuie o camera de cel putin 1 Mega pe video si cel putin doi acumulatori de 3 ore fiecare. Incearca sa citesti cat mai mult despre modelul pe care vrei sa il cumperi si mai ales sa nu inregistreze zgomotul motorului pe caseta atunci cand e liniste (biserica).

Din pacate 15-16 milioane nu sunt suficienti pentru o camera de calitate medie.

Nu ma ocup de nunti si botezuri. Eu filmez doar pentru mine, asa ca nu pot sa iti spun cam ce se cere dpdv al calitatii la astfel de evenimente. Poate merge si Digital8 !!


Si nu uita de lumini. Nu una ci cel putin doua ca sa reduci umbrele.




--------------------
ARR NXT 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GunX
post 26 Sep 2005, 16:12
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 September 05
From: Bucuresti




Problema la camerele ieftine este ca tocmai in momentele in care nu poti folosi reflectoare (intr-o biserica unde preotul nu te lasa sa le instalezi, la restaurant, cand vine tortul), comportamentul execrabil al senzorilor mici de pe aceste modele, il va face pe client sa isi dea pumni in cap ca a apelat la tine. Dinamica (intervalul dintre cea mai bine luminata suprafata si cea mai neagra umbra) al acestor camere este de asemenea extrem de redusa, iar o lumina puternica va sacrifica tot fundalul, estompandu-l in negru aproape de tot, in timp ce figurile persoanelor vor aparea "arse" (detaliile devieaza foarte repede in alb plat)

Piata este oricum super-mega-ultra saturata de amatori si camere ieftine. Iti garantez ca iti va fi foarte greu sa razbati, mai ales cand ai de concurat cu unii care lucreaza atat de ieftin, inca trebuie sa aduci tu bani de acasa daca vrei sa fii mai competitiv decat ei. Sper ca stii ca intre cei care nu pot tenta clientii prin calitate, preturile au ajuns aproape de zero, existand pana si calicii muritori de foame care lucreaza doar in schimbul unui tacam la petrecere...

Ref la cap. tehnic, exista deja unitati combo (DVD+VHS), cele mai scumpe au in afara de posibilitatea evidenta de a trage de pe DVD pe caseta video...si scriere pe disk (DVD-Recordere) - asta ar rezolva cel mai elegant problema, daca nu te pricepi la dat cu mouse-ul prin softuri video in asa fel incat sa conservi cat mai mult calitatea imaginii.

A si inca ceva...uita de USB ca port de export la camerele video. 2h de material DV ocupa ~26 GB. Dar iti mai trebuie loc si pentru a salva randarea.

This post has been edited by GunX: 26 Sep 2005, 16:21


--------------------
Logan Laureate 1.4 - B-40-XXX
Never underestimate the power of human stupidity !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 26 Sep 2005, 16:21
Post #106


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




biggrin.gif Eu am incercat sa fiu mai finut si sa nu ii tai prea brusc elanul omului!

Eu cred ca el e constient ca nu poate face calitate profesionala cu o camera de amatori!


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GunX
post 26 Sep 2005, 16:24
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 September 05
From: Bucuresti




Depinde mult si de orasul in care traieste. Nu are completata locatia, dar una e sa incerci sa patrunzi in piata din Buc si alta e la Cucuietii din Vale. Pe aici, de bine de rau, au inceput sa se rareasca mosnegii cu VHS-uri (probabil atat ei cat si camerele lor mor de batranete) si sa se rada cu gura pana la urechi de turistii japonezi care (cica) filmeaza profesional.

Multi sunt atat de disperati de faptul ca deja in era internetului clientul nu mai este atat de ignorant sa-l pacalesti cu orice jucarie, incat filmeaza in HDV, acesta fiind un standard superior DVD-ului PAL/NTSC, dar care nu are suport consumer la noi in tara (ca om normal nu ai pe ce sa-l vezi si de pe ce sa-l vezi, in afara de varianta HDD-ului dintr-un PC scump dotat cu un monitor de 21")

This post has been edited by GunX: 26 Sep 2005, 16:37


--------------------
Logan Laureate 1.4 - B-40-XXX
Never underestimate the power of human stupidity !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leu1
post 18 Oct 2005, 19:41
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 25 July 05
From: ROMANIA




QUOTE(costi @ 19 May 2005, 22:08)
Am o camera video Samsung a carei baterie m-a lasat si nu prea stiu de unde sa iau alta . Any ideas? Pe ea scrie 6V 1200 mAh si arata ca in poza
*




Eu am cumparat un acumulator de Nikon CoolPix 3700 de la un tip de pe net foarte ieftin(de 2,5x mai ieftin) fata de ce gasisem la gpbatteries.
Daca te intereseaza iti dau nr si adresa tipului.


--------------------
NU DETIN NU DETIN - NU DETIN
EU SI CU MINE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leu1
post 18 Oct 2005, 19:57
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 25 July 05
From: ROMANIA




QUOTE(WUB @ 24 Sep 2005, 20:15)
Incearca sa citesti cat mai mult despre modelul pe care vrei sa il cumperi si mai ales sa nu inregistreze zgomotul motorului pe caseta atunci cand e liniste (biserica).
*



Eu am o camera foto digitala Nikon care inregistreaza cu sunet, iar cand e liniste se aude un "tzâc-tzâc-tzâc-tzâc". De la ce poate fi acel tzac tzac? (caseta nu are biggrin.gif )


--------------------
NU DETIN NU DETIN - NU DETIN
EU SI CU MINE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leu1
post 18 Oct 2005, 20:11
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 25 July 05
From: ROMANIA




Nu prea ma pricep la camerele video. Astazi m-am hotarat sa-mi cumpar si eu una.
Cine poate sa-mi explice si mie ce face miniDV-ul acela? ce este un miniDV? Am citit mai devreme in topic ca se sfatuiau unii pe altii ca sa-si cumpere pe miniDV.


--------------------
NU DETIN NU DETIN - NU DETIN
EU SI CU MINE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 19 Oct 2005, 08:05
Post #111


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




DV vine de la Digital Video. miniDV este cea mai mica (,) caseta video care inregistreaza in format digital.

Daca ai o camera foto digitala sti care e diferenta intre ea si o camera foto cu film.


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leu1
post 19 Oct 2005, 12:26
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 25 July 05
From: ROMANIA




QUOTE(LucVer @ 19 Oct 2005, 09:05)
Daca ai o camera foto digitala sti care e diferenta intre ea si o camera foto cu film.
*



NU, (dar video Hi8 - este acea caseta mica? am vazut la o camera video SONY TRV238)


--------------------
NU DETIN NU DETIN - NU DETIN
EU SI CU MINE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 19 Oct 2005, 13:13
Post #113


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




miniDV are banda de 1/4 inch (aprox. 6.3 mm) latime pe cand o caseta Hi8 are banda de 8 mm.

Pe caseta Hi8, semnalul este inregistrat analog adica la fel ca pe vechile casete VHS. La camerele video digitale, semnalul video este transferat pe banda magnetica sub forma digitala, adica sub forma de biți, stii tu, 1 si 0........ .

Avantajul semnalului digital consta in calitatea mult superioara a inregistrarii precum si in usurinta prelucrarii ulterioare (editare video, inregistrare DVD, etc). Prin copierea unei casete digitale nu se pierde nimic din calitate, copierea facundu-se bit cu bit, copia fiind identica cu originalul.

PS: Diferenta dintre aparatul foto digital si cel cu film este ... absenta filmului! smile.gif Serios, semnalul nu mai este stocat pe o pelicula fotografica ci pe un suport electronic (MMC, SD, etc.)!

Pentru mai multe (si mai precise smile.gif ) amanunte incearca si AICI

This post has been edited by LucVer: 19 Oct 2005, 13:15


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leu1
post 19 Oct 2005, 14:03
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 25 July 05
From: ROMANIA




Multumesc pentru informatii si pentru atentia acordata.
Cred ca o sa-mi cumpar o camera pe miniDV. Cam ce marca sa fie? SONY nu e prea buna?


--------------------
NU DETIN NU DETIN - NU DETIN
EU SI CU MINE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 19 Oct 2005, 14:33
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(Leu1 @ 19 Oct 2005, 14:03)
SONY nu e prea buna?
*


radmasa.gif Hai ca asta - i buna! Adica vrei sa - ti iei la aceeasi bani ceva mai slab ca asta e prea buna sau ce?

O observatie: eu am pe Digital 8 si nu inteleg de ce s - a spus mai sus ca mai bine DV. De pe Digital 8 se extrage la fel ca si de pe DV (prin firewire). A, ca e mai voluminoasa camera, asta da, dar de procesat se proceseaza la fel. Iar pentru cei care au avut inainte pe Hi8, pot eventual sa le refoloseasca wink.gif .
Cat despre cei care vor sa stie cum se "proceseaza": exista forumuri dedicate pentru asa ceva, unde in mod sigur veti gasi muuult mai multa informatie decat intr - un topic de cafenea.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GunX
post 19 Oct 2005, 14:47
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 September 05
From: Bucuresti




Daca imi permiteti sa ma auto-citez
QUOTE
Desi formatele de banda Digital8 si DV sunt identice ca modalitate de stocare, camerele miniDV sunt de obicei superioare prin senzori, optica si deci calitate finala fata de Digital8, de aici deci clasificarea putin fortzata de inferioritate a unui format fata de altul. Ele ca si banda sunt insa tehnologic indentice, difera doar latimea si bineinteles dimensiunile casetei.
de aici
Sigur, conteaza cat costa si camera pentru ca Digital8 au fost si sunt cele mai ieftine camere digitale (de ordinul sutelor de dolari), pe cand exista si alte camere, tot DV, dar care costa cam cat un Logan...

This post has been edited by GunX: 19 Oct 2005, 14:51


--------------------
Logan Laureate 1.4 - B-40-XXX
Never underestimate the power of human stupidity !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 19 Oct 2005, 14:52
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Eu nu - mi permit sa ma contrazic cu tine, sunt doar un amator care a invatat de la tine si de la altii care au postat pe forumul la care faceam referire, ma refeream la afirmatia care s - a facut mai sus

QUOTE
Nu iti recomand un Digital8 pentru ce vrei tu sa faci. Iti trebuie un miniDv daca nu o camera care stie DVD. Pentru miniDV se descarca in calculator ( pe o partitie NTFS) cu un cablu firewire
*



Ceea ce am vrut eu sa scot in evidenta este faptul ca eu de pe Digital 8 descarc tot prin firewire si procesez datele intr - un mod asemanator.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GunX
post 19 Oct 2005, 15:03
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 September 05
From: Bucuresti




Da, asa este. Sa recomandam insa celor care pot sa-si cumpere minDV, pentru ca Digital8 este totusi un hibrid care a fost destinat in primul rand celor care avea deja benzi analogice de 8mm si intre timp a supravietuit pentru ca s-a vandut foarte bine, pe motive de pret. Pentru o prima camera, Digital8 e cea mai recomandata (pentru ca e si un pic mai mare si asta chiar ajuta), dar cine a mai avut de-a face cu ele si vrea ceva mai compact pentru alergat cu ea la brau...


--------------------
Logan Laureate 1.4 - B-40-XXX
Never underestimate the power of human stupidity !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 19 Oct 2005, 15:11
Post #119


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




clr,

Sa sti ca si Digital8 are un avantaj asupra miniDV!

MiniDV are o imagine o idee mai buna decat Digital8 dar aceasta, fiind in general mai mare, are obiectivul cu deschidere mai mare, cadrul de filmare fiind ceva mai larg!

La miniDV, de multe ori pentru ca subiectul sa intre complet in cadru, am fost nevoit sa fac vreo cativa pasi in spate!

Later edit: Postul nu ii era destinat lui GunX care, deabia acum am constatat (cu toate ca aveam eu o banuiala), este profi in domeniu! blush.gif

This post has been edited by LucVer: 19 Oct 2005, 15:18


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dexter
post 19 Oct 2005, 15:23
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 15 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(LucVer @ 19 Oct 2005, 16:11)
MiniDV are o imagine o idee mai buna decat Digital8 dar aceasta, fiind in general mai mare, are obiectivul cu deschidere mai mare, cadrul de filmare fiind ceva mai larg!

La miniDV, de multe ori pentru ca subiectul sa intre complet in cadru, am fost nevoit sa fac vreo cativa pasi in spate!
*


blink.gif blink.gif
Asta nu are nici o legatura cu formatul D8 sau miniDV!!
Deschiderea mai mare e legata strict de caracteristicile optice ale obiectivului, fara nici o legatura cu marimea fizica a camerei.
Singurul avantaj al formatului D8 este faptul ca pistele de pe banda sunt mai late (aceeasi informatie e scrisa pa o suprafata mai mare) deci riscul de dropout-uri la aceeasi calitate a benzi magnetice e mai mic.
Dar asta e deja o chestie de subtilitate, zic eu smile.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 Tdi Trend / septembrie 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:53
Forum Renault