DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

97 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomote si scartaieli Logan

f_ionik
post 5 Jul 2005, 22:21
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 August 04




cata_avr,
Zgomotele si vibratiile (si scartaieli de tot felul) gasesti la Diverse.
Acolo poti sa afli mai multe despre cauza si remedieri.

Este interesant cum moderatorii au reusit sa faca sa dispara problemele tehnice si sa le tranforme in probleme diverse. Observ ca pe aici cam bate vantul ...


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobbi
post 6 Jul 2005, 11:01
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 5 July 05




Nu am mai avut timp sa citesc tot ce s-a scris pana acum, dar aceeasi problema si la mine, la I-a intampin un mic obstacol, foarte slab, dar daca scot din viteza si introduc din nou merge fara nici o problema.
La dealer mi s-a spus ca asa face deoarece nu are rodajul facut, poate cineva sa-mi confirme daca a disprut aceasta problema dupa rodaj? Sau e cazul sa ma duc la service?


--------------------
Dacia Logan Preference/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy LGN
post 6 Jul 2005, 13:21
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 28 August 04
From: Bucuresti




NU a disparut dupa rodaj si nici NU e nevoie sa mergi in service cu ea. Vezi penultimul meu post pt a-ti da seama de ce nu merita sa mergi.
Nici din ambreiaj nu e.
Salutare


--------------------
Skoda Octavia 2 TDI 2007 - B-xx----
Noi, romanii, am stat pe malurile istoriei si ne-am uitat la altii.


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 6 Jul 2005, 20:01
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(Andy LGN @ 6 Jul 2005, 13:21)
NU a disparut dupa rodaj si nici NU e nevoie sa mergi in service cu ea. Vezi penultimul meu post pt a-ti da seama de ce nu merita sa mergi.
Nici din ambreiaj nu e.
Salutare
*


Salut,chestia cu ambreiajul slab e vinovata de intratul in 2 parti in a Ia si a IIa
Un prieten a mai strans el putin ambreiajul renuntand la sigiliile de pe suruburile ce regleaza cablul si acum intra super usor chiar si in mers fff usor a Ia ceea ce la el nu suporta.Cred ca o sa renunt si eu la sigilii si-l mai strang putin,asta e ...


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 6 Jul 2005, 20:53
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Salut jorj. Asta mi-a explicat si mie reprezentantul Dacia astazi in urma reclamatiei mele referitor la acest zgomot facuta la VC, cu mentiunea ca mi-a spus ca si Megane are aceeasi problema dar nu asa de evidenta din cauza antifonarii mai bune a peretelui antifoc.
Off topic nu cred ca e cazul sa ne apucam sa schimbam ceva ca sigur nu se va mai potrivi ca inainte. Spuna asta ca tocmai am intrat in categoria celor carora li s-a spart masina si in urma inlocuirii geamului lateral dreapta acesta nu mai coboara de tot ci ramane in afara cca. 1 cm. Am schimbat la acelasi service 4 geamuri diferite si problema persista toate cu sigla Dacia pe ele. Din punctul meu de vedere da Doamne sa nu trebuiasca sa inlocuiti ceva ca cine stie ce obtineti.

This post has been edited by andreic: 6 Jul 2005, 20:54


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 7 Jul 2005, 10:53
Post #96


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




Ok so sa descriu direct problema ...atunci cand rulez ~40-50 km la ora se aude ca un scartait ciudat cred la rotile din fata...sa fie de la cauciucuri sau de la placutele de frana ? ar trebui sa ignor ? sau sa ma duc la service?


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_ionik
post 7 Jul 2005, 20:00
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 August 04




post-336-1110552475.gif
La putinul timp pe care l-am pierdut pe site-ul vostru, am constatat ca denumirea unanim acceptata pentru mecanicul din service este "maimuta".

Cand am spus "Maimuta are scuza <<Asa face toate>>", m-am referit la mecanic si nu la klaus. Daca esti mecanic de service, imi pare rau; n-am stiut tongue.gif

Din aceasta cauza am si continuat: "dar sa ne spuna cine nu-i maimuta ce anume produce zgomotul respectiv si din ce cauza", adica i-am rugat pe cei care stiu mai multe decat o maimuta sa justifice explicatia.

[editat de AL... am pastrat doar explicatia, considerand ca restul nu isi avea locul aici]

This post has been edited by AL: 8 Jul 2005, 08:20


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy LGN
post 8 Jul 2005, 12:19
Post #98


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 28 August 04
From: Bucuresti




Mi-a spus mecanicul ca ambreiajul la a mea prinde exact unde trebuie si ca in eventualitatea in care l-ar mai strange, ar face presiune nu stiu unde (parca in disc si ca il crapa - nu ma injurati ca nu ma prea pricep). Dar sigur era despre presiune in nu stiu ce.
Salutare

Hai sa va mai spun o chestie la care astept pareri.

Am condus ieri un Logan Pref 1.6 (ca al meu) si am constatat urmatoarele:
1. NU agata asa de tare ca la mine
2. Ambreiajul prinde cam la 3 sferturi in partea superioara de la ridicarea piciorului (deci foarte sus decat la Loganul meu care prinde in primul sfert)
3. Motor mai silentios dar asta poate pt ca masina avea doar 1000 km

Ideea e urmatoarea: asa cum am scris in postul anterior, mecanicul la care am fost mi-a spus ca ambreiajul la mine prinde acolo unde trebuie si daca il modifica face presiune in disc si il crapa.
La masina prietenului meu despre care tocmai am scris cutia nu agata (probabil) datorita faptului ca ambreiajul prinde foarte sus.
L-am sfatuit sa mearga la service sa vada ce si cum si sa nu se treazeasca cu vreo crapatura in disc.
unsure.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 TDI 2007 - B-xx----
Noi, romanii, am stat pe malurile istoriei si ne-am uitat la altii.


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 8 Jul 2005, 21:23
Post #99


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




Am citit din scoarță-n scoarță topicul ăsta și am ajuns la concluzia că e un topic al maniacilor, fără supărare. Să scrii, de exemplu, că scîrțîie centura de siguranță și să nu cauți să înlături problema decît apelînd la un mecanic... e lene amestecată cu indiferență.
A, și încă ceva... dacă se aud diverse zgomote aproape insesizabile, dar deranjante (cum mai scriu unii) înseamnă că Loganul e destul de silențios.. logic, nu? wink.gif
Conduceți mașina și destindeți-vă căci altfel vă îmbolnăviți de nervi. 04.gif
Topicul, oricum, deși lung e printre cele mai slabe calitativ de pe forum: n-are nici sare, nici piper. Ăla cu consumul, de pildă, era haios... ăsta e searbăd total.


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axel
post 9 Jul 2005, 11:07
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 603
Joined: 20 November 04




QUOTE(rasatus @ 15 Oct 2004, 11:34)
de ieri m-am ales si eu cu un zgomot in spate stanga (portbagaj, roata, nu stiu); nu-l aud decat daca am geamurile inchise si casetofonul oprit, dar e evident; sunetul seamana cu niste batai scurte succesive si seamana cumva cu sunetul produs de un copac care se indoaie sub propria greutate (dar muuult mai incet),  sau cu un arc care se intinde si loveste ceva. apare doar cand pun frana pana la oprire sau cand plec de pe loc (probabil doar atunci zgomotul in habitaclu e redus si d-aia il aud);

aveti idee ce se intampla? m-am gandit la placutele de frana (sau ferodouri, ce-or fi), dar zgomotul nu e caracteristic si oricat am incercat sa apas masina in zonele respective, sa o imping usor de pe loc, sau sa apas pedala de frana cu masina oprita, n-am mai auzit nimic.
*


mai mult ca sigur sunt sabotii de pe spate.nu sunt stricati.asa fac ei.trage frana de mana putin 3-4 dinti si apasa-te pe masina .vezi daca face la fel


--------------------
renault clio 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radui
post 14 Jul 2005, 10:47
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 21 April 05
From: Bucuresti




Hai sa-mi dau si eu cu parerea. Am citit prima oara topicul asta, de la prima postare. Toti dati vina pe biata masina. Dar voi ce cusur aveti boierilor ? Am un Laureate cu care am doar 600 km. La primele contacte cu ea abia nimeream vitezele. Si le "agatam" , cum se zice aici, la toate trecerile de trepte de viteza, in toate directiile. In timp, surpriza ! A inceput cutia sa se comporte din ce in ce mai bine. Nu mai agata pe nicaieri. Cauza ? S-a mai rodat soferu si mana lui . Si as putea paria ca mai toate agataturile semnalate pe aici se datoreaza trecerii nu neaparat de la berlina la ceva mai bun ci de la un model de masina la altul , cu care nu esti obisnuit.
Bafta maxima

PS: am 15 ani de mers cu diverse masini si km multi in spate ... cool.gif


--------------------
Logan Laureate 1,4MPI - B 97 FAC
Dacia 1300/77, verde
VW 1200/64, rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Jul 2005, 11:09
Post #102


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Psstt... cum sa pui la indoiala capacitatile de driver ale posesorilor de logan? rolleyes.gif Pai sa eliminam conditia omniscientei intrinsec si ombilical legata de atributul posesiei de Logan? pssttt...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy LGN
post 14 Jul 2005, 11:24
Post #103


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 28 August 04
From: Bucuresti




Domnule radui sa iti repet (vad ca nu citesti cum trebuie posturile) ca la masina agata tr I si II si ca la alta masina (deci schimband cu aceeasi mana si anume mana mea dreapta) nu agata ?
Asa ca hai sa nu mai punem totul pe seama neindemanarii unora.
Daca eram in aceasta situatie taceam si nu ma bagam in seama cu asemenea chestii. Si sa stii ca sunt unul dintre primii care au sesizat unele zgomote, tacanituri etc. la aceasta masina si le-am impartasit pe acest forum. E adevarat ca guri rele au fost tot timpul dar se pare ca s-au adeverit "auzeniile" mele.

Sa traiti bine!


--------------------
Skoda Octavia 2 TDI 2007 - B-xx----
Noi, romanii, am stat pe malurile istoriei si ne-am uitat la altii.


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radui
post 14 Jul 2005, 13:16
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 21 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(Andy LGN @ 14 Jul 2005, 12:24)
Domnule radui sa iti repet (vad ca nu citesti cum trebuie posturile) ca la masina agata tr I si II si ca la alta masina (deci schimband cu aceeasi mana si anume mana mea dreapta) nu agata ?
Asa ca hai sa nu mai punem totul pe seama neindemanarii unora.
Daca eram in aceasta situatie taceam si nu ma bagam in seama cu asemenea chestii. Si sa stii ca sunt unul dintre primii care au sesizat unele zgomote, tacanituri etc. la aceasta masina si le-am impartasit pe acest forum. E adevarat ca guri rele au fost tot timpul dar se pare ca s-au adeverit "auzeniile" mele.

Sa traiti bine!
*



OK, OK, agata ! smile.gif
N-am zis ca Loganul e masina perfecta, dat citind si alte topicuri pe aici am bagat de seama ca cel putin 50% din problemele semnalate sunt legate de neadaptarea (inca) om-masina ... cool.gif


--------------------
Logan Laureate 1,4MPI - B 97 FAC
Dacia 1300/77, verde
VW 1200/64, rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cicos
post 24 Jul 2005, 21:17
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 20 May 05
From: Rm Valcea




Am sesizat si eu un zgomot cam ciudat pe la 1000 km (acum am 3000 si nu s-a accentuat, dar nici nu s-a diminuat - am asteptat sa se accentueze sa ma duc in service). In mers, cand introduc in viteza a III - a si a V-a, se aude o usoara ... caraiala parca prin bord. Se aude ca si la vechea berlina cand era sub-turata si trepidau toate cele prin bord , dar acum mult mai incet. M-am gandit ca poate e vreun scut slabit, sau o tablita protectoare pe la motor . Dar ... de ce se aude DOAR in treptele III si V ?!
De exemplu, merg in viteza a IV-a , nu se aude nimic si cand cuplez in viteza V, se aude imediat ce am slabit ambreiajul un carait constant, indiferent ce turatie are motorul: 2000, 2500. Daca accelerez un pic mai brusc, se aude parca mai tare. De la turatia 2800 nu se mai aude, probabil din cauza zgomotului din interiorul masinii. Va rog sa-mi ziceti daca a mai intalnit cineva problema asta. Este ceva desfacut prin bord sau problema la cutia de viteze ?
Intr-adevar, cand este sub-turata, se aude un pic mai tare caraiala aia, dar, ciudat, asta doar in treptele III si V. Maneta schimbatorului de viteze nu loveste in nimic. Am tinut de ea, am impins-o usor stanga-dreapta, dar sunetul persista. Multumesc

This post has been edited by cicos: 25 Jul 2005, 09:12


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - VL-xx-RLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 25 Jul 2005, 23:30
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Ieri seara , m-am suit bine mersi in masina , am dat-o jos de pe trotuar si am plecat la drum. Dupa aproximativ 5 secunde , incept sa aud un zgomot venind de sub masina ..zgomot destul de puternic (daca l-am auzit cu usurinta). Nu cred ca-l pot descrie , insa impresia era de ca si cum as fii agatat ceva sub masina si trageam dupa mine. Dupa inca cateva secunde mi-am dat seama ca vine din zona rotii stanga fata. M-am agitat putin , dupa care am tras pe dreapta si am inspectat cu atentie guma , capacul si sub masina insa n-am gasit nimic neinregula! M-am suit emotionat in masina sperand sa nu mai aud zgomotul si intradevar disparuse.

Ce o fii fost ? blink.gif Ar fi putut fi ceva prins intre santurile cauciucului ?

This post has been edited by AND: 25 Jul 2005, 23:31


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 25 Jul 2005, 23:34
Post #107


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Cumva ca un scrasnet, o... caraiala ? Si eu l-am mai auzit, dar nu bagasem in viteza si presupun ca nu trasesem nici frana de mana prea tare, asa ca a "alunecat" un pic, pana s-a oprit. Cu zgomotul de rigoare. Asa ca nu te impacienta, zic eu.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 25 Jul 2005, 23:38
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Hmm , pai eu o aveam in viteza , eram in mers cand a aparut zgomotul. Si da , a fost un gen de caraiala/haraiala. Frana de mana era lasata jos ... nu stiu ce ar fii putut sa fie unsure.gif . Tu l-ai mai auzit de atunci? (zgomotul)


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 25 Jul 2005, 23:41
Post #109


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




L-am mai auzit o data sau de doua ori. Dar de fiecare data aveam trasa frana de mana. Ultima data a fost asa: oprit(calcat frana+ambreiaj), oprit motor, tras frana de mana, scos din viteza, eliberat frana si ambreiajul: scaaaaaarrrrt.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 25 Jul 2005, 23:45
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Atunci e clar ca nu vorbim de acelasi zgomot. Si mi se pare grav sau cel putin suspect faptul ca l-am auzit in mers sad.gif . Inca sper ca nu a fost decat un obiect metalizat sau ceva de genul , prins in unul din santurile cauciucului wacko.gif ..si-mi pare rau ca nu m-am uitat si cativa metrii in spate sa vad daca era ceva de genul asta pe sosea.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RABADU
post 26 Jul 2005, 08:12
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 7 June 05




Nu care cumva ai trecut prin ceva noroi sau pamant proaspat plouat care s-ar fi putut lega de cauciuc la coborarea de pe trotuar ? wink.gif


--------------------
DACIA LOGAN PREFERANCE 1.4 - MM05XXX
,,Oamenii invata din greseli . Oamenii destepti invata din greselile altora. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cicos
post 27 Jul 2005, 08:31
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 20 May 05
From: Rm Valcea




Am descris problema si in topicul "Zgomote si scartaieli...". Insa, fiind multe probleme descrise acolo de multi posesori de Logan, inca nu am primit nici un raspuns. Asa ca, rog moderatorii, daca se poate, sa lase noul meu topic deschis cateva zile.
Am sesizat un zgomot cam ciudat pe la 1000 km (acum am 3000 si nu s-a accentuat, dar nici nu s-a diminuat ). In mers, cand introduc in viteza a III - a si a V-a, se aude o usoara ... caraiala, zbarnaiala prin bord in partea de mijloc si mai in fata - poate chiar dinspre motor. Se aude ca si la vechea berlina cand era sub-turata si trepidau toate cele prin bord , dar acum mai incet. M-am gandit ca poate e vreun scut slabit, sau o tablita protectoare pe la motor . Dar ... de ce se aude DOAR in treptele III si V ?!
Nu cred ca poate fi vorba de o trepidatie datorata sub-turarii masinii. Spun asta pentru ca, de exemplu, merg in viteza II sau IV , chiar si sub-turata, nu se aude absolut nimic. Insa, cand cuplez in viteza III sau V, se aude imediat ce am slabit ambreiajul un carait - zbarnait , indiferent in ce turatie e acum motorul: 2000, 2500. Daca accelerez un pic mai brusc, se aude parca mai tare. De la turatia 2800 nu se mai aude, probabil din cauza zgomotului din interiorul masinii.
Intr-adevar, cand este sub-turata, se aude un pic mai tare caraiala aia, dar, ciudat, asta doar in treptele III si V. Maneta schimbatorului de viteze nu loveste in nimic. Am tinut de ea, am impins-o usor stanga-dreapta, dar sunetul persista.
Va rog sa-mi ziceti daca a mai intalnit cineva problema asta. Este ceva desfacut prin bord sau problema la cutia de viteze ?
Multumesc

This post has been edited by cicos: 27 Jul 2005, 08:33


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - VL-xx-RLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 27 Jul 2005, 19:15
Post #113


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




Mi se intampla uneori,pe drum mai accidentat,in general cand ma scutura drumul stanga-dreapta, sa aud un sunet,parca de sub consola centrala,ceva de genul:scartz,scartz,de cateva ori,apoi dispare.Nu e de la scaune,parca ar veni de sub schimbator,o fi esapamentul oare?A patit careva?
PS:scuze ca am folosit limbaj mirc,dar am vrut sa reproduc acel sunet.

This post has been edited by Mich@el: 27 Jul 2005, 19:16


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan bogdan
post 29 Jul 2005, 14:38
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 April 05




Salutare!!! Am un Logan laureat de 1,4 de o luna jumate cu doar 700 km la bord, si vreau sa semnalez o problema aparuta; s-ar putea sa fie cam off-topic...dar n-am gasit alt topic cu probleme asemanatoare unde sa postez.
Aseara dupa ce am facut vreo 20 km si in afara ..si in oras, parchez masina, fac toate operatiile obisnuite(geamuri, frina de mina, etc), scot cheia din contact...dar motorul inca mergea!!!...si parca mai nervos, mai turat...ca un diesel unsure.gif
Am stat citeva secunde nedumerit, am coborit din masina, n-am deschis capota...am pornit din nou, am scos cheia din contact...de data asta se oprise!!!
Ce-o fi? ohmy.gif


--------------------
Dacia 1300 - sb 04 xyz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milgn
post 29 Jul 2005, 15:25
Post #115


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




e normal.nu era motorul ci inca mai functiona elecroventilatorul care raceste motorul.vezi ca s-a mai discutat.lumea se cam supara pe aici cand vine cineva nedocumentat(nu a utiluizat search-ul forumului) si mai ales cineva care nu a citit cu atentie manualul de utilizare al masinii!


--------------------
ex Dacia Logan 2004 Laureate 1.4 MPI - Verde Cam
drum bun!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 31 Jul 2005, 08:45
Post #116


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Diferenta principala dintre trepte e cuplul. Intr-a I-a si a II-a masina pleaca mai usor si probabil cuplul generat de motor e suficient de mare cat ambreiajul sa faca priza mai repede. Intr-o treapta superioara la o viteza neadecvata si/sau la o turatie neadecvata poate face discul de ambreiaj sa patineze mai mult ... de unde si vibratiile.

Probabil motorul e subturat (schimbarea treptelor e bine de facut de la 2500 in sus) si/sau viteza prea mica pentru treapta respectiva de viteza. Daca ai trecut de rodaj da-i pedala. Lasa-l sa se invarta.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan bogdan
post 1 Aug 2005, 08:11
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 April 05




QUOTE(milgn @ 29 Jul 2005, 15:25)
e normal.nu era motorul ci inca mai functiona elecroventilatorul care raceste motorul.vezi ca s-a mai discutat.lumea se cam supara pe aici cand vine cineva nedocumentat(nu a utiluizat search-ul forumului) si mai ales cineva care nu a citit cu atentie manualul de utilizare al masinii!
*



Multam fain! M-am linistit; in wekend am studiat si eu problema, intradevar nu este motorul. Am folosit si clima cam mult pe caldurile astea; o fi si asta o cauza!!
In manualul de utilizare nu scrie absolut nimic despre acest fenomen!!!


--------------------
Dacia 1300 - sb 04 xyz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danbogdan
post 1 Aug 2005, 09:43
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 5 August 04




QUOTE(dan bogdan @ 1 Aug 2005, 09:11)
Multam fain! M-am linistit; in wekend am studiat si eu  problema, intradevar nu este motorul. Am folosit si clima cam mult pe caldurile astea; o fi si asta o cauza!!
In manualul de utilizare nu scrie absolut nimic despre acest fenomen!!!
*



ei nu... Scrie ca motoventilatorul poate porni oricand.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Aug 2005, 10:07
Post #119


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E, mai scrie in niste chenare mici si cu semnul avertizari...
Pe la pag. 4.02, 4.04, 4.06, 4.08, 4.09, 5.22
Sau ati fi vrut sa va zica: "nu intrati in panica daca la oprirea motorului se mai aude un zgomot, este de la electroventilator"? Ca poate zgomotul nu va fi de acolo...
Insa eu sincer, as fi avut curiozitatea sa deschid capota sa vad cum merge motorul fara cheie in contact...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan bogdan
post 1 Aug 2005, 14:44
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 April 05




QUOTE(klaus @ 1 Aug 2005, 10:07)
E, mai scrie in niste chenare mici si cu semnul avertizari...
Pe la pag. 4.02, 4.04, 4.06, 4.08, 4.09, 5.22
Sau ati fi vrut sa va zica: "nu intrati in panica daca la oprirea motorului se mai aude un zgomot, este de la electroventilator"? Ca poate zgomotul nu va fi de acolo...
Insa eu sincer, as fi avut curiozitatea sa deschid capota sa vad cum merge motorul fara cheie in contact...
*



Ok!!Scuze!!! Nu sunt chiar toti meseriasi... ca unii de pe aici wink.gif Credeam ca se poate intreba orice despre Logan pe forumul asta.


--------------------
Dacia 1300 - sb 04 xyz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
97 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:37
Forum Renault