DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spalator cu apa sub presiune portabil!, + spuma activa !!!

koldun
post 26 May 2008, 21:23
Post #1


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Dupa sărciul de rigoare si fara de rezultate ph34r.gif , iata un nou topic.
Am citit ici si colo de aceste spalatoare portabile cu jet sub presiune (SPJP) dar nu am gasit un raspuns clar de la cineva care DETINE si FOLOSESTE o astfel de scula, privitor la faptul ca majoritatea au bidon de detergent dar nu se stie daca si functioneaza cu spuma activa. Nu ma refer la sculele mari, profi din spalatorii. Vorbesc de cele mici pe care le poti cupla la robinet si la curent si le folosesti in particular pentru autovehicolul din dotare! Si la care binenteles ca pretentiile sunt reduse.
Pe scurt: aveti un SPSP? daca da, l-ati folosit cu spuma activa? daca da, sunteti multumit de rezultat? Impresii!

Va multumesc. Succese!
PS: in cazul in care sărciul meu a dat gres si exista in alta parte un topic, rog scuze & redirectionare & stergere!

This post has been edited by koldun: 27 May 2008, 08:32


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 27 May 2008, 12:03
Post #2


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Am vazut o oferta cu un Bosch, parca 100 bari, puteai sa folosesti si spuma, si costa vreo 300 lei.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 27 May 2008, 21:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




uite un Bosch ieftin in actiune


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 27 May 2008, 21:30
Post #4


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




O imagine face cat o mie de cuvinte! Multumesc mult!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 27 May 2008, 22:16
Post #5


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Am si eu de cateva zile un Karcher de ala mic (k 2.160 parca) luat cu vreo 215 ron din Metro... Nu are jetul asa puternic precum Bosch-ul din filmuletul de mai sus (care e cu vreo 150 ron mai scump), dar suficient de puternic cat sa-mi faca o rana la degetul pe care l-am scapat in jet blush.gif

Asta are un furtunas pe care il poti atasa si pe care il pui intr-un borcan -neinclus- cu detergent (la alte modele ai inclus un recipient ce se monteaza chiar pe "lance").
Am sa citesc maine mai atent in carte sa vad ce zice despre spuma activa...

PS: ca impresie generala, o scula dintr-asta e ideala pt. spalari "de intretinere", dar nu faci nimic daca nu dai si cu buretele (daca nu, dupa ce se usuca vezi ca n-ai facut mare branza, se duce doar jegul gros). Poate cu detergent.... Oricum, eu am masina de culoare inchisa si pot sa o spal mai des acum (mai ales ca merge repede cu scula asta, si cu consum mic de apa, am si un "sampon" Prevent plus un burete mare si o galeata smile.gif), dar o data pe luna tot o sa o duc la spalatorie, la "the real deal" smile.gif

PPS: ca si chestii enervante la Karcher-ul asta sunt:
- furtun scurt intre lance si aparat, doar 3m, te cam chinui
- cablu electric cam scurt, trebuie sa fii atent unde pui prelungitorul, sa nu il bagi prin apa
- dat fiind furtunul scurt de la lance tot trebuie sa muti aparatul dupa tine, prilej cu care se incurca toate matele si tot asa...
- am mai cheltuit cam 70 ron pe furtun, conectori pt. furtun, carucior cu tambur pt. furtun, da' asta nu e vina aparatului laugh.gif Daca mai pun si apa + curentul, plus costul aparatului nu cred ca e mare afacere. Dar ca sa parafrazez o reclama: "E altceva cand turbojetul e al tau..." laugh.gif

This post has been edited by GoGu: 27 May 2008, 22:29


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 27 May 2008, 23:03
Post #6


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Multam de info! Cand te vei hotărâ sa folosesti si spuma activa sa ne zici rezultatul. Sa tapanesti sanatos scula. Adica Karcherul! wink.gif
Succese!

This post has been edited by koldun: 27 May 2008, 23:04


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 27 May 2008, 23:17
Post #7


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Cu placere smile.gif

Am uitat sa spun ce era mai important blush.gif : eu nu cred ca se aplica bine spuma activa cu scule in genul asta (dar ma mai documentez, am spus). Karcher vinde un detergent special, care nu e spuma activa si e destul de scump...
Mai degraba cumperi un recipient pt. pulverizare de 1-2 l (sunt prin Praktiker & gasca, un fel pulverizatoare cu jet reglabil si cu o "pompa" in varf cu care faci presiune in recipient, sunt pe la 15 ron sau asa ceva, cred ca sunt pt. insecticid) si faci treaba la sigur (dai intai cu jetul apoi pulverizezi spuma pe masina, lasi 2 minute apoi clatesti cu jetul).


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 27 May 2008, 23:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Nu stiu daca ai vazut topicul acesta : http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...=spuma%20activa poate iti sunt de folos ceva informatii de acolo. Si mai era parca un topic despre aparate de spalat cu presiune, dar nu mai stiu pe unde.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 28 May 2008, 09:36
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




OK, pina la urma ce fel de spuma activa folositi si de unde naiba se cumpara ?
vreau sa spun altundeva decit tipii din Cluj, de preferat prin Prahova, de exemplu intrebare.gif ?


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 28 May 2008, 09:40
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




ache2 incearca aici, nu- in prahova da ii destul de aproape bucurestiul de tine http://www.daciaclub.ro/-t62593.html


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 28 May 2008, 10:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




merci CuTzU !
am vazut pe site-ul MAFRA ca trimit cu plata ramburs ...
mi-e mai usor asa (deh, lenea asta) ... in plus, 2 drumuri pina in Buc fac cit un bidon de solutie din aia minune !

acum intreb si eu ca proasta-n tirg: chestia asta Jedy Self, care pare a fi singura "spuma activa" face servici sau iau autovehiculul la frecat dupa ce l-am spumat in prealabil unsure.gif ?


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 28 May 2008, 10:30
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




QUOTE(GoGu @ 27 May 2008, 23:17)
Cu placere smile.gif

Am uitat sa spun ce era mai important  blush.gif  : eu nu cred ca se aplica bine spuma activa cu scule in genul asta (dar ma mai documentez, am spus). Karcher vinde un detergent special, care nu e spuma activa si e destul de scump...
Mai degraba cumperi un recipient pt. pulverizare de 1-2 l (sunt prin Praktiker & gasca, un fel pulverizatoare cu jet reglabil si cu o "pompa" in varf cu care faci presiune in recipient, sunt pe la 15 ron sau asa ceva, cred ca sunt pt. insecticid) si faci treaba la sigur (dai intai cu jetul apoi pulverizezi spuma pe masina, lasi 2 minute apoi clatesti cu jetul).
*





am cumparat eu asa ceva,prin februarie.nici varianta asta nu e ceea ce trebuie.nu are puterea necesara de-a face spuma.(slava domnului am incercat cu spuma activa si nu cu detergent,de mai multe tipuri,incluzand aici firme ca mafra sau sonax.) singura solutie viabila e achizitionarea unei lance speciala care este exact pt producerea de spuma ,dar aceasta varianta cam costa...si ...cam mult...
(am gasit de cumparat pe un site englezesc de specialitate si costa...40-50 lire ca sa nu mai adaugam si transportul) detalii aici:
http://www.cleanandshiny.co.uk/index.php?a...d&productId=250


This post has been edited by Cristi39: 28 May 2008, 10:38


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 28 May 2008, 10:53
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Pai normal daca dai cu spuma activa lasi un pic sa-si faca efectul si apoi dai cu apa, nu mai trebuie frecat, da vezi citeste topicul din linkul pus de mine mai sus si is scrise parerile coforumistilor.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 28 May 2008, 10:55
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(thunder @ 27 May 2008, 22:18)
uite un Bosch ieftin in actiune
*


Nu-i ok ce se vede in film. De ce?
Va dau scris pe hartie ca jetul ala de apa plimba nisipul pe vopsea si-o zgaraie. Daca dati intai cu spuma activa din belsug si-o lasati 5 minute sa-si faca treaba, o sa va fie mult mai bine, pe cuvant. In primul rand ca jumatate din jeg se scurge, iar cealalta jumatate va aluneca pe vopsea datorita spumei active.
Daca tot vreti s-o spalati in curte, nu-i problema. Eu chiar recomand. Numai respectati pasii. Voua va v-a fi mai bine, nu mie. wink.gif
Daca tot ati dat bani pe spuma activa, cumparati si degresant. Ori il amestecati (respectand proportiile) cu spuma activa, ori il dati separat, folosindu-va de o pompita manuala.
1. Dati cu spuma activa din belsug. Asteptati cateva minute.
2. Limpeziti masina folosind vap-ul. (Operatiunea se realizeaza incepand de jos in sus, prin miscari orizontale ale vap-ului. Astfel obtineti o sapunire totala a masinii. Apoi se face clatirea, incepand de sus in jos.)
3. Dati bine cu degresant (deschideti usile ca sa puteti da si pe praguri-stalpi). Asteptati cateva minute. Veti vedea efectul cu ochii vostrii. In acest moment, daca este necesar, puteti freca masina cu buretele, fara grija. Nisipul care ar putea zgaria vopseaua a fost inlaturat datorita primei spalari.
4. Dati cu spuma activa peste degresant.
5. Sapuniti masina folosindu-va de vap (de jos in sus, prin miscarea vap-ului, energic, pe orizontala)
6. Limpeziti masina (de sus in jos).
7. Stergeti masina cu o laveta speciala.
Eu recomandat ca vara sa n-o spalati la soare.
Degresantul e bine sa-l folositi cam la 3-4 spalari. Vadau cuvantul de onoare ca n-o sa fie nevoie sa folositi niciodata buretele.

Daca veti urma exact pasii de mai sus, veti folosi produse de calitate, iar rezultatul nu va fi satisfacator, sa ma alergati pe mine. smile.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 28 May 2008, 10:58
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




crede-ma ca am lasat spuma pe masina (dupa mai multe incercari am lasat 2 min apoi 3 min apoi 4 min...)si rezultatul a fost acelasi..adica 0
si mentionez ca masina nu era super-murdara...Si nu sunt singurul care am cumparat scula asta de stropit din Brico.Mai am fost cu inca cativa amici"bolnavi"ca mine de a spala masina cu aparatul de presiune si din pacate,si ei au ajuns la aceiasi parere ca si mine.adica nu e de mare folos.Uita-te la spalatoriile auto mai serioase si ai sa vezi ca baietii folosesc un aparat cu presiune pt jet de apa si unul pt spuma.Acela care face spuma are o lance mai deosebita,in genul celei prezentate de mine.

This post has been edited by Cristi39: 28 May 2008, 11:01


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 28 May 2008, 11:16
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




E logic si firesc sa fie folosite doua lanci, una pentru vap si una pentru spuma activa. Sunt complet diferite (intr-o spalatorie profesionala).
Personal, n-am idee cum arata si ce poate un aparat din asta "de curte". Eu am spus pasii care trebuiesc urmati daca vrei sa-ti speli masina "ca la carte".
Trebuie sa folosesti o spuma activa buna, care poate fi pulverizata si de pompita. Apoi urmand pasii descrisi de mine, rezultatul e garantat. Exista pe piata pompite in care se face, manual, presiune. Le recomand atat pentru spuma activa cat si pentru degresant.
Asa ca nu vad de ce "ti-ai prins urechile" in problema asta. smile.gif
1. spuma activa DE CALITATE
2. DEGRESANT DE CALITATE
3. urmeaza pasii descrisi de mine.
4. bafta la spalat! biggrin.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 28 May 2008, 11:24
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




nu discutam despre metoda ta de spalare care este ok(dar ai grija,nu exagera cu degresantul).eu vorbeam de pompita aia de facut spuma care se gaseste in Brico si in general despre spalatul la presiune folosind spuma activa,nu ai citit mai sus? ca despre asta era vb.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 28 May 2008, 11:58
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




eu ultima data cind am fost la spalatorie (cam de multicel) am vazut cum tipul ala folosea o stropitoare din aia micuta la care facea presiune manual, deci nu o scula speciala, in genul aparatului ala cu presiune ...
adica intii a dat cu ala cu presiune, pe urma a dat cu spuma facuta cu pompita aia dupa care a spalat totul din nou cu apa ...
si cam atit, din cite imi aduc aminte ...
chestia aia cu care facea spuma era cit se poate de banala ...
cred totusi ca solutia + dilutia = rezultat (n-am gasit rima rolleyes.gif )

@CuTzU: am citit tot topicul insa n-am vazut nici o concluzie cu privire la jedy ala ...
acum am comandat si eu un bidon ...
sa vedem ce ... spume fac cu el sleep.gif !


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 28 May 2008, 12:43
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




eu am specificat "spalatorii auto mai serioase"nu contest ca sunt si spalatorii in care poate sa-ti dea cu spuma activa si dintr-o canuta....acuma,e alegerea ta.
Referitor la solutia de la mafra(jedy) e defapt detergent cu spuma activa ci nu spuma activa.e o mare diferenta.am cumparat si eu de la mafra "licoarea "aia si o folosesc ca pe un detergent normal.O sa te convingi singur de treaba asta.Incearca sa eviti sa dai pe partile din plastic ale masinii(ramele acelea ale geamurilor) sau pe chedere,fiindca pateaza.Nu scoti petele alea indiferent cat ai clati-o dupa aia.Doar cu ulei siliconic.Dupa cum vezi sunt patit cu chestii din astea,asa ca,crede-ma,cand am spus ca pompita aia nu prea face mare lucru,am scris din experienta si nu din auzite.dar...fiecare se convinge pe pielea lui.
Succes!

Ah,era sa uit.crede cineva ca folosind pompita aia de udat floricelele puteti obtine o spumare ca la carte?asa cum este prezentat in filmuletul asta,postat de un coleg pe reno.ro??? ma indoiesc.... http://www.reno.ro/Spalare-masina-page-2-t57228-s30.html

This post has been edited by Cristi39: 28 May 2008, 13:11


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 28 May 2008, 15:04
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




nu te contrazic ! atunci ce anume sa cumpar unsure.gif ?
vreau sa spun ce spuma activa care chiar e spuma activa !


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 28 May 2008, 17:52
Post #21


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Si eu vreu sa spun la fel ca onorabilul ache2: care spuma activa e aia activa?


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 28 May 2008, 18:58
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




eu am luat spuma activa care e chiar spuma laugh.gif de la Sonax incearca aici www.magazinpiese.ro rasfoieste si gasesti.Succes

This post has been edited by Cristi39: 28 May 2008, 19:06


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 28 May 2008, 20:03
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(Cristi39 @ 28 May 2008, 13:43)
Ah,era sa uit.crede cineva ca folosind pompita aia de udat floricelele puteti obtine o spumare ca la carte?asa cum este prezentat in filmuletul asta,postat de un coleg pe reno.ro??? ma indoiesc....    http://www.reno.ro/Spalare-masina-page-2-t57228-s30.html
*


Indoieste-te linistit! Poti sa-mi explici in amanunt, ce inseamna "spuma activa ca la carte"?
Daca nici spuma de la ma-fra nu e buna... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Sa-ti mai vand un pont. In functie de duza pe care o are lancea, spuma activa poate arata ca o spuma alba, densa, sau ca o solutie incolora. E vorba de modul in care e imprastiata pe masina. Dar are exact aceleasi proprietati. Si face exact acelasi lucru. Adica pateaza tot ce prinde-n cale. radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 28 May 2008, 22:07
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




ma abtin sa-ti raspund in acelasi stil de pustan mistocar pe care il ai tu...
nu incerca sa faci analiza pe text cu mine ca nu merge.si iti vand eu un pont inainte de toate.incearca sa te relaxezi,bea un pahar cu apa rece, si apoi mai citeste inca o data posturile mele.Baietel,poti sa ai tu duza cum o vrei,daca nu ai presiune,tot degeaba...Si in definitiv,poti folosi ce detergent sau spuma vrei tu.E problema ta.Si inca ceva:pastreaza-ti inteligenta si foloseste-o in alte domenii.Aici,in discutia asta,nu prea esti pe subiect.Fara suparare.
Pa.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 28 May 2008, 22:22
Post #25


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Nu m-am putut abtine azi cand am vazut intr-un supermarket o pompa de aia de pulverizare cu rezervor de 2 litri la 8 ron asa ca am cumparat-o...

Am incercat-o doar cu apa, in cada tongue.gif , si vreau sa zic ca faci miscare, nu gluma, am umplut-o cam la 3/4 si la vreo 100 de pompe date m-am plictisit biggrin.gif
Pulverizeaza ea ceva, cred ca intr-un acces de masochism maxim poti intinde samponul ala activ pe masina, sub forma de pisswasser asa...

Eu raman la burete si Prevent, nu e asa greu...

PS: am citit in cartea Karcher-ului meu: bineinteles ca recomanda detergentii lor (sanchi) si se aplica cu lancea demontata (doar cu pistolul-suport). La un consum declarat de detergent de 0,4 l/min ma ruineaza... radmasa.gif Si se pune concentrat, cred, ca il mai amesteca o data masinaria cu apa.

PPS: cred ca o sa se bucure taica-meu ca o sa-i dau cadou o pompa noua de stropit trandafirii...

This post has been edited by GoGu: 28 May 2008, 22:24


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 29 May 2008, 01:25
Post #26


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




Macar trandafirii sa fie frumosi!
Succese!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nambanidealtceva
post 29 May 2008, 02:18
Post #27


Pe volan din 96


Group: Members
Posts: 335
Joined: 31 October 05
From: B U C U R E S T I




Daca nu sunteti absolut obsedati de detaliile si perfectiunea spalarii, un aparat mic gen karcher sau bosch (cele mai ieftine adica) si spuma activa chiar intr-un pulverizator de insecticid (nu trebuie neaparat sa faca spuma solutia aia) merge super bine... fac asta de vreo 2 ani, in conditiile in care am ambele masini albe.


--------------------
Citroen C4 1.6 16V, 2005, vandut Dacia 1310 Li, 2000 (cu regret)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 29 May 2008, 02:42
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(Cristi39 @ 28 May 2008, 23:07)
Baietel,poti sa ai tu duza cum o vrei,daca nu ai presiune,tot degeaba...
*


Unde se duc mustele iarna?

This post has been edited by Victoras2001: 29 May 2008, 02:46


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 30 May 2008, 06:47
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




m-su sunat cei de la mafra ...
azi ar trebui sa-mi aduca repectiva spuma ...
sa vedem ce spume o sa faca, in weekend unsure.gif !


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 31 May 2008, 02:05
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Sa fiu sincer, voulis este peste ma-fra la capitolul "spuma activa". Clar!!! Numai ca eu ma refer la spalatorii auto. Nu stiu ce fel de solutii livreaza catre persoane fizice. Dar stiu ce livreaza la spalatorii.
Am auzit opiniile spalatorilor. Nu i-am crezut. Am purces la munca (eu si partenerul meu). Intai pe masinile personale, apoi pe cateva masini ale clientilor. Am slabit 3 kg fiecare, am impartit cateva abonamente la spalatorie (ca sa scapam de bataie laugh.gif )
Am mers intotdeauna cu voulis pentru spuma activa, lavete, levate icon_mrgreen.gif , iar cu ma-fra pentru restul produselor.
Asta s-a intamplat inainte sa ne ciopartim ficatii cu sisu, pe motive personale. Eu ca de ce s-a insurat, el ca de ce zic eu ca s-a insurat... D-ale noastre. biggrin.gif Bataie ca-n "Sapte Pacate"

This post has been edited by Victoras2001: 31 May 2008, 02:13


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:42
Forum Renault