DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

106 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ford Focus mk 3 facelift, cu benzina

axabrt
post 2 Dec 2018, 16:11
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Acum treisprezece ani, dupa ce am vandut loganul ambiance (n avea AC), cumparat masina din titlu astra h, cu gand s o tin vreo 4 ani, cat strang bani de un audi a4 (neaparat benzina si quattro)

Trecura 4 ani, trecura 10 ani, sunt in anul al 13 lea. Audi n am luat.
Pacat fiindca între timp au renuntat la torsen. Cica haldex e mai responsiv la limita si consuma mai putin cu 0,.... l la suta. Aiureli.

In anii astia vreo cativa cunoscuti si au luat audi.unii diesel altii benzina.
Atunci cand mi au.aratat achiziitile lor m.am cam întristat pentru.ca eu mergeam tot cu.opelul.
Din nefericire pentru cunoscutii mei, opelul meu inca merge.
Cel cu diesel (a6 c6 2.0tdi) a dezmembrat o dupa ce a intrat in belele gen egr, injectoare, pilitura naiba stie
Cel pe benzina fu mai norocos, a dat o cu multe mii in minus dupa ce incepuse sa.mearga cu prea mult ulei. Barem n a.dat o pe.bucăți

Eh acu urmeaza povestea.
Pe langa revizii am mai bagat vreo mie de euro diverse consumabile, role, curele, semeringuri , nimic serios. Destul.de putin zic eu.

N am rezolvat inca consumul de ulei, pe la semeringurile de la supape si actuatorul de la climatronic , care i blocat pe rece.
mecanicii din reprezentanța mi au recomandat sa o tin tot pe asta ca e facuta din fier, nu din plastic. Cica prin 2005 inca se faceau masini.

A nu se intelege ca s împotriva progresului. La job ma dau din cand in cand cu un seat leon fr 2.0 tdi dsg6 . Alta viata, dar si pretul mai mult decat dublu.

Totusi imi placea opelul.pacat ca a fost tratata ca un fel de cenusareasa de catre GM.
Care apropo n au scăpat nici azi de probleme.

sa revenim la masina.

Dau zilnic in gropile patriei cu ea in dusmanie, unde altii pun frana, eu accelerez.(ma enerveaza aia care pun frana la gropi, zici ca au bibelouri nu masini). Ultimele bielete antiruliu le am schimbat acu 40000 si inca sunt ok...

Totusi...
Ca si next car sunt f nehotarat. O voi lua tot in leasing.
De aia varietatea de optiuni pur si simplu ma face sa fiu pus in dificultate.
Buget maxim ar fi 20000 euro.

Initial am zis honda civic 1.5 turbo. (Stiu e 22000 da unde merge suta,merge si mia. Sau mergea...)
Se lansează modelul, eu mai stau ceva timp ca sa apara eventualele probleme.
Scriu unii pe forum ca i prost antifonata, ca scaunele s cam incomode (asta i naspa ca am pb cu spatele) si ca in anumite conditii de rulaj cu motorul rece,uleiul se contaminează cu benzina.
Cica au facut un update de soft ca sa se incalzeasca mai repede, dar am taiat o.de pe lista.

Apoi fu kia ceed 2018, pana ce am vazut cum e setata suspensia spate care cică i independenta, dar setata mai prost ca una tip bara de torsiune. Deci am tăiat o de pe lista.

Imi place peugeot 308 f mult. pe afara. Se si conduce ok. Din pacate interiorul e ciudat. Taiat de pe lista.

Suzuki vitara, cam prost finisata la banii de i cer pe ea. Scaune incomode facute pe japi pitici.

Au ramas toyota auris 2019 si focus asta nou. Mk4...aa si se lanseaza mazda 3 cu motorul ala pe benzina cu aprindere prin compresie.

Fiindca motorul de la focus ala de 1.5 trei pistoane e nou, iarasi nu as vrea sa fac experiente pe nervii mei. Aceleași idei pt mazda. Motor prea nou.

Ramane toyota sa vedem ce motor va avea. Cred ca 1.2 turbo de pe generatia trecuta.
Sa vedem scaunele cum sunt. Daca are scaune incomode o tai de pe lista.

Singurele masini cu scaune omenesti cu care am mers fu o laguna2 si o octavia 3.
Ambele cam mari pentru necesitățile mele , cat si pt parcat in oras.

This post has been edited by axabrt: 1 Feb 2019, 12:49


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 3 Dec 2018, 08:59
Post #2


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(axabrt @ 2 Dec 2018, 17:11)
(ma enerveaza aia care pun frana la gropi, zici ca au bibelouri nu masini). Ultimele bielete antiruliu le am schimbat acu 40000 si inca sunt ok
*


Eu ma opresc si dau si cu spatele. Si cand vad ca boul din spate cu Golf 4, Astra, Logan din 2004 inscriptionat cu "Orbit" face spume, ma distrez si-o f pe ma-sa razand.

Dăie mnesio si maicuța D-lui sa-ti iei vreo Mazda cu flancuri de anvelope de 2 deshte, cu jante de aliaj la 500e bucata si anvelope pe 18. Ideal ar fi integrala, ca daca pisdesti o anvelopa, sa le iei pe toate 4 ca sa nu futs diferentiale de 3 mii euro bucata.

Si sa n-aiba suspensie deloc, iar la prima trecere la nivel luata Opelește sa ti se deschida torpedoul, sa-ti pice parasolaru-n brate, amortizoarele sa faca squirt de ulei ca pe internetul nerecomandat minorilor iar parbrizul sa se cloneze.

Iar caseta de directie sa fie corp comun cu asistarea electrica, sa-ti bata dupa juma' de an si sa decartezi 5 mii de euro pe inlocuire, cu demontat bord si juma' de masina. Ca nu e bibelou, da-o-n mizerie de coaja.

Bucsele de brat si pivotii sa fie corp comun cu bratele din aluminiu.

Etc.

Mi-am facut si-o mare cruce, asa sa fie. Ca merita astia de-i freaca grija de optica celorlalti, merita si cruci si orice. Nu i-ar freca grija de gropile alea, ca n-ar trebui sa existe, nu. Lua-i-ar dracu p-aia de pun frana.
Amin!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 3 Dec 2018, 09:27
Post #3


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Da și ti-oi suparat ăi... radmasa.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Dec 2018, 09:41
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cati km faci cu masina pe an de e asa important sa fie supercomode scaunele (volvo exceleaza acolo)? Alea de astra H nu mi s-au parut vreun fotoliu totusi/
Apoi daca dai in gropi ca surdu in tobe (desi ai probleme cu spatele) nu mai bine ceva mai crossover/Suv, sa aiba si ecva talon la anvelopa, suspensia mai moale (acolo francezii sunt brici)?

This post has been edited by einstein1984: 3 Dec 2018, 09:52


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 3 Dec 2018, 10:05
Post #5


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Pentru cine are probleme cu spatele, diferența dintre comod și incomod se face și în 2-3 km parcurși.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 3 Dec 2018, 10:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Am si eu doua intrebari:

1. de ce dai gropi?
2. daca 1 e la ordinea zilei de ce te lauzi cu asta?

Mor sa ii vad pe astia ca tine cand fac spume si cand accelereaza ei de ridica tot praful luand fiecare groapa/canal in plin doar ca sa mearga 3 metri in plus mai repede ca mine.
Si da, opresc la gropi si merg incet.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Dec 2018, 10:17
Post #7


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(gabize @ 3 Dec 2018, 11:05)
Pentru cine are probleme cu spatele, diferența dintre comod și incomod se face și în 2-3 km parcurși.
*


inteleg asta, atunci de ce a tinut astra atata timp? Si d ece da in gropi?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 3 Dec 2018, 10:19
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




dau in gropi e drept ca nu le iert deloc. Acu prin gropi este o expresie,sa le.zic la modul general denivelari (sine de.tramvai, capace de canal, ori drum cariat plin de zeci de gropi,.limitatoare de viteza) in plus la munca parchez pe.trotuar..deci urcat si coborat de pe bordura de vreo 4 ori pe zi, dar la viteza mica, e.drept

Cel mai rau a fost odata pe centura.bucureștiului. de.dimineata am trecut pe.acolo.cu viteză, impreuna cu toti localnicii. Dupa masa aparuse o groapa mare.si toti localnicii.care stiau ca drumul e bun ii dadeau tare. Era coloana si nu prea aveai ce sa vezi decat masina din fata. Treceau toti prin craterul ala cu 90 la ora .

Intr adevar aia cu cauciucuri cu balon mic cred ca buleau si.jante.

Si da, nici astra h nu i prea.comoda la drum lung.dupa vreo ora de.condus trebuie sa fac pauza
Dar conduc destul de rar.atat de mult. Majoritatea drumurilor sunt cam de cinșpe minute in medie.

This post has been edited by axabrt: 3 Dec 2018, 10:26


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 3 Dec 2018, 10:22
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




O fi vreo Astra custom-build cu perne de aer smile.gif
In ceea ce priveste scaunele, mno... io unul, scaune la fel de comode ca astea de pe Citroen, fix numa pe MB ,alea multi-contour, am vazut. Ce-i drept, Volvo inca nu am condus.
Da' chiar si-asa, cu hydractive si scaune comode, tocmai din cauza problemelor pe care le am cu spatele evit sa dau cu masina in gropi, nu inteleg de ce ai merge ca barzaunele hais inainte.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 3 Dec 2018, 10:28
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




E custom oarecum ca are.pachetul de.drumuri grele. Sau.ce o fi ramas din el.
Oricum garda la sol este.de.200 mm deci destul de ok.

Sa nu.comparam astra cu c5.
Astra h e.un fel de caruta cu motor. Nu i confortabila, dar tocmai faptul ca.e.simpla o.face destul.de.fiabila.

This post has been edited by axabrt: 3 Dec 2018, 10:30


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 3 Dec 2018, 10:29
Post #11


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(einstein1984 @ 3 Dec 2018, 10:17)
inteleg asta, atunci de ce a tinut astra atata timp? Si d ece da in gropi?
*


Eu pot să răspund pentru mine: țin laguna în continuare și pentru că are scaune foarte comode și evit, pe cât posibil toate gropile, încerc să le abordez a.î. nici spatele meu să nu sufere, dar nici bugetul.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 3 Dec 2018, 10:39
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Ok , deci multumesc pt feedback.
Avand in.vedere.cele expuse cu starea drumurilor si modul meu de a conduce se pare ca mi trebuie o masina simpla si rezistenta.

Cred ca ma mai uit odata pa la vitara aia. Sa cer un drive de vreo ora sa vad cu scaunele cum ma impac. Pacat ca la faccelift au.scos motorul.de. 1.6 aspirat.
Prefer vitara fiindca.imi pare mai compacta decat duster.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 3 Dec 2018, 10:39
Post #13


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(ursul_bipolar @ 3 Dec 2018, 10:10)

Si da, opresc la gropi si merg incet.
*



Inseamna ca nu-ti permiti (nu neaparat financiar, poate nu-ti permiti s-o ai in service pentru schimbat articulatiile de doua ori pe an) sa conduci masina pe care o ai pe drumurile respective.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Dec 2018, 10:42
Post #14


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nemtii au gropi???
axxa, suzuki are suspensii tari totusi. Poate kia sportage? e mai mare ca dusteru dar pare comoda totusi.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 3 Dec 2018, 10:49
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




QUOTE(tatabobu @ 3 Dec 2018, 10:39)
Inseamna ca nu-ti permiti (nu neaparat financiar, poate nu-ti permiti s-o ai in service pentru schimbat articulatiile de doua ori pe an) sa conduci masina pe care o ai pe drumurile respective.
*


Poate nu si permite sa piarda timpul prin.service.
Am aflat si.eu cu durere ca nu banii sunt problema ci orele pierdute aiurea la service.
Dar pentru o jumate de zi odata la trei ani, io zic ca nu se merita sa ocolesti chiat TOATE gropile.
Din cand in cand mai scapa cate una. Cum naiba, numai alea mari ma împrietenit cu ele


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 3 Dec 2018, 11:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




De ce as sta cu masina blocata in service si pe deasupra sa mai dau si bani daca pot evita fenomenul?
De ce mi-as distruge confortul moral crezand ca jantele si cauciucirle care costa o caruta de bani au avut de suferit?
De ce mi-as "legana" nejusticat pasagerii sau pe mine daca pot evita?
De ce as plati in plus din cauza unor nemernici corupti care prefera sa mute banii in cu totul alta parte iar infrastructura ramane varza?

Mai continui? Ramane atat deocamdata.

Pt initiator, vitara e o optiune buna pt ce ai nevoie, peste duster.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Dec 2018, 11:14
Post #17


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




vitara e sub duster la orice capitol in afara poate de un motor pe benzina.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 3 Dec 2018, 11:15
Post #18


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Vitara plus gropi...nu este iubire...

E f rigida...macar nu se stramba la bordura tongue.gif

This post has been edited by wolfin: 3 Dec 2018, 11:17


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 3 Dec 2018, 11:39
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(einstein1984 @ 3 Dec 2018, 12:14)
vitara e sub duster la orice capitol in afara poate de un motor pe benzina.
*



Sigur, enumar "decat" unul, daca mai stau sa caut mai gasesc inca 10: 3 stele euroncap duster, 5 stele vitara, end of story. Mai tre sa treaca niste apa pe arges pana sa ajunga la 5 stele.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 3 Dec 2018, 11:53
Post #20


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(einstein1984 @ 3 Dec 2018, 11:14)
vitara e sub duster la orice capitol in afara poate de un motor pe benzina.
*



Am mers cu amandoua. Dusterul e peste vitara la 2 capitole...portbagaj si confortul suspensiei. In rest e diferenta majora, in favoarea Suzuki. Cum a zis si ursul, in primul rand siguranta. La Vitara ai siguranta de an 2018, la Duster nu prea ai deloc. Apoi dotarile, care pe Vitara sunt mult mai complexe decat pe Duster (faruri LED, cruise-control adaptiv etc). Apoi calitatea de fabricatie. Dusterul pe care l-am condus avea 5000 de km...scartaia scaunul la fiecare denivelare. Frana de mana se simtea atasata...aproximativ. Materialele sunt fix la fel, dar Vitara pare mai inchegata.

Daca tot se vorbea de scaune...recomand un test mai lung cu Duster. Dupa 2 ore ma dureau picioarele, din cauza sezutului scurt si rigid...la Vitara sunt mai comode. Sa mai zic de cutia de viteze la variantele 4x4? Cu etajarea aia complet imbecila, in care la 30 km/h trebuie deja sa treci in treapta a treia, si la 50 intr-a cincea? La Vitara ai o cutie normala, de masina, nu de TIR.

La preturi sunt perfect comparabile...in echipari intermediare sta mai bine Vitara, iar cele mai scumpe Vitare au mult mai multe dotari decat Dusterul, si de acolo si pretul usor mai ridicat. Un Duster 4x4 si automat (ca sa nu mesteci in oroarea aia de cutie) ar fi o masina foarte buna...dar ce sa vezi, nu exista asa ceva. La Suzuki exista, si daca nu doresti automata, e oricum mai bine gandita imperecherea cutie-motor.

This post has been edited by AndreiMR: 3 Dec 2018, 11:55


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 3 Dec 2018, 11:58
Post #21


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(AndreiMR @ 3 Dec 2018, 11:53)
Sa mai zic de cutia de viteze la variantele 4x4? Cu etajarea aia complet imbecila, in care la 30 km/h trebuie deja sa treci in treapta a treia, si la 50 intr-a cincea?
*



coffee_spitsk.gif FIX! Duster nu e masina pentru oameni normali la cap.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 3 Dec 2018, 12:03
Post #22


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(axabrt @ 3 Dec 2018, 11:19)
Si da, nici astra h nu i prea.comoda la drum lung.dupa vreo ora de.condus trebuie sa fac pauza
*



"Nu e prea comoda" e de-a dreptul lauda. Logan 1, cu scaunele alea de taburet e mai confortabila la drum lung decat astra H. Scaunele de pe astra H sunt motivul pentru care m indoiesc ca o sa-mi cumpar vreodata opel. Am venit de la Frankfurt cu un coleg cu asa ceva, si cand am ajuns in tara m-am dat jos din masina in forma de unghi drept.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 3 Dec 2018, 12:11
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Mie, sincer sa fiu, nici mult-laudatele scaune ale lor, alea AGR, nu mi s-au parut miezul in gogoasa... Am facut un drum de Stuttgart si-napoi, asa, vreo opt ore si durerea mea de spate incepuse sa dea cu șpițu in coloana. La Citroen n-am parte de bucurii de-astea nici la drumuri mai lungi...
Oricum, scaunele ar trebui sa fie chiar ultimul criteriu, daca masina e folosita 90% din timp in deplasari de pana on 15 minute.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Dec 2018, 12:12
Post #24


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




etajarea e inteligenta daca ai nevoie sa urci un deal sau sa mergi prin hartoape incet.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 3 Dec 2018, 12:32
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Inca o chestiune, daca iti iei duster sa nu te uiti la pasajele rotilor spate sau pe sub el ca e jale, ceva mai urat rar am vazut.

This post has been edited by ursul_bipolar: 3 Dec 2018, 12:33


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 3 Dec 2018, 12:41
Post #26


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(einstein1984 @ 3 Dec 2018, 12:12)
etajarea e inteligenta daca ai nevoie sa urci un deal sau sa mergi prin hartoape incet.
*



Asa e, dar in 99% din timp nu urci dealuri abrupte si nici prin hartoape nu mergi, daca il iei pentru utilizare normala. Cine il ia pentru mers numai pe munte sau pe camp nu se va plange de cutie, dar in restul timpului te scoate din minti. 3 zile am mers cu masina aia si tot aiurea mi se parea sa merg cu a treia in giratoriu si sa incep depasirile in treapta a cincea...ca sa nu mai zic ca facand tot timpul schimbari de treapta prin oras deja devenise obositoare treaba. Mai ales ca ambreiajul nu era chiar foarte moale.

In mod cert trebuie un test-drive mai lung inainte de a da banii pe asa ceva. Sunt convins ca pentru multi poate nu e chiar o problema, dar cine e o idee mai pretentios s-ar putea sa gaseasca greu de acceptat o asemenea cutie. N-am condus varianta 4x2, nu stiu cum e etajata aia...dar daca e normal, atunci se explica de ce vanzarile merg asa bine in vest. Acolo peste 70% din Dustere sunt vandute ca 4x2


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 3 Dec 2018, 13:28
Post #27


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(ursul_bipolar @ 3 Dec 2018, 11:10)
De ce as sta cu masina blocata in service si pe deasupra sa mai dau si bani daca pot evita fenomenul?
De ce mi-as distruge confortul moral crezand ca jantele si cauciucirle care costa o caruta de bani au avut de suferit?
De ce mi-as "legana" nejusticat pasagerii sau pe mine daca pot evita?
De ce as plati in plus din cauza unor nemernici corupti care prefera sa mute banii in cu totul alta parte iar infrastructura ramane varza?
*



De ce sa ma pis pe timpul tuturor celor din spatele meu? A, stai, asta nu conteaza.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Dec 2018, 13:30
Post #28


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(AndreiMR @ 3 Dec 2018, 13:41)
Asa e, dar in 99% din timp nu urci dealuri abrupte si nici prin hartoape nu mergi, daca il iei pentru utilizare normala.
*


pai atunci iei 4X2 si vitara, ca nici garda la sol nu-ti trebuie.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 3 Dec 2018, 13:38
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Pai daca e crossover sau suv , macar 4x4 sa aibe
Altfel se poate cumpara ceva hatchback mai inaltat.



--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 3 Dec 2018, 13:40
Post #30


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Corect. Nici eu nu inteleg SUV-urile 4x2, chiar daca se vand. Au toate dezavantajele acestui tip de masina, si foarte putine din avantaje. 4x4 eu il vad util pe orice masina, nu doar pe SUV, sistemul ajuta tot timpul anului, nu doar cand ninge. Ma rog, o masina de oras gen Fiat Panda nu as lua-o 4x4, dar de la clasa compacta in sus, la masini care merg mult extraurban, plusul de siguranta pe care il aduce tractiunea integrala eu zic ca merita toti banii.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
106 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:30
Forum Renault