DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vitezometru Oscileaza, Vitezometru Oscileaza Logan 1.6 16v

sorin moraru
post 14 May 2015, 08:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 May 15




Am si eu o problema ci Loganul meu.Vreau sa spun ca nu am cunostinte foerte multe despre masini dar am zis sa postez si eu pe forum poate imi da cineva o idee.Acum o luna mergeam pe autostrada, toate bune si frumoase, cand ma uit la vitezometru el nu mai functiona.Ajung acasa, a doua zi plec cu masina, vitezometru functioneaza, dar cum s-a incalzit motorul vitezometrul nu a mai functionat.A facut asa de fiecare data cand motorul era rece.Cand am vazut cum sta treaba am fost la service si mi se spune ca nu mai functioneaza vitezometrul, adica senzorul de viteza.Achizitionez un senzor nou, toate bune si frumoase dar acum apare alta problema:vitezometrul functioneaza dar nu arata viteza care trebuie si o sa va explic, adica in viteza a 5-a 3000 de turatii mie imi arata pe bord viteza da 70-80km/h(in mod normal am o viteza situata intre 100-110km /h la 3000 de turatii) iar acul vitezometrului oscileaza in continuu.Am facut o proba in dimineata asta cand am fost la servici:de acasa pana la servici am o distanta de vreo 10km, dar cand m-am uitat la kilometraj eu facusem de fapt doar 6km.Aveti vreo idee?Va multumesc mult!

<span class='edit'>14 May 2015, 09:29:</span>
Senzorul este original Renault.Aseara l-am pus.Am sunat la service si trebuie sa ma duc sa faca o verificare la partea electrica.Asa mi s-a spus.

<span class='edit'>14 May 2015, 09:36:</span>
Tot ca o completare vreau sa mentionez ca atunci cand aveam senzorul vechi acul vitezometrului nu mai functiona, iar cu asta nou(original renault) acul vitezometrului functioneaza cu mentiunea ca nu arata viteza corespunzatoare si are oscilatii.

Daca mai aveti vreo idee sau opinie nu ezitati sa o spuneti!
Va multumesc!

This post has been edited by sorin moraru: 14 May 2015, 12:42


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6 16v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
celebris
post 14 May 2015, 18:29
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 12 July 05




Daca esti din bucuresti te pot ajuta sa-l repari pe cel vechi.....
am reparat cred ca vreo 20 . Se pare ca uleiul din cutie si cositorul folosit la lipiri nu sunt prieteni buni pe termen lung biggrin.gif


--------------------
dacia solenza - B42CTH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin moraru
post 20 May 2015, 07:29
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 May 15




Revin cu noi informatii:
Am fost la service, mi s-a spus ca nu are treaba cu partea electrica si ca totul ar fi mecanic.Ajung la service, ridica masina pe elevator, gadila un pic mecanicul senzorul de viteza si plecam la o proba.Vitezometrul nu mai oscileaza dar tot nu arata viteza corecta, adica l-a 60km/h pe tester pe bord arata 50km/h iar la 110km/h in treapta a 5-a el arata pe bord 80-85km/h.Mecanicul imi zice ca este de la ambreiaj.Eu nu cred ca are treaba ambreiajul cu vitezometrul avand im vedere ca eu pot sa schimb vitezele, masina trage foarte bine, dar am zis sa postez aici poate m-ai imi sugerati si malte posibilitati.Preventiv vreau sa ma duc si la alt service sa vedem ce spun si ei.
Multumesc mult!

20 May 2015, 09:39:
am fost la alt service si mi s-a spus ca trebuie sa fac proba cu alte ceasuri sa vedem daca astea sunt stricate.Acum va intreb daca are cineva sa-mi imprumute(contra cost) niste ceasuri ca sa fac proba?
multumesc mult!

This post has been edited by sorin moraru: 20 May 2015, 09:39


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6 16v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 May 2015, 11:27
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Gasesti ceasuri ieftin in targ duminica. Noi.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxast
post 13 Jun 2015, 06:16
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 9 June 15




Aceeași problemă o am si eu logan 1.5 deci am incercat alta sonda nu a dat rezultat am incercat o alta planetă de bord nici de la asta nu a fost însă au ajuns la concluzia ca se intampla ceva la o roma in cutie... Si anume o roma de teflon ce are magneti in ea și ca acei magneti s-au demagnetizat
Din câte mi-sa comunicat acea roma este in jur de 170 lei iar montajul sare de 500 deoarece trebuie desfăcută cutia de viteze aproape integral


--------------------
Dacia Logan Dci 1.5 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin moraru
post 15 Jun 2015, 07:10
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 May 15




Revin cu clarificari:
am fost la dezmembrari la iesire din Chitila, am schimbat ceasurile acolo, am facut o tura cu noile ceasuri si ce sa vezi:acul oscila si cu noile ceasuri.
Vorbesc cu domnul de la Dezmembrari si il intreb daca are un senzor de viteza, imi spune ca are, montez senzorul de la dezmembrari, plec la o tura si ce sa vezi: acul vitezometrului nu mai oscileaza, urca liniar in viteza, deci in concluzie pot sa spun ca a fost senzorul defect(cel original DACIA_RENAULT).
Cam asta a fost povestea cu senzorul de la mine!
Bafta!!!


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6 16v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 04:35
Forum Renault