DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Logan Benzina 1.6 25000 km 2004, Ambreiaj, schimbator si radio

Nita Stefan
post 11 Nov 2018, 09:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 November 18




Buna ziua!

Saptamana viitoare o sa primesc de la ai mei un Logan cu care nu prea a mers nimeni din familie (pana cand o sa reusesc sa imi strang niste bani). Masina este din anul 2004 (1.6, benzina) si are 25000 de km. Din ce mi-a zis bunicul meu uleiul ar fii problema ca nu e schimbat in rest o sa vad ma duc pe la revizie cu ea.

Problema mea este ca nu stiu exact ce trebuie sa caut si nu stiu exact ce e si nu e compatibil cu masina. As vrea sa imi cumpar un casetofon nou deoarece nu vreau sa ascult pe cd ). Momentan doar radioul nu merge for some reason.

Ma gandeam la asa ceva dar nu stiu sigur daca functioneaza pe masina
https://www.emag.ro/radio-cd-auto-jvc-kd-r4...rch-Action=view

https://www.emag.ro/radio-mp3-player-auto-s...rch-Action=view


Si a doua problema sunt (schimbatorul si ambreiajul) persoanele cu care am mai vorbit au zis ca e oarecum okay. Fata de alte masini pe care le-am condus schimbatorul e foarte rigid. Chiar trebuie sa aplic o anumita forta sa bag in orice viteza, iar ambreiajul cam aceeasi idee e destul de greu de apasat fata de alte masini. E o chestie comuna la masiniile logan sau exista vreo posibilitate de a le face sa mearga mai "unse".

Multumesc mult!

11 Nov 2018, 09:19:
Acum imi dau seama ca am scris ca un analfabet, mii de scuze eram entuziasmat!

This post has been edited by Nita Stefan: 11 Nov 2018, 09:19


--------------------
Dacia Logan 2004 - B 98 NIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 11 Nov 2018, 10:14
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Inainte de a schimba radioul eu iti recomand sa vezi ce este cu acel motor avand in vedere ca uleiul nu a fost schimbat. Este cumva uleiul cu care a venit din fabrica?
Franele, daca uleiul nu i-a fost schimbat este clar ca nici lichidul de frana nu a fost schimbat.
Antigel, distributie, chiar si cauciucuri. Sunt altele care au prioritate, un radio mai poate astepta, asta daca vrei sa folosesti masina in conditii de siguranta.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nita Stefan
post 11 Nov 2018, 10:23
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 November 18




Pai alea o sa se schimbe cand o primesc ,adica cum o primesc intru intr-un service cu ea. Si tot ce e de facut fac. Am intrebat legat de radio ca e o chestie care nu necesita service pe care l-as putea cumpara in drum spre service.

11 Nov 2018, 10:29:
Si uleiul a fost schimbat acum un an jumate un an si 7 luni cam asa.

This post has been edited by Nita Stefan: 11 Nov 2018, 10:29


--------------------
Dacia Logan 2004 - B 98 NIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 11 Nov 2018, 12:40
Post #4


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Daca vrei radio bun dintre cele 2 iti recomand pe cel de la Sony prin simplu motiv ca are bluetooth. Nu este moft ci necesitate ca ai handsfree inclus in radio ceea ce ajuta foarte mult daca vrei sa vorbesti la telefon in timp ce conduci. Totodata poti reda muzica de pe telefon, poti reda muzica de pe aplicatii gen spotify etc.
Cat despre compatibilitate ambele au aceiasi mufa la spate deci posibil sa ai nevoie de un adaptor.

This post has been edited by RazvanF: 11 Nov 2018, 12:45


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:06
Forum Renault