DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Jentzi!!!

Maro
post 24 Mar 2003, 14:43
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 February 03
From: Bucuresti




Jantele originale de aliaj DACIA (cele de pe Clima si Campus) nu sunt din aluminiu... :shock: :shock: :shock: :shock:
Înainte de a face o afirmatie (publica) trebuie sa te informezi mai bine monsieur!


--------------------
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 24 Mar 2003, 16:37
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Da din ce sunt, musiu ?


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maro
post 24 Mar 2003, 17:16
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 February 03
From: Bucuresti




Mg. Ca sa te convingi roaga un amic care are astfel de jante si uita-te pe interiorul uneia. Ai sa vezi ca are o culoare bizara :shock: :shock: (evident trebuie sa o cureti putintel!): un alb-gri "mai murdar", adica exact metalul pe care l-am scris mai sus! Nu te lasa inselat de vopseaua "aluminiu" de la exterior care oricum se duce cu timpul! OK musiu? biggrin.gif


--------------------
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 24 Mar 2003, 19:00
Post #34


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




jantele de magneziu sunt foarte rezistente. aluminiu e mai fragi. george a facut praf una numai cu o groapa. eu am intrebat la dealer si la fabrica si au zis ca e din aluminiu. o sa vb la scoala la mie sa duc una sa imi zica din ce e. poate mi-o da george pe aia imprumut. biggrin.gif


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 24 Mar 2003, 19:23
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Draga Musiu Maro, jantele din oferta Dacia sunt aluminiu, vezi:

http://www.autoeuropa.ro/Vanzari/DACIA/Sup.../supernova.html

A se citi evident, duraluminiu, fabricate in tara semilunei. Am vazut la Metro jante 13" 4x100 Debica din aliaj magneziu relativ ieftine.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maro
post 24 Mar 2003, 20:16
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 February 03
From: Bucuresti




Draga DSops,
n-am obiceiul sa fiu Gica contra! M-am uitat pe pagina respectiva si este adevarat ca scrie clar Al. M-am uitat însa si la jantele mele ... Asa ca între o inf. data pe net de nu stiu cine si ceea ce am constatat personal aleg totusi cea de-a doua varianta :wink: :wink:
Si înca ceva! Am luat o bordura icon_evil.gif icon_evil.gif cu roata dreapta fata de-am crezut ca s-a facut bucatele mititele...Ei bine NO, doar o "buba" locala!
Gata, pun punct controversei!
Toate cele bune!


--------------------
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 25 Mar 2003, 08:19
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Draga ... cine scrisese ultimul post (nu am retinut). Tin sa spun ca jantele de Mg sunt mai scumpe din cate stiu eu decat cele de aluminiu. Dupa cum zicea 1q meu din Germania, puteai sa pui pe la vreo 2000 de DM la pret la un Golf daca-i puneai din fabrica jante de Mg (el isi luase de tabla). Si eu cred ca la Dacia e vorba de jante de duraluminiu. De fapt, ce scrie la AutoEuropa e VAX, aia sunt cei mai s*ckeri pe care ii stiu. Dar in toate ofertele se spunea de jante de aliaj usor, nu de aluminiu. Insa de aici pana la magneziu, ha ha! Cale lunga!

Parerea mea...


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 25 Mar 2003, 14:45
Post #38


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




de aia si scrie ca sunt din aliaj usor, ca sunt din aluminiu, dar nu toti stiu asta si se gandesc ca e aliaj usor magneziu. un set de magneziu bun e pe la 12 mil iar astea sunt mult sub pret. si mie au vrut sa mi le bage pe gat, dar nu i-am lasat, am zis ca mai astept pana vine una fara, si a gasit tot la ei si una fara. biggrin.gif, tzeapa.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentin
post 26 Mar 2003, 10:07
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 29 January 03
From: Bucuresti




Eu am vrut cu jenti din aliaj d-alea cu care vine din fabrica si au zis ca momentan nu au. N-am vrut sa astept si m-am pricopsit cu d-aia cu table. Acum imi dau seama ca am avut noroc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Mar 2003, 10:58
Post #40





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Salut !

Sunt mai nou pe-aici, dar urmaresc zilnic post-urile voastre pentru ca vreau sa-mi iau Solenza. Eu am zis ca daca nu am bani de o masina, sa-mi iau macar Solenza Scala+metalizata (ca si asa voi plati la ea 3 ani). Dar dupa ce am citit mesajele anterioare am o strangere de inima cand ma gandesc la jentile de aluminiu cu care ar veni Scala... Sunt chiar asa de proaste? Sa nu-mi iau Scala; sa iau Clima si sa montez eu dupa aceea Eleronul si daca voi avea bani sa-mi iau jenti?

Mersi mult!


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
DSops
post 26 Mar 2003, 11:22
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Jantele de la Solenza sunt de alt tip, par a fi identice cu cele montate pe Clio. Nimeni nu a zis ca jantele din aliaj de pe DSN sunt proaste. Majoritatea masinilor straine au jante de duraluminiu (inclusiv jepurile) si nu plange nimeni. Conteaza foarte mult compozitia duraluminiului, care poate fi mai rigid sau mai moale. Un aliaj mai moale se poate deforma mai usor, dar se sparge mai greu. Eu personal ma simt mai bine daca se deformeaza decat daca se sparge. Oricum rezistenta este net superioara celor de tabla romaneasca. Daca le indoi insa, te costa mai mult. Eu as opta pentru Scala asa cum este, iar daca jantele se dovedesc mai slabe, ceea ce nu cred, in viitor mai maninci corn si lapte sa strangi bani pentru altele.
O solutie mai costisitoare reprezinta asa numitele jante de magneziu, in care o mare parte din aluminiul din aliaj este inlocuit de magneziu (si cele din duraluminiu contin procente de magneziu). Creste rezistenta, dar raman totusi casante. Asta teoretic, pentru ca practic nu am vazut nici macar in Romania jante din aliaj sparte.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 26 Mar 2003, 11:30
Post #42


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




jantele de la dacia supernova sunt dintr-un material maleabil si casabil in acelasi timp, o combinatie devastatoare. cand am dat in groapa s-a indoit si in acelasi timp fisurat(4-5 fisuri de 1mm grosime!!!!), lucru care la o janta adevarata nu s-ar fi inhtamplat.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 26 Mar 2003, 11:37
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Cum or fi reusit sa creeze asa ceva? Probabil ca sunt gandite pentru unica folosinta (de la fabrica la dealer).


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 26 Mar 2003, 11:39
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Cineva mai sus a zis ca a primit jante bunicele. Cred ca este, ca de obicei, problema de noroc. Vorba lui Basescu, janta nu-i ca janta.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 16 Aug 2003, 16:10
Post #45





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Am indraznit sa-mi pun si io cauciucuri de 185/70 R13.Credeti ca imi va freca cind incarc masina ....Am mers cu 150 pe un drum valurit cu 4 pers in masina si nu a frecat...Daca mai pun si bagaj???


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 16 Aug 2003, 21:36
Post #46


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Poate ca multi dintre voi stiti deja dar este bine sa o spunem clar: jantele originale de pe supernova sunt turcesti marca CMS, fabricate pentru Dacia. Scrie in clar pe spate. Asta nu inseamna ca sunt proaste.
Eu am preferat sa imi iau CMS de la Metro la 7.5 mil (fata de peste 10mil la magazinul de origine). Arata la fel cu cele originale, pe spate nu scrie nimic de Dacia si au buza exterioara mai groasa (sper sa fie mai rezistente).


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 23 Aug 2003, 18:14
Post #47





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Si eu mi-am luat Jenti CMS de la Metro cu 7.5 mil si sunt super multumit
de ele...Ieri am venit de la munte si inca mai am jenti...Am dat cu ea in niste gropi la viteza de ziceam ca acolo ramine masina si am mers pe niste drumuri neasfaltate de mi-am indoit scutul de la pietroaie..Asta in conditiile in care masina era incarcata la refuz...Dar am cauciucuri de 185/70 R13,poate a contat pt ca sunt inalte si lovitura a ajuns mai greu la janta...Jentile CMS or fi ele proaste dar nici chiar asa cun se crede...Eu m-am convins ca e ceva de capul lor...

Attached thumbnail(s)
dacia5.jpg ( Size: 47k ) Number of downloads: 612


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 23 Aug 2003, 19:28
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Am vazut si eu la Metro jenti CMS de 13" si 14", eu vreau de 14", dar sper sa nu fie probleme 14"/185/55 e bine? Vreau anvelope Pirreli sau Michelin la ele. Daca imi iau de 14" ce fac cu rezerva? deci trebuie sa iau 5 jenti si 5 anvelope. Pe astea cat pot lua (8000km/ 4montane si 1debica + 5jenti tabla)? Cat de afectat o sa fie consumul de benzina?


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forte
post 23 Aug 2003, 20:59
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




Motivul ptr care postez aceasta imagine nu sunt jantele, ci noua mea camera foto :

Cronologic am trecut prin urmatoarele faze:
1.
Daca nu ma razgandesc o sa-mi iau
Alessio SanRemo Cromate de 14 ... cu Semperite 185/55/R14 ... toata distractia vreo 24mil.
2.
Daca am noroc maine sosesc in Cta .... jentzile(jantele) ... Alessio SanRemo Cromate 14 - 16.4mil si cauciucurile(anvelopele) Semperit 185/55/14 1.55mil ... Total peste 23mil ...
Cam mult ... dar sufera baba la frumusete.
3.
le-am pus ... sunt super ... dar acum zdrangane tot ... ptr ca sunt cu talon mai jos ... este mult mai nasol confortul interior.
A trebuit sa vopsesc cu spray ptr jante ... tamburii si suportii de la placutele de frana ... erau ruginite.

La demaraj si la frane nu am observat ceva diferente.
Rotile sunt mai iesite cu vreo 3cm ... fatza de cele normale.
Si cel mai important este ca nu ating.
4.
Jantele le am de 15000km si deja am spart un cauciuc pe fatza dreapta. Mi-am cumparat alte 2 noi ptr fatza.

Attached thumbnail(s)
hpim0089.jpg ( Size: 129.91k ) Number of downloads: 702


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forte
post 23 Aug 2003, 21:03
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




Si inca o poza ...

Attached thumbnail(s)
hpim0090.jpg ( Size: 138.44k ) Number of downloads: 581


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 24 Aug 2003, 07:57
Post #51


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Toate bune shi frumoase la DSN'urile voastre. Jante super misto unele, dar shi foarte scumpe altele. Insa nu asta ma intereseaza pe mine. Bai voi ati vazut ce a facut ala la berlina aia obosita. I'a pus tribalele alea laugh.gif . Cata pasiune are omul ala tongue.gif .
Cum ar arata dacia aia cu portbagajul plin, dand pe afara, cu sacii de rafie legati de el??!
Apropo de fericitii cu camere digitale. Daca aveti posibilitatea sa mai faceti poze la masini dintrastea "deosebite" intalnite in trafic sau chiar masinile voastre ar fi super.
Cu ele se pot face eventuale top'uri(concursuri de frumusete laugh.gif gen Miss Solentza...etc).
Aceste poze pot fi adaugate la profilul fiecaruia, asha cum sunt pe site'urile fanilor pejo 206 de exemplu.


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forte
post 24 Aug 2003, 09:58
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 August 02
From: Constanta




Masina aia face parte din show-ul Coca-Cola Foria de la Mamaia!!!


--------------------
Renault Laguna2 2.0 16v 2002, Privillege - CT-23-FRT
Ex-posesor de DSN Clima Sept.2002, Jante 14"Alessio. Am vandut-o la 40kkm cu 3300Euro si este inmatriculata cu B-xx-GMC.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 24 Aug 2003, 17:35
Post #53





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Sunt marfa jentile Alessio,dar eu consider ca nu merita masina o investitie asa de mare doar in jenti...Si eu am vrut sa-mi iau Alessio dar am renuntat...Cu banii respectivi mi-am luat jenti CMS de 13",cauciucuri de 185/70 si filtru de aer K&N,Bujii sport Beru cu 4 electrozi si toba sport Powerfull.Pe linga frumusete, am ajuns cu ce mai aveam sa am si cam 83 de caluti sub capota...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 25 Aug 2003, 23:43
Post #54


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




De curizitate, cum ai ajuns la herghelia asta?!
Ceva de genul: unu-doi armasari negri din toba, alti 5 din bujii ca scapara pe mai multe guri, apoi restu din filtre?!.
Se aduna shi hopa nu mai putin de 83 de cai la sareta.Te s hi vad cu toate fraiele in mana laugh.gif .
Sincer cum de esti sigur ?!


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 26 Aug 2003, 11:02
Post #55


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Nu mai credeti toate gogosile care le vind reselerii ...(a se citi C&C tuning & co), singura metoda de a cistiga putere din evacuare este: montarea unui sistem de evacuare din inox (inclusiv "serpisori") + eliminarea catalizatorului. Faza cu toba sport este pur si simplu de sound ...
Filtrul de aer sport (K&N si altele) este un cistig teoretic la motoarele mici (pina la 150 de cai), daca vreti sa va convingeti mergeti un pic fara filtru si-o sa vedeti ca este fix ...$%^& :wink:
La fel si cu bujiile ...motorul va merge la fel e bine cu niste bujii noi de calitate sau cu unele sport (diferenta este resimtita la motoarele ale caror computere sunt programate special pentru bujii twin spark (vezi alfa romeo).
Asa ca, calmeaza-te cu cei 83 de cai... efectul Placebo ...


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 28 Aug 2003, 19:14
Post #56





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Nu am zis ca am doar toba sport...Am zis pe linga altele...Mi-am schibat toata tevaraia de la catalizator pina la toba finala.Cu ajutorul unui tinichigeriu am luat de la alte masini tevi mai groase si le-am innadit pina mi-am facut traseul,cu ocazia asta eliminind si toba mica..Toba finala sport
am pus-o pt ca facea o galagie infernala asa fara nici o toba...Din chestia asa zic io ca am luat intre 3-5 cp.Filtru mai da si el 2 maxim 3 cp si bujiile dau cred ca un cenzurat..O aritmetica simpla arata 80 cp maixim 83 cp...
M-a intrcut cu o supenova normala si la 110 in a 3-a eram cu o masina in fata lui...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Flavian
post 29 Aug 2003, 07:44
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 25 April 03
From: Cluj-Napoca




Sa innebunesti nu alta :roll:


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan 1.5dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 29 Aug 2003, 09:58
Post #58





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Alex NOS, sint si eu curios ce turatie avea motorul tau la 110km/h intr-a treia ? Sau daca nu aveai timp in acele magnifice momente sa te uiti la turometru, mai incearca o data si spune-ne si noua turatia. - daca te mai tine motorul inca o data - glumesc, te tine sigur, dar serios as vrea sa stiu turatia.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 29 Aug 2003, 15:46
Post #59





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


La 110 km/h in treapta a 3-a Supenova are 5500 rpm.Daca nu ma crezi verivica si o sa vezi ca asa e...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 29 Aug 2003, 15:52
Post #60


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Nu vrei sa ne zici si ce numar ai la masina? Asta ca sa stim sa nu luam tzeapa si sa cumparam de la tine vreo masina, cand te decizi sa o vinzi, cu tot cu motorul terminat.....

Pai daca o tzii in 5500 rpm atunci e jale.... Mai bine mergeai cu a V-a la 170 km/h ca se uzeaza mai putin motorul !!!

Mie imi place de masina mea si imi place sa o protejez, de aia nu am de gand sa testez ce ziceai tu, te cred pe cuvant. Parol !


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:57
Forum Renault