DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aerisire pompa ambreiaj-cilindru receptor ambreiaj, Logan 1.2 benzina

BH 83 FOC
post 5 Nov 2019, 19:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 February 09




Logan 1.2 benzina. Rog indrumare cum se procedeaza pt aerisirea sistemului hidraulic de la ambreiaj. Am fost nevoit sa imlocuiesc conducta de plastic din circuitul hidraulic de ambreiaj. Nu reusesc sa amorsez instalatia. Mentionez ca la cilindrul receptor de pe cutia de viteze am doar un stut de plastic si nu un aerisitor cu filet, demontabil cum ma asteptam eu sa fie. Stutul de plastic este turnat si e corp comun cu cilindrul receptor. IMG_20191105_WA0002.jpeg ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 156


This post has been edited by BH 83 FOC: 5 Nov 2019, 19:42


--------------------
Dacia 1310 1995 - BH 05 BMH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evisceratum
post 18 Nov 2019, 08:21
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 27 August 05




Ai 2 etape:
1. Fara pedala de ambreiaj apasata, scoti pe jumatate agrafa aia care are forma literei omega care e linga stutul cu capacel verde de aerisire a circuitului. Dupa scoaterea agrafei la primul click, se trage partial conducta care in imagine e frinta din mufa cu agrafa, si lichidul ar trebui sa iasa pe stutul de aerisire. Dupa aia se impinge conducta la loc si se apasa agrafa.
2. Cu pedala de ambreiaj apasata, se scoate iara agrafa pe jumatate, conducta va iesi singura si lichidul va refula cu putere. Ideal ar fi sa pui un furtunas si o sticla sa nu te stropesti in ochi. Se lasa pedala si se apasa din nou conducta la loc si agrafa. Pasul 2 se poate repeta de 2-3 ori.
Succes!

This post has been edited by evisceratum: 18 Nov 2019, 08:22


--------------------
Dacia & Renault MCV 2011 & Megane2001 1.5 DCI 90CP & 1.6l 16v
MCV 1.5DCI 90cp E5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 17:05
Forum Renault