DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> furtun filtru aer

Laurentiu021
post 3 May 2017, 15:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 16 June 16




Salutare, dupa ce am avut 4 zile chinuitoare din cauza unui mpp chinezesc, am pus un vdo si am rezolvat problema.
Este vorba de furtunul de aer de la filturl de aer , care din 2004 pana in prezent a cedat, iar in ultemele zile a fost destul de "frecat" (scos , pus la loc, scos iar si etc)
Acum sa revin, am cautat pe forum pe aici si am tot vazut diverse "home made" pentru acel furtun (este 200 de lei in magazin) , nu imi permite bugetul in momentul de fata sa dau 200 de lei . Am tot cautat "furtun/tub/racord flexibil si termic" , dar nu am reusit sa gasesc mai nimic
Postez aici, poate cineva care se pricepe mai bine ca mine (orice pentru ca sunt paralel) , sa ma ajute cu un site, sau cu o denumire , Multumesc mult smile.gif


Bun , si pe langa toate cele de mai sus, mai am nevoie de o informatie, este doar pentru cultura mea generala
Sunt proprietarul unei SLZ din 2004 (sfarsitul anului) , insa am o mare nedumerire la model, nu sunt primul proprietar, si nici nu prea ma descurc cu cautatul prin acte
mentionez ca pe usa scrie ca este confort, insa am mers cu o alta care era tot confort si fara AC si servodirectie
Dotarile masinii :
- servodirectie wub.gif
- aer conditionat wub.gif
- fara proiectoare ceata mellow.gif
- fara jante aliaj sad.gif
- fara spoiler porbagaj sleep.gif
- fara geamuri electrice wink.gif

This post has been edited by Laurentiu021: 3 May 2017, 15:23


--------------------
Dacia Solenza 2004 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibY
post 3 May 2017, 15:54
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 6 May 09
From: Oradea Bihor




Hello,

Da, acel furtun costa 200 de lei daca te duci la magazin asa ca mai 2 variante:

1. Olx
2. Dezmembrari

Ai sanse mari pentru ca acel furtun e si pe Loganul de 1.4
Denumire mai precisa fata de cum ai cautat si tu nu stiu.

Bafta smile.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 3 May 2017, 16:54
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Salut. Sunt de pe telefon si nu reusesc cu sa te ajut cu o cautare, inca, dar sapa, sigur găsești solutii, le-am citit pe forum, nu mai stiu sigur daca in sectiunea solenza sau super nova. Încearcă" înlocuire furtun filtru aer " . Oricum revin pe seara cu un link. (Parca avea colegul dany garo o prezentare, care se inspirase de la un alt coleg, ambii cu solenze?)

Iar despre Confort, servo si ac au fost cumpărate ca optiuni de către primul proprietar (cel mai probabil) restul fiind apanajul "scalei" - geamuri electrice, eleron, jante pe 14 din aliaj - stella). La mine asa a fost, văzând factura inițială.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 3 May 2017, 18:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(Laurentiu021 @ 3 May 2017, 16:11)

Sunt proprietarul unei SLZ din 2004 (sfarsitul anului) , insa am o mare nedumerire la model, nu sunt primul proprietar, si nici nu prea ma descurc cu cautatul prin acte
mentionez ca pe usa scrie ca este confort, insa am mers cu o alta care era tot confort si fara AC si servodirectie

*


La ultimele fabricate nu s-au mai respectat dotarile . aveau piese pe stoc si montau in devalmasie. Am vazut Prima cu ac si servo fra lampa interior si parasolar dr.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 3 May 2017, 20:05
Post #5


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Ba s-au respectat toate dotarile.

Ai solenza Confort cu servodirectie si aer conditionat. La ultimile modele se puteau cumpara ca extraoptiuni.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 4 May 2017, 00:15
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




https://www.daciaclub.ro/Foarte-scump-domne...er-t206524.html

colegul ramsen zice ceva de sirocol de la camioane - te prinzi citind

colegul cgc64 il descrie ca mod de realizare si apoi pune si o poza - face cat o mie de cuvinte

colegul dany garo da si cateva linkuri in care gasesti piesa cu pricina - nu le-am verificat daca mai sunt de actualitate, la momentul ala stiu ca functionau. l.e.-nu mai sunt bune linkurile, dar daca te uiti pe pagina 2 afli ce ar fi de cautat la magazinele de piese auto.

spor la citit si bricolat. sunt vreo 3 pagini (parca), nu dureaza mult.

This post has been edited by DrV: 4 May 2017, 00:23


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentiu021
post 4 May 2017, 19:22
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 16 June 16




Va multumesc foarte multe pentru ajutor , sincer sa fiu nu stiam ca acest furtun este si pe logan, din ce auzisem (citit / cautat / cunostitne) , cel de pe logan e de plastic , in fine, nu asta conteaza smile.gif
Multumesc mult pentru tot ajutorul smile.gif

ca nota de final
- furtunul probabil o sa fie ceva "home made" , pentru ca nu dau 200 pe el nou, si la dezmembrari din ce am cautat astazi, aratau mai prost ca al meu smile.gif))
- cu masina, raman la varianta dracu sa o ia , smile.gif , este un confort "tunat" smile.gif)))))


--------------------
Dacia Solenza 2004 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:09
Forum Renault