DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> [berlina] cum am schimbat setul motor fara mecanici, doar cu manualele in fata

tgg2k
post 20 Aug 2007, 11:03
Post #1


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




incepem cu principii de baza pt cine vrea sa se apuce singur de operatiunea asta, din motive financiare sau din motive de pasiune sau poate doar vrea sa invete cum se "face" un motor

principiul major de care trebuie sa tineti cont: treaba se poate face acasa dar va trebuie scule foarte bune

1. se bea bere, se fumeaza tigari, se bea suc, se fac pauze. daca lucrati non-stop cu pauze de 5 min la o ora, treaba merge ca unsa... motorul poate fi desfacut in 4 ore, eu l-am desfacut (cu pauzele de rigoare si cautatul prin carti) in vreo 8 ore.

2. aveti nevoie de un prieten cu forta dar si cu un pic de creier, ca daca aplica doar forta se va lovi si nu va mai fi bun de nimic si va veti da pumni in cap ca nu reusiti sa desfaceti un amarat de surub sau o piulita

3. pungi si etichete! cuvinte magice... folisti pungulite de alea de 1kg (adica de vreo 15x25 cm) ca sa puneti suruburile si piulitele sa nu le pierdeti altfel ajungeti ca si mine... stati o zi pana identificati care de unde e sau "unde e surubul de la aia ca fara ala nu pot pune aia" si tot asa. altfel spus lucrati ordonat

4. aveti nevoie de un mecanic (,) la care sa mergeti sa va puna segmentii si bielele in pistoane. operatii ce costa putin, important e sa aveti unde sa faceti cele doua operatii, nu incercati singuri ca ori aliniati segmentii ori va chinuiti ore intregi ca sa-i puneti

5. nu e destul sa cumperi set motor si gata, pt o opertiune de asta va trebuie bani. eu am ajuns la final cu un calcul estimativ la 15 mil: pe langa bere, tigari, suc si altele de-ale gurii, aveti nevoie de piese noi cum ar fi surbururile de la chiulasa sau piulitele de la capacele de biela care nu va recomand sa le refolositi, nu costa mult individual dar cand faceti calulul va dati seama ce vreau sa zic

6. aveti nevoie de un garaj acoperit si preferabil groapa, daca nu aveti groapa e tot acolo dar veti sta mai mult intinsi pe spate pe sub motor

7. aveti nevoie de cheie dinamometrica!

8. chiar daca nu stiti termenii care vi spun, incerc sa fiu cat mai specific si incerc sa pun si pe poze indicatii de genul "asta e piesa X" sau "surburile astea se desfac cu cheie tubulara de Y"

9. va rog sa aveti un pic de rabdare cu mine, pana pun pozele pe imageshack, pana scriu povestea si aspectele minore la care trebuie sa dati importanta dureaza asa ca nu voi termina chiar intr-o ora doua

cam astea ar fi pentru inceput. eu nu am facut poze la masina mea cu operatiunile intiale de desfacere a anexelor chiulasei dar voi folosi pozele lui Faragau Calin la care am lucrat acum doua saptamani sa-i schimbam garnitura de chiulasa.


<span class='edit'>20 Aug 2007, 11:26:</span>
ZIUA 1

Lista de cumparaturi:

- verificati daca aveti sau nu la setul motor: garnitura de capac de culbutori, garnituri la baia de ulei: 2 maronii late (garnituri de baie de ulei) si inca 2 subtirele negre (semiinele de etansare) daca nu le aveti, le cumparati, in paranteza am scris cam ce ar trebui sa cereti la magazin

Garnituri:

- garnitura de pompa de apa
- garnitura de capac pompa de apa
- garnitura de la capcaul de la temocontact
- garnitura de la distributie (de la capacul de la distributie)
- semering palier
- semering distributie
- garnitura de la galeria de admisie/evacuare
- garnitura de la saxafon
- la capitolul asta ar mai trebui si silicon de etansare de ala rosu

Altele:

- 10 suruburi noi de chiulasa
- 8 piulite de la capacele de biela. daca nu s-a lucrat la motor ar trebui sa aveti pe motor piulite de 13 si filet de 8 parca iar cele noi vor fi de 11 si filet de 8
- semicuzineti de palier. astia ii luati doar dupa ce desfaceti motorul si il aduceti de la rectificat pt ca , conteaza cota la care a fost rectificat motorul (Standard, R1, R2)
- semicuzineti de biela si astia ii luati dupa
- 3L ulei de rodaj, asta romanesc e bunicel si asa il schimbati dupa 500 km
- filtru de ulei
- filtru de benzina de ala cu hartie
- filtru de benzina decantor
- 2 furtune de bezina de la carb la pompa
- coliere (cam la toate va trebuie coliere, va spun mai tarziu de care si cate)
- filtru de aer
- bujii
- platina
- condensator
- fise
- capac delcou
- macar 1L antigel si 3L apa distilata sau bagati doar antigel
- lant distributie
- intinzator de lant. in functie de masina, trebuie sa vedeti ce intinzator aveti si apoi sa cumparati unul nou

sper ca astea de mai sus acopera ce am luat eu, daca am uitat ceva va zic. sa aveti o rezerva de bani pt (eventual):

- fulie arbore cotit
- capac distributie
- benzina. va trebuie sa curatati macar in mare uleiul si calamina depusa pe motor

si cam atat. nu stiu sa va spun preturile ca difera de la oras la oras, sfatul meu e sa luati ce e mai bun ca sa nu aveti probleme dupa si sa nu va zgarciti la bani daca vreti sa faceti o treaba ca lumea.

<span class='edit'>20 Aug 2007, 12:42:</span>
Hai sa incepem operatiunea efectiva

(pozele cu toate detaliile si pozele de completare le pun putin mai tarziu)

1. trebuie data jos capota ca sa lucrati mai usor la motor:
- se desfac ochelarii de far si grila fata, depinde de la masina la masina
- cu 2 chei de 17 se desfac cele 2 surburi care tin balamalele. atentie: nu cele 4 de pe capota, cele 2 suruburi, unl cate unl la fiecare balama

2. se goleste lichidul de racire (acesta va fi inlocuit):
- cu cheie de 14 se desface surbul de la radiator din partea stanga jos si va incepe sa curga apa
- cu cheie de bujii se desface busonul de umplere de la radiator
- se desface surubul de aerisire de la calorifer
11145542wq4.th.jpg
- se desface surbul de aerisire de la T-ul de la pompa de apa
22072611tj3.th.jpg
- cu cheie de 12 (nu sunt 100% sigur) se desface surbul din blocul motor
55398978xh1.th.jpg

3. se goleste uleiul:
- cu o cheie patrata de 10 de preferinta in forma de L si daca se poate din otel

4. se da jos radiatorul:
- in stanga sus si in dreapta sus cate o piulita, iar dedesubt, el sta pe doua tampoane de cauciuc
- cu o surubelnita dreapta se desface colierul de la furtunul de pompa de apa din dreapta jos
- la fel se desface colierul de la furtunul din stanga sus
- se scot cele doua furtune si furtunul mic de la vasul de expansiune
- radiatorul ar trbuei sa iasa in sus, putin inclinat spre motor (ca sa iasa de pe cele doua surbururi)
- daca nu vrea sa iasa, dati jos elicea (vedeti in continuare cum)

This post has been edited by Ov: 22 Oct 2010, 21:53


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirceas
post 20 Aug 2007, 12:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 4 July 06




foarte fain smile.gif

imi permit sa adaug urmatoarele daca imi dai voie:

- 1 l ulei pentru ungerea componentelor din motor la montare
- intinzatorul poate fi luat direct mecanic (nu cred ca merita hidraulic ca nu e asa de bun)
- pompa de ulei noua daca cea existenta e imbacsita, e pacat sa faci motorul si sa ai probleme cu presiunea la scurt timp.

ps. daca vrei fac si eu un tutorial mai detaliat cu poze pentru schimbarea pompei de ulei ca sa nu detaliezi pe partea asta.

This post has been edited by mirceas: 20 Aug 2007, 13:31


--------------------
Astra 1.6 / Ex-Dacia 1310 '84 / Dacia 1310 TLX '89
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 20 Aug 2007, 13:09
Post #3


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




nu am preferinte, oricum, am poze si nu mi-e greu. eu scriu pe aici cum am facut eu, operatiunea e destul de laborioasa dar voi incerca sa dau cat mai multe detalii si daca trebuie ma duc si mai fac poze ca sa se vada ce trebuie desfacut, de unde si cum

completarile daca se poate sa le faceti la sfarsit ca altfel nu se va mai intelege nimic smile.gif

si in plus, poate ca scriu de unele chestii la care va ganditi si voi sau care le-ati facut si voi. la partea cu uleiul pt ungerea pieselor la remotare eu am luat din uleiul vechi... la consum de 5L la mie, maxim 2 saptamani statea uleiul in motor pana sa fie aruncat afara si sa fiu nevoit sa completez iar pompa de ulei am luat-o noua de uzina la 76 de RON tocmai pt a nu avea probleme cu ungerea si presiunea de ulei smile.gif

eu am avut intinzator mecanic si tot cel vechi l-am pus ca nu am mai gasit intinzator mecanic de uzina si cele de srl erau chiar execrabile

multumesc oricum de sfaturi, ele sunt binevenite. ca doar mai uit si eu ca tot omul


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 20 Aug 2007, 13:34
Post #4


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




5. se debranseaza bateria (asta ar trbeui sa stie fiecare dar tot zic):
- se scoate borna (-) dinspre partea dreapta a masinii, adica dinspre partea cu carburatorul
- se scoate borna (+) dinspre partea stanga a masinii, partea pe care sta soferul

6. se da jos elicea:
- in primul rand trebuie sa se elibereze cureaua de distributie
- cu cheie de 13 se desface surubul (1) de la suportul de pe blocul motor al alternatorului si cu cheie de 17 se desface surubul (2) de la suportul de pe chiulasa
98311467sf3.th.jpg
- alternatorul ar trebui sa fi coborat acum si sa se poata scoate cureaua
- elicea are 4 suruburi. cu cheie inelara de 13 se desfac cele 4, in principiu tineti cheia cu o mana si cealalta mana tineti elicea sa nu se invarta
- elicea va veni jos cu tot cu fulia de la capacul pompei de apa, iar capacul de pompa de apa ar trebui sa apara asa:
dsc03726wd0.th.jpg


7. se scoate capacul de la culbutori (de fapt asta se poate face chiar prima operatie, oricum, nu e tarziu):
- cu cheie de 10 si patent mai mic se elibereaza cablul de acceleratie: (atentie!) cu cheia tineti fixa piesa respectiva si desurubati invartind de patent! (fac poza si o atasez mai tarziu)
- cu surubelnita dreapta se elibereaza cablul de la clapeta de soc (vezi poza de la pasul urmator, piesa 3, sageata de sus indica unde se fixeaza camasa cablului, iar sageata de jos indica unde se prnide cablul de soc )
- cu surubelnita dreapta se desface colierul de la gatul acela de cauciuc dintre carb si filtru de aer
- cu cheie de 10 (daca se poate scurta) se desface filtrul de aer din cei 3 suporti si se scoate afara
- se trage finut de furtunul dintre carb si delcou, cel maroniu semi-transparent
- cu cheie de 12 (depinde de model) se scoate cablul de acceleratie de pe capacul de culbutori
- cu cheie de bujii se desfac cele 3 piulite de pe capacul de la culbutori, aveti grija de garnituri si saibe
- se scoate T-ul de la carburator si se scoate furtunul dintre capacul culbutorilor si T-u
- capacul iese tragand de el in sus

(acum ar trebui sa puteti scoate radiatorul afara pt cei care nu au reusit)

8. se scoate carburatorul:
- se scoate furtunul de alimentare de la pompa (la 4 intra acel furtun. in mod normal, capacul de la culbutori iese fara sa scoate furtunul asta)
- daca sunt piulitele originale, carbu se desface cu cheie de 12 la partea spre motor si 13 in partea opusa (1 - aia e piulita de 13; 2 - poza a doua - opusul ar trebui sa fie de 12, daca nu inseamna ca amandoua sunt de 13, cu filet de 8)
- nu se trage cu forta in sus deoarece pata calda (2 - am incercat in poza sa o evidentiez in asa fel incat sa va dati seama care e asta) inca e prinsa de carburator cu 2 suruburi
- cu o surubelnita dreapta se desfac cele doua surbururi si se desface pata calda de pe carburator (aveti grija la garnituri)
- se scoate T-ul de la carburator cu tot cu furtunul care merge jos la galerie
- cu curaj se trage in sus de carburator
20666606wr7.th.jpg13sy4.th.jpg


ideal ar fi sa aveti un aparat foto cat de cat sa faceti poze la cabluri, si la pozitia fiecaruia, va poate ajuta daca nu stiti exact care cum vine


9. recapitulare:

acum ar trebui sa aveti un motor fara:
- capota
- baterie
- apa
- ulei
- radiator
- carburator
- filtru de aer
- capac culbutori
- elice
- fulie pompa de apa

10. se da jos capacul pompei de apa:
- cu o surubelnita se elibereaza capetele de surub (foarte probabil ca sunt pline de ulei imbacsit cu noroi)
- cu o cheie de 10 se desfac suruburile (1)
- se bate cu ciocanul de cauciuc (daca nu aveti, puneti o carpa groasa pe capac si bateti usor cu ciocan normal)
- se trage afara capacul de la pompa de apa, s-ar putea sa ramana garnitura lipita pe corp sau pe capac, e normal
- atentie ca sunt 2 surubri de lungime diferita fata de celelalte
41569554rd2.th.jpg

11. se scoate alternatorul:
- daca totul a mers bine, ar trebui sa iasa daca scoateti de tot surubul de 17, filetul e doar in capatul surubului, iar surubul are vreo 10 cm lungime asa ca trebuie adus (surubul) pana aproape de delcou
- dar inainte de asta faceti o poza la cabluri si la legaturile la alternator. dacia e tot dacie, daca aveti improvizatii la partea electrica macar sa stiti cum sa le puneti inapoi
- se debranseaza cablurile acestuia si ar trebui sa iasa, atentie ca este un fir cu papuc (in mod normal are culoare verde) pe sub alternator
- daca nu vrea sa iasa, cu cheie de 13 (una fixa sau inelara si una tubulara) desfaceti suportul de alternator de la chiulasa (1). acesta e prins in 3 suruburi, al treilea e chiar sub suport (2). ca sa reusiti sa ajungeti la el cu tubulara, alternatorul trebuie balansat in sus, ca sa pivoteze pe surubul ala lung cu cap de 17 (3 - am desenat si pana unde ajunge surubul)
- daca e intepenit (suportul), aplicati metoda ciocanului de cauciuc
60196534fh6.th.jpg

12. se da jos pompa de benzina:
- cu o surubelnita dreapta, se desfac colierele de la tur(1 - pe acolo vine benzina), retur (2 - pe acolo se intoarce inapoi in rezervor surplusul de benzina bagat de pompa) si cel de la futunul de la carburator (3 - pe acolo merge la carburator benzina)
- spre botul masinii e prinsa cu piulita de 12 iar spre volanta e prinsa cu surub de 13
- sunt unele dacii la care am vazut ca au returul de la pompa infundat (4, poza a doua) si au o alternativa pt retur (2, poza a doua)
10zm9.th.jpg11fo4.th.jpg

13. se da jos corpul pompei de apa:
- pata calda (4) ar fi trebuit sa fie acum pe chiulasa, ca sa o dati jos, desfaceti colierul de la furtunul care intra in chiulasa (1 - de prefereinta de la capatul dinspre chiulasa) iar apoi, colierul de la T-ul de la pompa de apa (2 si 3)
14sm0.th.jpg
- desfaceti colierul de la furtunul de la calorifer, cel care vine de pe partea cu carburatorul pana sub capac (3)
- la fel si colierul de la (2)
- scoateti toate furtunele si aplicati metoda ciocanului de cauciuc, la fel poate sa ramana

14. se da jos galeria de admisie/evacuare:
- cu cheie de 13 se desfac piulitele (1 si 2)
16vl4.th.jpg
- cu cheie de 13 se desfac si piulitele de sub (2) adica cele marcate cu (3), in poza asta am marcat cam unde vine (2)
17yl8.th.jpg
- dupa asta se poate trage spre afara galeria dar inca nu este desprinsa (!), mai sunt 3 piulite care tin saxafonul de galerie (apropo, se zice saxafon sau saxofon, care e termenul corec dpdv mecanic?)
- se trage in sus de galerie ca sa ajunga sa se sprijine pe suruburile de chiulasa
- cu o cheie de 13 trebuie sa desfaceti piulita (1) si apoi piulitele (2)
18to7.th.jpg19uv5.th.jpg20ky1.th.jpg

Doua sugestii:
1. Dupa ce slabesti galeria si ai scos piulitele poti folosi temporar cureaua de la ventilator montata intre capul de telescop si unul din prezoanele carburator pentru a o mentine retrasa de pe chiulasa.
2. aici e chin dar: daca piulitele saxofon nu ies usor, ar fi bine sa le spinteci cu o dalta. Pentru asta ar trebui scos ansamblul galerie saxofon cu totul, lucru cam complicat. Daca ai montate piulite din cupru, dedicate, nu vei avea probleme cu desfacerea lor.


15. se scoate filtrul de ulei:
- toti ar trebui sa aveti cheie de desfacut filtrul de ulei (1)
- se pune cheia si se desurubeaza (cheia mea asa arata ca in poza)
21ua8.th.jpg

16. se da jos rotor-distribuitorul:
- cu degetul se desfac clemele de fixare a capacului delcou (1)
- se scot fisele de la bujii
- se scoate fisa de la bobina
- cu cheie de 11 se desurubeaza piulita care il tine fix (2 - in poza nu apare piulita dar acolo trebuie sa fie)
- cu cheie de 8 se desface piulita de la condensator (3) ca sa scoateti firul de la bobina (!)
- se scoate usor clapeta de fixare (4), asta nu am mai incercuit-o
- se trage in sus de rotor si ar trebui sa iasa
22yp0.th.jpg

17. se scoate saxafonul:
- undeva in dreptul cutiei de viteze este un colier care tine saxafonul de toba de mijloc (camera de detenta parca i se mai zice)
- cu o cheie de 13 se desfac cele doua piulite pana cand puteti sa trageti afara saxafonul
- acesta trebuie sa iasa tragand de el spre botul masinii iar apoi se roteste aproximativ 90 de grade in sensul acelor de ceasornic si putin inclinat spre in jos
(la asta nu am poza dar fac diseara cand ajung acasa)

This post has been edited by diaconuliviu: 23 Aug 2007, 12:27


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 21 Aug 2007, 12:12
Post #5


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




18. se da jos chiulasa:
- cu cheia dinamometrica, prelungitor si cap de 17 se desfac in ordine suruburile de la chiulasa (scriu si ordinea putin mai tarziu)
- tijele de la culbutori vor ramane pe bloc, le luati daca se poate in ordine si le puneti sa stiti care de unde a fost
- rampa de culbutori (1) o puteti da jos acum, se desfac piulitele si suruburile (2) cu o cheie de 11; sau cand e jos chiulasa, cum vreti
28wh5.th.jpg

paranteza
(
- in prima poza in locurile marcate cu X intra tijele de la culbutori,
- in poza a doua am marcat ce e ala un culbutor (1) = ciocul ala si cu (2) sunt marcate suruburile de reglaj al jocului culbutorilor; atentie culbutorii sunt 8, nu doar cei trei marcati de mine
- in a treia poza am marcat ce e ala un tachet - un fel de paharele care se sprijina pe axul cu came (1) si in care intra tijele (din pacate nu am poza clara cu tachetii dar macar va puteti face o idee despre ei); atentie gaurile marcate cu 2 sunt canale de scurgere a uleiului
)
27sv5.th.jpg29ib5.th.jpg30zk7.th.jpg

19. se da jos baia de ulei:
- intai si intai pistonul 1 trebuie sa fie la sfarsit de compresie adica sa fie jos (daca nu stiti care e, 1 e spre parbriz), ca sa faceti asta invartiti de fulia arborelui cotit
- cu cheie tubulara de 10, prelungitor si clichet se desfac cele 14 suruburi ale baii de ulei
- baia de ulei iese afara putin inclinata in jos din partea dinspre botul masini
(pun mai tarziu niste poze cam cat de lungi sa fie prelungitoarele si de ce)

20. se scoate fulia arborelui cotit:
- se imobilizeaza motorul cu o surubelnita pusa la fereastra de vizitare a semnului de pe volanta (1 - prima poza)
- cu o cheie de 27 (parca) se desface rac-ul sau piulita aia(3 - poza a treia)
- cu o ranga si tupeu se trage afara fulia, cel mai probabil ca se va indoi (2 - prima poza) sau se va rupe fulia de axul ei (1 - poza a doua)
23bf5.th.jpg25pg5.th.jpg24qe8.th.jpg

21. se da jos capacul de la distributie:
- cu cheie de 10 se desfac suruburile (1) si piulitele de pe cele 2 prezoane (2)
- se trage spre in afara, sa iasa de pe prezoane sau se aplica usor de tot metoda ciocanului de cauciuc
26ge7.th.jpg

22. se da jos lantul de distributie si intinzatorul de lant:
- in functie de intinzatorul de lant: daca e mecanic se desface surubul din centrul lui, daca e hidraulic, se desfac cele doua suruburi de sustinere si se trage afara (2)
- cu cheie dreapta de 13 se desface putin cate putin surubul de la pinionul mare (1)
- lantul nu iese numai cand trageti afara pinionul mare de la distributie
32tb6.th.jpg

23. se da jos pompa de ulei:
- cu cheie tubulara de 10 si prelungitoare se desfac cele 3 suruburi de la pompa de ulei (1 - poza e facuta de jos in sus si in poza apare pompa nou dar suruburile tot alea trebuie desfacute)
- pica aproape singura in jos dupa ce desfaceti suruburile
33vh1.th.jpg

si e cam destul pentru prima zi bem o bere si fumam o tigara... am reusit ceva azi smile.gif

Sfarsitul primei zile

<span class='edit'>21 Aug 2007, 13:47:</span>
ZIUA 2

1. se da jos electromotorul:
- cu 2 chei de 13 se desfac cele doua suruburi care il sustin (1); cel din dreapta nu se vede in poza dar va veti da seama care e
- apoi se scoate firul de la contact (in mod normal trebuie sa fie alb) (2)
- cu cheie de 13 se desface piulita (3) si se scoate firul de alimentare a electromotorului
- electromotorul se rasuceste putin in sens invers acelor de ceasornic si se trage spre botul masinii, ridicand de capatul dinspre botul masinii in sus, daca nu reusiti mai bine chemati pe cineva care stie ca altfel va chinuiti cu el
36fn6.th.jpg

2. se desfac suruburile de la motor:
- cu 2 chei de 13 se desfac suruburile de la suporti (1); se face acelasi lucru pentru partea dreapta a masinii
- cu cheie de 17 se desfac suruburile (2) dintre cutia de viteze si motor si piulitele (3); pentru piulita de sub furca de la ambreiaj va trebuie o cheie de 17 scurta ca altfel nu prea aveti spor
34sq3.th.jpg35xo4.th.jpg

3. se scoate afara motorul:
- cu inca un prieten mai solid sau puneti doi prieteni mai solizi sa il traga spre in fata si in sus (in prima faza mai mult sa il traga spre in fata sa iasa de pe priza directa) si ar trebui sa aveti motorul pe jos undeva iar compartimentul motor sa arate ceva de genul asta:
37fk3.th.jpg


21 Aug 2007, 15:15:
4. se scot suportii de motor:
- cu cheie de 13 se desfac piulitele (1) si (2)


5. se desface placa de presiune de pe volanta:
- cu o cheie de 11 desfaceti cele 6 suruburi de la placa de presiune suruburile vin 2 cate 2, in filetele marcate cu (1)
(poza cu placa de presiune nu am dar va arat unde e si cum puneti contra la volanta sa nu se invarta)

40jh1.th.jpg

se pune o piulita cum ar veni intre dintii de la volanta si prezonul acela, cu filetul perpendicular pe volanta; eu voi marca locul cu un X, acolo unde e marcajul se pune pentru a strange suruburile iar deasupra prezonului se pune piulita pentru a le destrange

6. se desface volanta:
- cu o cheie tubulara de 17 se desfac suruburile marcate cu (2) in poza de mai sus

atentie, de acum se pun in ordine piesele, adica fiecare de unde ati luat-o, acolo o puneti inapoi

5. se scot capacele de biela:
- cu cheie de 13, eu am ales tubulara ca a fost mai usor, se desfac piulitele (1) de la capacele de biela(2); acestea (1) v-am spus la inceput ca se schimba cu altele noi, in poza a doua cele cu "cap" de 13 sunt cele vechi, cele noi sunt cu cap de 11 dar filetul interior e identic
- capacele de biela s-ar putea sa nu iasa asa ca bateti in capatul surubului cu ciocanul de cauciuc
- acestea se pun in ordine ca sa stiti fiecare de ce biela apartine, in caz de nevoie majora, sau daca le incurcati, le curatati pe margine si comparati marcajele (1 - poza a doua), aveti grija ca nu prea puteti sa le inversati nici capacele ca sunt marcate doar pe o parte (2 - poza a doua)
41jn3.th.jpg

(va urma iar a picat imageshack... bag piciorul)

This post has been edited by tgg2k: 21 Aug 2007, 15:15


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 22 Aug 2007, 08:45
Post #6


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Desi ne-ai rugat sa intervenim dupa ce termini, o observatie. Ar fi fost mai multe, dar asta e foarte importanta.

Inainte de a desface orice de la mecansimul motor, fie el surub de palier sau piulita de biela, se fac marcajele necesare. Marcajele se fac cel mai bine zic eu cu un punctator bine ascutit.

Capacele de palier - normal ar fi sa fie marcate de la 1 la 5 (1 la volant) din fabrica. Daca nu sunt, se marcheaza. E foarte important sa se pastreze ordinea!!! Alezarea lagarelor in fabrica se face cu capacele montate intr-o singura trecere pentru toate lagarele. Daca se inverseaza sau se pun alte capace, se pierde coaxialitatea lagarelor, apar abateri de circularitate, etc.

Bielele - se marcheaza atat capacele cat si bielele de la 1 la 4 (1 la volant). Se vede in poza asta cum am procedat eu. Marcajul se face in partea opusa axului cu came. 1 punct pentru biela 1, 4 pentru biela 4 samd...

Alta observatie... Am vazut in poza ca mai intai ai scos capacele de palier, iar capacele de biela au ramas pe loc. Nu e bine. In felul asta, atunci cand desfaci piulitele de biela risti sa misti arborele cotit de pe lagare, ocazie cu care acesta se poate deteriora. Mai inai se scot ansamblurile biela-biston-camasa, abia apoi se desfac palierele si se scoate arborele cotit.

Succes in continuare cu prezentarea pasilor. Faci o treaba excelenta! happy.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirceas
post 22 Aug 2007, 19:21
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 4 July 06




si pe mine ma mananca in palma si as mai face o completare pe care o consider foarte importanta: sa aveti 1-2 spray-uri cu degripant la indemana. mai ales la un motor asa de vechi. dati peste toate suruburile din exterior care le desfaceti macar cu 10 min. inainte sa puneti cheia pe ele (galerie, saxofon, pompa de apa etc.). si nu fortati...

e pacat sa va treziti ca se rup in bloc/chiulasa si sa vedeti apoi nervi si pierdere de vreme...


--------------------
Astra 1.6 / Ex-Dacia 1310 '84 / Dacia 1310 TLX '89
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 23 Aug 2007, 09:43
Post #8


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




scuzati pauza facuta dar nu am reusit sa intru ieri pe net de nici o culoare.

Multumesc pt completari colegilor forumisti smile.gif

Muttley, ti-ai dat seama repede. Chestiunea sta in felul urmator: eu nu am dat jos motorul pana nu am slabit piulitele de la capacele de biela si de la palier, desi ordinea e cea care ai spus-o tu.

Am realizat o treaba, sper sa nu am dreptate: 1. tu ziceai de piulita de la fulia arborelui cotit cum ca nu ai strans-o bine si acum cauti piese prin baie?! 2. poza e din 07/08/2007 (?!) si apare blocul tau motor (?), presupun ca si tu i-ai schimbat setul sau doar ai facut o segmentare... cele doua corelate imi spun ca ai "ratat" operatiunea... sper sa nu fie asa.

mirceas, am mai zis o data, multumesc pt topicul meu si bravo pt al tau.

**********************************************************************
revenind la oile noastre... se zice saxofon, nu "saxafon" (cum am auzit destui mecanici)

ramasesem dator cu o poza:
42hi6.th.jpg

comparatie intre piulitele (cele vechi si cele noi) de la capacele de biela:
43ri1.th.jpg

6. se scot [/B]capacele de la palier[/B] (au ceva denumire dedicata?! ca nu stiu) :
- cu cheie tubulara de 14 se scot suruburile (1 - acolo trebuie sa vina, nu am poza cu suruburile alea) de la capacele de palier
- atentie ca sunt 10
- ca sa iasa se bat usor cu ciocanul de cauciuc in punctele (2)
- daca o faceti lata, si nu le marcati, nu le puneti in ordine, sau ceva de genul, le puteti identifica dupa bucsele din bloc (1), grosime si pana de la cuzineti (va voi spune mai jos putin la ce ma refer)
44xc7.th.jpg

7. se scoate arborele cotit:
- acesta ar trebui sa iasa relativ simplu prin tragere spre exterior.
atentie la cele doua semiinele notate cu (1) care vin pe bloc la (2), cu santurile spre exterior, fiecare pe cate o parte... deci unul vine pe marginea notata cu x si celalalt vine tot in zona marcata, dar in partea opusa x-ului, partea care nu se vede in poza.

8. se scoate axa cu came:
- cu cheie de 10 se desurubeaza piulitele (1) de la placuta
- se scoate inelul de fixare si placuta (din pacate nu am poza cu astea dar va veti da seama care sunt)
- axa cu came se trage afara relativ usor
- cand o trageti afara va pica pinionul de antrenare de la delcou daca tineti blocul cu fundu in sus. daca se blocheaza (pinionul ala, cum ii zice?!), il puteti scoate cu un surub cu filet (!) de 14 si parca (,) cap de 19 (poza a doua, acolo inauntru e pinionul, poza cu el efectiv nu am)
46ru7.th.jpg51pj3.th.jpg


9. se scot camasile pistoanelor:
- cu un lemn bateti usor in punctele (1) si ar trebui sa iasa fara probleme
45lz6.th.jpg

10. se scot cuzinetii:
- cu mana se trag spre lateral (in unul din sensurile sagetii) si ies toti (cuzinetii se numesc [/B]semicuzineti de biela[/B] sau de palier pt ca sunt ca doua semicercuri, daca tot e greu de inteles... cuzinetii sunt chestiile alea argintii)
- atentie sa nu incurcati capacele de palier si cele de la biele
(poza e cu cuzinetii de la biele dar la fel faceti si cu cei de la palier)
50ot5.th.jpg

mai tarziu fac o poza sa vedeti unde scrie cota de reparatie curenta, la mine motorul a vazut deja R1, eu l-am rectificat complet la R2 deci si cuzinetii i-am cumparat pt R2.



intr-un final fericit aveti motorul bucati:

47el8.th.jpg48hf3.th.jpg


dupa cum va ziceam la inceput, aveti nevoie de benzina... sa curatati uleiul si calamina depusa pe motor. daca nu v-ati facut "provizii" adica macar o sticla de 2L de benzina, puteti pune pompa de benzina in functiune si scoateti manual (si eu am patit la fel. eu am preferat metoda asta ca e mai simplu si nu ma "imbat" cu benzina tragand din rezervor)
48hf3.th.jpg

in faza urmatoare trebuie curatate piesele... alta problema cu care va veti confrunta sunt carpele... aveti nevoie de carpe si inca multe. blocul motor se curata cu o surubelnita si cu rabdare, la fel si arborele cotit (sau vibrochenul) si axa cu came. chiulasa se curata cu o pana de lemn sau o surubelnita lata invelita intr-o carpa, sa nu ii stricati planul prea tare. in prima faza dati jos grosul de calamina iar in a doua faza curatati cu o pensula duar si cu benzina

exemple de "inainte" si "dupa":

52bd0.th.jpg53hj7.th.jpg
54ib2.th.jpg

This post has been edited by tgg2k: 23 Aug 2007, 12:49


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Aug 2007, 10:15
Post #9


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Poza am luat-o de pe topicul facut de mine la imbunatatiri, ala cu Alpine pe Dacie.
E blocul motor de reno 5 GT turbo, cu biele de reno 19 (1.4), arbore cotit romanesc de uzina de 1.6, set Mahle de 1.6, in sfarsit, un ghiveci total. Dar motorul e identic cu cel de Dacie acolo.

Chestia a fost astfel: am vrut sa pun Alpinu' pe Dacie dar trebuia completat cu cateva piese (volanta, ambreiaj, suporti motor, fulie arbore cotit) pe care le-am luat de pe motorul original de Dacie.

Din cauza unor complicatii la transplant am fost nevoit sa abandonez provizoriu lucrarea, am mutat piesele inapoi pe motorul de Dacie si am pus motorul inapoi pe masina. Din neatentie am uitat sa strang fulia la arborele cotit.
La un drum lung racul s-a slabit, mi-a sarit in mers (aveam in jur de 100 la ora, era noapte, a facut trosc-pleosc pe sub masina dar nu i-am dat atentie), iar fulia si-a-nceput miscarea inceata dar sigura de iesire de pe arbore.
Odata ajuns la destinatie (noroc fantastic) a iesit de tot, pana de fixare a fuliei si a pinionului de distributie a cazut (cred ca e in baie) si motorul a ramas fara distributie (se invarte cand dau la cheie dar axul cu came nu misca, pinionul de distributie aluneca pe arborele cotit).
Sambata ca nu am serviciu ma duc sa iau piese si ma apuc de desfacut, constatat pagubele, incercat repararea.

Deci o gramada de belele destul de urate din cauza unui amarat de surub nestrans.
Nu pot insa sa nu fiu bucuros ca nu mi s-a-ntamplat in miez de noapte pe camp! A crapat imediat ce am ajuns la destinatie.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 23 Aug 2007, 12:41
Post #10


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




scurt pe doi, dupa curatare amanuntita se trimit piesele la rectificat (bloc, arbore cotit, chiulasa, axa cu came) biggrin.gif

si in ceea ce priveste motorul... Sfarsitul zilei a doua

in a doua zi eu am mai schimbat rulmentii de pe fata dar poze amanuntite cu operatia asta nu am si topicul nu e despre subiectul asta.

Ziua 3

incepe greu ziua asteptand dupa piese. intre timp... v-am zis la inceput de un mecanic care sa va puna segmentii pe piston si bielele pe pistoane. probabil va va aburi ca nu veti face treaba buna ca nu stiti sa le puneti inapoi, ca linia de arbore nu veti reusi sa o scoateti, ca nush ce. eu am fost atent la ce mi-a zis si l-am aprobat in toate ca vroiam doar sa-mi puna bielele cum trebuie si segmentii.

operatiunea asta se face cam in 15 minute (la un mecanic cu unelte bune) dar singuri nu veti reusi, mai bine dati 2-3 sute de mii lei vechi pt operatiunea asta. eu am incercat 1 segment (din cei vechi) sa-l pun pe piston(la fel, din cei vechi) si pistonul in camasa(la fel, din vechituri) dar mi-a luat cam 45 de minute pana am reusit, ganditi-va ca urmatorii trebuiau si defazati la 120 de grade (aproximativ).

dupa toata treaba asta, am ajuns acasa cu pistoanele noi in camasile noi si segmentii pusi. Atentie, nu invartiti bielele pistoanele in camasi ca riscati sa aliniati segmentii!. marja de eroare e de 4 mm parca. deci puteti sa-i rotiti doar atat cat sa puteti pune bielele pe arbore si camasile sa stea ca in poza urmatoare.
59gi0.th.jpg
1. se curata carburatorul:
- se desfac suruburile de la capac (1), tija care "leaga" partea de sus cu cea de jos, trebuie rotita cu tot cu corpul carburatorului ca sa iasa
- se desurubeaza jicloarele si se scot afara (astea nu prea le puteti incurca, oricum, care aveti dubii in privinta asta, faceti poze)
- se desurubeaza cele 4 suruburi de la pompa de sprit, atentie ca in mijloc are un arc, sa nu-l pierdeti
- se scoate tija care fixeaza plutitorul si plutitorul si cuiul poanto (sper ca bine am scris)
- se scoate garnitura capacului superior
- se pune cam 1L de benzina sau Decarburol intr-o galetica mai mica si le faceti baie (eu le-am tinut 3 ore ca am uitat de ele) la corpuri si la jiclere si la suruburi (adica tot in afara de garnituri)
- apoi se sufla cu aer sub presiune toate piesele, daca se evapora benzina, inainte sa suflati mizeriile de pe acolo, mai udati componenta respectiva cu niste benzina
(metoda de mai sus e metoda care o aplic eu, pe forum gasiti mai multe metode)


de aici incepe partea dificila. atentie sporita, daca gresiti ceva, gresiti la motorul vostru si foarte posibil ca va fi si irevocabil.

2. se inlocuiesc cuzinetii de palier si cei de la biele:
- va ziceam mai sus de pana aia de la cuzineti...
- puneti cuzinetii intai pe bloc, apoi pe capacele de la palier, apoi pe biele.
- verificati dupa grosime si dupa urmele lasate pe bloc (sunt doua puncte de identificare la fiecare) care cuzinet unde trebuie sa vina
62wz5.th.jpg
- in prima faza sa nu gresiti unde se pune pana la fiecare. capacele de la palier se pun in asa fel incat pana de pe ei sa fie pe aceeasi parte cu pana de la cuzinetii (de palier) de pe bloc
- la fel se "potrivesc" si capacele de biela, pana de pe cuzinetul de la biela sa fie in aceeasi parte cu pana de la cuzinetul de la capacul de biela
60sd8.th.jpg
61xu3.th.jpg

3. se pun camasile cu pistoane si biele in bloc:
- "scaunele" camasilor trebuie curatate foarte bine (1)
(la pasii urmatori trebuie sa fiti atenti si sa ii executati cam toti in acelasi timp)

- camasile se pun in bloc de sus in jos, cu biela in jos, si cu sageata de pe piston spre volanta si cu pana de la cuzinetii de la capacele de biela in partea dreapta a blocului motor (fata de cum sta el pe masina; dar la operatiunea asta, va fi dat jos) si pana de la biele sa fie in partea opusa fata de partea in care sunt penele de la palier; daca una din aceste conditii nu e indeplinita, reverificati tot ca ati gresit ceva si veti strica motorul
- camasile se pun in ordine, incepand dinspre volanta

- se verifica fiecare camasa sa intre la locul ei in bloc, in prima faza fara garniturile de hartie
- se masoara (macar cu un subler si atentie sporita) cat de inalta e camasa fata de bloc, sau altfel spus cat iese in afara dupa ce a fost pusa. inaltimea ar trebui sa fie e de 0.092 mm, deci in principiu ar trebui sa masurati sa fie sub 0.1 mm inaltimea camasilor
- daca inaltimea camasilor e sub 0.1mm, puneti cate o garnitura albastra de hartie sub ele, dar atentie sa nu depaseasca 0.1mm(!). masurati din nou, daca trebuie schimbati garnitura cu una mai groasa. oricum, in principiu cam asta ar fi alegerea de garnituri. camasile pot sa fie sub nivelul blocului si atunci ceva nu e chiar bine, puteti incerca sa combinati garniturile incat sa va dea bine. garniturile de hartie au asa:

albastru: 0.08mm grosime
verde: 0.10 mm grosime
rosu: 0.12 mm grosime

- taietura aia de pe marginea fiecarei camasi trebuie sa fie perpendiculara pe arborele cotit
- apoi trebuie sa se potrivesca taieturile astfel incat sa fie paralele (cam toate, fiecare cu restul)
- acum ar trebui sa aveti un lemn sau o ranga mai mica sau ceva cu ce sa tineti camasile sa nu iasa din bloc


4. se pune arborele cotit:
- se ung cuzinetii de pe bloc cu ulei
- ca sa puneti mai tarziu usor capacele de biela, pistoanele trebuie sa fie cam la jumatatea cursei, deci le impingeti usor, fara sa le rotiti in camasi, cu un lemn
- atentie sa puneti semiinelele de care v-am zis mai sus (1 - locul indicat de sageti, chiar se vad); ori le fixati acum, ori le puneti dupa ce ati pus arborele cotit; ca sa le puneti dupa, le bagati la un capat si le apasati usor sa se roteasca la locul lor, pe langa axul arborelui
63aw7.th.jpg

5. se pun capacele de biela:
- aici atentia trebuie acordata la pana: pana de pe capace trebuie sa fie pe acceasi parte a bielei pe care e pana de la cuzinetul de la biela
- se pun piulite noi (cele de 11, nu cele de 13 care le-ati desfacut), nu le strangeti de tot

(va urma)

This post has been edited by diaconuliviu: 27 Aug 2007, 11:27


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Aug 2007, 15:21
Post #11


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Alte cateva observatii daca-mi e permis. Daca nu, sa mi se stearga postul, nu ma supar.

1) Suprainaltarea camasilor deasupra blocului nu se masoara cu sublerul, cred ca nu iese nimic. Pentru masurare se foloseste o rigla metalica asezata pe cilindru, iar distanta se ia cu lera. Daca acea cota de care zici tu, de sub 0.1 e cea care trebuie, atunci o lera de 0.1 ar trebui sa intre cu mica frecare. In cazul meu verificarea asta n-a fost necesara, pt ca am avut garnituri din cauciuc.

2) De orientarea sagetii de pe capul pistonului in raport cu semnul de pe biela trebuie tinut seama la montarea ansamblului biela-bolt-piston. Pozitia corecta de montaj presupunandu-se biela prinsa in menghina iar operatorul cu semnul in nas este cu sageata orientata spre stanga. Deci daca va monteaza altcineva pistoanele pe biele, stati acolo si urmariti cu atentie ca respectivul sa le puna corect.

3) F important! Despre ce ranga zici tu acolo pt fixarea camasilor? Cel mai corect si eficient se folosesc 2 saibe de amortizor fixate cu suruburi scurte (M10 parca era acolo). Sau o brida lunga care vine pe diagonala pe blocul motor, fixata cu suruburi la capete daca exista. Dar tot mai bune mi se par saibele.

4) Pentru montajul definitiv n-ar fi fost mai simplu invers? Adica de inceput cu arborele si de terminat cu ansamblurile camasa-piston?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghedracu
post 23 Aug 2007, 16:52
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 965
Joined: 5 May 06




Odata introduse in camasi, pistoanele se invirt fara sa antreneze segmentii, caci acestia se proptesc in peretele camasii, deci nu exista pericolul de aliniere. La fel, dupa introducerea segmentilor pe pistoane, segmentii pot fi rotiti sa ajunga defazati la 120 de grade. Atentie la segmentul de ungere (cel mai de jos, spre vilbrochen) e format din trei inele: unul superior, unul inferior si unul spiralat, ca un arc, intre ele. Cei doi (superior si inferior) trebuie asezati cu deschiderea in parti opuse si nici una nu trebuie sa fie in dreptul gaurilor de ulei din santul lor din piston. Si inca un lucru important. Nici un segment nu trebuie sa fie asezat cu fanta in peretele de frecare pe detenta (nu stiu cum sa-i zic mai bine, peretele in care impinge pistonul cind coboara dupa explozie, este peretele lateral al cilindrului spre care este coada bielei/manetonul vilbrochenului in momentul respectiv).

Absolut. E inutil sa pui camasile inaintea arborelui cotit. Si la arborele cotit atentie la cele doua mici bucatele de cauciuc laterale de la capacul dinspre volanta, caci altminteri o sa pierdeti ulei pe acolo spre ambreiaj. Folositi un silicon bun (un pic de tot) la capete si dedesubt, la fata de imbinare cu blocul, si deasupra, la fata de imbinare cu baia de ulei, chiar daca aicea o sa vina garniturile acelea de cauciuc (astea de deasupra bineinteles cind montati baia).

Mai trebuie povestit si despre semicuzinetii laterali si masurarea jocului axial al arborelui cotit, asa ca toata povestea asta e bine sa fie facuta inainte de povestea cu cilindrii, mai ales daca trebuie sa mai scoti arborele afara sau mai stiu eu ce dintr-un motiv oarecare.

Un lucru important nementionat aicea este curatarea cilindrilor (daca au nevoie) de "glazing". Asta e o suprafata lustruita ca oglinda in peretele cilindrului care inseamna ca n-o sa aveti compresie daca nu o curatati. Daca aveti asa ceva, se curata prin honuirea cilindrilor. O suprafata lustruita ca oglinda n-o sa permita segmentilor sa se uzeze dimpreuna cu camasile, si sa se potriveasca pe cilindru. De asemeni trebuie folosit ulei cit mai mult la asamblare peste tot, caci tineti minte, la pornirea motorului n-o sa existe ungere, si mai ales va mai trebui sa rotiti motorul ca sea verificati cite si mai cite. Oricum nu se porneste motrul inainte de a verifica ca totul se roteste la rece fara probleme, nu contati pe noroc. Pentru cilindri, dupa asmablarea motorului puneti o lingura de ulei in fiecare cilindru o zi inainte de a incerca sa-l porniti (pe linga uleiul folosit la montarea pistoanelor in cilindru!) Asta o sa garanteze ca segmentii se rodeaza bine si frumos in peretele cilindrului.

This post has been edited by Gheorghedracu: 23 Aug 2007, 17:11


--------------------
Renault 17 Gordini - RHJ 087
Legea limiteaza viteza, nu acceleratia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 27 Aug 2007, 10:10
Post #13


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




@Muttley, ziceam de ranga... cred ca am gresit obiectul biggrin.gif, mai degraba trebuia sa zic ceva de genul: "un obiect cat de cat dur si drept". eu am folosit ranga (a mea e dreapta) ca sa tin camasile pana un prieten a pus piulitele si surburile de la capacele de biela si cele de palier, nu de alta dar am facut operatiunea asta tinand blocul motor intr-o parte, nu sus pe masina

@Gheorghedracu, apropo de rotirea pistoanelor fara antrenarea segmentilor, mi-e mi-a fost frica sa nu risc sa se alinieze, de asta ziceam cum am facut: un mecanic mi-a pus segmentii la 120 de grade si i-am lasat asa, iar despre rotirea lor sa ajunga la 120 de grade eu nu stiu cum se face.

masurarea jocului axial si semicuzinetii arborelui cotit... nici despre asta nu am idee si nici posibilitate (financiar) nu am avut sa merg la cineva sa masoare toate astea. iar despre glazing, si aici... nu am avut posibilitatea curatarii cilindrilor.

uleiul se foloseste cat de mult posibil, sincer am uitat sa mentionez, tocmai pentru motivele enumerate de tine. cat despre invartirea motorului la rece, cred ca l-am invartit de vreo 100 de ori pana sa-i dau prima cheie.

in rest, operatiunea asta eu cam asa am facut-o, cu pasii mentionati. pana acum am 357 km cu motorul si nu bate, doar un culbutor face pe nebunul si tacane putin dar il las asa pana dupa rodaj ca ma gandesc ca isi rodeaza "talpa" intre timp si apoi cand il reglez, va fi mai bine. iar avansul e cam mare, nu gasesc o garnitura pentru ruptor si asa ca nu-l mut pana dupamasa. pe la ruptor imi scapa ulei, nu exagerat, dar se vede ca e putin umed sub el (si asa, surubul de fixare e strans prea tare, si mi-e frica sa nu cumva sa fi stricat filetul).

Multumesc pentru completari. Ideea e ca topicul nu tin neaparat sa fie luat drept tutorial, ci doar in mare sa aiba fiecare idee cum se face un motor. eu scriu cum am facut si apoi sunt sigur ca imi veti spune ce am gresit, si chiar vreau asta ca totusi am bagat destui bani pe motor iar daca ma lasa la anu' nu am facut nici o branza.


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 27 Aug 2007, 10:57
Post #14


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Verifica-te cu asta smile.gif :
autoturism10.85.JPG ( Size: 683.58k ) Number of downloads: 18082
autoturism11.85.JPG ( Size: 593.6k ) Number of downloads: 17842


Dupa mine e cel mai reusit articol despre RK motor pe care l-am citit vreodata. E complet si usor de inteles. tgg2k, scuze pt interziere. blush.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 27 Aug 2007, 12:25
Post #15


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




Muttley, mai bine mai tarziu decat niciodata biggrin.gif

revenind la motorasul meu... in continuare, operatiunea se face cam in ordine inversa fata de pasii de la demontare.

6. daca ati rectificat motorul, blocul trebuie spalat de span (reziduurile metalice care mai sunt in el)
- atentie sporita sa curatati cat se poate de bine canalul (1), capacul argintiu ce apare in poza nu va fi acolo si veti vedea (in mod normal)
67jz0.th.jpg

7. se strang capacele de palier si de biele:
- se pune semeringul de la palierul de distributie
- cu cheie tubulara de 14 se strang capacele de la palier
- cu cheie tubulara de 13 se strang capacele de biela

8. se pune volanta:
- cu sublerul se masoara distanta intre gaurile suruburilor; intre doua gauri adicente veti avea distanta mai mica decat restul distantelor(distanta 1 e mai mica decat distanta 2)
- se masoara la fel distanta intre gauri la arborele cotit
- gaurile apropiate de pe volanta le potriviti pe gaurile apropiate de la arbore (asta e ca sa puneti volanta cum trebuie, sa va indice mai apoi semnul cum trebuie pe carcasa ambreiajului)
- cu cheie tubulara de 17 se strang piulitele de la volanta
68mz0.th.jpg

9. se pune discul de ambreiaj si placa de presiune:
- acestea trebuie centrate (in principiu cu o priza de la o cutie de viteze busita) ca altfel nu va intra pe priza de la cutia de viteze
- discul eu l-am pus cu "inaltatura" aia spre volanta (sper ca l-am pus bine)
- cu cheie tubulara de 10 se strange placa de presiune

10. se pun suportii de motor:
- aici nu cred ca mai aveti nevoie de explicatii prea multe
64wh3.th.jpg65ca2.th.jpg

11. se pune motorul:
- aici atentia trebuie sa fie sub, la cutie; cand se pune motorul sus, trebuie sa intre intai prezoanele laterale si priza; pentru asta, aveti nevoie de cineva care sa ridice cam 1 cm cutia de viteze, sa intre mai usor.

de aici incolo lucrurile se fac relativ usor. puneti inapoi cam asa:

- saxofonul
- suruburile si piulitele la prezoanele dintre cv si motor
- suruburile dintre suportii de motor si tampoane
- electromotorul
- axa cu came

12. se pune la punct distributia:
- temporar se pune fulia arborelui cotit ca sa puteti roti motorul
- daca este ulei destul pe piese, invartiti usor motor astfel incat pistonul 1 sa fie in compresie (adica sus); daca nu este destul de uns, ungeti-le cu o pensula
- se poate scoate fulia ca sa vedeti pinionul de la arborele cotit
- se pune lantul pe pinionul mare (al axei cu came) si apoi pe pinionul mic si doar apoi se pune pinionul mare pe axa cu came.
- semnele de aliniere NU sunt cele doua pene(!); pinionul mic are un "+", iar cel mare are un "."
- cand ati pus la punct distributia se poate fixa pinionul axei cu came
- se monteaza intinzatorul de lant (daca e hidraulic, prin rotire se comprima ca sa-l puteti pune)
- puneti si capacul de la distributie sus

semnul de pe pinionul arborelui cotit:
dsc03857kn3.th.jpg

semnul de pe pinionul axei cu came:
dsc03856lz4.th.jpg

distributie pusa la punct:
dsc03859nf3.th.jpg

13. se pune capacul de la bulbul de termocontact:
- se curata chiulasa si capacul de resturile de garnitura
- se pune un strat fin de silicon, garnitura de etansare si apoi inca un strat fin de silicon
- cu cheie de 10 se strang suruburile
71ly1.th.jpg

13. se pune chiulasa:
- garnitura de chiulasa se pune in pozitia corecta (pe bucsa de centrare si cu "HAUT-TOP" in sus)
- apoi se pune chiulasa (aveti grija mare sa nu o zgariati), la fel: intai pe bucsa de centrare (1 - prima poza) si apoi se poate roti usor in jurul acesteia
- aveti grija sa aliniati garnitura cu chiulasa
69zz6.th.jpg70ic9.th.jpg

This post has been edited by tgg2k: 27 Aug 2007, 12:27


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 3 Sep 2007, 10:28
Post #16


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




in primul rand, mii de scuze domnilor ca nu am terminat povestea mea, dar am avut o saptamana de cacao... netul nu-mi merge acasa si la munce e haos total si general.

@payty
exista o singura pb: trebuie sa vezi daca in bloc, acolo unde e bucsa de fixare a intinzatorului, ai filet. daca nu ai acoloo filet, si vrei sa pui intinzator mecanic (de ala cu arc) trebuie sa mergi la cineva sa-ti faca filet.

dacia mea din '79 are intinzator mecanic, dacia unui prieten are intinzator hidraulic asa ca... nu se pune problema de vechime. si in manuale scrie ca intinzatoarele sunt interschimbabile.

<span class='edit'>3 Sep 2007, 12:18:</span>
deci si prin urmare... sa continui...

ATENTIE! era sa uit de tacheti, sa ii puneti (in bloc) acolo unde intra tijele de la culbutori, sa nu-i uitati pe dinafara!

14b. eram la chiulasa:
- dupa ce ati pus garnitura se strang suruburile (si astea e foarte indicat sa le luati noi) in ordinea din prima poza
- le strangeti cu o cheie tubulara de 17, eventual prelungitor si cheie dinamometrica (poza a doua si a treia, eu am avut o cheie dinamometrica de camioane biggrin.gif)
- suruburile se strang la cuplu: 5 - 6.5 daN (eu le-am strans la 6.5 daN)
72ol7.th.jpg73on6.th.jpg74lc5.th.jpg

de aici treaba merge ca pe roate...

unde sunt garnituri, puneti si un strat subtire de silicon sa fiti siguri de o treaba, doar la garnitura dintre saxofon si galerie, precum si la cea dintre galerie si chiulasa nu e necesar siliconul.

atentie, motorul trebuie sa fie inca la semn pe volanta!

se pun urmatoarele (exact cum le-ati dat jos):

- galerie admisie/evacuare
- pata calda
- carburator
- tijele de la culbutori
- rampa de culbutori (aici trebuie doar sa desfaceti la maxim suruburile de reglaj ale culbutorilor ca sa intre bine rampa)
- corpul pompei de apa
- capacul pompei de apa
- fulia arborelui cotit (trebuie batuta cu un ciocan de cauciuc sa intre la locul ei)
- fulia de la pompa de apa
- elicea
- bobina de inductie
- releul de incarcare

15. se pune pinionul de antrenare al delcoului:
- aici nu am poze cu pinionul dar cred ca l-ati reperat deja
- pozitia corecta a pinionului este: cele doua adancituri sa fie perpendiculare pe directia axei cu came. atentie mare, cele doua adancituri NU sunt diametral opuse pe cercul ala!

alta problema de care trebuie sa tineti cont: cand il impingeti in jos, pinionul se roteste cu aprox 30 de grade in sens invers acelor de ceasornic cand ajunge (fata de pozitia in care il puneti) jos, la locul lui. reverificati dupa ce l-ati pus daca e perpendicular pe directia axei cu came

- ziceam la inceput ca acel pinion se scoate infiletand pe el un surub cu filet de 14 (cap de 26 parca, nu bag mana in foc), si la fel se pune si inapoi
in poza: delcoul cu piciorusele care nici ele nu sunt diametral opuse, tocmai ca daca il puneti gresit nu intra la locul lui (1 - pe linia aia e diametrul cercului; 2 - distanta de la extremitate la centru, 3 - distanta de la cealalta extremitate la centru; distanta 2 e mai mare decat 3). deci piciorusele nu sunt diametral opuse, la fel si cele doua "scobituri" din pinionul de antrenare
75lf8.th.jpg
- se pune delcoul la locul lui, clapeta de fixare, o saiba si piulita de blocaj

16. (optional, depinde de buget) se inlocuieste platina si condensatorul:
- sistemul meu e cel din poze, am inteles de pe forum ca ar mai fi o varianta de delcou (termenul de specialitate e ruptor-distribuitor), pe care nu am vazut-o dar presupun ca se face cam la fel operatia.
- schimbarea celor doua piese se face cu delcoul pe motor (e mai simplu)
- platina are doua contacte, unul mobil si unul fix
- condensatorul vine cu cablu si inel de fixare
- cu surubelnita dreapta se desface surubl de fixare a colierului condensatorului (1)
- cu cheie de 8 se desface si piulita firului verde (2); la mine piulita a fost schimbata asa ca nu va uitati urat la ea
76il9.th.jpg
- cu cheie de 9 se slabeste piulita (1)
- se scoate saiba da fixare (2)
- trageti de lamela arcuita (3) a contactului mobil (4) (cu degetul) spre centru in sensul sagetii (5) sa iasa de pe C-ul ala de fixare (6) si apoi scoateti afara contactul mobil tragand de el in sus
77ct8.th.jpg
- cu o surubelnita dreapta se desface surubul (1) si scoateti contactul fix (2) tragand de el in sus
78ze8.th.jpg

comparatie intre piesele noi si cele vechi, poza nu e extraordinar de clara dar se pot vedea diferentele de executie. de la stanga la dreapta sunt asa: capac delcou, platina (contact fix si contact mobil), rotor si condensator. in partea de sus sunt cele romanesti, in partea de jos sunt cele noi, Doduco nemtesti, de tipul care se punea pe R12 si parca si pe frantuzoaice.
79rk7.th.jpg
piesele noi se pun in ordine inversa demotarii.
- trebuie reglata distanta la platina (0.4-0.5 mm) intre contactul fix si cel mobil. asta se masoara in punctul (1), pentru reglaj se desurubeaza putin surubul contactului fix pana cand acesta poate culisa; distanta asta se masoara atunci cand unul din pinteni (2) e in contact cu piciorusul (3) a contactului mobil.
80bt8.th.jpg

dupa ce le-ati schimbat si ati pus sus delcoul... rezultatul e ceva de genul:
81ev7.th.jpg

(va urma... iar am sefi pe cap sad.gif )

This post has been edited by tgg2k: 3 Sep 2007, 12:23


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalinu
post 9 Sep 2007, 11:03
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 25 July 07




ATENTIE!!!!!!!!!! La seturile motoare cu inele de aluminiu si cupru nu e recomandat a se pune antigelul prea concentrat deoarece corodeaza inelele si iti vine apa in baie!!!!asta e valabil in special pt motoarele de 1400..........


Numai bine!!!

9 Sep 2007, 12:07:
Si inca ceva......daca nu aveti scule si credeti ca nu va pricepeti.......mai bine lasati meseriasii,ca nu cumva sa va treziti cu o caruta de piese si o galeata de suruburi care nu stiti care si unde vin........Parerea mea!



Numai bine!!!

This post has been edited by madalinu: 9 Sep 2007, 11:07


--------------------
dacia berlina 1985 - SV XX XXX
ce'si face omu cu mana lui se cheama lucru manual........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 10 Oct 2007, 13:23
Post #18


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




mama mama... am avut o luna pauza de daciaclub... nu am temrinat sa va povestesc ce-i cu motorul meu... imi cer scuze, promit sa ma revansez zilele astea, la urmatorul post smile.gif


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 30 Oct 2007, 11:09
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Il inchid pina tgg2k ne spune sa-l redeschidem.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:46
Forum Renault