DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Propunere de shimbare Codul Rutier, din nou

zodrac
post 13 Jul 2009, 17:42
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Link catre Realitatea.net

QUOTE
Închisoare 24 de ore pentru vitezomani, teste de alcoolemie pentru orice abatere în trafic, fără ATV-uri pe drumurile publice, sunt doar câteva exemple din propunerea de completare a codului rutier.
Inițiatorii proiectului au prevăzut sancțiuni dure pentru șoferii indisciplinați. Cei care merg cu dublul vitezei legale și sunt opriți în trafic, ar putea fi reținuți pentru 24 de ore. Pentru abaterile grave, permisul ar putea fi reținut chiar și trei ani.

În plus, șoferii vor fi testați cu alcooltestul de fiecare dată când vor fi opriți, iar controalele nu se vor face numai de polițiștii de la rutieră, ci și de jandarmi și polițiștii comunitari.

O altă măsură, amendarea proprietarului mașinii, chiar dacă acesta nu s-a aflat la volan în momentul unei abateri de la Codul Rutier, a stârnit deja reacția Asociației Magistraților din România care consideră că prevederea încalcă drepturile omului. Cei care au venit cu propunerea explică faptul că în acest fel, autoritățile pot încasa amenzile mai repede.

Noutăți sunt și pentru viitorii șoferi. Poligonul ar putea redeveni obligatoriu. În plus, șoferii profesioniști ar putea să obțină permisul numai după probe de control al derapajului, acvaplanării și după teste de simulare a impactului și a răsturnării.

O altă modificare îi vizează pe cei cu mopede și scutere. Ei vor putea să se plimbe doar dacă au permis de conducere. ATV-ul, considerat vehicul de teren accidentat, nu va mai avea ce să caute pe drumurile publice.

Inițiatorii proiectului au venit și cu o propunere cel puțin inedită: copacii de pe marginea drumului să fie tăiați, ca să existe mai puține accidente grave. În acest moment, modificările sunt pe masa Consiliului Interministerial de Siguranță Rutieră. Documentul nu a primit încă avizul Poliției Rutiere.


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 13 Jul 2009, 17:46
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Partea cu taierea copacilor este de-a dreptul imbecila.....


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 13 Jul 2009, 17:47
Post #3


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Ne europenizăm...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 13 Jul 2009, 17:54
Post #4


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cine sunt initiatorii acestor modificari?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnnieK
post 13 Jul 2009, 18:16
Post #5


Do you copy me?


Group: Members
Posts: 106
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




QUOTE
Inițiatorii proiectului au venit și cu o propunere cel puțin inedită: copacii de pe marginea drumului să fie tăiați, ca să existe mai puține accidente grave.


o idee super, dupa parerea mea. ia ganditi-va ca derapati sau feriti vreun bou care depaseste pe sensul vostru si nu mai intra la locul lui. rezultatul: va proptiti intr-un copac de pe marginea drumului. copacii chiar nu mai au ce cauta in partile limitrofe ale carosabilului.


--------------------
Dacia Logan Preference 1.5 DCI 2006 - B-XXX-VSP
TTi TCB-550 Sunker 106 ML 160

http://ROradioCB.blogspot.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 13 Jul 2009, 18:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Si eu sunt pentru taierea copacilor. Cred ca 90% din victimele unui impact cu un copac ar fi supravietuit daca in loc de pom ar fi aterizat in camp deschis. Sigur, la un copac taiat de pe marginea drumului ar trebui plantati alti doi in alte parti dar asta-i alta discutie.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Jul 2009, 18:21
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(vijelie @ 13 Jul 2009, 18:54)
Cine sunt initiatorii acestor modificari?
*


Lasand la o parte ca e deocamdata un proiect (=vis umed), eu am citit la coada articolului:
QUOTE(realitatea)
În acest moment, modificările sunt pe masa Consiliului Interministerial de Siguranță Rutieră. Documentul nu a primit încă avizul Poliției Rutiere.
Mai e ceva drum pana departe.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 13 Jul 2009, 18:24
Post #8


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Intreb fiindca am auzit un reprezentant al Politiei care cam stramba din nas iar magistratii, cel putin in ceea ce priveste amendarea proprietarului masinii depistata cu viteza mai mare decat cea permisa, au luat si ei foc.

PS Copacii au si ei rolul lor, pe timp de iarna. Nu e obligatoriu sa facem cascadorii pe sosea, dar e musai sa ne pastram puncte de reper macar pe viscol.

This post has been edited by vijelie: 13 Jul 2009, 18:25


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 13 Jul 2009, 18:25
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(realitatea)
În acest moment, modificările sunt pe masa Consiliului Interministerial de Siguranță Rutieră. Documentul nu a primit încă avizul Poliției Rutiere.

dar care a emis o opinie:

"Vitezomanii nu vor înfunda pușcăria, iar jandarmii și polițiștii comunitari nu vor putea testa șoferii cu etilotestul în timpul unor controale organizate în trafic
, așa cum prevede acum un proiect de act normativ care ar trebui să modifice actuala legislație, gândit de reprezentantul Ministerului Transporturilor în Consiliul Interministerial pentru Siguranța Rutieră (CISR).

Asigurările au venit, ieri, din partea reprezentanților Ministerului Administrației și Internelor (MAI), care contestă vehement proiectul. „Acest proiect este plin de aberații. Este o tâmpenie făcută de o minte bolnavă. Există într-adevăr o Strategie de Siguranță Rutieră, dar aceasta are cu totul alte obiective, care se vor concretiza prin ample acțiuni preventive și controale ale Poliției Rutiere pe toate drumurile naționale, așa cum am stabilit, de altfel, împreună cu colegii noștri din cadrul TISPOL (organizație în care activează toate forțele de poliție rutieră din Uniunea Europeană). Și nota de fundamentare a strategiei, concepută inițial de CISR, a fost o varză. Am avizat-o doar pe jumătate”, au precizat sursele citate.

Opinia oficialilor MAI este susținută și de șeful Poliției Rutiere, comisar- șef Lucian Diniță: „Este o aberație tipic românească. (...) Doar bomba atomică ne mai poate salva”.

This post has been edited by costi: 13 Jul 2009, 18:26


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Jul 2009, 18:26
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




M-am dus ei eu la pagina Consiliului asta de imbarligare rutiera, sa vad si eu, conform transparentei decizionale, proiectul amintit.
La pagina de net ( http://www.cisr.ro/ ) canci zambila. Frectii cutanate si atat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 13 Jul 2009, 18:28
Post #11


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Aha, nea Berceanu...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Jul 2009, 18:30
Post #12


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Referitor la copaci, acestia sunt si buni si rai. Sunt rai daca ne gandim la efectul impacului cu ei dar sunt buni pentru umbra, bariera naturala si altele.
Cele mai eficiente si "inofensive" se pare ca sunt gardurile vii de 2-3m inaltime, prezente pe multe tronsoane (in alte parti) dar greu de intretinut, in special acolo unde pungile si PET-urile sunt peisajul curent.
Acum, sa fim obiectivi, se izbesc naprasnic si nimicitor in copaci aflati la 3-5 m de acostament asa, din senin, doar sumahareii de duzina. In accidentele din alte motive decat viteza excesiva, atunci cand exista sant si taluz, nu se prea ajunge la copaci.

Eu unul, in principiu, sunt impotriva taierii oricarui copac sau taierea sa fie permisa numai cu obligativitatea plantarii altor 10 si ingrijirea/inlocuirea lor daca este cazul timp de 3 ani!!!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 13 Jul 2009, 18:31
Post #13


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




In orice caz, se vor opune cei de la Mediu.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 13 Jul 2009, 18:32
Post #14


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Aruncați un ochi la Turul Franței... Nu prea sunt copaci pe marginea drumului, precum la noi...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 13 Jul 2009, 18:36
Post #15


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




La masura cu taiatul copacilor ma gandeam de fiecare data cand vedeam un accident, consider foarte buna ideea. In ceea ce priveste "comunitarii", si asa erau probleme sa vezi de acum inainte..., ma indoiesc ca se va adopta Noul Cod in aceasta forma!


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 13 Jul 2009, 18:44
Post #16


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




QUOTE(adi_ar @ 13 Jul 2009, 19:30)
Eu unul, in principiu, sunt impotriva taierii oricarui copac sau taierea sa fie permisa numai cu obligativitatea plantarii altor 10 si ingrijirea/inlocuirea lor daca este cazul timp de 3 ani!!!
*



Padurile...am taiat de-a lungul anilor de dupa revolutie mii de ha, haotic, alte sute buuune sunt de-a lungul drumurilor patriei. Copaci care nu cresc in 2-3 ani. Nici macar aia cu turbo la crestere (genul salcamului)
Intr-adevar, in unele situatii daca nu ar fi fost copacul, ar fi trait o persoana, ori mai multe.
INSA, muuuulte alte obstacole sunt pe langa drumuri. Obstacole ce nu sunt concepute de a absorbi socul impactului (stalpi telegrafici, stalpi de linii electrice, parapeti, si muuulti altii). Cu ele ce facem?
Afara s-au inceput proiecte si teste ale acestora, insa la noi...mai e drum lung.

Un cod rutier bun ar fi cel inspirat din statistici. Alcool, viteze excesive, lipsa carnet. Accidente la cateva zile-saptamani de la luarea in posesie a permisului (el vinovat).
Lipsa de conduita preventiva etc.
Lipsa de infrastructura, insa neadaptarea la conditiile de trafic rolleyes.gif

In fine, pana la a deveni din proiect, lege...cale luuuunga, drum de vara wink.gif


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Jul 2009, 18:46
Post #17


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pentru mine este o placere sa admir privelistea unui drum vechi, cu pomi sanatosi pe margini. Ma deprima sirurile de buturugi hidoase (si la fel de periculoase pana dispar).
Ar trebui analizata o statistica dar cred ca exagerati cu "pricolul" reprezentat de copaci.
Pericolul este la volan!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Jul 2009, 18:52
Post #18


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(MAERSK @ 13 Jul 2009, 19:32)
Aruncați un ochi la Turul Franței... Nu prea sunt copaci pe marginea drumului, precum la noi...
*


Adevaru e ca nu prea-s ...

Attached thumbnail(s)
tour_de_france_charente.jpg ( Size: 160.18k ) Number of downloads: 1779
Tour_de_France2599.jpg ( Size: 197.78k ) Number of downloads: 1707
sp_tour_de_franc_0498774267.jpg ( Size: 48.78k ) Number of downloads: 1781
sp_tdf_2008_fra__0498806727.jpg ( Size: 83.44k ) Number of downloads: 1740


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacialoganmcv
post 13 Jul 2009, 18:59
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 522
Joined: 9 July 08




QUOTE(Manuel @ 13 Jul 2009, 18:19)
Si eu sunt pentru taierea copacilor. Cred ca 90% din victimele unui impact cu un copac ar fi supravietuit daca in loc de pom ar fi aterizat in camp deschis. Sigur, la un copac taiat de pe marginea drumului ar trebui plantati alti doi in alte parti dar asta-i alta discutie.
*


idem

PS: am fost martorul unui accident rutier fara raniti care a avut loc pe o portiune de drum unde tocmai se taiasera pomii (apropo, legea se refera la pomi nu la pomisori wink.gif ) in urma caruia proprietarul s-a ales doar cu auto avariat (podea, si motor), deci......


--------------------
Dacia / Logan MCV / 2006 / Preference / Gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Jul 2009, 19:08
Post #20


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca "tocmai se taiasera" - implicit erau buturugi ramase, da-mi voie sa-ti spun ca a trecut printre ele !!! wink.gif
Lasand asta la o parte, detaliile conteaza! Cum a iesit in decor si cam ce viteza avea daca a trecut de sant si taluz?

Ma intreb cum ar fi sa se taie copacii dar sa se betoneze toate santurile colectoare! icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 13 Jul 2009, 19:30
Post #21


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Am mai scris pe undeva pe forum: nemtii au inceput sa monteze in jurul copacilor de pe marginea drumului un fel de structura deformabila din aluminiu, care preia, deformandu-se, o parte din forta impactului. Asa scapa si soferul si copacul (de la taiere), dar chestia asta costa mai mult decat benzina pentru drujba. sleep.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 13 Jul 2009, 19:39
Post #22


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Iesirea in decor poate avea loc si ca urmare a unei defectiuni tehnice, poti sa ajungi acolo si daca ai 50 km/h si esti izbit de un "bolid", poti fi pasager intr-un microbuz ai carui sofer da, apasa poate prea tare pedala de acceleratie... Oricum, chiar daca ai mania vitezei viata unui om "are prorioritate". Apoi iarna, sub ei se poate forma polei, si de acolo o alta sursa de pericol...


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 13 Jul 2009, 20:18
Post #23


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




ma ar fi bine sa dispara pomii de pe marginea soselelor.DAR sa planteze alti 2-3 in alta parte.am vazut multe accidente cu intrati in pomi.cat despre comunitari...nu stiu ce sa zic.Dumnezeu cu mila biggrin.gif.acum sa fim seriosi.ce simulare de rasturnare frate? huh.gif .despre poligon..mi se pare o chestie normala.pt vitezomani : perfect deacord.si despre chestia cu carnetu suspendat pe 3 ani??o prostie.da poate o sa ajute cine stie blush.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 13 Jul 2009, 20:23
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




adi_ar - nota 10.

Asta cu taiatul copacilor de pe marginea soselelor este din ciclul gandirii adanci auzite si pe la tv dupa cate o furtuna:"sa taiem toti copacii din oras ca sa nu cada vreo craca pe masinile parcate..." blink.gif .Pe oriunde am umblat prin EU era plin de copaci pe orice drum(cu exceptia autostrazilor,bineinteles,unde erau dupa parapeti si gard).Problema e la volan(bravo adi),nu pe marginea soselei.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 13 Jul 2009, 20:56
Post #25


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




La cate sosele cu copaci pe marginile lor avem o sa ne ia 100 de ani sa-i vedem taiati.
Sa ma anuntati cand vor taia primul copac.

Eu cred ca problema se afla la Volan-Soferul.
Daca s-ar inaspri TESTUL PSIHOLOGIC ar fi altceva. Cu siguranta sunt multe fiinte umane(cu aspecte si trasaturi de maimuta sau alt animal)care nu au ce cauta la volan.


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Jul 2009, 21:05
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Treaba cu taiatul copacilor a mai fost discutata, chiar si cu documente guvernamentale, la http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=48572


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Jul 2009, 21:13
Post #27


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




wise_guy.gif Tinere, mai tii matale minte din 2006 ?
Ce frumosi eram! ... Mai ales eu! biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 13 Jul 2009, 21:41
Post #28


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




la cat sufera deja politistii vagabonzi de militism decand nu se mai numesc gardieni publici, parca ii vad cum opresc toate masinile care le ies in cale ca sa sufere si ei nitel


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 13 Jul 2009, 21:45
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




M-as mira sa bage astia pe cineva la zdup pentru viteza excesiva....

Cel mai probabil tot amarastenii or sa ajunga acolo, dar tot e bine...


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 13 Jul 2009, 22:39
Post #30


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Taiatul copacilor nu va rezolva mare lucru. Cele mai multe drumuri sunt dotate in primul rand cu santuri pe margini care de cele mai multe ori pecetluiesc soarta celor iesiti in decor. Copacii se vor taia si butucii ancorati in radacini vor ramane pe loc, fapt chiar mai periculos pentru ca nu se vad prin vegetatie.
Bariere de protectie, mai multe masini de supraveghere a traficului nemarcate, sanctionarea schimbarii de banda fara asigurare, mersul prea aproape de cel din fata, depasirea in zone nepermise, si multe alte actiuni generatoare de accidente. Viteza cu 20-30 kmh peste limita de viteza nu este nici pe departe la fel de periculoasa precum neasigurarea la schimbarea benzii, de exemplu.
Stimabilii initiatori ai acestor modificari ar face bine sa impuna aplicarea legilor actuale. Ar fi absolut suficient excl.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:49
Forum Renault