DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> izolare fonica supernova, folie PEE cu foita de aluminiu..sau nu?

turturel
post 23 Jun 2008, 13:03
Post #1


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




am citit topicurile referitoare la izolarea fonica pt supernova. weekend-ul asta cred ca ma apuc si eu de aceasta treaba. de cand au fost postate aceste topicuri a mai aparut si folia PEE cu aluminiu pe o parte(are o foita subtire de aluminiu),sau poate ca era si inainte si eu nu stiu.intrebarea e urmatoarea: pot folosi aceasta folie pt izolarea masinii...adica...rezista la umezeala la fel ca folia simpla PEE sau difera ceva din cauza acelei foite subtire de aluminiu? nu as vrea sami faca condens.

As vrea sa dau cu antifon si interiorul portiereler..am inteles ca pe dedesupt se afla o alta folie prinsa cu mastic pe margini care nu trebuie data la o parte...ar intra apa. cum pot face aceasta antifonare? dau pe folia respectiva cu antifon sau dau folia jos si dau foarte bine pe interiorul usilor?
de asemenea am sa pun si folie pe interiorul satozelor asa cum a descris @liviu in topicul sau mai vechi.
imi cer scuze pt crearea unui topic nou si pt intrebarile posibil tampite.va rog ajutati un necunoscator! va multumesc inca o data!


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_ms
post 23 Jun 2008, 21:22
Post #2


membru explorator


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 August 07
From: TG MURES




dau pe folia respectiva cu antifon sau dau folia jos si dau foarte bine pe interiorul usilor?
de asemenea am sa pun si folie pe interiorul satozelor asa cum a descris @liviu in topicul sau mai vechi.
imi cer scuze pt crearea unui topic nou si pt intrebarile posibil tampite.va rog ajutati un necunoscator! va multumesc inca o data!



ti-ai raspuns singur la intrebare...spor la treaba ... biggrin.gif

This post has been edited by cosmin_ms: 23 Jun 2008, 21:24


--------------------
Renault MEGANE 2 2003
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusG2001
post 10 Aug 2008, 19:15
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 24 January 08




nu prea are efect. cel putin la mine nu a avut efect aceasta izolare. poate incerci cu antifon


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Renault - VN.04.MGG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 11 Aug 2008, 21:37
Post #4


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




la mine sa rezolvat acum 2 luni...cu pasla...vezi topicul meu. rezultate excelente din punctul meu de vedere si al altora.


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magelan_explorer
post 16 Sep 2008, 21:17
Post #5


membru intamplator !


Group: Members
Posts: 546
Joined: 25 November 07
From: bucuresti




am inceput antifonarea supernovei recent...cu vopsea antifon....evident munca asidua...tubulara de 10 si imbus de 6 pt scaune,cheie de 17 pt centuri si surubelnita stea pt ornamente...n-am reusit sa scot ornamentul din jurul schimbatorului de viteze,deci n-am scos nici consola,am ridicat mocheta in jurul schimbatorului si am aplicat un strat de antifon cauciucat (incredibil dar n-am gasit pic de rugina pe toata podeaua + portbagaj )...momentan n-am pus scaunele,sunt in dubiu daca sa mai pun o folie sau mocheta pe sub mocheta originala.... mai ma gandesc... pe langa asta am scos fetele de usi si am pus un fal defolie de parchet dar groasa de 15mm,cu decupaturile aferente...diferenta se simte deja cand inchizi usile..un zgomot mult mai infundat + calitatea muzicii mai buna... dupa ce ma hotarasc daca mai fac sau nu ceva la podea va anunt ce schimbari de sound au avut loc privind insonorizarea..


--------------------
solenza scala 2003 / logan dci 2007 ex:supernova.dacia 95.dacia 87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magelan_explorer
post 23 Sep 2008, 15:46
Post #6


membru intamplator !


Group: Members
Posts: 546
Joined: 25 November 07
From: bucuresti




QUOTE(magelan_explorer @ 16 Sep 2008, 21:17)
am inceput antifonarea supernovei recent...cu vopsea antifon....evident munca asidua...tubulara de 10 si imbus de 6 pt scaune,cheie de 17 pt centuri si surubelnita stea pt ornamente...n-am reusit sa scot ornamentul din jurul schimbatorului de viteze,deci n-am scos nici consola,am ridicat mocheta in jurul schimbatorului si am aplicat un strat de antifon cauciucat (incredibil dar n-am gasit pic de rugina pe toata podeaua + portbagaj )...momentan n-am pus scaunele,sunt in dubiu daca sa mai pun o folie sau mocheta pe sub mocheta originala....  mai ma gandesc...  pe langa asta am scos fetele de usi si am pus un fal defolie de parchet dar groasa de 15mm,cu decupaturile aferente...diferenta se simte deja cand inchizi usile..un zgomot mult mai infundat + calitatea muzicii mai buna...  dupa ce ma hotarasc daca mai fac sau nu ceva la podea va anunt ce schimbari de sound au avut loc privind insonorizarea..
*



diferenta dupa antifonare e clara..
sunet mai slab in habitaclu
muzica se aude mult mai bine
usile nu mai vibreaza...
per ansamblu merita munca,,..
ma gandesc sa o fac si pe exterior..un antifon si o vaselina la cald..
chiar daca nu mai merg cu ea


--------------------
solenza scala 2003 / logan dci 2007 ex:supernova.dacia 95.dacia 87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 23 Sep 2008, 16:20
Post #7


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Am pus si eu folie de parchet in masina ... mi-e lene sa pun poze ... zgomotele se aud mai infundate ... dar tot nu sunt multumit smile.gif
Am cautat anul asta ( masina era deja la tara ) pasla si n-am gasit ... dar la anu o sa cumpar pasla si pun 2 straturi si peste ea folia de parchet smile.gif
Sper sa fie mai bine asa biggrin.gif

23 Sep 2008, 17:22:
QUOTE(magelan_explorer @ 16 Sep 2008, 22:17)
am inceput antifonarea supernovei recent...cu vopsea antifon....evident munca asidua...tubulara de 10 si imbus de 6 pt scaune,cheie de 17 pt centuri si surubelnita stea pt ornamente...n-am reusit sa scot ornamentul din jurul schimbatorului de viteze,deci n-am scos nici consola ..........
*


Consola se scoate DOAR daca scoti si torpedoul smile.gif
Eu am reusit dupa o ora de chin si studiat laugh.gif


This post has been edited by cosmin_2300: 23 Sep 2008, 16:22


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magelan_explorer
post 25 Sep 2008, 21:12
Post #8


membru intamplator !


Group: Members
Posts: 546
Joined: 25 November 07
From: bucuresti




oricum,trebuie facuta si o antifonare pe exterior...
pe urma un strat de vaselina data cu pistolu la cald..


--------------------
solenza scala 2003 / logan dci 2007 ex:supernova.dacia 95.dacia 87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Oct 2008, 07:08
Post #9


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sub masina a dat cineva cu grund? Am vazut ca antifonarea din fabrica e destul de in regula, dar e cam subtire. In legatura cu usile, cred ca ar trebui ceva mai mult decat folie de parchet. NU vad ce efect pozitiv ar putea avea. Se gaseste normal folie speciala cum ar fii dynamat, pentru insonorizare dar pretul este destul de piperat, si nu s-ar merita o asemenea investitie in sn decat daca ai de gand sa o mai tii cel putin 4-5 ani.

Singura solutie la indemana pe care o vad ar fii buretele. Am vazut la o masina straina , dupa ce i-am dat jos fetele de usi, avea un strat de burete de aprox 0,5 cm pus pe tot spatele fetei de usi . Dar unde s-o gasii burete sub forma asta de "folie" ma refer sa aobe macar 0,5 metri latime. Daca stie cineva, astept raspuns biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Oct 2008, 08:14
Post #10


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




In loc de burete folosesti tuburi cu spuma galbena genul celor care dau pe la usi , geamuri pentru ficxare care la fel se face ca un burete si ia forma fetelor de usi pe interior fiindca se expandeaza. Eu am pus momentan la o use si de jur imprejur silicon pentru a amortiza plasticul care adera pe tabla usi , la fel am facut si cu folia care protejara fetele de usi pe interior.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Oct 2008, 12:10
Post #11


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Suna cam... murdar biggrin.gif dar e si asta o idee. Alta ar mai fii sa schimbi toate chederele de la usi sa pui de solenza, in felul asta si usile vor face "priza" perfect cu caroseria...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 5 Oct 2008, 13:59
Post #12


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




si schimbarea chederelor la usi nu suna treaba murdara ? biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 5 Oct 2008, 14:12
Post #13


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Ce limba vorbesti domnu' dj ? radmasa.gif
Pentru fetele interioare ale usilor BURETE -grosimea se alege in functie de modelul masinii. Folia de polietilena anticondens originala poate fi inlocuita cu folie anticondens aluminzata pentru parchet, de 3 mm. Rezultatul este foarte bun raportat la suma cheltuita.
Cat despre izolatia anticoroziva, atata vreme cat este intacta nu vad de ce trebuie refacuta. SN si SLZ sunt mult mai bine izolate decat berlinele.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Oct 2008, 16:19
Post #14


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mai bine pui folie (de care o fii) decat sa incepi sa suflii cu sprayu de termopane si sa se scurga pe jos biggrin.gif parerea mea.... in felul asta esti sigur ca acoperi toata dimensiunea usii, prin taierea exacta a foliei dupa usa.
Dar astea sunt vise, a venit toamna, abia mai poti umbla pe la ceva la masina pe vremea asta si mai poate face asta decat cine are garaj biggrin.gif
bafta

This post has been edited by Maskatu: 5 Oct 2008, 16:20


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 5 Oct 2008, 17:03
Post #15


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Idei geniale precum ale lui DJ au mai avut italienii, la un anume model de Alfa Romeo (prietenii stiu care). Au umplut respectivele spatii cu spuma poliuretanica expandabila. Rezultatul ? Coroziune catastrofala radmasa.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 5 Oct 2008, 18:28
Post #16


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Dr ai inteles tu prost nu am spus ca toata usa sa o incarci cu spuma doamne fereste dar in fine tuprizni postruri straine . Am spus doar compartimentele care sunt intre folie si capacul de plastic al usi asa pe intelesul tau de figurant.
La mine toata masina e data cu ce trebuie si nu mai am treaba la fel cum era si la brec, in schimb la opel nu am ce sa-i dau fiindca ce e lucru nemtesc e nemtesc si se vede.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 5 Oct 2008, 19:07
Post #17


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




La Opel ai sa gasesti aceleasi "straturi" in usa. Fata de usa, folia anticondens si atat tongue.gif Spuma poliuretanica nu are proprietati de izolare fonica "dedicate". Buretele este ieftin, se gaseste in diverse sortimente (unele speciale pentru antifonat), usor de modelat si de fixat. Dar, dupa cum deja stim, tie iti place sa-ti complici viata.

PS > invata sa scrii si sa vorbesti corect romaneste, esti rusinea forumului la capitolul asta.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Oct 2008, 20:58
Post #18


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




smile.gif)
La ford aveam cum a spus si dr mke , fata de usa si buretele care era probabil anticondens, si nu izolare fonica... pentru ca la ce tabla avea si la ce fete de usi, nu mai era nevoie biggrin.gif deci ramane mai buna ideea cu buretele in caz de izolare mai mult termina decat fonica si de folie speciala, care ce-i drept e mai scumpa... pentru izolare fonica. Sa mergem pe simplu si eficient nu? bash.gif

This post has been edited by Maskatu: 5 Oct 2008, 21:00


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 6 Oct 2008, 13:48
Post #19


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




La SN buretele se simte "termic" foarte mult iarna biggrin.gif Fonic efectul este neglijabil tongue.gif dupa cum am constatat la propria masina tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Oct 2008, 08:49
Post #20


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




trebuia sa zici si tu mai de mult sa avem timp, acum e ultima suta de metri pana vine frigul biggrin.gif ma rog, depinde unde locuieste fiecare. La campie e inca cald, dar la munte, deja e zapada in unele locuri si sub zero grade. A venit iarna si gerul, a incurcat-o soferul biggrin.gif

This post has been edited by Maskatu: 7 Oct 2008, 08:50


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 Oct 2008, 16:11
Post #21


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Buretele peste o anumita vreme mai ales cand vara e cald se macina , barim spuma creeaza pe exterior o pelicula care mentine buretele intact . Agramat cum ma faci tu eu habar am de multe vorba unui amic nu-ti mai raci gura pe forumul dacia fiindca nu se merita la fel cum sunt baroni peste tot si pe aici sunt 10-20 de figuranti care se dau mari.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 20 Nov 2008, 13:09
Post #22


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




c pot sa fac si eu la usile d la DSN k sa nu se mai auda asa tare atunci cand le inchid?cel putin alea de pe spate fac un zgomot...:-"


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 Nov 2008, 15:16
Post #23


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Stai linistit, problema asta cam intra in categoria "asa face toate". Face zgomotul ala idiot pentru ca s-au deplasat usile din pozitie. O sa vezi ca daca apuci usa si o misti sus-jos se cam leagana. Sa nu mai zic ca mai la toate coltul usii din stanga sus (cum te uiti cu fata la usa) se atinge de plafon (in cazul usilor din spate ) sau de usa din spate ( in cazul usilor din fata) . Singura solutie e sa le dai jos si sa le pui la loc . Treaba cu ciocane sau mai stiu eu ce solutii , nu sunt decat temporare.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 20 Nov 2008, 19:40
Post #24


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




deci cu alte cuvinte raman la vorba "nu mai trantiti usile k va duceti p jos acasa" nu??sad.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 Nov 2008, 21:00
Post #25


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cam asa ceva... usile fac zgomotul ala enervant pentru ca nu mai sunt pe pozitie, si tu cand o trantesti nu se mai "pupa" incuietoarea cu cuiul de pe masina.

Din cate am vazut se dau cam greu jos, fiind sudate aproape peste tot. Nu stiu cum de fug asa repede din sudura.. probabil tabla prea subtire.

Parerea mea ca toate usile trebuiesc date jos si ramforsate cumva , ca au tabla ca foaia de ceapa. Dar asta ar merita doar daca o vopsesti si te apuci cap coada de ea.... Ma intreb daca usile noi de sn or fi mai bune , adica cu o tabla mai groasa, sau daca cele de solenza sunt mai reusite... dar o usa e cam 100 de euro, si decat sa le schimbi pe toate...... mai bine faci 10 ture de bloc biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 20 Nov 2008, 21:05
Post #26


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




respect mascatu' !!! biggrin.gif radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 21 Nov 2008, 13:48
Post #27


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




iei izoler band si dai pe bolturile unde vine mecanismul de inchidere al usii...nu pe balamale...sper ca nu mam exprimat gresit si ai inteles. dupa care cumperi cheder de pus la geamuri si il pui deasupra chederului principal al usilor...asta ca sa nu mai loveasca usile din spate si ca sa nu mai intre praf acolo.. iti dau aceste sfaturi din proprie experienta si sunt valabile daca portierele sunt aliniate...adica daca sunt cat de cat fixe pe pozitie si nu au joc...daca nu sunt e mai nasol. la mine a functionat. salutare


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ronin33dan
post 23 Nov 2008, 19:50
Post #28


Membru Afumat


Group: Members
Posts: 514
Joined: 11 September 08
From: Braila




Eu am bagat pasla pe interiorul usilor....poate no sa izoleze ea prea mult dar un lucru este clar !!!!

Muzica se aude mult mai bine excl.gif excl.gif excl.gif

Ce spune TITiDNS referitor la chederul de geam e super adevarat...dar mai intai trebue suprafata foarte bine curatata si degresata.De dezlipit nu mai ai sanse ptr ca se rupe, atat de bine face priza autoadezivul.Chederul de care spune el este ca si o spuma, nu este din burete si costa undeva la 2.8 RON metru din ala dublu.Am vazut ce a facut el la usi cu chederul si chiar se aude super misto usa la inchidere si pe langa asta, realizeaza si o izolare in plus.

This post has been edited by ronin33dan: 23 Nov 2008, 19:57


--------------------
Dacia Supernova 2003 - BR-29-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 23 Nov 2008, 21:55
Post #29


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




titi poti sa pui niste poze te rog

24 Nov 2008, 14:18:
titi am pus izoler band pe mecanismul de inchidere al usii asa cum mi-ai zis.da o problema.usa nu se mai inchidea bine asa ca am pus mai putin dar tot se aude tare.daca poti sa ma ajuti .mersi

This post has been edited by ianys_andrey: 24 Nov 2008, 14:18


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 24 Nov 2008, 22:45
Post #30


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




in afara de izoler band si cheder suplimentar eu miam facut si o izolare fonica si anticoroziva la masina. adica am golito aproape complet(fara bord) si am dato cu anticoroziv naval...dupa care am pus pasla in ea. la usi am facut altfel...am folosit folie pee pt parchet si am capsato in trei straturi, dupa care am "fixato" pe satoza...nu e lipita si pot spune ca se aude mai infundat. dar cred ca si izolerul band mia dat acest efect fiindca nu se mai aude a conserva...ma rog...usile spate la masina nu au fost folosite prea des...au balamalele tepene. uite si linkul cu postul nr. 90: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...%20fonica&st=60


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:37
Forum Renault