DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 50000 de km

bae
post 3 Feb 2007, 21:40
Post #1


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




Scuze moderatorilor pentru deschiderea acestui nou topic al carui titlu seamana cu unul deja existent, dar ma intereseaza mult mai mult fiabilitatea acestei masini si felul cum se comporta dupa un numar mare de km parcursi, decat sa citesc zilnic ca "mi-am luat masina de x zile, am facut 12km si merge excelent, sunt supersatisfacut de masina, etc".
Cum eu nu ma incadrez in numarul de km pe care i-am propus ca limita minima pentru o baza de discutii, astept opiniile celor care au trecut de aceasta limita si le multumesc anticipat.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogo4all
post 3 Feb 2007, 22:45
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 879
Joined: 9 July 06




Ce pot sa-ti spun ca tata a depasit la loganul lui 100.000 km si se comporta destul de bine, de motor vb .1.4 MPI., ca restul ''cosumabilelor'' trebuie schimbate,desii au fost schimbate si caseta de directie, disc de ambreaj, rulment de presiune, etc. Pot sa zic ca fata de supernova campus care am avut-o inainte se comporta mai bine din aproape toate punctele de vedere.

Masina e in regim de taxi de noua, dar pe cat poate credeti ca e de uzata arata f bine.

Numai bine la toti.

This post has been edited by bogo4all: 3 Feb 2007, 22:46


--------------------
Dacia Logan 1.4 Mpi 2004 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmintr
post 3 Feb 2007, 22:56
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 22 October 06




Salut, eu am facut numai 1970km mai am pina la 50000km, asa ca scuze daca mai scriu,sa inteleg ca nu avem voie(e public forumul) oricum acest forum se strica pe zii ce trece, atatia oameni care se supara usor, oricum poti avea o parere si dupa 100km de avut o masina. Eu personal am avut cateva masini si am mai condus o groaza asa ca repede cel putin observ anumite prob sau fiabilitati sau nefiabilitati la o masina.
Si mai remarc ceva multi din care au logan de 1 an 2 ani au avut inainte numai dacii de alea 1310, uneori sunt uimit de discutii ca si de asta!
Am sa revin la 50001 km, no ofence! Poate sau mai sigur o vand pina face 50.000Km!

This post has been edited by cosmintr: 3 Feb 2007, 23:21


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 4 Feb 2007, 01:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




Si daca am avut inainte Dacie 1310, ce? Poti explica rationamentul te rog? Asta inseamna ca nu am condus alte masini, ca nu putem aprecia? Asteptam raspuns...astia care am avut inainte 1310...


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 4 Feb 2007, 02:38
Post #5


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




QUOTE(cosmintr @ 3 Feb 2007, 22:56)
Salut, eu am facut numai 1970km mai am pina la 50000km, asa ca scuze daca mai scriu, sa inteleg ca nu avem voie (e public forumul) oricum acest forum se strica pe zii ce trece, atatia oameni care se supara usor, oricum poti avea o parere si dupa 100km de avut o masina. Eu personal am avut cateva masini si am mai condus o groaza asa ca repede cel putin observ anumite prob sau fiabilitati sau nefiabilitati la o masina.
*


Forumul este public si tocmai de aceea putem deschide topicuri dupa pofta inimii. Sigur ca poti posta unde doresti, dar sincer nu ma intereseaza parerea ta dupa ce ai condus masina 1970(!) de km. (Acum ori ca tu nu prea stii ce-i aia fiabilitate, ori ca vrei sa te grozavesti pe-aici, greu de spus.) Eu vreau sa stiu cum se comporta masina dupa un numar mare de km. Este voie?
Si inca ceva: vezi ca mai este un topic pe undeva, cam pe aceeasi tema, si unde poti posta in voie, fara sa te intalnesti cu "suparaciosi".

PS Inca o data multumiri celor care au depasit cu Loganul lor 50kkm si care vor posta aici.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
șoferistul
post 4 Feb 2007, 08:27
Post #6


excesul de combustibil dăunează grav sănătății


Group: Members
Posts: 370
Joined: 19 June 06
From: București




nu știu cum se comportă după un număr mare de Km, dar costul estimat de Dacia de 0.07 euro pe fiecare Km pentru un van mi se mare cam mare. Prețul cuprinde reviziile și piesele considerate a fi înlocuite pînă la 120.000 Km pentru un VAN 1.4 L.

"Comandă Logan VAN în perioada 24 ianuarie – 31 martie 2007 și pentru doar 0,07 euro/km*, poți beneficia de reviziile periodice, de înlocuirea unui număr de piese supuse uzurii și inspecția tehnică periodică."

Cred că pentru o motorizare Diesel prețul ar trebui să fie cu foarte puțin peste cel de mai sus, dar se poate face un buget prognozat.


--------------------
Dacia Logan Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmintr
post 4 Feb 2007, 14:09
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 22 October 06




Referitor la cei care au avut numai Dacii 1310 inainte de Logan, ma refer la faptul ca nu pot avea o parere prea corecta sau cat de fiabila e loganul daca nu a avut 1 an doi si un pasat sau un golf opel..., pentru ca comparativ cu daciile cele vecehi care datorita salariilor mici e plina soseaua inca la noi, loganul mai are de recuperat daca comparam la amanunte mici. Eu am avut (multumesc la d-zeu) mai multe marci si cam stiu cum se comporta o masina, numa in 100 de km parcursi cu MCV care mi l-am tras am vazut punctele lui slabe si inca sunt destule, multe de ergonomie la condus, amplasarea comenzilor...., cine a avut numai dacia 1310 si da aia am avut mostenita de la taicameu, i se va parea loganul nu stiu ce limuzina!
Asta e realitatea! Nu compar cu alte marci de care am avut desi as putea( si cu care am facut destui km), oricum Mcv este in conceptia mea prima Masina Matura a Marcii DACIA la noi, au testat pe logan berlina si au mai schimbat cate ceva, motor Euro 4, e cat de cat decenta la banii ei. Eu astept si primul vehicul 4x4 care in urmatorii 2 ani va aparea sigur la Dacia by Renault.
Apropo m-am urcat acum doua saptamani pe o dacia 1310 la volan numa de vreo 6 ani masina, fara suparare la cei care mai au astfel de masini, GROAZNIC cu socuri la plecare schimbatorul super nasol, pozitia pe scaun ca intr-un fotoliu de pe vremea bunicii. Era sa rup ala de semnalizare a pocnic ceva cand am dat la el , juma din butoanele din bord si din afisaje nu mergeau... Dacia(de alea vechi). Imi doresc sa creasca salariile la noi ca sa isi permita si mai multi masini noi indiferent de marca.
Si bravo taxei de prima inmatriculare ca nu devenim cimitirul EUROPEI.


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci 2006 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 4 Feb 2007, 14:21
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




Ok...am inteles...ai punctat foarte bine un lucru: Loganul e o masina ok in banii ei...asa ca nu o putem compara nici cu o Dacia 1300 nici cu Lexus...ceea ce trebuie sa avem pretentie e sa functioneze asa cum a fost proiectata...

Edit: si eu sunt de acord cu taxa de prima inmatriculare desi stiu ca o sa o platesc in scurt timp...

This post has been edited by OAP: 4 Feb 2007, 14:23


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbogdy
post 4 Feb 2007, 21:00
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 23 January 06




Mda....
Fiabilitate, nu e sinonim cu confort, vizibilitate, lux... dar... sa posteze totusi cei cu peste 50k km sa nu ne mai obosim cu cititul parerilor celor cu sub 50k km.
Ca mai sunt si alte topicuri deschise pe acest forum, vezi "pareri si opinii ai posesorilor de berlina, mcv, mpi, dci".
Rog totusi sa posteze cei cu peste 50k km.


--------------------
Dacia Logan 2006-1.5DCi65Cp berlina, 2009-1.5DCi85Cp MCV - HD***** tot HD*****
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogo4all
post 5 Feb 2007, 09:59
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 879
Joined: 9 July 06




Cine vrea si are bani parerea mea e ca isi poate lua logan linistit. Una ca masina e noua si dak mai ai si garantie extinsa la ea isi merita toti banii.Dupa cum v-am zis de loganul tatalui meu care a depasit 100.000, masina mea care e tot logan desii nu-i pe numele meu, are aproape 45.000 si se comporta bine, doar trebuie schimbate niste bucse, bielete care incetu cu incetu de la drumurile noastre bune cedeaza.Eu unu nu am intampinat multe probleme care se dezbat pe forum, deci pot sa spun ca logan-ul e o masina destul de fiabila si bine conceputa pentru Romania.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Mpi 2004 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 5 Feb 2007, 11:22
Post #11


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Puteti discuta cat doriti vrute si nevrute dar la CAFENEA!.. Acolo e locul acestui topic si rog moderatorii de acolo sa nu-l mute inapoi la sectiunea Logan, fiind unul de impresii generale si comparatii diverse (adica un fel de de toate pentru toti)...

@bae... Forumul este PRIVAT si nu public iar cand ai dat ok pentru a te inregistra ai fost de acord cu reglulile lui!... Iti recomand sa le citesti cu atentie! Iar daca nu-ti convine, exista si alte spatii virtuale de discutie unde poti pune intrebari si afla raspunsuri la nedumeririle tale. excl.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 5 Feb 2007, 11:39
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Si ar trebui sterse posturile de aici care nu au legatura cu subiectul!


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Feb 2007, 11:47
Post #13


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Am fost acum cateva zile poate o saptamana cu un taxi, Logan 1.5 Dci, la bord afisa ~78.000 km, masina scotea un zgomot de fier pe fier, tragea foarte greu, si in urma scotea un fum negru-albastrui urat mirositor. Soferul era foarte relaxat, nu am intrat in vorba referitor la subiect, si masina am mai vazut-o prin oras cateva zile dupa, am recunoscut-o dupa fumalaul dens si urat mirositor ...cred ca era tot aia unsure.gif

This post has been edited by argon: 5 Feb 2007, 11:51


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 5 Feb 2007, 11:49
Post #14


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Am condus recent un Logan 1.4MPI cu ~ 110 000 km si n-am observat mari diferente fata de Loganul meu tot 1.4MPI cu ~ 25 000 km. Ambele masini sunt din 2005.


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 5 Feb 2007, 12:22
Post #15


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




din pacate povesti cum ca dacia e fiabila... depaaarte de adevar..

am avut solenza.. au picat destule, ghinion sa zicem. la un priten cu logan i-a crapat ambreiajul, ii troncane un amortizor si bucsaraia e la pamant
eu ma uit dupa 90000km si trag linie: am schimbat o bucsa de bara stabilizatoare inferioara fata, am schimbat becul ars din torpedo, am inlocuit un releu la dezaburire care se blocase.. in rest consumabile, revizii etc. nu trag concluzia ca e cea mai cea.. ca nu e, dar oricum e de tz-ori mai fiabila decat solenza care am avut-o si in mare parte decat orice dacie. un alt prieten a schimbat de 4 ori becu de la semnalizare la o toyota supra in 200000km. ar trebui sa ne dea de gandit.. iar afirmatii ca e o masina fibila.. depinde cu ce raportam.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 5 Feb 2007, 17:52
Post #16


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




QUOTE(AL @ 5 Feb 2007, 11:22)
Puteti discuta cat doriti vrute si nevrute dar la CAFENEA!.. Acolo e locul acestui topic si rog moderatorii de acolo sa nu-l mute inapoi la sectiunea Logan, fiind unul de impresii generale si comparatii diverse (adica un fel de de toate pentru toti)...
*


Saru-mana marite AL, asa e, cum spune Maria Ta. Dar cred ca ceva Ti-a intunecat dreapta judecata daca Tu, in marinimia Ta, consideri ca acesta este un topic de cafenea (na ca fac si rime!). Eu zic totusi sa Te mai gandesti, altfel ma obligi sa deschid alt topic pe aceeasi tema.

PS Si ce zici ca te supara de fapt? Nu vrei sa afle lumea cum se comporta Loganul dupa un numar mare de km? Ori stii tu ceva ce noi nu stim? Auzi, "impresii generale si comparatii diverse (adica un fel de de toate pentru toti)..."!!!! radmasa.gif bla bla bla.gif bla bla bla.gif

@Slider Am cerut aseara moderatorilor sa stearga posturile off-topic si se vede cu ochiul liber ceea ce au facut! Nu prea inteleg eu care-i vina topicului daca unii discuta verzi si uscate fara nici o legatura cu tema. Asta-i rolul moderatorilor, sa aduca discutia in "parametri" normali si la obiect. Dar nu-i nimic, eu sunt perseverent si daca nu ma baneaza, asa cum au mai procedat si cu alti useri care le-au spus ceea ce nu doreau sa auda, voi deschide curand un nou topic pe aceeasi tema.

This post has been edited by bae: 5 Feb 2007, 21:36


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 6 Feb 2007, 12:06
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Si pe mine ma intereseaza acelasi lucru, de fiecare data trebuie sa merg in service il intreb pe mecanic ce Loganuri a vazut cu mai multi km si cum se prezentau.
O data am vazut un taxi cu 90 mii km, ii schimbau ceva curele care am inteles ca sunt consumabile, si ambreiajul, si pana atunci a schimbat doar consumabilele. In rest mecanicii ziceau ca e OK.

Ai putea eventual sa te uiti si in topicul asta: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=37671 , l-am facut cu aceeasi intentie, sa vad cate piese se strica la logan.

This post has been edited by testike: 6 Feb 2007, 12:07


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 6 Feb 2007, 12:10
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




solicit si eu stergerea offtopicurilor si sper sa fie lasate in acest topic doar impresiile posesorilor de logan care au peste 50k km. as vrea sa fie un topic informativ, fara sa o dam prea multe in diverse..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 6 Feb 2007, 12:26
Post #19


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Asi @ 5 Feb 2007, 12:22)
din pacate povesti cum ca dacia e fiabila... depaaarte de adevar..

*



Loganul la 110 000 km la care ma refeream e pe firma cu revizii facute din 15 in 15000 de km si nu stiu exact ce a fost schimbat/reparat la el. Cand ziceam ca n-am observat diferente fata de Loganul meu cu 25 000km ma refeream la ce poti "simti" la un condus de vreo 150 km - cum trage motorul,schimbarile de viteze, zgomote de interior de genul ca suna ceva in portiera nu le bag deobicei in seama....


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 6 Feb 2007, 14:27
Post #20


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




QUOTE(testike @ 6 Feb 2007, 12:06)
Si pe mine ma intereseaza acelasi lucru, de fiecare data trebuie sa merg in service il intreb pe mecanic ce Loganuri a vazut cu mai multi km si cum se prezentau. O data am vazut un taxi cu 90 mii km, ii schimbau ceva curele care am inteles ca sunt consumabile, si ambreiajul, si pana atunci a schimbat doar consumabilele. In rest mecanicii ziceau ca e OK.

Ai putea eventual sa te uiti si in topicul asta: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=37671, l-am facut cu aceeasi intentie, sa vad cate piese se strica la logan.
*


Degeaba ne intereseaza pe noi asa ceva, daca "moderatorul moderat" crede altceva si a mutat topicul la cafenea unde se discuta mai mult de dragul de a discuta si unde se va pierde printre sute de topicuri.

Multumesc pentru link. Topicul cu piese care se strica este binevenit (nu stiu cum de mi-a scapat!). Ar fi fost insa interesant sa aflam mai multe, chiar si doar niste impresii de la cei ce-au condus Logan zeci de mii de km.

PS Am cerut moderatorilor din aceasta sectiune sa-l mute inapoi in sectiunea Logan, adica unde-i este locul, si sa vezi surpriza, moderatorii, "baieti de treaba", ca sa nu-l supere cumva pe colegul lor, se fac ca ploua.


This post has been edited by bae: 6 Feb 2007, 14:39


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 6 Feb 2007, 14:59
Post #21


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




desi nu sunt obligat sa o fac, o sa sa va ofer o explicatie privind mutarea topicului...

deci, la sectiunea Logan exista deja un topic de impresii.... pentru ca discutiile din acesta deviau mereu in diverse (exemplu: cineva zicea ca nu-i place nu stiu ce iar altii se lansau in discutia despre acel nu stiu ce, despre care se mai discuta in topicuri dedicate) sau in flame-uri sau laudarosenii despre consum sau comparatii alte marci auto.... deci NU, asemenea varza nu admitem!.... daca doriti sa postati impresii pe care altii sa le citeasca si sa traga invataminte, aveti topic de impresii.... daca vreti insa comentarii interminabile despre "de toate" atunci subiectul este fix pentru o discutie de cafenea!!!!!!!.... in definitiv ce conteaza unde discutati, din moment ce discutati????... si rog moderaorii, colegii de aici, sa-l tolereze aici, unde nu exista o strictete privind subiectul...

P.S. colegii nu s-au facut ca ploua ci m-au contactat, asa cum e normal, pentru a-mi cere parerea si a decide de comun acord... si asta dureaza, deoarece nu suntem angajatii forumului si moderam dupa cum ne permite timpul... ar fi de bun simt sa ne usurati sarcina si nu sa ne tratati cu ironii ieftine!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Feb 2007, 16:08
Post #22


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Am aproape 70k km (sigur peste 68k) in cca. doi ani si o luna. Masina e OK. Am schimbat mai multe la ea, toate piesele inlocuite au intrat pe garantie. Nicio problema la motor.

Niciun accident. Doar o mica neplacere cu o aripa frecata intr-o parcare, problema rezolvata cu un tub de spray.

Reviziile le-am facut pe toate la timp, benzina bagata, in proportie de 95%: benzina de 95 de la Shell, ulterior MOL (motivul: am de la ei card de fidelitate).

De peste un an jumate mi-am schimbat locul de munca iar cel de acum presupune o naveta zilnica de cca. 30 km pe care ii fac cu masina plina (5 persoane).

Am mers cu ea si la 180 km/h, e drept doar odata ca vroiam sa vad cat poate, dar in orice caz nu am menajat-o prea tare.

Circul cu ea zilnic.

P.S. Am uitat sa zic, masina mea nu stie ce-i ala garaj, iar cum stau la munte, a vazut destula zapada. Tablaria este ok, nicio urma de rugina sau vreo problema cu vopseaua.

This post has been edited by radian: 6 Feb 2007, 16:10


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi_
post 6 Feb 2007, 18:58
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 26 November 06




Nici eu nu sunt de acord cu mutarea la Cafenea a acestui topic care are potential sa devina foarte util daca e mutat inapoi la Logan.Motivele pe care le-ai enumerat legate de impresii despre logan nu pot fi regasite in acest topic fiindca dincolo veneau o gramada si postau fara macar sa iasa cu masina din rodaj sau chiar dupa ce faceau un test drive cu un logan de aici rezulta informatie de slaba calitate, inutila flame si toate cele.Pe cand posesorii de autovehicule care au peste 50.000km (P.S. eu as fi pus 60.000km) sunt putini si deja cunosc masina si au si o minima experienta daca sunt unici proprietari adica nu sunt urcati intr-un logan nou la cateva luni dupa ce si-au luat carnetu.
Asa ca sustin si eu mutarea topicului de la cafenea inapoi la Logan.Daca mai sunteti si altii de aceeasi parere va rog sa o spuneti poate lamurim moderatorii ca mutarea de la cafenea e necesara, daca nu aci sa moara topicu.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 6 Feb 2007, 21:06
Post #24


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




QUOTE(AL @ 6 Feb 2007, 14:59)
desi nu sunt obligat sa o fac, o sa sa va ofer o explicatie privind mutarea topicului...

deci, la sectiunea Logan exista deja un topic de impresii.... pentru ca discutiile din acesta deviau mereu in diverse (exemplu: cineva zicea ca nu-i place nu stiu ce iar altii se lansau in discutia despre acel nu stiu ce, despre care se mai discuta in topicuri dedicate) sau in flame-uri sau laudarosenii despre consum sau comparatii alte marci auto.... deci NU, asemenea varza nu admitem!.... daca doriti sa postati impresii pe care altii sa le citeasca si sa traga invataminte, aveti topic de impresii... daca vreti insa comentarii interminabile despre "de toate" atunci subiectul este fix pentru o discutie de cafenea!!!!!!!.... in definitiv ce conteaza unde discutati, din moment ce discutati????... si rog moderatorii, colegii de aici, sa-l tolereze aici, unde nu exista o strictete privind subiectul...

P.S. colegii nu s-au facut ca ploua ci m-au contactat, asa cum e normal, pentru a-mi cere parerea si a decide de comun acord... si asta dureaza, deoarece nu suntem angajatii forumului si moderam dupa cum ne permite timpul... ar fi de bun simt sa ne usurati sarcina si nu sa ne tratati cu ironii ieftine!
*


1. Ca MODERATOR cred ca rolul tau este sa mai si explici, nu doar sa iei decizii, ca nu esti stapanul forumului. (Sau daca esti, spune ca tu esti acela si faci pe forum ceea ce doresti si atunci am incheiat discutia.) Mai mult, tot ca moderator, cred eu, trebuie sa iei atitudine cand discutia este off-topic si sa stergi mesajele cu pricina, ceea ce eu te-am si rugat de altfel din prima seara in care topicul a fost deschis, fiindca tema mi se parea suficient de serioasa ca sa fie bruiata de tot felul de aiureli.

2. In privinta mutarii topicului la Cafenea, "argumentele" tale sunt cel putin haotice, daca nu cumva lipsesc cu desavarsire. Ce legatura are acest topic cu ceea ce se intampla in celalalt deja existent numai tu stii. De ce nu il muti (si) pe acesta la Cafenea? Sau iti place sa citesti ce scriu cei care si-au luat masina de trei zile si sunt in al noualea cer? Si inca o data: daca discutiile tind sa o ia razna de la subiect, atunci TU trebuie sa intervii. Daca nu iti convine acest rol sau nu ai timp pentru asta, poate ca sunt altii care au. Doar sunt atatia membri cu vechime si mii de postari pe forum.

3. Nu cred ca cineva vrea comentarii interminabile despre DE TOATE in acest topic. Este numai impresia ta ca sa "justifici" mutarea topicului.

4. Conteaza unde se discuta, fiindca cei interesati de Logan acceseaza cu precadere sectiunea Logan (cel putin cazul meu, care nu ma uit la Cafenea niciodata, si nu cred ca sunt eu un caz special).

PS Obstinatia ta de a pastra topicul la Cafenea este cea care indeamna la ironii, iar faptul ca acei colegi iti fac pe plac, in pofida evidentei, arata ca sunt intradevar niste "baieti buni".

PPS Daca nu iti place ca titlul topicului este similar cu unul deja existent il poti modifica, no problem, dar in asa fel incat tema sa ramana neschimbata. Eu zic ca poate te mai gandesti, mai reflectezi la semnificatia cuvantului moderator si iei in cele din urma o decizie inteleapta.

This post has been edited by bae: 6 Feb 2007, 21:14


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Feb 2007, 21:14
Post #25


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Propun urmatoarele topice distincte:
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 60.000 de km
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 80.000 de km
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 100.000 de km
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 120.000 de km
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 152.875 de km
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 178.000 de km
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 213.000 de km
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 258.873 de km
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 358.146 de km
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 415.000 de km
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 468.000 de km
- Logan - impresii si pareri, pentru cei care au facut cel putin 510.000 de km
-etc
-etc
-fara numar/fara numar.

Va asigur ca vor fi foarte relevante.
Relevante maxim.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 6 Feb 2007, 21:21
Post #26


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




"Ironia" ta klaus insa este extrem de "relevanta" si avem multe de invatat din ea. (Vezi, tu ne inveti sa fim "ironici" iar apoi colegii tai ne reproseaza!) Inca un moderator "moderat", care scrie 15 randuri ca sa intelegem ceea ce vrea sa spuna, ca poate suntem grei de cap. Ti-au mai spus si altii ca nu-ti prea sta bine in rolul de moderator "ironic", dar probabil ca nu te poti abtine. Mai incearca totusi, poate reusesti!!!

Hai sa facem altfel: deschide tu un topic despre fiabilitatea Loganului dupa un numar MARE de km si da-i un titlu adecvat. Crezi ca se poate sau se supara cineva pe noi?

PS Dar topicuri despre "Renault Logan si Dacia Logan" sau "Nu merge MCV pe zapada si gheata?" (si exemplele pot continua, dar eu sunt moderat!) astea da, sunt "foarte relevante, relevante la maxim".

This post has been edited by bae: 6 Feb 2007, 21:34


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi_
post 6 Feb 2007, 21:52
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 26 November 06




Klauss de acord ca titlul nu e deloc fericit ales dar ideea e una si e foarte importanta fiabilatatea loganului dupa un numar mare de kilometrii si daca e sa o facem cum trebe atunci propun altceva veniti cu cateva idei cum se poate imparti problema asta intr-unul 2 sau 3 topicuri dar nu in 10 in care sa se discute cati bani si cat timp sau pierdut prin service cu loganurile (in afara de consumabile evident) si poate chiar si in afara de garantie. O prima propunere ar fi 3 polluri cati bani si cate ore ati "cheltuit din cauza loganului" pana la 60,90 si 120 de mii de kilometrii. cu variante de raspuns de genu 0-500Ron,500-1000,1000-1500,1500-20000 peste 2000ROn asta la pollul cu logan la 60.000km. Ce parere aveti?


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 6 Feb 2007, 21:58
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Conformistule Bae, daca dupa 50000 de Kilometri ai numai pareri si impresii despre masina, e bai mare. Parerile si impresiile se fac repede, asa ca titlul postului initial e corect! Nu-mi apartine, eu am scris doar cateva vorbe, apoi moderatorii ai schimbat titlul topicului, in bine.
Se poate deschide un topic despre fiabilitatea Loganului, dar cred ca deja este ceva similar.
Oricum atitudinea ta de suparat nu tine.
Cele bune!


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bae
post 6 Feb 2007, 22:04
Post #29


Re-member


Group: Members
Posts: 288
Joined: 4 June 05
From: Bucharest




1. Eu n-am 50000 de km cu Loganul, deci esti pe dinafara.

2. Care-i topicul ala despre fiabilitatea Loganului in care sa posteze cei care au facut un numar MARE de km cu masina lor? Da si tu un link, nu ma lasa sa mor "conformist" (sau coforumist?)!

3. Am fost si sunt oricand de acord ca moderatorii sa schimbe titlul topicului, dar fara sa altereze tema.

4. Un user asa de credincios ca tine ar trebui sa fie mai ingaduitor cu noi astia, pacatosii.

PS Vad ca ai Logan demultisor. Poate ne spui cate ceva despre masina. Daca vrei!

@Tibi_ Bune si poll-urile, de acord, dar cam seci, asa cam ca o statistica.

This post has been edited by bae: 6 Feb 2007, 23:27


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 Mpi / 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Feb 2007, 23:59
Post #30


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Care e motivatia logica pentru care un topic despre impresii si pareri asupra loganului peste 50.000 km e absolut normal, dar un topic despre despre impresii si pareri asupra loganului peste 80.000 km nu e normal? Dar unul despre impresii si pareri asupra loganului peste 100.000 km? Dar unul despre despre impresii si pareri asupra loganului peste 125.000 km? Dar unul despre impresii si pareri asupra loganului peste 150.000 km nu e normal? Dar unul despre loganul la peste 400.000 km?

Ce au special loganurile care au depasit un anumit numar de km? Primesc premii, medalii? se lungesc? le creste nivelul de confort? Li se schimba forma bordului?

QUOTE(bae @ 6 Feb 2007, 22:04)
PS Vad ca ai Logan demultisor. Poate ne spui cate ceva despre masina. Daca vrei!
*

Bae, tu ai vazut topicul http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=25095&hl= ?
Ai vazut cine l-a initiat?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:49
Forum Renault