DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lefkada, informatii, cazare, plaje

Kojak
post 17 Feb 2014, 18:00
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Va invidiez, pe voi cei care ajungeti (si) anu' asta prin Lefkada. plange.gif

La fel ca anu' trecut, Albena scrie pe mine si anu' asta.
Momentan e prea mic kinderu' ptr. un drum cu masina pana in GR....da' ne luam noi revansa. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 17 Feb 2014, 18:03
Post #62


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(Catalinmodena @ 17 Feb 2014, 15:25)
Te-ai decis pe Nidri.Citeam pe Softpedia si parerile erau cam impartite,in sensul ca turistii din vestul Europei criticau locatia,ba ca-i zgomotoasa,ba ca nu stiu ce.Vasiliki nu te-a coafat?

Tot la jumatatea lui iulie vreau si eu.


am zis sa fie nidri ptr ca-i mai mare si am posibilitati mai multe de inchiriat una alta, magazine, taverne....etc.
o fi bine, n-o fi bine.....vedem dupa.

io as fi vrut o cazare pe partea vestica ce-i drept. da' is putine optiuni si mai scumpe.

kojak....ce sa-ti fac tati, daca ti-a placut viata sexuala....mergi la albena. da' se putea si mai rau....saturn, eforie, voineasa, slanic moldova....

This post has been edited by CGB: 17 Feb 2014, 18:05


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 17 Feb 2014, 18:05
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Gotty,cu auto din dotare?Si eu,am asa morcovul putin,totusi nu am mers 1000 de km dintr-o bucata,se poate intampla orice la masinuta.
Kojak,eu asi vrea Lefkada,insa sa vedem,mai e pana-n vara.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 17 Feb 2014, 18:07
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




E mai multa agitatie in Nidri, atata tot, fata de Vasiliky de ex. unde pe la 11 seara e pustiu.
In rest, nu conteaza ptr. ca oricum n-o sa zaci pe plaja de la Nidri.
Intr-adevar, faci ceva mai mult pana la plajele fantastice de pe partea vestica decat din Vasiliky, dar nu mai mult de 45min. in total. (Nidri - plaje)

<span class='edit'>17 Feb 2014, 19:10:</span>
QUOTE(CGB @ 17 Feb 2014, 19:03)
kojak....ce sa-ti fac tati, daca ti-a placut viata sexuala....mergi la albena. da' se putea si mai rau....saturn, eforie, voineasa, slanic moldova....
*



radmasa.gif ...viata sexula in exces! radmasa.gif...te vad io in cativa ani, nici nu stii ce te-a lovit biggrin.gif...crezi ca o sa mai aitu timp sa umbli cu borcane dupa albutza sau sa tragi planse cu locurile de parcare pomisori si alte cip-cirip-uri pe reno.ro? biggrin.gif

Mai rau de BG (nu ca ar fi foarte rau, de ce sa ma kak pe mine), nu se iexista...litoralu' nostru il vizitez doar in noiembrie sau aprilie, in rest sa n-aud de infectia aia.

This post has been edited by Kojak: 17 Feb 2014, 18:13


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 18 Feb 2014, 09:06
Post #65


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




QUOTE(Catalinmodena @ 17 Feb 2014, 18:05)
Gotty,cu auto din dotare?Si eu,am asa morcovul putin,totusi nu am mers 1000 de km dintr-o bucata,se poate intampla orice la masinuta.
Kojak,eu asi vrea Lefkada,insa sa vedem,mai e pana-n vara.
*



Pai da,nu trebuie sa si scoata si ea banutii?

Chiar daca a intrat in al 7 lea an de viata se tine bine bruneta.A mai facut de 3 ori Grecia,e drept distanta nu a fost asa mare,deci cred ca face fata cu brio la 1000 km,mai ales ca revizia vine cam cu o luna-doua inainte de concediu.

Acum mi am adus aminte ca am avut un mic incident pe acolo:am taiat cu briceagul deflectorul de aer si l am lasat pe mealeaguri elene.


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 18 Feb 2014, 12:38
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Mai Kojak intreb si eu de curiozitate! Cat are kinderu' tau?


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 18 Feb 2014, 13:05
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




1 an juma'.


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 18 Feb 2014, 16:18
Post #68


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(DragosP @ 17 Feb 2014, 16:47)
Nidri e ca Mamaia. De fițe.

2k epuroi am cheltuit eu cu tot cu drum, cazare, masă. 2 adulți cu 2 copchii adolescenți.
*


Tu mai tii si post.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 19 Feb 2014, 10:48
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




@Kojak

Da e cam micut! 2,7 ani avea fetita noastra cea mica atunci cand am plecat prima data in Grecia! Insa nu mi s-a parut ca ar fi fost vreo problema daca mergeam si cu un an inainte. Am ales atunci Sithonia (sa fie mai aproape) si a fost ok! Dar recunosc ca era cu un an mai mare!

Te-am intrebat ptr. ca decat Albena, mai bine un efort pana in Grecia, eventual cu somn la granita dupa intrarea in Grecia! Insa tu stii mai bine ce vi se potriveste; copilul e pe primul plan acum, ca mai tarziu o sa fie si mai si crede-ma! Ale mele au aproape 12 si 9 1/2, asa ca stiu ce zic; mai sunt si femei in devenire iar combinatie cu maica-sa....TNT frate!!!

Sa ai o vacanta frumoasa!


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yutcaru
post 19 Feb 2014, 18:41
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 August 08
From: Timisoara




Eu anul trecut am plecat in Thassos cu fetita noastra,care avea 2.5 ani si a fost perfect,atat pt ea,cat si pt noi ( nu am mai avut asa de multa libertate,dar na....)

Important este sa pleci seara orele 18 - 20 cel mult,pt ca cei mici noaptea pe masina dorm si ai liniste,pana adoarme ii pui un film de animatie pe tableta si ai garantia succesului

Singura problema ar fi ca la un moment dat o durea funduletul si spatele de la scaunelul auto,in rest drum bun si atentie sporita.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16 valve 120 CP 2001 Expression - TM 24 GBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin22
post 19 Feb 2014, 18:57
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 30 November 08




QUOTE(CGB @ 17 Feb 2014, 19:03)
am zis sa fie nidri ptr ca-i mai mare si am posibilitati mai multe de inchiriat una alta, magazine, taverne....etc.
o fi bine, n-o fi bine.....vedem dupa.

io as fi vrut o cazare pe partea vestica ce-i drept. da' is putine optiuni si mai scumpe.

kojak....ce sa-ti fac tati, daca ti-a placut viata sexuala....mergi la albena. da' se putea si mai rau....saturn, eforie, voineasa, slanic moldova....
*



Salutare colegii !
Anul asta merg pentru prima oara in grecia si am ales lefkada din motive bine cunoscute de toti ,am cazare in partea de N-V a insulei la vila asta :http://www.booking.com/hotel/gr/filoxenia-filoxenia.ro.html?aid=339530;label=924_header_mybooking_v2-ywMA2gMA1AMB1wMA0QMB;sid=113e4111e1a76d1c8b4d19198e166c09;dcid=2
Eu merg in iulie , 03-10 sper sa fiu de ajutor pt. cine cauta cazare in lefkada !


--------------------
DACIA LOGAN BERLINA 2007 PREFERENCE-DIESEL - B-40-xxx
STOP ACCIDENTELOR VIATA ARE PRIORITATE !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 28 Feb 2014, 10:55
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(drrond @ 19 Feb 2014, 11:48)
@Kojak

Da e cam micut! 2,7 ani avea fetita noastra cea mica atunci cand am plecat prima data in Grecia! Insa nu mi s-a parut ca ar fi fost vreo problema daca mergeam si cu un an inainte. Am ales atunci Sithonia (sa fie mai aproape) si a fost ok! Dar recunosc ca era cu un an mai mare!

Te-am intrebat ptr. ca decat Albena, mai bine un efort pana in Grecia, eventual cu somn la granita dupa intrarea in Grecia! Insa tu stii mai bine ce vi se potriveste; copilul e pe primul plan acum, ca mai tarziu o sa fie si mai si crede-ma! Ale mele au aproape 12 si 9 1/2, asa ca stiu ce zic; mai sunt si femei in devenire iar combinatie cu maica-sa....TNT frate!!!

Sa ai o vacanta frumoasa!
*



Indubitabil! Nu comparam GR cu BG...dar, deocamdadta si anu' asta am rezervat si achitat un sejur tot in Albena. E mai comod, sa zic asa. ptr. ambele parti.
La anu', cand o avea in jur de 3 ani, probabil o sa incercam GR. Dar undeva mai aproape de RO, pe unul din brate sau Thassos.
Exclus Paralia, am stat 1 zi acolo si mi s-a parut o mizerie si tiganie de nedescris, comparabila cu statiunile noastre - plin de cioroi de-ai nostrii iesiti la cersit si ciordit, plaja plina de gunoaie, furnicar peste tot, etc
Noi sa fim sanatosi...

Multumesc ptr. urare, o vacanta frumosa si tie (voua)!

QUOTE(Yutcaru @ 19 Feb 2014, 19:41)
Eu anul trecut am plecat in Thassos cu fetita noastra,care avea 2.5 ani si a fost perfect,atat pt ea,cat si pt noi ( nu am mai avut asa de multa libertate,dar na....)

Important este sa pleci seara orele 18 - 20 cel mult,pt ca cei mici noaptea pe masina dorm si ai liniste,pana adoarme ii pui un film de animatie pe tableta si ai garantia succesului

Singura problema ar fi ca la un moment dat o durea funduletul si spatele de la scaunelul auto,in rest drum bun si atentie sporita.
*



Aceasi problema cu scaunul auto imi pun si eu.
Oricat de comod si de bine ar fi facut, tot e aiurea ptr. astia mici sa stea imobilizati peste 3-4 ore fara vreo oprire ptr. dezmortire.
Anu' trecut, am anticipat gresit unele chestii cand am plecat in Albena.
Am plecat cu noaptea-n cap, la ora 4.00. La orele 8.00-8.30 eram la receptia hotelului. Drumul aproape pustiu, via Giurgiu. Micutu' a dormit tot drumul. L-am luat din casa din somn, l-am asezat in scaun tot in somn...somn all the way pana in fata hotelului (stiam ca e ora lui de trezire). Acolo, speram, nefiind full sezon, ca ii combin p-aia de la receptie sa-mi dea camera mai repede. Surpriza, nu era nicina disponibila...asa ca am asteptat in holu' hotelului pana in jur de 12, cand am primit o camera. Bunavointa din partea lor a existat, chiar s-au agitat sa gaseasc ceva, dar...la orele alea nu pleaca nimeni.
Singurul avantaj...a dormit tot drumul. La intoarcere, in schimb, mult mai cald afara, AC nu puteam sa-l dau foarte tare...etc, a fost cam agitat. N-a dormit decat maxim 1 ora din 5.
Anu' asta inca ma gandesc daca sa plec la fel, sau pe la un 7-8 dimineata.

This post has been edited by Kojak: 28 Feb 2014, 10:55


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 3 Mar 2014, 19:05
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




legat de copii si lefkada> cand am mers prima data am fost cu finii mei care aveau atunci un copil de un an (in 2011). dintre ei cel mai bine a rezistat drumului si sejurului copilul. Insa eu raman la parerea ca Lefkada nu e o insula pentru familii cu copii. - plajele din vest au apa foarta adanca la mal, la Egremi intalnesti frecvent valuri de doi metri, acesul la plaje e destul de dificil.
- Legat de drum: sunt peste 1000 de km, dar in 13-14 ore poti ajunge, mai ales daca conduci mai mult noaptea.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 3 Mar 2014, 20:22
Post #74


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Din București e aproape imposibil.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 3 Mar 2014, 21:12
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(b34uen @ 3 Mar 2014, 20:05)
Insa eu raman la parerea ca Lefkada nu e o insula pentru familii cu copii. - plajele din vest au apa foarta adanca la mal, la Egremi intalnesti frecvent valuri de doi metri, acesul la plaje e destul de dificil.
- Legat de drum: sunt peste 1000 de km, dar in 13-14 ore poti ajunge, mai ales daca conduci mai mult noaptea.
*



Din pacate, referitor la plajele din vest...ai dreptate. Era cu cantec si ptr. nevast-mea care nu stie sa inoate, darmite ptr. un copil. Poate peste 5-6-7ani sad.gif

Nu e deloc imposibil, dar e destul de epuizant.
Cu un copil dupa mine, chiar si maricel cand si daca va fi cazul, sub nici o forma n-o sa mai fac drumu' asta dintr-o bucata.

QUOTE(DragosP @ 3 Mar 2014, 21:22)
Din București e aproape imposibil.
*



This post has been edited by Kojak: 3 Mar 2014, 21:13


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 4 Mar 2014, 09:01
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Subscriu si eu la ce s-a scris mai sus! Am facut in 2007 Rm.Valcea - Kalamitsi (Halkidiki - Sithonia) dintr-o bucata, cu plecare la 6 dupa-amiaza si sosire la 11 dimineata. In 2010 am facut Rm.Valcea - Isthmia Beach (langa Canalul Corinth) din 2 bucati, pe la sarbi, cu oprire imediat dupa granita in Grecia, la un motel Europa (decent, preturi ok). La intoarcere am plecat mai tarziu si ne-am oprit inainte de granita greco-bulgareasca, in Sidirokastro. De atunci am hotarat ca de fiecare data cand merg in Grecia, sa ma opresc o noapte! Eu zic ca nu merita efortul! Si spun asta in conditiile in care iarna la schi, intotdeauna am facut drumul pana in Austria dintr-o bucata! Ptr. ca desi e cam aceeasi distanta, una e autostrada cu mersul ei lejer si constant (cu pauze la 2 ore), alta sunt drumurile europene sau nationale!


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 4 Mar 2014, 09:23
Post #77


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Eu din Brăila (deci mai punem maxim 3 ore în plus față de bucureșteni) am făcut 20 de ore până-n Vasiliki, în sudul Lefkadei. E drept, cu o pauză de maxim 2 ore. Asta înseamnă 20-2-3=15.

Greu, repet, aproape imposibil să faci 13-14 ore ținând cont că dacă nu vrei s-o furi, BG înseamnă cel puțin 6 ore.
Traseul în BG fiind Ruse-Kulata.

This post has been edited by DragosP: 4 Mar 2014, 10:42


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 5 Mar 2014, 11:22
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




Eu merg in general noaptea prin Bulgaria (plec la 8 pm din Bucuresti), si profit de faptul ca pasagerii dorm si nu cer popas. Pana langa Salonic fac cam 10 ore, doua ore jumatate pana la Ioannina, si inca o ora jumatate pana la intrarea pe insula. In Bulgaria am dat doar de doua ori cate 10E pe langa Sofia din 2008 pana acum (inca sunt convins ca odata am fost oprit fara motiv real). Sa nu credeti ca sunt un vitezoman si ca Loganul din dotare imi ofera motive sa merg cu viteza prea mare.
Am reusit sa fac si 15 ore numai in Bulgaria la intoarcere cand a plouat torential tot drumul si am prins si doua accidente pe drum.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 5 Mar 2014, 13:17
Post #79


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Dar vad ca se duc ceva romani acolo. S-a stricat si locatia asta sad.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobertRO
post 5 Mar 2014, 15:11
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 20 December 11




QUOTE(UXE @ 5 Mar 2014, 13:17)
Dar vad ca se duc ceva romani acolo.  S-a stricat si locatia asta
*


Aproape orice roman cu care am vorbit despre vacante este dezgustat sa mearga in strainatate intr-un loc in care vin multi conationali de-ai nostri. Inclusiv eu.
Paradoxal insa, fiecare roman considera ca este bine crescut, ca are un comportament civilizat si ca doar o intamplare nefericita a sortii l-a aruncat pe el/ea, etalon al culturii si civilizatiei, in mijlocul unei natiuni inferioare - anume natiunea romana.

Din pacate, ca ne convine sau nu, fiecare din noi este un exponent al Romaniei. Inclusiv eu.
Iar de faptul ca atunci cand ne adunam multi romani laolalta "se strica locatia" este vinovat fiecare dintre noi, intr-o anumita masura. Inclusiv eu.

Una dintre principalele cauze ale situatiei din Romania este faptul ca nu avem respect pentru propria noastra natie - o situatie bizara si oarecum unica.
Daca fiecare dintre noi s-ar ocupa mai mult de barna din ochiul sau si i-ar pasa mai putin de paiele din ochii altora, cred ca am avansa si am reusi, candva in viitor, sa scapam de sentimentul acesta de lehamite fata de natia din care facem parte.



--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 5 Mar 2014, 15:45
Post #81


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Pe mine nu m-ar deranja sa vina romani. Te poti simti bine si la noi printre conationali, daca ai conditii decente si daca oamenii sunt chiar oameni.


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 6 Mar 2014, 10:54
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




QUOTE(UXE @ 5 Mar 2014, 14:17)
Dar vad ca se duc ceva romani acolo.  S-a stricat si locatia asta sad.gif
*



Acum trei ani erau in Vasiliki vreo trei masini de Romania, anul trecut romana era vorbita la taverne mai frecvent decat greaca. In schimb e plin in august de italieni care parca sunt mai rau decat romani.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 6 Mar 2014, 12:13
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(b34uen @ 6 Mar 2014, 11:54)
Acum trei ani erau in Vasiliki vreo trei masini de Romania.


Exact! Erau "raritati" ai nostri, respectiv masinile de romania prin Lefkada. Atat de rari, incat "ne salutam" in trafic. biggrin.gif
Italienii in schimb erau f. multi...si f. galagiosi.
Din cate am inteles, in ultimii ani, a devenit si insula asta "bulevard" ptr. romani.
N-ar fi asta o problema...daca meltenismu' (intalnit la noi pe litoral, de ex.), n-ar creste direct proportional cu nr. turistilor rumeni. dry.gif

Exista vreo locatie in GR insulara unde romanii sunt inca raritati? Io nu prea cred...

This post has been edited by Kojak: 6 Mar 2014, 12:20


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Mar 2014, 13:12
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(Kojak @ 6 Mar 2014, 14:13)
Exista vreo locatie in GR insulara unde romanii sunt inca raritati? Io nu prea cred...
*



Sa nu exageram.
Grecia insulara nu se reduce doar la insulele din marea Ionica, insule care sunt relativ aproape de continent.

Nu trebuie uitat faptul ca Grecia a luat toate insulele din marea Egee si Mediterana si ca Turcia are doar doua insule in Egee (Gokceada si Bozcaada).
Ca exemplu este insula Kastellorizo (Megisti) din Mediterana, aflata la doar 2 km sud de Kas.
Daca insula Kastellorizo nu iti spune nimic, vei vedea pe harta cam cat se intinde Grecia insulara.

Revenind la ceea ce ai intrebat, in Lesbos si Chios n-am vazut niciun roman / masina cu numere romanesti.
Se se cam mirau putin grecii cand le spuneam de unde sunt.

Este adevarat ca in cele doua insule am fost intr-un sfarsit de septembrie, cand sezonul turistic era cam gata.
In plus, n-am vazut oferte la agentiile de turism pentru Lesbos si Chios.

Oricum, ca sunt sau nu romani conteaza mai putin.
Grecia, continentala sau insulara, ramane o tara fascinanta, care merita vazuta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 6 Mar 2014, 16:10
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 6 Mar 2014, 14:12)
in Lesbos si Chios n-am vazut niciun roman / masina cu numere romanesti.
*



In Chios cunosc personal o familie de romani stabilita de cativa ani.
Probabil reprezinta una din putinele exceptii...dar ideea e ca sunt si romani. smile.gif

This post has been edited by Kojak: 6 Mar 2014, 16:11


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 6 Mar 2014, 16:28
Post #86


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Cred ca gibonu se referea la turisti , nu la rezidenti


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 6 Mar 2014, 16:41
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Corect! smile.gif

This post has been edited by Kojak: 6 Mar 2014, 16:44


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Mar 2014, 17:25
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




QUOTE(Kojak @ 6 Mar 2014, 18:10)
In Chios cunosc personal o familie de romani stabilita de cativa ani.
*



Fa-le o vizita.
Merita vazuta insula.
Plus ca poti ajunge si din Turcia (Cesme).


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 6 Mar 2014, 17:37
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Asa a ramas ultima data cand n-am vazut (pe plaiurile mioritice).
Ramane da vazut insa cand si in ce conditii.


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 6 Mar 2014, 19:03
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




QUOTE(Kojak @ 6 Mar 2014, 13:13)
Exista vreo locatie in GR insulara unde romanii sunt inca raritati? Io nu prea cred...
*




Recomand Ikaria - se ajunge usor din Turcia dar fara masina.
Chiar in Kefalonia nu e un turism dezvoltat si inca nu e destinatie cautata de romani.
Zante anul trecut era cam goala si foarte putini romani fata de anii trecuti.

This post has been edited by b34uen: 6 Mar 2014, 19:08


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:08
Forum Renault