DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mers necorespunzator la motor

vitamina
post 2 Aug 2010, 19:38
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 4 January 10




Salut!
Imi doresc sa imi raspundeti si mie daca doriti,daca vi s-a parut vreodata ca motorul in sarcina nu se invarte tocmai rotund si in momentul in care conduci simti masina ca merge sacadat,in frame-uri.In special in treapta a 3-a p la vreo 60km/h.Ca sa ma fac mai inteles,nu se invarte rotund si lin,cum trebuie.Am observat ca am bieleta antirasucire legata cu bride,masina nu are detenta si din finala mai are scoase niste site.Este posibil ca datorita vreuneia din aceste cauze sa am aceasta senzatie?Inca lucrez la aceste defecte.In momentul in care se misca ciudat,si schimbatorul de viteze din masina are o trepidatie fata-spate.Senzatia dispare daca accelerez,si peste 90km/h in sus,nu se mai simte.
Multumesc!


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 2 Aug 2010, 20:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Si eu am cateodata in sarcina cand e plina masina senzatia pe a II-a si a III-a ca accelereaza in suturi, probabil la mine e de la ambreiaj ca e cam pe duca, in schimb la tine daca zici ca si schimbatorul face urat, iar bieleta e prinsa in bride(aici te rog sa pui o poza daca se poate sau sa explici putin ca nu inteleg) inseamna ca e pe duca si trebuie schimbata.


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vitamina
post 2 Aug 2010, 21:27
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 4 January 10




Bieleta antirasucire are niste cauciuc adaugat la capatul dinspre rezervor,care este prins cu niste bride.Cred ca s-a dus bucsa aceea de cauciuc si a facut-o asa cat sa mearga cu ea.Cat despre ambreiaj,nici la mn nu cred ca mai este foarte trainic,deoarece am mai scris intr-un topic,scartaie f rau cand actionezi pedala si imi prinde si f sus.La dacia veche si chiar la fiatul d la servici daca am ridicat putin pedala de ambreiaj pleaca imediat masina,asta ma face sa cred ca nu este tocmai in regula cu ambreiajul meu,in conditiile in care am incercat sa o remediez in limitele posibilitatilor din piulitele de pe cablul de ambreiaj.Imi doresc sa nu ma indepartez de problema originala a topicului si sa il transform in probleme de ambreiaj.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandrusiri
post 2 Aug 2010, 21:31
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 830
Joined: 18 December 07
From: iasi




eu cred ca la tine problema este din aprindere.nu sunt sigur dar eu asa banuiesc.am avut si eu simptome asemanatoare cu ce ai descris tu si la mine a fost de la bobina de inductie pe care am schimbat-o.deci daca ai cum sa faci o proba cu alta bobina si sa vezi daca face la fel ar fi foarte bine,sau verifica bujiile,fisele de la bujii.la ambreiaj eu stiu ca daca e pe duca nu trepideaza masina in sarcina ci se tureaza fara a mai lua viteza,sau daca ia o ia foarte greu.

This post has been edited by alexandrusiri: 2 Aug 2010, 21:32


--------------------
dacia Lodgy 1.5 dci 107 cp 2013 - IS-54-SIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 2 Aug 2010, 21:39
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Verifica bujiile si fisele daca dau scateie cum trebuie. De asemenea ai spsu chiar tu ca bucsa de la bieleta antibasulare e peticita...sfatul meu e sa o schimbi, e 75 ron de SRL care sunt destulde bune si eu am la ora actuala asa ceva pe masina, sau 170 ron de origine.


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vitamina
post 3 Aug 2010, 13:22
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 4 January 10




Bujiile sunt noi,cu 2 electrozi,de Logan.Fisele,erau putin canite si le-am dat cu spray de contact cand am schimbat bujiile.Daca persista dupa c schimb bieleta,o sa incerc cu o alta bobina.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 7 Dec 2010, 23:08
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




Buna seara,

De cateva zile am patit urmatoarea chestie: in sarcina in treapta 2, 3 (intre 2000 si 3000 rpm) imi da niste suturi (zvagnituri).. nu multe 2, 3 dupa care merge normal..

Masina are aprox 94 de mii, bujiile sunt schimbate la 90 de mii, am verificat fisele, toate dau scanteie si se simte cum scot vreuna dintre ele. Parca totusi se aude un bazait/zumzait suspect in zona injectoarelor..

Cum se poate verifica bobina / injectoarele?

Ce alte piese ar mai putea genera aceste iregularitati? Precizez ca masina merge bine, trage bine, nu am probleme cu relantiul..

Toate cele bune!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Dec 2010, 23:18
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




alimentarea (injectoare, pompa slabita), aprinderea (bujii nereglate corespunzator sau proaste, bobina cu scapari - crapata), culbutori dereglati.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Dec 2010, 23:25
Post #9


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




As schimba filtrul de benzina, probabil ca nu a fost schimbat prea curand, as verifica presiunea in rampa injectoarelor cu un manometru, curatat injectoarele, si eventual verificate bujiile cu lera.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 8 Dec 2010, 09:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




Ce am gasit "suspect" este mufa care intra in bobina, e crapata partea superioara (cumva pe lipitura partii superioare (capacul mufei) cu cea inferioara).

Posibil sa piarda pe acolo curent?

Se gaseste de cumparat aceasta mufa
?


Momentan aceste "suturi" sunt rare si inca nu as merge la service ca e posibil sa nu faca figuri... Ma ajuta un tester CLIP?

Regards!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 8 Dec 2010, 19:08
Post #11


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




impinge mufa de la bobina de inductie mai bine in suportul ei si nu te duce la service...noaptea se vad ceva scintei???i-a verifica tu si injectoarele si vezi daca pulverizeaza toate benzina corespunzator...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 8 Dec 2010, 20:32
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




Am impins bine mufa. Azi nu a mai facut figuri insa trebuie sa monitorizez o perioada mai lunga sa pot sa zic ceva...

Cum pot verifica injectoarele?

O seara faina!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 8 Dec 2010, 21:17
Post #13


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




QUOTE(Maskatu @ 8 Dec 2010, 00:25)
As schimba filtrul de benzina, probabil ca nu a fost schimbat prea curand, as verifica presiunea in rampa injectoarelor cu un manometru, curatat injectoarele, si eventual verificate bujiile cu lera.
*



Care filtru,domnu'?
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 8 Dec 2010, 21:27
Post #14


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




exista si la solenza filtru de benzina ,numai ca el se afla in componenta ansamblului pompa benzina...la DSN este in afara rezervorului...
bravooo...daca este decit de la mufa bobinei de inductie este ok...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Dec 2010, 22:15
Post #15


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(puiu82 @ 8 Dec 2010, 21:17)
Care filtru,domnu'?
Bafta!
*



QUOTE(Maskatu @ 7 Dec 2010, 23:25)
As schimba filtrul de benzina, probabil ca nu a fost schimbat prea curand, as verifica presiunea in rampa injectoarelor cu un manometru, curatat injectoarele, si eventual verificate bujiile cu lera.
*


Cum care? Ala de deasupra puntii spate, care sta fixat cu un colier mare.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 8 Dec 2010, 22:34
Post #16


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




@ Ramsen.....aia e o sita....si dsn are si sita aia in afara de filtrul propriu-zis.....
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 9 Dec 2010, 16:15
Post #17


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




in manualul de intretinere format PDF pe care il detin despre solenza scrie ca filtrul de carburant se gaseste inclus in ansamblul pompa de benzina...deci exista...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Dec 2010, 17:59
Post #18


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




asa e e inclus in pmpa filtru de carburant se scoate se pala se pune la loc , mai sunt unele slz care au pompa de sn si tot sistemul ca la sn .
Se poate pune si la sn ce au slz dar cu modificarile de rigoare cine doreste.
Pentru a nu mai iesi mufa aia de la bobina de inductie se intaresc clemele metalice .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 10 Dec 2010, 10:08
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(djasu82 @ 9 Dec 2010, 17:59)
Pentru a nu mai iesi mufa aia de la bobina de inductie se intaresc clemele metalice .
*



Poti sa fii un pic mai explicit, te rog? Mufa aceea mi-a parut a fi toata din plastic, desigur, in afara de contactele metalice...

Regards!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
virgilvwu
post 12 Dec 2010, 18:57
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 January 09




Am avut si eu probleme asemanatoare cu ale tale,si am schimbat vreo 3 randuri de bujii,am curatat mpp,fise,am verificat catalizator,pe care ma batea gandul rau de tot sa-l scot,si in cele din urma s-a dovedit a fi de la injectoare.le-am curatat singur acasa,nu erau infundate rau niciunul,dar nu mai pompau 100% ,ca sa zic asa,iar dupa curatare s-a simtit diferenta.cu bujiile intradevar e multa bataie de cap,ptr k eu unul,am pus prima data de origine ptr solenza,si tot nu mergeau cum trebuie,si erau noi,dupa care am luat boch,dar nici alea nu erau cine stie ce,dupa am luat de logan cu 2 electrozi,si mere bine,nu mai trepideaza la relanti,merge motorul rotund,etc....Fisele ink nu sunt convins sa le schimb,intradevar noaptea knd deschid capota daca le ating cu mana se vad undele de curent,dar am inteles k e normal;in rest e totul bine,mai am o planetara cu figuri...,dar in primavara asta...


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 13 Dec 2010, 15:47
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




La mine nu a mai facut figuri de vreo saptamana, de cand am umblat la mufa de la bobina... pare-se-ca mufa ar fi fost de vina..

Treaba e ca am sunat la auto nesti (au si magazin de piese destul de mare) si au zis ca nu au acea mufa.. Se comercializeaza (in general) mufe separat?


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 18:04
Forum Renault