DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Burduf planetara rupt, cum se schimba?

Tonypardaf
post 3 Feb 2009, 19:24
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 15 December 08
From: Ianca Braila




chiar sunt curios ,nu cred ca te-am suparat cu ceva,dar astept pozele sa vad,dar inca odata iti spun ca fara sa demonteze planetara nu are cum . sad.gif


--------------------
Supernova Confort 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 4 Feb 2009, 18:55
Post #32


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(Tonypardaf @ 3 Feb 2009, 19:24)
chiar sunt curios ,nu cred ca te-am suparat cu ceva,dar astept pozele sa vad,dar inca odata iti spun ca fara sa demonteze planetara nu are cum . sad.gif
*



Pana la proba contrarie ai dreptate.Am fost in seara asta pana la ei si mai aveau inca vreo 4-5 masini.Cum spuneam mie imi fac masina cand au timp liber(asta pentru ca nu imi iau bani pentru manopera)Bine...este de la sine inteles ca ma simt si eu cu o bere...un gratar..o visinata made in romania biggrin.gif


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 4 Feb 2009, 19:27
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(iulian sn2001 @ 1 Feb 2009, 16:52)
Baietii aia de la service au un aparat pe care il introduc in burduf si il largesc atat de tare incat intra peste discul de frana(deci nu scot planetara afara).


*



pai cum mama lui burduf sa intre peste discul de frina? wacko.gif de parca discul nu ar fi montat pe fuzeta .
sau sa inteleg ca ei desfac bara de torsiune , bieleta de directie , dau jos etrierul de frina , dupe care monteaza burduful largindu-l peste disc ?


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 4 Feb 2009, 20:17
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




QUOTE(dariusz @ 4 Feb 2009, 19:27)
pai cum mama lui burduf sa intre peste discul de frina? wacko.gif  de parca discul nu ar fi montat pe fuzeta .
sau sa inteleg ca ei desfac bara de torsiune , bieleta de directie , dau jos etrierul de frina , dupe care monteaza burduful largindu-l peste disc ?
*


Pai normal ca desfac bara, bieleta si etrierul si burduful ala fiind mai elactic ca prezervativu il trag peste disc


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 4 Feb 2009, 20:29
Post #35


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




eu cred ca il taie pe mijloc si il lipesc su super glue .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 4 Feb 2009, 21:34
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




inseamna ca burduful ala e facut din spuma materialelor elastice.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tonypardaf
post 4 Feb 2009, 22:10
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 15 December 08
From: Ianca Braila




nu ma baieti cica are fermoar radmasa.gif


--------------------
Supernova Confort 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 5 Feb 2009, 13:45
Post #38


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(Tonypardaf @ 4 Feb 2009, 22:10)
nu ma baieti cica are fermoar radmasa.gif
*


Nu inteleg de ce este atat de greu de inteles ca este dintr-um material foarte elastic?Mi-au zis azi sa le las masina maine dimineata si e rezolva.Dar nu pot face asta pentru ca am nevoie de masina sa ma duc la munca.Oricum sper ca sambata dimineata sa aiba putin timp si sa imi monteze si celalt burduf.Apoi o sa pun pozele aici si o sa astept scuzele celor care prefera sa faca caterinca pe forum decat sa accepte ca a aparut ceva nou.Nou pentru noi(din cate am inteles aici se face asta de ani de zile) blink.gif


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin06
post 5 Feb 2009, 14:40
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 357
Joined: 15 March 07
From: Arges




iulian sn2001 : Este prima data cand aud asa ceva . Ca burduful ar intra peste discul de frana ... Daca burduful ar fi atat de elastic nu cred s-ar mai rupe asa de des . Am schimbat de 3 ori burduful si pot sa spun ca nu se poate dilata atat ! S-ar rupe . Eu cred ca acei mecanici te-au mintit ...

Incearca sa vezi cu ochii tai cum monteaza burduful si ne spui , OK ?

This post has been edited by catalin06: 5 Feb 2009, 14:41


--------------------
Renault Megane III 2010 - AG 66 -_-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 5 Feb 2009, 19:02
Post #40


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(catalin06 @ 5 Feb 2009, 14:40)
iulian sn2001 : Este prima data cand aud asa ceva . Ca burduful ar intra peste discul de frana ... Daca burduful ar fi atat de elastic nu cred s-ar mai rupe asa de des . Am schimbat de 3 ori  burduful si pot sa spun ca nu se poate dilata atat !  S-ar rupe . Eu cred ca acei mecanici te-au mintit ...

Incearca sa vezi cu ochii tai cum monteaza burduful si ne spui , OK ?
*


catalin am skimbat deja un burduf.Unul din asta costa 30€.Adik un milion doua sute lei.Iti dai seama ca este mult mai rezistent si nu se rupe.Am trecut si in aceasta seara pe la ei si au spus ca pot sa imi skimbe cel de-al doilea burduf sambata dimineata.Iar eu o sa stau cu ei si o sa fac poze pt topicul asta.Mi-a demonstrat cu respectiva unealta ca cele pe care le-am adus eu din romania nu sunt deloc flexibile(ma rog...foarte putin).Sambata la pranz promit sa pun poze cu tot ce fac ei acolo.Pana atunci aveti putina rabdare.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mosu86
post 5 Feb 2009, 23:25
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 25 January 09




QUOTE(iulian sn2001 @ 3 Feb 2009, 20:16)
Tony baietii aia sunt pretenii si vecinii mei.Am spus mai sus ca atunci cand voi skimba al 2-lea burduf o sa fac poze.De ce nu astepti?Ai citit ce scrie sus?Daca da..ai rabdare si o sa pun si poze cu felul in care il monteaza.Fara sa scoata planetara.Momentan baietii su multe masini de reparat si nu ma pot baga eu in fata lor(mie nu imi iau bani pt manopera)Asa ca te rog sa astepti cum astept si eu si o sa vezi poze.
  Nu le pot spune baietilor de la service ca nu au nici o treaba pt ca deja mi-au skimbat unul.Si toata treaba a durat 10 min. wink.gif
*


Tony nu a explicat prea bine dar are dreptate,nu poti schimba burduful daca nu dai jos planetara mai ales la cea din stanga care are rulment si simering intermediar pe fusul planetar(burduful este fix pe cutie ).La unele modele de masini precum Ford,Mazda,Opel se poate schimba cum zici dar in nici un caz la Renault,dar tot trebuie demontat capul planetarei.Chiar asi vrea sa vad o poza cu prietenii tai iluzionisti care schimba burduful fara sa dea jos planetara. radmasa.gif


--------------------
mazda 323f - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 5 Feb 2009, 23:48
Post #42


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(mosu86 @ 5 Feb 2009, 23:25)
Tony nu a explicat prea bine dar are dreptate,nu poti schimba burduful daca nu dai jos planetara mai ales la cea din stanga care are rulment si simering intermediar pe fusul planetar(burduful este fix pe cutie ).La unele modele de masini precum Ford,Mazda,Opel se poate schimba cum zici dar in nici un caz la Renault,dar tot trebuie demontat capul planetarei.Chiar asi vrea sa vad o poza cu prietenii tai iluzionisti care schimba burduful fara sa dea jos planetara. radmasa.gif
*



Tati in primul rand bine ai venit pe forum.In al doilea rand inainte sa te apuci de comentat..citeste ce scrie mai sus.Eu nu am pomenit nimic de burduful care este lipit de cutie.Eu skimb burdufurile de langa discul de frana.Si daca ai vazut ca tot insist sa aveti rabdare....tu de ce te mai bagi sa aprobi ce a spus altul(care a inteles...si astepta).


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mosu86
post 6 Feb 2009, 00:18
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 25 January 09




QUOTE(iulian sn2001 @ 6 Feb 2009, 00:48)
Tati in primul rand bine ai venit pe forum.In al doilea rand inainte sa te apuci de comentat..citeste ce scrie mai sus.Eu nu am pomenit nimic de burduful care este lipit de cutie.Eu skimb burdufurile de langa discul de frana.Si daca ai vazut ca tot insist sa aveti rabdare....tu de ce te mai bagi sa aprobi ce a spus altul(care a inteles...si astepta).
*


Fratioare! pai cum sa nu comentez daca spui numai aberatii,indiferent ce burduf vrei sa schimbi fara sa dai planetara jos nu se poate,daca esti asa de destept de ce mai ceri sfaturi.Fac motoare de 20 ani si nu de Dacia by Renault. Am intrat pe forum la rugamintea unui prieten si n-am crezut ca gasesc aici atatia savanti in cel mai tare autoturism de pe piata. Ai vazut cum arata un motor rotativ de Mazda RX8 si cum functioneza?Au dreptate ceilalti care fac misto,se poate schimba burduful cum spui tu daca il inlocuiesti cu un prezervativ insa unul de elefant.

This post has been edited by mosu86: 6 Feb 2009, 00:58


--------------------
mazda 323f - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 6 Feb 2009, 13:47
Post #44


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(mosu86 @ 6 Feb 2009, 00:18)
Fratioare! pai cum sa nu comentez daca spui numai aberatii,indiferent ce burduf vrei sa schimbi fara sa dai planetara jos nu se poate,daca esti asa de destept de ce mai ceri sfaturi.Fac motoare de 20 ani si nu de Dacia by Renault. Am intrat pe forum la rugamintea unui prieten si n-am crezut ca gasesc aici atatia savanti in cel mai tare autoturism de pe piata. Ai vazut cum arata un motor rotativ de Mazda RX8 si cum functioneza?Au dreptate ceilalti care fac misto,se poate schimba burduful cum spui tu daca il inlocuiesti cu un prezervativ insa unul de elefant.
*


.
E clar...tu citesti pe sarite....Unde drak ai vazut tu ca eu am cerut sfaturi??Eu am spus ca exista un burduf foarte elastic care se monteaza fara sa dai jos planetara.Si care este treaba cu motorul de mazda rx8??Uite ca eu am vazut motor de maserati na....sunt mai jmeker.Ce mare branza ca ai vazut un motor??Parca ai vazut un OZN....fi atent...Daca maine pun pozele si este cum spun eu promiti sa nu mai faci pe interesantul pe forumul asta?
In privinta prietenului care ti-a spus sa intri pe forum...spunei sa stea linstit ca nu duce forumul lipsa de baieti isteti(uitate ce modificari au adus unii baieti masinilor lor si iti garantez ca nici nu ai visat asa ceva in toti cei 20 de ani de meserie) wink.gif


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 6 Feb 2009, 19:09
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




bai fratilor ! am sa fiu fooarte post-336-1110552475.gif
voi va inchipuiti ca aici e loc de descarcare a nervilor ? un loc unde sa ne destresam ? unde toooot scriem de dragul de a scrie ? va inselati !

mosu 69 - nu inseamna ca daca esti mai nou pe forum , esti mai putin important . dar totusi , fiind mai nou , fii mai cumpatat , pentru ca altfel risti sa iti pui lumea in cap . citeste cu atentie ce se scrie , si nu mai raspunde numai asa de dragul faptului ca " faci motoare de 20 de ani" . nu am nimic cu tine , dar faptul ca faci motoare de multi ani , nu inseamna ca esti si bun la asta. sint patit , cu o gramada de " meseriasi " .
daca citesti cu atentie , ai sa vezi ca nici eu nu prea inteleg ce fel de burdufe isi monteaza IULIAN , dar asta nu inseamna ca ii sar ii git . a spus omu ca pune pozele , acu stau cuminte si astept.


iulian sn2001- eu iti propun sa nu mai raspunzi la nimeni , indiferent ce ar zice .in loc ca acest topic sa devina un " izvor " de informatii , se transforma intr-un gunoi.
si nu uita , asteptam pozele.


si acum , sfat pentru amindoi. daca aveti chef de polemica , faceti asta pe pm .


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 7 Feb 2009, 15:41
Post #46


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(mosu86 @ 6 Feb 2009, 00:18)
Fratioare! pai cum sa nu comentez daca spui numai aberatii,indiferent ce burduf vrei sa schimbi fara sa dai planetara jos nu se poate,daca esti asa de destept de ce mai ceri sfaturi.Fac motoare de 20 ani si nu de Dacia by Renault. Am intrat pe forum la rugamintea unui prieten si n-am crezut ca gasesc aici atatia savanti in cel mai tare autoturism de pe piata. Ai vazut cum arata un motor rotativ de Mazda RX8 si cum functioneza?Au dreptate ceilalti care fac misto,se poate schimba burduful cum spui tu daca il inlocuiesti cu un prezervativ insa unul de elefant.
*




Si zici ca fara sa dai planetara jos nu se poate nu?Si mai zici ca ai 20 de ani experienta nu?Nu se monteaza peste discul de frana dar nici planetara nu se da jos.Se dau jos 2 suruburi de la telescopul de pe partea respectiva(in cazul de fata partea stanga) si piulita aia care este in mijlocul discului de frana.Toata treaba dureaza 12 minute(cronometrat).Pentru cei interesati 2 burdufuri costa 60€ aici in it.In rom este posibil sa coste mai putin.Mecanicii au spus ca astea nu se rup niciodata.
Pozele sunt in ordine cronologica.Cei care au putina experienta or sa inteleaga foarte repede despre ce este vorba.

Attached thumbnail(s)
se_scoate_capul_planetarei_afara.JPG ( Size: 46.93k ) Number of downloads: 2712
poza_aparat_cu_burduf.JPG ( Size: 38.51k ) Number of downloads: 3264
cum_se_monteaza.JPG ( Size: 37.11k ) Number of downloads: 3289
burduf_cu_un_colier.JPG ( Size: 42.93k ) Number of downloads: 3222
se_monteaza_al_doilea_colier.JPG ( Size: 43.9k ) Number of downloads: 3109


Attached File(s)
Attached File  poze_cutie.bmp ( 1.02mb ) Number of downloads: 119
Attached File  burduf_veki.bmp ( 978.14k ) Number of downloads: 88
Attached File  se_scoate_piulita_din_mijlocul_discului_de_frana.bmp ( 922.61k ) Number of downloads: 75
Attached File  se_scot_suruburile_de_la_telescop.bmp ( 926.12k ) Number of downloads: 70
Attached File  poza_din_lateral.bmp ( 950.01k ) Number of downloads: 78
Attached File  poza_aparat.bmp ( 670.66k ) Number of downloads: 81


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvali
post 7 Feb 2009, 16:46
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




Iuliane multumim de poze.. Stii cumva cum se numesc sau cum se poate face rost de aceste burdufe?


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 7 Feb 2009, 16:49
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




asa mai merge iuliane ! da unde e discu de frina imbracat in burduf ? ca nu e biggrin.gif
nu ziceai ca se trage peste discu de frina ?
e adevarat ca nu se da jos planetara , dar nici mai mult de 1 minut nu iti ia sa o demontezi din pozitia in care e.
asa ca ai exagerat si tu oleaca.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 7 Feb 2009, 16:59
Post #49


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(mvali @ 7 Feb 2009, 16:46)
Iuliane multumim de poze.. Stii cumva cum se numesc sau cum se poate face rost de aceste burdufe?
*



se numeste WURTH.Vezi ca am pus o poza cu cutia burdufului.Trebuie sa ii dai download.
Asa este nu se trage peste discul de frana.Nu am inteles eu bine.Dar oricum ai vazut cat este de elastic.Daca scoti planetara din stanga trebuie sa ii scoti si uleiul din cutia de viteze nu?Si semeringul ala nenorocit care se poate sparge cand il dai afara.
Oricum sper sa fie de folos cuiva aceste poze.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 7 Feb 2009, 17:13
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




e drept , pentru partea stinga e un destul de mare avantaj


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 7 Feb 2009, 17:18
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




sal si multumim treaba pare destul de simpla intradevar nu se pune peste disc problema este ca fara acel aparat de largit burduful sau fara o improvizatie este cam greu ca iti aluneca ca dracu printre degete.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 7 Feb 2009, 17:26
Post #52


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Poate ca ar merge si fara aparatul ala.Nu stiu ce sa spun pentru ca nu mi-a trecut prin cap sa incerc sa il largesc cu mainile.Dar daca il gasesti pe piata cred ca poti sa il scoti din cutie si sa incerci sa il largesti(inainte sa il platesti)


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 7 Feb 2009, 17:33
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




pe la 50 000 km am cumparat de la un magazin din bacau burduf de supernova de origine , cutie albastra. Nu mica mi-a fost mirarea cand am desfacut cutia acasa sa gasesc in ea un burduf plasticat .. nu este ca cele cu care eram obisnuit. Pe lanaga el mai era puguta cu vaselina si daca nu ma insel avea parca si coliere. Am crezut atunci ca s-au desteptat cei de la dacia si au schimbat tipul de burdufe dar se pare ca nu este asa. Din pacate nu stiu ce fel de burduf era ca s amai cumpar cabd voi avea nevoie (de atunci am facut 60 000 km cu el si nu am nici o problema).Norocul meu e ca s-a nimerit sa il montez pe planetara stanga biggrin.gif Culmea este ca atunci am dat 20-25 de Roni pe el (adik ieftin tare). Sa se fi incurcat vanzatoarea si sa imi fi dat de logan? Stie cineva daca cele de logan corespunde descrierii?

This post has been edited by dadu221: 7 Feb 2009, 17:34


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 7 Feb 2009, 17:44
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




iulian ia in calcul repet vasilina din el care a ajunge pe maini e ca si cum ti-ai pune prezervativul pe .. iar inainte te dai cu crema pe maini smile.gif) glumesc sa se faca mai cald afara de fapt sa se usuce si ma risc sa il schimb.pana atunci ma uit sa vad daca are wurth un magazin prin bucuresti .


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tonypardaf
post 7 Feb 2009, 19:37
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 15 December 08
From: Ianca Braila




QUOTE(iulian sn2001 @ 7 Feb 2009, 15:41)
Si zici ca fara sa dai planetara jos nu se poate nu?Si mai zici ca ai 20 de ani experienta nu?Nu se monteaza peste discul de frana dar nici planetara nu se da jos.Se dau jos 2 suruburi de la telescopul de pe partea respectiva(in cazul de fata partea stanga) si piulita aia care este in mijlocul discului de frana.Toata treaba dureaza 12 minute(cronometrat).Pentru cei interesati 2 burdufuri costa 60€ aici in it.In rom este posibil sa coste mai putin.Mecanicii au spus ca astea nu se rup niciodata.
Pozele sunt in ordine cronologica.Cei care au putina experienta or sa inteleaga foarte repede despre ce este vorba.
*


ai intradevar dreptate asa este inafara de discul de frana dar asta e se mai intampla sa gresesti.sincer nu stiam ca se pot intinde asa tare smile.gif


--------------------
Supernova Confort 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 7 Feb 2009, 20:17
Post #56


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(Tonypardaf @ 7 Feb 2009, 19:37)
ai intradevar dreptate asa este inafara de discul de frana dar asta e se mai intampla sa gresesti.sincer nu stiam ca se pot intinde asa tare smile.gif
*



Tony nu sunt burdufurile pe care le produce dacia sau...cine le-o face.Sunt unele nemtesti.Vezi ca am pus si o poza cu cutia burdufului.In cutie ai burduful o punguta cu vasilina si 2 coliere.Kiar imi pare rau ca nu am incercat sa intind unul cu mana.Poate nu este nevoie de aparatul ala pentru a le monta.In plus ele cand sunt in cutie nu sunt uleioase.Le montezi apoi tragi putin de capatul dinspre discul de frana si bagi vasilina pe acolo fara probleme.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin06
post 7 Feb 2009, 20:31
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 357
Joined: 15 March 07
From: Arges




iulian : Nici eu n-am crezut . Sa fie o lectie pentru cei care se cred extraordinari de destepti si stiu doar sa arunce cu pietre !

A incercat cineva sa puna pe planetare de SN burduf de Logan ? In mod normal ar trebui sa se potriveasca , nu ?

This post has been edited by catalin06: 7 Feb 2009, 20:31


--------------------
Renault Megane III 2010 - AG 66 -_-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mosu86
post 7 Feb 2009, 21:07
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 25 January 09




Sigur ala e burduf si nu prezervativ,in 20 de ani nu am mai vazut asa ceva,scot astia si pe dracu,trebuia sa specifici ca nu este burduf autohton ci unul special,acum cat o fi de bun? radmasa.gif


--------------------
mazda 323f - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 7 Feb 2009, 22:29
Post #59


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(mosu86 @ 7 Feb 2009, 21:07)
Sigur ala e burduf si nu prezervativ,in 20 de ani nu am mai vazut asa ceva,scot astia si pe dracu,trebuia sa specifici ca nu este burduf autohton ci unul special,acum cat o fi de bun? radmasa.gif
*



Eu sper sa fie cat mai bun pentru ca este destul de scump.Teoretic ar trebui sa tina mai mult decat planetarele.Mi-au spus baietii aia de la sevice ca ei monteaza astfel de burdufuri din 2004-2005 si nimeni nu s-a intors la ei cu burdufurile rupte.Sunt totusi sunt curios cat costa acasa.Daca aveti drum pe la vreun magazin de specialitate intrebati si de burdufurile astea si scrieti pretul aici.Sunt sigur ca acasa sunt mai ieftine.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 8 Aug 2009, 14:22
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




A gasit careva burdufuri WURTH prin Romania, in special in Bucuresti? Daca da, spuneti unde si la ce pret.


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 03:30
Forum Renault