DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Evacuarea performanta BORLA, Scade consumul la benzina??

TBonu
post 5 Aug 2007, 22:29
Post #1


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




Am citit pe aici dar nu prea am inteles exact daca scade sau nu consumul benzinei si daca da cu cat si defapt care ar fi mai buna. Multumesc.


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Supapa_jR
post 5 Aug 2007, 22:33
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 685
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti




oameni buni...nu mai cumparati rahaturile BORLA care costa mai mult decat fac....nu...nu influenteaza cu nimic...poate ca va consuma cu vreo 50 de ml mai putin...daca or fi si aia...influenteaza doar sunetul...care nici ala nu e prea stralucit...mai bine cauta ceva evacuare serioasa din inox serios nu fasia aia de la borla


--------------------
Cagiva STX 350 / 30cp Enduro xt 660x SOLD
www.KawaMotors.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 6 Aug 2007, 01:12
Post #3


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




QUOTE(TBonu @ 5 Aug 2007, 23:29)
scade sau nu consumul
*


Nu scade.


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 6 Aug 2007, 08:37
Post #4


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




deci nu scade. Bun vroiam sa stiu o treaba.

OFF Topic : Voi primit mailuri cu replyuri?? ca eu am bifata casuta aia dar nu primesc nimic.


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandrei
post 14 Aug 2007, 07:13
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 December 04




gasesc undeva o toba din inox,care sa nu faca prea mult zgomot?m-ar interesa sa fie de la remus.unde gasesc firma?


--------------------
dacia solenza 2004 1,4 mpi - bxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 14 Aug 2007, 09:16
Post #6


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(TBonu @ 6 Aug 2007, 09:37)
deci nu scade. Bun vroiam sa stiu o treaba.
....
*



Cred ca iti puteai si tu raspunde la intrebarea asta dar daca gandeai putin. Oare producatorul sau chiar TOTI producatorii nu ar pune "evacuare performanta Borla" daca aceasta chiar avea un efect pozitiv cel putin in privinta consumului? Oare tu ce crezi? Oare tu crezi ca s-ar mai chinui sa complice electronica motoarelor pentru a mai stroarce putina eficienta in privinta consumului cand o simpla teava ar rezolva problemele, cel putin dupa unele minti odihnite de tuningareti care is in stare sa isi bage orice wishful thinking bullshit in ei sa creada ca au masina mai deosebita, mai performanta?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 14 Aug 2007, 20:42
Post #7


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




sincer ma gandeam la asta dar ca sa fiu sigur merita sa intreb nu??


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Aug 2007, 17:17
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Parerea mea din proprie experienta si din faptul ca am asa ceva pe masina si anume evacuare Sport Borla pe 50 mm : scade consumul si creste performantele + bonus un sound sportiv f decent . Spun asta dupa 1 an jumate de folosire !

Daca nu aveti asa ceva pe masina sau nu sunteti in stare sa fiti expliciti cu privire la intrebarile puse de altii nu mai enuntati niste concluzii care se vor universal valabile !

Eu vorbesc de evacuarea proiectata de cei de la Borla Pitesti impreuna cu cei de la Dacia , care este autorizata RAR , este complet din INOX de dupa catalizator pana la sfarsit , care este direct-flow si care este performanta !
Performantele produselor Borla originale le puteti observa si pe alte masini ca Cielo , Tico , DSN si multe altele , care in timp chiar au aratat ce pot sa faca acele motoare cu o evacuare mai performanta . Faptul ca pentru unii nu merita sa investesti intr-o evacuare performanta , asta este o alta mancare de peste si nu are de-a face cu performanta .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raqzvan
post 15 Aug 2007, 19:57
Post #9


gute Laune war Trumpf


Group: Members
Posts: 514
Joined: 21 September 06
From: Constanta, Romania




Ce fraieri astie de isi pun GPLeu sau cumpara diesel-uri... in loc sa ia Solentza. Cu "evacuare performanta BORLA", care "este complet din INOX de dupa catalizator pana la sfarsit , care este direct-flow si care este performanta !" , cu chiptuning (care scade si el consumul, nu?!), si cu filtru de aer "SPORT" ajungi sa ai un Ferrari, cu consum de scuter de 49cmc. smile.gif
Binenteles iti mai trebuie:
- Duralube (creste performantele, protejeaza motorul);
- FuelMax - magnetii aia care se pun pe alimentare (scade consumul);
- eleron (pentru stabilitate peste 200km/h);
- CD/DVD agatat de oglinda retrovizoare (antiradar);
- cruciulita agatata de oglinda retrovizoare (creste performantele, protejeaza motorul, antiradar). biggrin.gif

This post has been edited by raqzvan: 15 Aug 2007, 20:00


--------------------
Geely Logan Laureate 1.6MPI 2006
Austin Powers: Allow myself to introduce... myself.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 15 Aug 2007, 20:06
Post #10


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




raqzvan

Razi tu razi, da' o sa iti treaca in ziua in care o sa te faca o solenza in timp ce tu mergi frumos cu viteza legala. Ce o sa te faca ala la stop, de nu o sa te vezi, o sa iti vina sa iti bagi capul in pamant. Iti dai seama ce va creste inima in ala si va lua totul ca pe o re-confirmare a performantelor deosebite bagate in toate tampeniile generatoare de wishful thinking sau chestii care costa de 20-100 ori de mai mult decat fac cu adevarat doar pentru un plus de performanta de 0.5%-1% care oricum nu sunt prea perceptibili de catre om.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Aug 2007, 21:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Ia sa vedem daca va luati vreunu vre-un warn ! Ca de misto-uri ne-am cam saturat ... de mult timp !
Ati fost off-topic si faceti misto la altii care incearca sa explice anumite lucruri .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Aug 2007, 21:27
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




marius80_eugen, de un an si ceva, singura modificare pe care ai facut-o la motor este doar evacuarea?
Ar putea exista si alte modificari care ar putea avea influentele pe care le zici, sau doar evacuarea ai schimbat-o?
Si cum ai constatat reducerea consumului?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 16 Aug 2007, 07:11
Post #13


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




marius80_eugen eu spun ca nu ar avea de ce sa ia warn vreunul din cei care fac misto de "ceva la misto". Am avut si eu pe Solenza o evacuare Borla si in afara de un sunet frumos altceva nu am observat. A ba da am observat ca masina trage muuulllt mai bine si ca fuge mai tare, dar stii de ce am observat asta? Pentru ca zgomotul era asa frumos incat aveai impresia ca esti cu un Subaru Impreza(poate ai auzit cum face unul cand accelereaza) si atat, masina saraca nu tragea mai tare ca nu avea de unde. Iar chestia cu consumul de benzina e ceva la fel de SF, poate ti-ai schimbat stilul de condus, poate bagi benzina din alta parte, poate benzina are alta calitate, si lista poate continua.


This post has been edited by 2dor: 16 Aug 2007, 07:18


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolek_bolek
post 16 Aug 2007, 11:28
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 14 June 06
From: Bucurestii din deal




@ marius80_eugen:
Daca facem schimb de trasee de evacuare (eu am din aia standard, si nu are inca nici un fel de gauri sau deformari, deci e absolut ok!) si dupa ce mergi exact in acelasi mod cu evacuarea standard, si fara sa modifici absolut nimic altceva la masina, si o sa consumi la fel cum consumai cu evacuarea ta de inox, esti de acord la sfarsit sa imi lasi mie evacuarea aia ?????

Nu de alta, dar ma tem ca chiptuningul tau a adus plusul de economie pe care il lauzi, si nu teava aia de inox...


--------------------
dacia slz $K@|@_04 - Numar inmatriculare
Dau raspunsuri tampite la intrebari tampite.
Conduc Incet, Dar Prost...asa , ca si voi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 17 Aug 2007, 12:39
Post #15


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




Deci eu oricum am inteles ideea nu merita sa dai de 10 ori mai mult pe o evacuare din inox (sper sa nu ma insel la preturi inox: 800 lei tabla, sau ce e aia, 80 lei ) pentu un consum mai mic cu 500 de ml la 100 si cu un catâr doi in plus (ca ce am eu la solenza nu sunt cai).


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 17 Aug 2007, 14:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Traseul de evacuare este unul din pasii pentru o masina mai performanta si economica . Prima impresie la schimbarea traseului este ca motorul "rasufla" mult mai usor . Relantiul a scazut putin si cresterea in ture se realizeaza mult mai rapid decat cu traseul normal .
Nu am spus ca NUMAI evacuare scade consumul , dar si ea ajuta . Cat ? Nici nu ma agit sa spun cat , pentru ca astfel de discutii nu isi au rostul .
2dor - "masina saraca nu tragea mai tare ca nu avea de unde " - asta poate e problema la masina ta si nu faptul ca schimbarea evacuarii nu ti-a transformat-o intr-un McLaren .
bolek - prin schimbarea evacuarii nu numai ca masina nu va merge asa cum imi merge acum , dar chiar daca o fortez este posibil sa nu obtin performatele de acum , ceea ce se traduce printr-un consum mai mare .
TBonu - te inseli tare ! Pretul pentru o evacuare completa Borla Sport pe 50 mm este de aprox 680 ron . Daca iei tot traseul stoc tot te duce la 2,5 mil . Deci socoteala aia a ta cu de 10 ori mai mare este ridicola . Ciudat cum poti sa-ti spui parerea fara sa te interesezi de preturi !
Concluzia mea : castigi putere , scade putin consumul , motorul merge mai lejer , sound-ul sport , rezistenta in timp peste 5 ani !!! , perfect legala ( este autorizata RAR ) .
Alegerea vostra va apartine , concluziile la fel , comentariile referitoare la pret si daca merita sincer sunt de prisos . Eu am ales , mi-am permis , sunt multumit si recomand . Bafta tuturor !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Aug 2007, 17:39
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Marius, ai zis ca:
QUOTE(marius80_eugen @ 15 Aug 2007, 18:17)
Parerea mea din proprie experienta si din faptul ca am asa ceva pe masina si anume evacuare Sport Borla pe 50 mm : scade consumul si creste performantele + bonus un sound sportiv f decent . Spun asta dupa 1 an jumate de folosire !
*

Cum ti-ai dat seama ca evacuarea sport scade consumul daca zici ca ai facut si alte modificari care impreuna cu evacuarea au dus la scaderea consumului?
Cum ai identificat ca tocmai evacuarea aia a avut si ea un rol in scaderea consumului?
Si cum ti-ai explica asta?
Plus cum ti-ai explica treaba cu "scazutul relantiului", relanti care e reglat si comandat de UCE injectie intre anumite valori clare?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 17 Aug 2007, 18:46
Post #18


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(klaus @ 17 Aug 2007, 18:39)
Plus cum ti-ai explica treaba cu "scazutul relantiului", relanti care e reglat si comandat de UCE injectie intre anumite valori clare?
*



Detecteaza evacuarile sport si schimba regimul motorului la relantiu.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 17 Aug 2007, 22:46
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




smile.gif buna gluma diverix -asta s-ar intimpla daca Slz ar avea EGR (are oare? -nu are). Evacuarea sport scade rezistenta la iesire a gazelor si astfes va creste puterea efectiva cu vreo 3-4 CP si prin asta scade RELATIV si consumul.

This post has been edited by Reed: 17 Aug 2007, 22:47


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Aug 2007, 22:48
Post #20


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai si pe ce principiu scade consumul?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 18 Aug 2007, 12:57
Post #21


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




Sa lasam la o parte consumul de banzina ca nu cred ca ai cumpara o evacuare sport dand o diferenta de 430 ron doar pentru a avea o scadere a consumului de cativa ml la suta. Cam care ar fi alt avantaj ca eu sa imi justific alcesti 430 lei?? Sa zicem ca ar fi un zgomot frumos, dar nu merita sa dai banii astia doar pentru atat. marius80_eugen ai spus ca evacuarea din inox tine peste 5 ani una normala cat tine??


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Aug 2007, 13:11
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




De solenza? 2 ani daca ai noroc.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 18 Aug 2007, 13:31
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




Am spus ca ai o scadere RELATIVA de consum adica fiinca puterea creste cu citiva CP, pentru a obtine aceleasi performante va trebui sa apesi mai putin pe acceleratie.
Ati intrebat la ce bun?? pai daca 3-4CP in plus nu sunt buni la nimic nu mai am comentarii.


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 18 Aug 2007, 14:25
Post #24


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




Deci poti sa zici ca isi scoate banii doar prin faptul ca dureaza de 3 ori mai mult.

Avantaje: - crestere de putere
- durabilitate sporita
- sunet placut

Ar mai fii alt ceva?? Pana la urma merita diferenta de bani?


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Aug 2007, 14:49
Post #25


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Deci de fapt esapamentul sport nu scade consumul in mod obiectiv pe aceeasi plaja de turatii si sarcina, ci este ceva ce ar putea sa se intample, datorita schimbarii modului de condus a soferului (ceva subiectiv).
Asta zici, sau n-am inteles eu bine?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 18 Aug 2007, 16:06
Post #26


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




Asta am inteles si eu deci daia nu am mai pus la avantaje consumul de benzina.


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataOlar
post 18 Aug 2007, 16:12
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 318
Joined: 5 December 06
From: Oradea




QUOTE(klaus @ 18 Aug 2007, 14:11)
De solenza? 2 ani daca ai noroc.
*


dry.gif inseamna ca eu sunt norocosul .... din 2004, de cand am masina, nu a fost cazul sa se atinga cineva de evacuarea solnitzei...n-are treaba nici la ora actuala, si nici nu prevad sa aiba curand, la cum arata


--------------------
Dacia/Renault Logan 3 1.0 EcoG Confort
Si nu ne duce pre noi in ispita, ca gasim drumul si singuri..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 18 Aug 2007, 16:25
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




Nu Klaus. Am spus ca o evacuare de diam. crescut aduce un plus de putere si prin aceasta pt a atinge si a mentine ACEEASI viteza ca inainte in ACELEASI conditii este necesar un consum mai mic. Asta e una iar a doua este ca atingerea acelorasi performante se face intr-un timp mai scurt.


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TBonu
post 18 Aug 2007, 16:29
Post #29


membru modificat


Group: Members
Posts: 537
Joined: 2 May 07
From: Pitesti sau Bucuresti ?




reed dar asta tu zici teoretic nu ca practic nu cred ca acei 2-3 caluti iti reduce timpul de acceleratie asa de mult incat chiar sa se simta un consum mai mic de benzina.


--------------------
dacia solenza 2004/custom
Turism la cele mai mici preturi: [URL=http://www.sejurtravelghid.ro]SejurTravelGhid[/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Aug 2007, 19:33
Post #30


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca s-ar putea, aveti niste linkuri catre pagini de productori de sisteme de evacuare care sustin si argumenteaza o astfel de afirmatie?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:07
Forum Renault