DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> rezervor benzină - plastic ????

bursuck
post 16 Jun 2003, 09:45
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




Citeam prin forum cum că rezervorul de benzină de la Solenza ar fi de plastic. N-am prea crezut. Ieri n-am ce face, profit de o ieșire la o iarbă verde și mă vâr sub mașină. Surpriză ! Da dom-le rezervorul e de plastic-plastic. Nu e protejat de nici un scut, e bine mersi pus în continuarea roții de rezervă. Orice bolovan poate să-l pleznească în plin. Chiar creștea astronomic prețul dacă proiectanții de la Dacia puneau o tinichea acolo ? Măcar pt. efect psihologic, dacă nu pt. protecție efectivă... Sau poate ce-am văzut eu nu e rezervorul propriu-zis, ci un scut de plastic ???? Întreb și eu, sunt mic, nu știu nimic :| 017.gif 017.gif


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 16 Jun 2003, 10:15
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Pai toate masinile fabricate in tarile cu apa calda au rezervoarele de plastic... singura diferenta ar fi ca tarile cu apa calda nu prea au pietre pe strazi
8) 8) 8) 8) 8) 8)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnet
post 16 Jun 2003, 11:37
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 23 June 05




Pe masina mea cea veche (R5 Diesel din 1989) am tot rezervor de plastic in aceeasi locatie ca la SLZ (in continuarea rotii de rezerva) si vreau sa zic ca nu am avut nici o problema desi daca te uiti la el e julit si lovit de toate cele (masina are 235K Km). Ideea e ca acel material nu cred ca e un simplu plastic, ci unul foarte rezistent care nu se sparge cu una cu doua + ca nu te trezesti cu rezervorul plin de rugina. smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 16 Jun 2003, 13:05
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




am vazut la tv cum rezista un rezervor de benzina de plastic ordinar (asa pare). nu va faceti probleme. cred ca rezervoarele noastre de tabla se taie mai usor decat ale voastre. pe bune. nu mai fiti si voi carcotasi ca aveti o masina buna.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 16 Jun 2003, 13:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




ai dreptate, sunt un pic cusurgiu din fire. Adevarul este ca trebuie sa privesc partea buna a lucrurilor... La berlina aveam in portbagaj o gaura pe care tot o astupam saptamanal cu guma de mestecat (sa scap de miros). La Solenza cred ca acelasi gen de problema se va rezolva mult mai durabil cu un tub de Super glue. smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 24 Jun 2003, 13:17
Post #6


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




1: rezervorul e din plastic.
2: NU are scut
1+2= 243.gif
Pana acum n-am vazut SLZ cu rezervorul spart, dar nu e timpul pierdut. Marty, sa stii ca ai dreptate, dar, unde curge apa calda oamenii mai si gandesc. Asa se face ca la exporturile destinate tarilor cu apa rece masinile sunt dotate cel putin cu scuturi de protectie pentru rezervor si baia de ulei. Altele mai au scuturi pentru transmisie (valabil pt 4X4 si cele cu transmisie pe spate).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 24 Jun 2003, 13:21
Post #7


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Marty, sa stii ca ai dreptate, dar, unde curge apa calda oamenii mai si gandesc. Asa se face ca la exporturile destinate tarilor cu apa rece masinile sunt dotate cel putin cu scuturi de protectie pentru rezervor si baia de ulei.

Gresit! Citroen vinde Berlingo fara scuturi. Daca vrei scut de motor, e optional, iar scut la rezervor nu exista. Opel vinde, intr-adevar, masinile cu scuturi, dar sunt niste scuturi de plastic subtire, pe care majoritatea posesorilor de Opel le schimba cu scuturi metalice. Dupa motor, pentru cutia de viteze sau cardan, vine o pisla, comparativa cu cea care se pune pe capota la masinile cu motoare diesel. Audi si VW la fel.
Oricum, am vazut un singur om care isi schimba rezervorul (intimplator tot la un Berlingo), pentru ca nu fusese atent si daduse cu spatele pina a cazut intr-o groapa iar o piatra i-a rupt gitul de alimentare


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 9 Jul 2003, 17:26
Post #8


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




S-o fi oprit apa calda la Citroen cand proiectau Berlingo.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:50
Forum Renault