DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot la cutie?

Doru
post 27 May 2003, 19:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 27 May 03




Prietena mea si-a luat o solenza ... Mi se pare OK fata de supernova(cel putin la capitolul zgomote adaugate).Mi se pare insa ca se aude un fel de "clanc" la skimbarea vitezelor daca iei picioruil mai repede de pe ambreiaj. Anyone?


--------------------
VW PASSAT TDI 4 MOTION - B-05-TIE
Keep It Real!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 27 May 2003, 22:06
Post #2


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




si dsnul meu face tot asa. un clanc ciudat rau de tot. de ce face, dracu stie. daca afli ceva da si tu de veste ca se pare ca avem aceeasi problema.
daca afli ca e nasol intai zi ca e nasol ca eu nu mai am garantie si apoi zi care e problema. :cry: :cry: :cry:

numai bine si multa bafta.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 28 May 2003, 06:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




...si la mine face; Am simtit acelasi zgomot si la berline. Scria cineva, parca tot pe aici, ca si-a rezolvat (la service) prin indoirea unei parghii de pe sub masina (inca nu am avut timp sa ma uit despre ce e vorba, Alex poate stii mai multe - despre se parghie ar putea fi vorba), care lovea tabla; bine ar fi sa fie doar atata...


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 28 May 2003, 11:44
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




de azi am un nou zgomot. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
pe la 3000 de ture parca taie cineva cu flexul sub masina. pe bune. sper sa nu fie de la cutie ca ii dau foc. sper sa fie de la scut care atinge esapamentul, sau esapamentul sa atinga altceva.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doru
post 28 May 2003, 16:31
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 27 May 03




Sper sa-mi fac timp ma duc sapt viitoare la garantie cu ea sa vad daca e ceva serios.


--------------------
VW PASSAT TDI 4 MOTION - B-05-TIE
Keep It Real!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 5 Jun 2003, 22:40
Post #6


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




eu cand plec cu a 1-a parca se aude si la mine un cklank dar nu tot timpul face asa sau cand trag din a 3-a in a 2-a mai face klank asa imi face de cand am luat-o dar parca cand am mers cu o slz nu mai imi aduc perfect aminte dar parca nu am auzit vreun klank


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 6 Jun 2003, 07:00
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




Depinde de nr de Km; La mine face de pe la 4-5000, inainte nu se auzea nimica. A fost pana la urma cineva in service cu problema asta ? Oricum, probabil o sa merg eu saptamanile astea la revizie si o sa vad atunci.


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 6 Jun 2003, 14:50
Post #8


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




QUOTE
Prietena mea si-a luat o solenza ... Mi se pare OK fata de supernova(cel putin la capitolul zgomote adaugate).Mi se pare insa ca se aude un fel de \"clanc\" la skimbarea vitezelor daca iei picioruil mai repede de pe ambreiaj. Anyone?


Zgomotul care se aude cand iei piciorul prea repede de pe ambreiaj vine de la faptul ca arborele secundar este cuplat prea brusc (cand se schimba vitezele, ambreiajul trebuie ridicat lin pentru ca viteza de rotatie a arborelui secundar sa ajunga traptat la viteza de rotatie a abrobelui primar). Explicatia este valabila in cazul cutiilor noi.

Pentru cele mai vechi, care au deja caeva mii bune de kilometri zgomotul poate veni de la:
--> rulmentii arborelui primar sau secundar care fac zgomot in functionate, sunt uzati sau inelele se rotesc in carcase
--> canelurile discului de ambreiaj sau ale arborelui ambreiaj au uzuri mari, caz in la care schimbarea vitezelor pot aparea si mici socuri
--> sincronizator uzat, rupt, intepenit (valabil pentru zgomot la cuplarea unei anume trepte de viteza)
--> suruburile de fixare a carcasei diferentialului sunt slabite
--> joc necorespunzator intre pinioanele angranate.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flavian
post 6 Jun 2003, 15:41
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 25 April 03
From: Cluj-Napoca




Baieti si fete, vedeti ca acel klank la o anumita turatie s-ar putea sa fie zgomotul produs de frecarea dintre scutul masinii si tzeava de evacuare a gazelor arse (sau cum i-o fi zicand). Deasupra partii din spate a scutului tzeava de care vorbim are o umflatura si fix acolo freaca. Rezolvarea e simpla. Se demonteaza scutul si i se aplica vreo doua ciocane in locul unde e vizibil locul de frecare (rezolvare tipic romanaeasca). Apoi evident se pune scutul la loc. Adio klank-uri. Eu am trecut prin asta.


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan 1.5dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:00
Forum Renault