DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Parcare masina

guvernul
post 5 Jun 2003, 23:04
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 30 April 03




Lansez o intrebare care poate parea idioata, dar se bazeaza pe o informatie pe care am gasit-o acum cativa ani intr-o carte tehnica de Dacia 1300. Anume:

Masina trebuie parcata pe loc drept si nu jumatate pe bordura (a se citi trotuar, spre exemplu) jumatate langa. Nu mai imi amintesc exact ce anume este afectat, insa stiu ca era un sfat clar in cartea tehnica a daciei.

Stiti ceva despre problema asta? Sau e o prostie? Daca e o prostie consideram inchis topic-ul.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 6 Jun 2003, 07:21
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mi-aduc aminte de un idiot de la mine din bloc, proaspat poseseor de Oltcit la vremea respectiva, care era in stare sa doarma in masina daca nu gasea loc cu toate 4 rotile pe acelasi plan. Zicea ca "se solicita amortizoarele in mod inegal" laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 6 Jun 2003, 09:05
Post #3





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Daca masina sta inclinata, cu rotile BRACATE, atunci apar niste forte in pivoti, bucse etc. Nu-i vorba, ca aceste forte apar si daca masina este orizontala (si cu rotile bracate), dar ele sunt mai mari cand ea este inclinata.
Asta nu inseamna ca se si intampla ceva. Evident, daca o pui la 45° si o lasi vreo 3 luni, poate ca s-ar tasa ceva prin piese, ar aparea ceva joc, dar in rest nimic important.
Mai problematic, mi se pare mie, sunt cauciucurile care, la o calitate mai slaba, pot suferi usoare modificari, la o parcare "inclinata". Daca nu sta mai mult de 4-5 zile, pericolul este insa neglijabil.
In concluzie, un "mit" cu ceva adevar...

P.S.: Cea mai buna solutie este: "cind pe-o parte, cand pe alta"... :wink:


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 6 Jun 2003, 09:20
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




poate fi considerat si un mit de pe vremea cand drumurile noastre erau cat de cat mai acatari ... la gropile din ziua de azi nu stiu daca mai conteaza cum parchezi masina ...


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 6 Jun 2003, 13:35
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




QUOTE
Daca masina sta inclinata, cu rotile BRACATE, atunci apar niste forte in pivoti, bucse etc. Nu-i vorba, ca aceste forte apar si daca masina este orizontala (si cu rotile bracate), dar ele sunt mai mari cand ea este inclinata.
Asta nu inseamna ca se si intampla ceva. Evident, daca o pui la 45° si o lasi vreo 3 luni, poate ca s-ar tasa ceva prin piese, ar aparea ceva joc, dar in rest nimic important.
Mai problematic, mi se pare mie, sunt cauciucurile care, la o calitate mai slaba, pot suferi usoare modificari, la o parcare \"inclinata\". Daca nu sta mai mult de 4-5 zile, pericolul este insa neglijabil.
In concluzie, un \"mit\" cu ceva adevar...

P.S.: Cea mai buna solutie este: \"cind pe-o parte, cand pe alta\"...  :wink:



Sint de acord laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woland
post 6 Jun 2003, 13:42
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




Daca o pui inclinata, ameteste motorul si merge strimb dupa aia.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 6 Jun 2003, 14:33
Post #7


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Mitul cu masina inclinata este oarecum adevarat, in sensul in care daca sta parcata cu o parte din roti pe bordura si cealalta parte langa intr-adevar se solicita anumite piese mai mult din cauza repartizarii inegale a greutatii pe punti. Adica: pivotii, arcurile, amortizoarele si bucsaraia aferenta. Daca masina sta jumatate pe bordura jumatate langa nu prea are nimic pentru ca solicitarea este cam aceeasi pe ambele parti (presupunand ca ai parcat cu rotile din dreapta pe bordura, elementele suspensiei aferente acestor roti vor fi solicitate din cauza faptului ca masina tinde sa revina la orizontala. Elementele rotilor din stanga vor fi solicitate pentru ca o parte din greutatea masinii se transfera pe ele. Astfel se echilibreaza sarcinile). Ideea e sa nu stea cu o singura roata pe bordura sau pe o denivelare si cu celelalte langa. Apar forte de torsionare inegale care, la o sedere prelungata pot afecta, desi nu intr-o masura foarte mare, elementele suspensiei.

Toata explicatia de mai sus isi gasea utilitatea daca nu erau gropi si alte denivelari la tot pasul. Dar asa, nu parchezi pe bordura ca se uzeaza prematur suspensia, dar la fiecare drum iei nu stiu cate gropi care ii fac mult mai rau.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:23
Forum Renault