DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> primii 1600km..

Bobo
post 5 May 2003, 12:47
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




mai frate ca mult mai scriserati... am stat 3 ore sa va citesc pe toti...

facui aproape 1600km cu slz pe traseul buc-buzau-turda-cluj... am mers pe pe drumuri mai accidentate (cheile turzii unde e un drum nasol de tot, de-mi era mila de mashinutza); masina s-a comportat excelent... ce sa zic in proportie de 90% sunt multumit de ea...acum tineti cont ca io am plecat de la berlina din 94 si ocazional mai conduceam un tico; poate voi cei care aveti dsn aveti alte pretentii; n-am fortat-o prea mult ca mi-am zis sa respect ce scriu astia in carte, asa ca mai mult de 110 (3000 turatii) n-am trecut decat ocazional in depasiri; doar pe serpentinele din ardeal depaseam 3000; acum sa va zic si ce problemute am:

-in primul rand, cea mai spinoasa problema e ca atunci cand bag in viteza 1 sau 2 (pe loc) imi agata ceva; asta a fost de la inceput, dar m-am gandit ca ori e noua, ori oi fi io fraier si nu folosesc corect ambreiajul;

-de troncanit nu imi troncane nimic..... in afara de geamul de la portiera soferului atunci cand merg pe un drum denivelat, de ex. piatra cubica, etc; probabil lamelele alea...acum ce ma sfatuiti, sa stau pe capul celor din service sa-mi desfaca portiera sa-mi rezolve troncaneala sau sa o fac pe barba mea?!

- consumul:
la inceput l-am calculat pentru 259km, din care 110 facuti pe buc-buzau, restul in oras, 8,75% cu benzina de la OMV;
apoi 469,3 km buzau-cluj, 5,54% tot OMV; apoi 565 km facuti prin jud cluj si apoi spre bucuresti, tot cu OMV 4,8%; cifra nu este foarte reala pentru ca la OMV in buc. i-am lasat pe ei sa-mi umple rezervorul si nu cred ca mi l-a umplut ochi (io de regula asa fac ca sa-mi dau seama exact cat consuma), deci probabil ca mai intrau cativa litri, deci tot in consum in jur de 5 si ceva...

- alta problema: inchiderea centralizata; in primul rand v-am mai spus ca numai o cheie are telecomanda; nasol de tot sa depinzi numai de o cheie; am crezut ca inchiderea/deschiderea centralizata functioneaza si daca bag cheia in broasca soferului; ioc; iar tampenie; dar cand vezi ca nici mecanic nu poti inchide usile celelalte atunci chiar ca e groasa; acum cand o sa ma duc in service o sa imi mai fac o cheie cu telecomanda, banuiesc ca pe banii mei; asta e; intrebarea mea este daca se poate sa-mi rezolve si problema inchiderii/deschiderii centralizate cand bag cheia in broasca si de asemenea mecanic; ca am vazut ca locuri pentru tamburusuri sunt; deci initial a existat varianta asta;

- aa, alta posibila problema, desi nu m-am ocupat de ea este reglajul farurilor; mi s-a parut intepenit in poz. 1; n-am vrut sa fortez sa nu fac vre-o tampenie;...o sa mai vad...am auzit ca ar fi probleme si la altele cu chestia asta;

-duminica cand ma duceam la buzau, pe la 110 parca simteam usor un trepidat al pedalei de acc., si parca se si auzea un pic; pana atunci n-am simtit nimic; inca nu sunt sigur ca e ceva sau mi s-a parut;

am sa ma duc la dacoserv ca am o recomandare; imi puteti spune daca ati auzit ceva negativ de ei?
oricum tre sa-i dau o spalare zdravana inainte sa vad daca nu cumva intra pe undeva apa...

cica nu prea sunt piese de slz, si deja problemele au inceput sa apara; am auzit de probleme la antena de pe masina care se misca in toate partile, si probleme la inchiderea geamului, adica nu stiu ce rahat din plastic s-a rupt si a ramas geamul blocat;

cu casetofonul nu stiu ce sa fac; sa ma chinui sa-l pun pe sine sau sa-mi iau altul cu fata detasabila? sau ti-l fura si asa fara fata?

bai fratilor, de unde imi iau eu portbagaj aerian? din acela gen cutie nu din ala vechi in care iti legi cu sfoara bagajele;

am intrat la magazinul ala de piese dacia de langa iulia hasdeu; jalnic, vai de mama lor; mai bine aprovizionati sunt magazinele alea din pantelimon, de la intersectia cu fundeni;

una peste alta, drumul pana la cluj e calumea... si trecerile peste calea ferata facute misto... e asa de greu sa faca treaba asta in buc. cu liniile de tramvai?

o patii in ardeal, dar nu mai tin minte in ce localitate, ca ma oprii radaru'; era din asta nou montat pe o dacie !? aveam 63; au fost de treaba politistii si mi-au dat avertisment si nici nu vroiau sa ia bani; i-am lasat totusi 100k; ce se intampla cu aceste avertismente? daca se repeta mi se intampla ceva?

bai cat de tare se circula in romania cu rablele vechi de prin 80; io mergeam cu 110 si ma depaseau berline ca vai de ele; efectiv nu-mi vine sa cred cat de inconstienti sunt oamenii...

una peste alta sunt multumit de ea, bordul imi place, servo la fel;
sa vad ce rezolv cu problemele de care v-am zis..

aparatoare de noroi: se potrivesc cele de dsn? sau tre sa astept sa aduca de slz?

altele va mai zic pe parcurs ca nu-mi mai vine nimic in minte...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 5 May 2003, 13:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




Ma mira treaba cu cutia de viteze. La mine nu se aude nimic si nu agata de loc. iti recomand sa te duci la service la Ipso otopeni. Mie mi se pare super misto acolo. serviceul e comun dacia/renault.... poate si profesionalismul mecanicilor e acelasi, nu stiu.


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 5 May 2003, 13:25
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




trebuie sa te interesezi neaparat la Service care e modalitatea mecanica de inchidere a portierelor.
gandeste-te ce vei face daca ai probleme cu bateria ... doar n-o sa stai in masina pana faci rost de alta baterie.

Despre Dacoserv am auzit lucruri bune de la cineva care si-a luat SLZ de la ei cu cateva zile in urma.
Eu faceam reviziile la ei (prin 1999-2000) la Dacia Break '99. La vremea respectiva n-am fost prea multumit de ei.
Partea de mecanica era OK (simteam diferenta dupa fiecare reglaj : colbutori, aprindere ... ce-i mai facea acolo in garantie).
Partea proasta era cu asteptatul : te programai la "mester" ca-ti zicea "vino marti dimineata". Veneai marti dimineata la 8 si intrai in atelier pe la 12 ... avea el intotdeauna pe "cineva" mai important (chiar daca stia ca-i las cate 100k de fiecare data ... in '99 aveau alta valoare decat in 2003). Ca fapt divers pe "mesterul" meu il chema Ciubuciu .... predestinat parca laugh.gif
Terminam pe la 15-16... asa ca trebuia sa ma invoiesc o zi intreaga de la serviciu.
Nu stiu daca acum mai lucreaza tot asa.
Intre timp mi-am luat DSN si fac reviziile la Meridian care te programeaza la ora cutare in ziua cutare si isi respecta termenele. In plus au program pana noaptea la 22.30 asa ca nu mai trebuie sa ma invoiesc de la serviciu :!:


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 5 May 2003, 13:39
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




In legatura cu deschiderea de la cheie..iti spun cum se intampla la DSN, la SLZ se poate sa fie la fel: celelalte usi nu se deschid cand invarti de cheie, ci cand deschizi usa - cel putin la mine asa e smile.gif


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 5 May 2003, 15:53
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




motorasele sunt independente si cand deschizi cu cheia nu actionezi nimic electric (ca la cielo). daca un motoras nu merge nu se deschide usa aia. la cielo daca se strica motorasul de la usa soferului nu se mai deschide nici o usa.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 5 May 2003, 21:56
Post #6


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




cum sa nu aiba motoras, are din ala cu 5 fire. cand el se inchide le inchide si pe celelalte, cand el se deschide le deschide si pe restu. daca el nu se misca, nu se misca nimic. asa e la mine la 2 cielo (1995).
cum se inchuie usa aia daca nu are motoras????


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 5 May 2003, 23:20
Post #7


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
cum se inchuie usa aia daca nu are motoras????


Usa pasagerului dreapta la Cielo merge si FARAmotoras! Cauta si te convingi. Merge manual descuiata, independent de celelalte.


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 6 May 2003, 08:13
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




eu am montat si reparat cateva inchideri centralizate si din aceasta experienta am tras concluzia ca cele pe care le gasim in comert sunt cu doua motorase cu 5 fire care fac actionarea tuturor usilor indiferent de la care usa fata le actionezi mecanic, mai sunt cele de pe cielo care au 5 fire doar la usa soferului si numai de acolo se poate deschide toate usile si mai exista probabil varianta solnita, la care nu exista nici un motoras cu 5 fire ci doar o comanda centrala pentru telecomada si butonul de pe bord ... cert este ca nu am intalnit nici un fel de lamela si logic cred ca nu exista asa ceva atata timp cat usile se deschid toate din telecomanda inclusiv si cea de pe dreapta ....


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 6 May 2003, 13:40
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




bogdan la slz mea daca masina e incuiata si descui cu cheia usa soferului nu se descuie si celelalte; ce e ciudat este ca de cateva ori am descuiat cu cheia si dupa ce mergeam cu ea cand deschideam usa de la sofer sa ma dau jos auzeam cum se descuie si celelalte usi; am incercat atunci in parcare sa o descui doar cu cheia, am deschis si am inchis usa si apoi am deschis-o iar dar nu s-au descuiat si celelalte usi... foarte ciudat;

oricum vreau sa o pot descuia/incuia si mecanic, cu cheia; deci sa inteleg ca se poate?
teoretic se poate orice, depinde pretul...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 6 May 2003, 13:50
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




bobo, din cate stiu eu la slz trebuie sa fie acelasi sistem ca la clio, iar la clio daca te incui pe dinauntru si vrei sa iesi fara sa descui se poate doar pe usile din fata, cele din spate raman incuiate... pana se actioneaza telecomanda sau butonul de pe bord. Poti te rog, sa incerci aceasta metoda? mersic'!


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 6 May 2003, 14:36
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




merci, cand ma duc la service o sa vad ce imi spun si tampitii aia.. daca nu ma multumeste dacoserv ma duc la ipso baneasa..

oricum e nasol sa depinzi numai de eletronica.. n-ai curent esti fiul ploii... cand m-am mutat unde stau acum, in aviatiei primul lucru care m-a frapat este ca usa de la intrare in bloc nu se deschide decat cu cartela magnetica; nu are broasca cu cheie, nu nimic; pana acum nu s-a stricat dar ma itreb daca se opreste curentul, mai intra mulea in bloc; de iesit poti iesi ca tragi de o maneta...

imi mai povestea un prieten pasionat de fotografie a propos de aparate mecanice vis a vis de cele cu eletronica in ele; un prieten de-al lui fotograf profesionist care lucra printre altele pentru o agentie din franta ca daca vrei sa faci un material prin alaska la minus 40-50 de grade, o pui cu astea electronice, tot mecanica e sfanta;

asa ca io nu prea ma simt confortabil cand depind doar de o telecomanda... si aia facuta cine stie cum...macar de ar fi fost doua...tarani...scamatori, vorba lu' unchi-miu...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinliviu
post 7 May 2003, 15:29
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 11 April 03
From: Bucuresti




Bobo, acu ca ai umblat cu ea, ce te nemultumeste la ea? Sincer! E cum te asteptai? S-a stricat ceva la ea? Te simti bine in ea? Ca sa stiu la ce ma astept din week-end :wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 8 May 2003, 11:23
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




de multumit sunt multumit cum merge; acum tine cont ca io plec de la berlina 94, deci pretentiile sunt mai mici; in plus nu sunt genul sa ma leg de amanunte, deci nu stiu cat de folos ti-ar fi parerea mea;
pe scurt uite ce probleme am si pe care vreau sa le rezolv sapt. viitoare in service:

1.cutia de viteze e cea mai stringenta; v-am spus ca pe loc cand o bag in vit. 1, 2, si 5 parca, agata ceva; cel mai tare se simte in vt 1; nu stiu ori e ambreiajul care tine prea jos si atunci pe loc se simte, ori cutia e reglata prost, dar asta chiar ma enerveaza;
2.incuietoarea de la portiera stanga spate: v-am zis ca m-am jucat la ea si am rupt o bucatica de plastic si atunci clema aia sta in putin mai in sus si nu se poate inchide usa; io am lipit-o la loc, dar nu stiu cat o sa o tina; acum o sa fac o magarie si o sa incerc sa o schimb in garantie, desi e vina mea;
3.incuiatul portierelor: ma streseaza ideea de a depinde numai de telecomanda; vreau ca sa o pot incuia/descuia toata atunci cand incui cu cheia usa soferului; si ma declar multumit si nu o sa mai cer o a treia cheie cu telecomanda, ca banuiesc ca costa scump; acum banuiesc ca o sa o fac tot pe banii mei, se poate sa le cer in garantie? sa sun la VC?
4.reglaj faruri: am impresia ca merge cam prost rotita aia, dar inca nu sunt sigur de asta;
5. troncane cand merg pe piatra cubica portira stanga fata; ce ma sfatuiti, sa ii frec pe astia de la service sau sa o fac eu? desi nu prea am timp...

astea sunt chestiile care ma supara la ea; ce vreau sa mai fac este sa imi schimb casetofonul cu unul cu fata detasabila, si sa-mi pun aparatoare de noroi; am tot cautat dar nu gasesc nicaieri; abia am gasit si huse in pantelimon; inca n-a inceput sa aduca nimic de slz?!!!! hehe intarize ei cand aduc masinile, d-apoi piese si accesorii!!! hehe..

mai vreau sa-mi pun portbagaj aerian, din ala gen cutie; tre sa iau leg. cu astia de la meteor.ro; acum nu-mi dau seama cum se prind, ca n-as da gauri in plafon; se pricepe cineva la treaba asta, si-a mai pus careva dintre voi?

a si mai am o mica prb, nu stiu daca e reala sau nu; mi s-a intamplat de 2 ori din graba sa plec cu frana de mana trasa si sa merg cateva sute de m; mi se pare ca nu tine destul de bine? e normal sa nu simti bine de tot ca o ai trasa? stiu ca la berlina nu puteam pleca, decat daca o fortam tare de tot; ce parere aveti?

deci una peste alta sunt multumit; multumit de servo, multumit de confort, multumit de cum arata pe dinauntru si sincer nu-mi displace nici pe dinafara (de ex. cielo ma enerveza la culme); multumit de consum, multumit de bord, (nemultumit de gropi, hehe); pana acum nu regret pasul facut; si plecand de la asta cred ca faimosul de acum proiect X90 o sa fie o reusita; asa ca probabil ca o sa tin masina asta 3-4 ani max si o sa-mi iau din aia;
intr-adevar mai sunt chestii de finisat (firele din portbagaj, gaurile la hayon in dreptul becului de la numar, etc) dar nu ma deranjeaza; totusi e dacie de 5000 euro;
sunt multumit si de portbagaj; duminica am venit de la ai mei superplin; deci ce sa zic, inca sunt in perioada de extaz... hehe, probabil ca ma imbat cu apa rece dar deocamdata nu-mi pasa; cand mi-o/ne-o mai creste nivelul atunci probabil o sa rad de starea mea de acum, hehe...
parca as fi un negrotei din ala care se bucura cand venea englezu' si ii aducea o oglinjoara sau o margica, si lua la schimb aurul, hehe..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 8 May 2003, 13:50
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




La DSN nu pot pleca cu frana de mana trasa (sau simt ca masina merge greu).


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 8 May 2003, 14:31
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




Apropo de frana de mana trasa: la mine daca e trasa complet (cred ca 4-5 dintzi, nu i-am numarat), daca vreau sa plec de pe loc in primul rand nu pleaca sta intepenita acolo, apoi simt ca se lasa fundul masinii. Sabotii de frana nu i-am schimbat si au 30.000 km. Asa ca e posibil sa nu fie reglata bine frana de mana la tine.

Cheile sunt scumpe si am impresia ca trebuie schimbata si UC-ul ala sau cum se numeste, ca vin numai impreuna. Eu desi nu am avut nici o problema la DSN-ul meu cu asta, masina facea parte dintr-un lot care a avut probleme la asa ceva si m-au chemat sa imi schimbe capetele de chei si decodorul ala si am aflat atunci ca doar asa s-ar livra. Nu imi aduc aminte pretul dar era de cateva milioane parca (vreo 3-4).


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 8 May 2003, 14:50
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Eu am fost moaca si am plecat si eu la inceput de DSN cu frana de mana trasa de cateva ori. Apoi am facut ceva experiente prin pasaje si parca nu tinea cum trebuie. Am fost la mecanic si mi-a mai strans-o si acum tine si se simte cand vrei sa pleci de pe loc cu ea. Ar fi posibil sa fie prost reglate (sau altfel zis, nereglate deloc) din fabrica. Mergi in service ca se regleaza usor.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 8 May 2003, 15:11
Post #17


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Masina n-are voie sa plece cu frana de mana trasa. Tre sa se lase de spate dupa cum zicea si Walkirye si sa ramana intepenita. La mine la DSN asa e. Iti dau si io acelasi sfat, du-te in servis sa ti-o regleze.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 12 May 2003, 14:20
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




am fost la service (Dacoserv) am stat aproape 4 ore; in primul rad mi-am rupt masina pana la ei, nenicule e jale militari-ul... cred ca imi caut alt service ca innebunesc pana acolo..

una peste alta a fost ok; mi-au schimbat broasca de la usa din spate stanga, mi-au reglat reglat butonul de reglare faruri; a propos, ce sistem de cenzurat, invarti de buton si se trage un cablu si misca farul; io in prostia mea credeam ca e actionat eletric, un motoras, etc, etc...mi-a confirmat mecanicul ca asta e problema la mule slz;
mi-a mai strans una, alta;
astea s-au rezolvat relativ repede; restul timpului l-am petrecut frecandu-i cu cutia de viteze; v-am zis ca nu-mi placea cum intra in vit. 1; aia se mirau ca nu li se parea; au tot umblat, au mai uns nu stiu ce, in fine am stat o gramada...in final, tot nemultumit fiind, am mai testat cateva slz de pe acolo si intr-adevar in vit. 1 merge un pic mai greu;
pana la urma m-am multumit cu ce mi-au facut aia si m-am carat;

altele:
-aparat. de noroi inca nu sunt si cica ala de dsn nu se potrivesc; cica locul ala gol unde pare ca lipseste un surub, unde se prind aripile din fata, chiar in spatele rotii, sunt pentru prinderea aparatoarelor de noroi... mi s-a parut ciudat ...
-portbagaj aerian nu pot sa-mi pun ca nu e prevazut nici un sistem de prindere si cica ar trebui sa gauresc, etc...
-cand i-am intrebat de un sistem de incuiere a usilor inchizand cu cheia usa soferului au dat din umeri, ca ei nu proiecteaza asa ceva; solutia: puneti alarma.... cenzurat...nu stiu ce sa fac?! sa mai fac rost de o cheie cu telecomanda? costa tu-i...

am spalat-o in weekend si i-am zis baiatului ala sa imi indrepte jetul la incheieturile usilor, si vreau sa va zic ca intra apa bine; le-am zis la service s-au uitat, au mai facut nu stiu ce, mi-a zis ca e foarte etans;
acum o sa o spal a doua oara normal, fara sa insist sa bag apa in masina.. sa vedem..

altfel ce sa va mai zic, merge bine, nu ma plang...

mi-a zis un inginer de la service ca nu imi recomanda sa fac drumul in grecia pana in revizia de 10kkm, ca aia e importanta, etc, etc.. mi-a zis sa incerc sa fac cat mai multi, 7-8k si sa vin sa o facem mai devreme.. voi ce ziceti? chiar asa periculos ar fi sa ma duc cu 5k km la bord la un drum in grecia?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinu
post 13 May 2003, 07:38
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 April 03
From: bucharest




Nu imi dau seama cum de va intra apa...caci la a mea nu intra deloc la jet puternic directionat pe masina.
Ce parere aveti?Sa fie iar vorba de norocul de a nimeri o masina (DACIA) sau intamplarea cu apa la unii sa fie exceptia????


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 13 May 2003, 07:49
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Nu imi dau seama cum de va intra apa...caci la a mea nu intra deloc la jet puternic directionat pe masina.
Ce parere aveti?Sa fie iar vorba de norocul de a nimeri o masina (DACIA) sau intamplarea cu apa la unii sa fie exceptia????


sa sti ca nu esti singurul - am un prieten cu DSN care nu ia apa de loc si nici SLZ a mea nu ia apa! am testat-o cu jeturi puternice la spalatorie am pus jetul pe geam, la imbinarea usilor (testul chederelor), parbriz, luneta, etc. Sunt un fericit! Ieri era postat un mesaj al unui coleg de forum care zicea ca ii intra apa pe "peste tot" Cred ca as fi fost in stare sa-i dau in judecata!!! nu cred ca e acceptabil sa mai iei o masina noua si dupa aceea sa remediezi problemele!

P.S. O colega a tatalui meu a cumparat un Ford Focus si dupa fiecare ploaie avea apa in masina! dupa o expertiza tehnica in care s-a constatat ca chederele nu au probleme comisia de la Romcar a hotarat sa-i schimbe masina. Pentru inconvenientul ca a trebuit sa-i schimbe culoarea i-au oferit si cateva optiuni pe care nu le avea pe masina initiala! PE CAND ASA CEVA LA DACIA ??? :roll:


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Richie
post 13 May 2003, 19:11
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 May 03




Salutare!
Nu prea ma pricep eu la detalii tehnice insa am sa incerc pe cat de posibil sa va descriu viziunea mea asupra Daciei SLZ.
Mi-am cumparat solenta prin 13 (fix acum o luna - ieri mi-au expirat provizoriile) si am avut timp sa o frec in toate felurile.
Ce sa spun.Multumit peste masura (in momentul in care imi dau seama ca am totusi de a face cu o DACIA la 6300$)!
Pana acum am avut probleme cu: 1. schimbatorul - nu intra in marshalier decat dupa ce o turam putin si facea sunetul tipic ne apasarii ambreiajului. Probabil ca nu cumpla calumea in R.
2. Geamul electric de pe "locul mortului" incepuse sa harjaie usa.
3.farurile bateau in pamant ca dracii si abia vedeam groapa exact in momentul in care ma si scufundam in ea.
4. Mi s-a ars o siguranta din tablou.Cea de la bricheta si casetofon (cea care conecteaza motorul cu o parte electrica a masinii).

Legat de ce a spus Bobo cu o singura cheie cu telecomanda, eu am ambele chei cu telecomanda.Nu stiu de ce.O fi si din cauza ca am SCALA.Tu ce tip ai?
Consumul pe care l-ai calculat tu banuiesc ca este fara AC. Mie cu AC imi consuma ca o gura de canal.Mi-a consumat din CT pana IN Buc. aproape 3 sferturi / 2 treimi din rezervor cu AC.

Niste intrebari as avea si eu.
Vreau sa-mi pun pe ea spoilere si praguri + multe alte tampenii.
Cineva mi-a spus ca imi poate adapta de la DSN daca am pe cineva cu toate briz-brizurile astea. Problema este ca nu am.Ma poate ajuta cineva?Ala are nevoie de ele numai cateva ore ca sa ia modelul si nu are rost sa cumpar pentru atata lucru.Nu va fi nici o zgarietura pe vopsea sau ceva de genul asta. Daca este cineva il cinstesc cu ce o vrea el acolo, dar sa nu ma coste mai mult decat daca ma duc si le cumpar din targ.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 14 May 2003, 00:19
Post #22


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
P.S. O colega a tatalui meu a cumparat un Ford Focus si dupa fiecare ploaie avea apa in masina! dupa o expertiza tehnica in care s-a constatat ca chederele nu au probleme comisia de la Romcar a hotarat sa-i schimbe masina. Pentru inconvenientul ca a trebuit sa-i schimbe culoarea i-au oferit si cateva optiuni pe care nu le avea pe masina initiala! PE CAND ASA CEVA LA DACIA ???  :roll:


Cind si pretul daciei va fi la fel cu cel al unui Ford Focus icon_twisted.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 14 May 2003, 09:12
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




io am rapsodie, si am inteles ca la versiunile sup. iti dau ambele chei cu telecom.
deci si consumul e fara AC.

cat m-ar costa o noua cheie cu telecom?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 15 May 2003, 23:26
Post #24


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




la emisiunea turbo acum cateva lui au prezentat lada niva. concluzia era ca nu se compara cu nici un 4x4 de pe piata, dar ca daca vrei doar o masina si la un pret de aia ziceau ca e super mic, este o alegere buna.
Si solenza daca ar testa-o ar zice tot asta.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 20 May 2003, 14:51
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




nu mai stiu unde era vorba de mecanismul de inchidere asa ca postez aici:

m-au sunat baietii de la VC cu raspunsul la 2 intrebari; negativ la ambele:
-chestia cu portbagajul (aflasem deja)
-inchidere mecanica/confectionare a inca unei chei cu telecomanda: NU; inchidere mecanica pentru ca cica necesita costuri mari.. ok zic; dar mai vreau o cheie.. nu se poate cica.. de ce? ca nu s-a facut pana acum, am intrebat la 2 service-uri ; pai stati un pic, zic, una e ca nu s-a facut pana acum si alta e ca nu se poate; intreb: daca pierd cheia cu telecom. ce fac? pai descuiati cu cealalta cheie? pai si cum incui? aaa... va adresati la un service si va schimba tot modulul; si ce fel de chei obtin? acelasi tip, adica una cu si una fara; de ce? iar tacere.. ca luati dvs leg. la service-uri ca e probl. tehnica; cum adica probl. tehnica, daca se poate una de ce sa nu se poata si 2, asta nu e probl. tehnica ci comerciala.. tacere.. i-am inchis telefonul ca ma enerva... cretini...chiar nu ma enervasem azi si trebuia ..
cum adica bai nu se poate, ca mor; atat timp cat platesc cum adica nu se poate.. ia stai ca le dau telefon, ce pielea mea...care e logica lui "nu se poate"?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 20 May 2003, 15:19
Post #26





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Subiectul este destul de simplu. La marcile straine nu prea am vazut incghidere centralizata din telecomanda (cheie). Marea majoritate (daca nu toate), au pus acuator cu cinci fire la usa soferului si au rezolvat problema.
Noi traim intr-o tara originala asa ca a venit si Dacia cu aceasta idee originala, taiem acuatoare si bagam o cheie cu telecomanda. Partea frumosa intervine in faptul ca la unele masini se pot face 2 chei cu telecomanda (vezi DSN clima cu alarma din fabrica), iar la altele nu, ca "Nu se poate".


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 20 May 2003, 15:38
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Bobo, cel mai probabil este ca unitatea aia care comanda inchiderea centralizata sa fie identica cu cea de la SuperNova. Poate il convingi pe un mecanic (cu bancnota de rigoare, evident) sa-ti schimbe pe garantie modulul cu unul de DSN si ti-ai rezolvat problema. Pe cinstite nu cred ca vei ajunge departe fara nervi dar o pacaleala de genul "mi s-a stricat cheia cu telecomanda, n-avem modul de Solenza, pai inlocuiti cu modul de DSN" s-ar putea sa fie exact genul care sa tina fiindca cei de la Dacia nu s-au gindit si la asa ceva.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinliviu
post 20 May 2003, 16:01
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 11 April 03
From: Bucuresti




Stiai ca Scala si Clima au ambele chei cu telecomanda :shock:

Deci se poate, dar sunt ei magari! :wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-cj666
post 20 May 2003, 18:13
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 20 May 03
From: Cluj




Salut!

Stie cineva exact la cit trebuie facuta prima revizie la slz? Mie mi-au spus la dealer ca la 10000km, dar am vazut o emisiune la tv, unde un tip de la un service zicea ceva de 5000. :?:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 May 2003, 20:40
Post #30


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Subiectul este destul de simplu. La marcile straine nu prea am vazut incghidere centralizata din telecomanda (cheie).


Tocmai, ca masinile straine noi AU asa ceva (inchidere centralizata din telecomanda sau cheie). Poate ca nu toate modelele, dar asta e altceva.

Si sa vezi la noul Laguna2 ce misto "cheie" are laugh.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:19
Forum Renault