DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> expirare permis conducere., ce trebuie facut ptr schimbare

CGB
post 1 Dec 2006, 21:50
Post #1


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




nu stiu daca s-a mai discutat....eu n-am gasit nimic cu search-ul....
prob este urmatoarea: am permisul din ianuarie 1997. permis d-ala tip vechi cu valabilitate 5 ani. apoi s-a prelungit la 10 ani. deci, in ianuarie 2007 (pe 8 ianuarie mai precis)ar trebui sa-l schimb. ce trebuie facut, ce acte sint necesare, ce hartii, ce cereri imi trebuie,costa vreun ban...etc? practic, care este filiera ce trebuie s-o urmez ptr a preschimba permisul, tinand cont si de nou' cod rutier.
si cam cand ar trebui sa demarez treaba ptr preschimbare. ca fiind inceput de an, ma gandesc ca se misca cam greu baietii. aaaa, si cam cat dureaza preschimbarea asta si ce fac in perioada cat nu mai am permis...imi dau ceva sa inlocuiasca permisul, sau trebuie sa trag pe dreapta pana imi dau permisul nou?


astea erau valabile pana acum(is de pe siteul politiei rutiere):
PRESCHIMBAREA PERMISULUI DE CONDUCERE
Documente necesare:
-Actul de identitate al solicitantului (original si copie) ;
-Fisa tip a detinatorului permisului de conducere, dactilografiata si semnata cu negru, in dreptunghiul special destinat.
-Chitanta de plata a contravalorii noului permis de conducere (C.E.C. sau B.C.R.) ;
-Permisul de conducere vechi (original si copie) ;
-Fisa medicala de consultatii pentru conducatorii de autovehicule completata (tipB ) ;
-Copia certificatului de casatorie sau a hotararii judecatoresti de divort (in cazul schimbarii numelui)


mai sint valabile cerintele de mai sus, sau de la 1 ianuarie se procedeaza altfel?

This post has been edited by cristib: 1 Dec 2006, 22:04


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Dec 2006, 22:07
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=670372
Lista lui Ake este inca de actualitate
- chitanta reprezentand contravaloarea permisului de conducere este in valoare de 45 lei RON - in alte localitati decat Bucurestiul pot fi si alte sume, gen 46,5 RON
- poza iti face pe loc la politie. De asemenea si semnatura o dai pe o placa digitala tot la politie
Singura chestie mai neplacuta e treaba cu fisa medicala.

Permisul iese in cca. 5 zile
Eu am cerut o dovada si mi-au zis sa le zic la politisti ca e la preschimbare, ca verifica ei. Nu m-a oprit nimeni in alea 5 zile.
Important este sa mergi sa depui actele inainte de expirare, ca sa fie continuitate (permisul nou iese cu data depunerii actelor, nu cu data eliberarii efective)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giurisici Fabian
post 1 Dec 2006, 22:13
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.123
Joined: 17 January 06
From: B de la Bucale




la mine a durat o saptamina ,l-am ridicat luni dupamasa iar cand am depus actele(pe 19 nov) pentru preschimbare copia permisului vechi mi-a zis cel de la ghiseu sa o pastrez ca el nu are nevoie de ea, sa am dovada cu ce sa circul, nu iti da nici o hartie la mana
in rest rabdare are ca e coada cum era la alimentara o data cind aducea carne


--------------------
Dacia Logan II 1.5DCI Laureat 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiRzR
post 2 Dec 2006, 02:40
Post #4


Fost posesor DSN


Group: Members
Posts: 531
Joined: 29 August 06
From: Constangeles




Daca ai norocul sa stai in Constanta, dupa ce depui actele ei zic ca il iei in 2 zile blink.gif


--------------------
VW Golf 1993 GL 1,8i - CT 85 RZR
VW Golf 2007 Trendline 1,4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiums
post 2 Dec 2006, 09:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 14 August 06






--------------------
dacia 1300 berlina (?) 1986 - -
cu fete de usi din vitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 3 Dec 2006, 10:06
Post #6


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




merci oameni buni.
dar, intrebarea mea este....si dupa 1 ianuarie, tot filiera asta trebuie urmata, sau vor fi alte cerinte?
ca, parca am auzit pe la tv, cum ca de la 1 ianuarie se vor simplifica procedurile de preschimbare a permisului, buletinului...etc

This post has been edited by cristib: 3 Dec 2006, 10:08


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 3 Dec 2006, 14:27
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Problema e nu formularul tip, sau unde se plateste taxa, ci fisa medicala. Daca nu ai o relatie pe undeva, pierzi cateva zile..............
Mai simplificat de atata ce sa iti faca. Iti face pozele acolo, poate sa ia iti ia banii la acelasi ghiseu.
Timpul va fi pt. fisa medicala. Ai cam mult de alergat.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 3 Dec 2006, 16:36
Post #8


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




nu-i prob cu fisa. doar traim in romania....si o rezolv repede wink.gif
mi-e sila de statu' la coada la politie. si e najpa ca-i si inceput de an si mi-e ca-s garcile sictirite si-o sa mearga treaba ca melcu'. da' daca procedura e aceeasi ca pana acu' o rezolv io.
merci ptr rapunsuri tuturor.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinator
post 3 Dec 2006, 20:01
Post #9


Toriphile (EWF)


Group: Members
Posts: 188
Joined: 23 June 06




Am auzit ca de anul viitor se va introduce un model nou de permise de conducere cu insemnele uniunii europene. Stiti ceva despre asta? E adevarat sau era doar un zvon?


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6, 16 V, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Dec 2006, 20:03
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E adevarat. A aparut si legea in Monitorul Oficial.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giurisici Fabian
post 3 Dec 2006, 21:04
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.123
Joined: 17 January 06
From: B de la Bucale




QUOTE(Sorinator @ 3 Dec 2006, 20:01)
Am auzit ca de anul viitor se va introduce un model nou de permise de conducere cu insemnele uniunii europene.  Stiti ceva despre asta? E adevarat sau era doar un zvon?
*


eu deabia l-am shimbat iar fac altu post-336-1110552439.gif


--------------------
Dacia Logan II 1.5DCI Laureat 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 3 Dec 2006, 21:24
Post #12


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




io, daca schimb permisu' la inceput de an (ianuarie), mi-or da d-asta tip nou, sau primesc tot vechi. si apoi dupa 3 luni, ma pun imbecilii iar sa-l schimb?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 4 Dec 2006, 07:17
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(cristib @ 3 Dec 2006, 21:24)
si apoi dupa 3 luni, ma pun imbecilii iar sa-l schimb?
*



......la cat sunt de idioti, n-ar fi exclus.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
opa
post 4 Dec 2006, 11:27
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 14 September 06




@cristib; @Sorinator
Extrase din Ordin nr. 1455/2006
din 25/09/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 822 din 05/10/2006
privind forma, dimensiunile și conținutul permisului de conducere

ministrul administrației și internelor emite următorul ordin:

Art. 1. - Forma, dimensiunile și conținutul noului permis de conducere sunt prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 2. - Punerea în circulație a noului model al permisului de conducere se face de la data aderării României la Uniunea Europeană.
Art. 3. - (1) Permisele de conducere model 1995, aflate în circulație la data intrării în vigoare a prezentului ordin, se eliberează în continuare, până la data aderării României la Uniunea Europeană.
(2) Permisele de conducere prevăzute la alin. (1) rămân valabile după data aderării României la Uniunea Europeană, până la expirarea acestora.
Art. 4. - Prezentul ordin intră în vigoare la data intrării în vigoare a Legii nr. 49/2006 pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.

My comment: Desi acest ordin intra in vigoare cf art. 4 la data de 1 decembrie 2006, tot acest ordin specifica la art. 3 alin (1) ca permisele model vechi (1995) se elibereaza pina la data aderarii la UE (din cite banuiesc eu 1 ian. 2007 smile.gif)

Sper ca v-am lamurit, sau mai mult v-am bagat in ceata? Deh ... legislatie romaneasca mad.gif

This post has been edited by opa: 4 Dec 2006, 11:36


--------------------
Renault Megane I 1.9 DCI 2003 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 4 Dec 2006, 15:03
Post #15


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




sa inteleg ca o daca-mi schimb permisu' in ianuarie 2007, o sa fiu printre primii care vor beneficia de noua forma a acestuia cool.gif . coooooool. da' tare ma tem ca o sa fie o brambureala la inceputul lui 2007, de-o sa-mi dau cu tesla-n oo.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 6 Dec 2006, 20:03
Post #16


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




stie cineva cat timp este valabila fisa medicala?
eu deja am facut-o acum la inceputul lui decembrie si as astepta pana la anul ca sa imi fac permis de tip nou
tks


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 3 Jan 2007, 05:44
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Fatuca de la biroul de copiat acte care mi-a completat fisa cu datele personale a zis ca e valabila 1 an de la data eliberarii.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 3 Jan 2007, 08:49
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




Mai nou, daca permisul este in perioada administrativa de valabilitate nu se mai cere fisa medicala !!!

Cel putin asa era in luna decembrie , nu stiu daca dupa 1.01.2007 se schimba ceva. Eu am avut permisul emis in 23.01.1997 cu valabilitate 23.01.2002( scris pe el) , valabilitate reala 23.01.2007. In decembrie mi-a spus un coleg faza cu fisa medicala...am fost la Udriste...am intrebat, era scris si pe niste afise...mi-au confirmat ca daca nu a expirat se schimba fara fisa medicala.
Am fugit la Cec-ul de peste drum si am platit taxa , am dactilografiat fisa detinatorului de permis si am depus actele ...dupa 5 ianuarie ma duc sa-l iau.

vezi si :

http://www.prefecturabucuresti.ro/eKontent...to/index.html#3

This post has been edited by kriiss888: 3 Jan 2007, 08:53


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 3 Jan 2007, 11:14
Post #19


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Eu l-am schimbat doar pentru domiciliu nou, si nu a fost nevoie de fisa medicala, desi la informatii am fost "informat" ca trebuie. La cei care trece perioada de 10 ani parca, trebuie fisa medicala. Cel mai bine intrebati la ghiseu unde se fac pozele la Udriste, lasati informatiile ca dati banii aiurea. In caz ca aveti nevoie de fisa medicala, foarte repede si ieftin se face la clinica de la Malcoci, din Rahova, de aici de langa mine tongue.gif


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 3 Jan 2007, 11:30
Post #20


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




daca depuneti actele pentru preschimbarea permisului inainte de expirarea sa, nu va mai trebuie fisa medicala.

sa zicem ca permisul expira pe 10 ianuarie 2007. daca depuneti dosarul inainte de data asta nu mai este necesara fisa medicala. daca va treziti insa pe 11 ian ca v-a expirat permisul, trebuie si fisa medicala.

acte necesare:
fisa detinatorului permisului (se ia de la birou de copiat acte - costa intre 10 mii si 50 mii), poze tip permis (120 mii pe loc) chitanta cu plata contravalorii permisului (la CEC sau BCR si costa 45 RON), copie dupa permisul vechi si dupa buletin, precum si originalele la buletin si permis.
repet: in cazul preschimbarii permisului fisa medicala este necesara doar daca v-a expirat deja permisul vechi.

se sta frumusel la coada, se preda dosarul, vi se retine permisul vechi si se elibereaza dovada ptr a putea circula (in cazul meu dovada o reprezinta o copie dupa buletin, pe care s-a aplicat o stampila de la pulitie). dupa ce va verifica dosarul, vi se mai face o poza si gata. va luati bolentinu' si va prezentati apoi peste 2-3 zile sa ridicati noul permis (sa aveti bolentinu la voi).


permisele eliberate dupa 1 ian 2007 ar fi trebuit sa fie de tip comunitar (conform Ordin nr. 1455/2006), dar...ca sa-l citez pe pulitaiu' de la permise : "nu ne-a venit inca programu' asa ca deocamdata permisele or sa arate tot ca alea vechi". ce inseamna "deocamdata" ala, nici el nu stia. poate 1 saptamana, poate o luna, poate 2 luni....


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Jan 2007, 12:25
Post #21


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




adika daca pierd permisul nu mai trebuie sa mai aduc fisa medicala nu? pai in cazul asta pot sa imi schimb permisul fara fisa 50 de ani de acum incolo daca ma duc inainte sa expire ...NU?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 3 Jan 2007, 13:39
Post #22


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




mi se pare aiurea....adica in decurs de 50 ani unii sa duca 5 fise medicale iar altii care au grija sa se duca cu cateva zile inainte de expirare sa nu duca nici una, dar ei poate sunt inapti pt a conduce masina d.p.d.v. medical nedumerire.gif

inteleg ca mi-am luat teapa....pt ca eu tb sa schimb permisul datorita schimbarii domiciuliului si nicidecum pt ca expira.... & mai fusese schimbat acum 4 ani tot din aceeasi cauza si atunci la fel ca acum m-am dus cu fisa medicala in manuta mad.gif


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 3 Jan 2007, 20:56
Post #23


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




ca sa scapi de fisa medicala trebuie sa ai permisul vechi. sa-l ai (sa existe in forma fizica) si sa nu fi expirat deja.

daca l-ai pierdut e alta poveste. dai o declaratie, faci iar fisa medicala....bla bla bla.




--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Jan 2007, 21:55
Post #24


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




@cristib

din cate am inteles pot sa ma duc cu permisul inca valabil sa il schimbe? adika sa il prelungeasca .... pot sa ma duc si acum chiar daca expira peste 8 ani?

sau e vorba de permisele care sunt aproape expirate?


daca l-ai pierdut e alta poveste. dai o declaratie, faci iar fisa medicala....bla bla bla.


pai sa zicem ca unu dupa ce a dat examenul auto ..a luat carnetu si se duce si il ridica. Merge vro 2 sapt dupa care il pierde. Asta inseamna ca trebuie iar sa treata prin tot balamucul ca sa obtina fisa medicala? .. io nu cred ptr ca la dosar exista deja fisa aia si n-are rost s-o aduci de 2 ori ..asa si la permisele inca valabile.... poate gresesc

This post has been edited by UXE: 3 Jan 2007, 22:00


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 4 Jan 2007, 11:09
Post #25


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




pai nu vad de ce-ai preschimba un permis perfect valabil, cu 8 ani inainte de expirare smile.gif .
termenul de depunere a dosarului ptr preschimbarea permisului banuiesc ca este stabilit pe undeva. adica sa se specifice clar :"dosarul se poate depune cu maxim n-luni inainte de expirare". in nici un caz cu cativa ani. cei mai multi depun dosarul cu maxim o luna inainte de expirarea permisului vechi (cel putin asa faceau aia cu care am stat eu la coada la permise).

daca vrei sa-l schimbi inainte de termen din alte motive (l-ai pierdut, vrei permis d-asta nou-model european, ala vechi s-a degradat, ai schimbat domiciliul...etc) e alta filiera pe care n-o cunosc.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 4 Jan 2007, 11:58
Post #26


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05




QUOTE(UXE @ 3 Jan 2007, 21:55)
@cristib

pai sa zicem ca unu  dupa ce a dat examenul auto  ..a luat carnetu  si se duce si il ridica. Merge vro 2 sapt  dupa care il pierde.  Asta inseamna ca trebuie iar sa treata prin tot balamucul ca sa obtina fisa medicala? .. io nu cred  ptr ca la dosar exista deja fisa aia  si n-are rost s-o aduci de 2 ori ..asa si la permisele inca valabile.... poate gresesc
*


Daca pierzi permisul in decursul primului an de cand l-ai obtinut, nu iti mai trebuie fisa medicala. Sunt patit wink.gif


--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r@zv@n
post 5 Jan 2007, 07:21
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 26 July 06




Faceti-ma sa inteleg si eu. Am permisul din 8.III.1997. Pe el scrie termen de valabilitate: 8 III 2002 (asa era atunci, cu 5 ani valabilitate). Permisul meu este insa valabil pentru ca dupa ce mi s-a eliberat, la scurt timp a aparut legea cu valabilitatea de 10 ani. Saptamana viitoare ma duc sa il schimb pt. ca intre timp mi-am schimbat si domiciliul. IMI trebuie sau NU fisa medicala? Va multumesc.


--------------------
dacia logan kiss 1.5 dci 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 5 Jan 2007, 10:12
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Trebuie fisa medicala, la schimbarea domiciliului.


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzk
post 5 Jan 2007, 11:46
Post #29


membru cu megane


Group: Members
Posts: 208
Joined: 20 December 05




eu stiu ca trebuie fisa medicala.
ma interesasem de citeva ori despre actele necesare, pt mine si colocatar (nevasta biggrin.gif ).
ba la schimbarea domiciliului, ba la schimbarea numelui...

cert e ca inca nu le-am schimbat si acuma oricum astept sa apara modelu nou , nu ma complic degeaba


--------------------
Renault Megane II Sedan Expression 1,5dCi 80 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 5 Jan 2007, 11:55
Post #30


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




NU trebuie fisa medicala doar la schimbarea domiciliului. Am trecut prin asta acum 2 saptamani, nu dati si voi aiurea 90 de ron. La nume nu stiu cum e treaba, dar cred ca e cam la fel, avand in vedere ca tot nu trec cei 10 ani.

This post has been edited by Fuzz: 5 Jan 2007, 11:55


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:43
Forum Renault