DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rezonanță la 100 km/h

serge
post 11 Jul 2005, 09:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 June 05
From: IAȘI




MAșina mea are un motor R12, de 1397 cmc. Acesta a fost puțin adaptat, în special la "saxofon", care, spun unii, ar fi puțin mai dur. Acest lucru s-ar putea traduce și prin trepidații mai accentuate în regim normal.
EI, problema e că la fix 100 km/h mașina începe să vuiască. NU este vorba de trepidații, ci de un "vuiet" de rezonanță, care te bagă în toate spaimele. Turația? Undeva, aproape de 3000. MOtorul e bun și mai otoate lucrurile sînt noi pe la mașină.
Întrebarera mea este dacă merită să montez un racord flexibil (din acelea, ca la auto străine - Matiz....), care să facă "intrarea" în toba intermediară. OAre aș scăpa de trepidațiile nedorite și de rezonanța infernală de la pragul de 100?


--------------------
Dacia 1400 break - IS-92
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 11 Jul 2005, 09:43
Post #2


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




pai e un zgoot aerodinamic dupa cum il descri tu!sau vibreaza ceva din masina@


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serge
post 11 Jul 2005, 09:45
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 June 05
From: IAȘI




QUOTE(ydaniel @ 11 Jul 2005, 09:43)
pai e un zgoot aerodinamic dupa cum il descri tu!sau vibreaza ceva din masina@
*


NU e aerodinamic, pentru că dacă iau piciorul de pe accelerație, ori dacă scot pe liber rezonanța dispare, chiar și la viteze mai mari. Apoi,"se simte" că e de natură mecanică.


--------------------
Dacia 1400 break - IS-92
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 11 Jul 2005, 09:53
Post #4


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




pai trepidati am avut si eu cauta la echilibrare anvelope,geometrie si acu ce crezi ca este mert sa nu fac urat!dar intai vezi poate nu neaparat da ceva poate nu e strans bine la galerie....ceva de genul astA!@


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serge
post 11 Jul 2005, 10:01
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 June 05
From: IAȘI




QUOTE(ydaniel @ 11 Jul 2005, 09:53)
pai trepidati am avut si eu cauta la echilibrare anvelope,geometrie si acu ce crezi ca este mert sa nu fac urat!dar intai vezi poate nu neaparat da ceva poate nu e strans bine la galerie....ceva de genul astA!@
*


JAnte noi, cauciucuri noi, echilibrate, amortizoare și arcuri noi. Repet, dacă mototul nu trage, mașina se comportă bine și la viteze mai mari de 100 la oră. Eu bănuiesc duritatea saxofonului. NU poate fi vorba despre jante, table și alte prostii.
Mașina intră în rezonanță, adică vibrează în toată splendoarea ei, scoțînd un sunet grav, ca de vapor. Evident, nu poate fi de la roți, nu?
Mă interesează să știu, repet, ce sorți de izbîndă am dacă tai saxofonul și adaug un tub flexibil în toba intermedidară.


--------------------
Dacia 1400 break - IS-92
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 11 Jul 2005, 10:08
Post #6


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




nu stiu ce modificari ai la esapament ,dar nu cred ca este de acolo,mai asteapta de alti forumisti idei!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serge
post 11 Jul 2005, 11:11
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 June 05
From: IAȘI




MAi aștept. NU vreau să fac o operaține de pomană. CU toatte că nu e chiar atît de anevoioasă. Un fai, tăiat țeava, pus racordul, băgat la intrarea în toba intermediară.


--------------------
Dacia 1400 break - IS-92
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stasi
post 11 Jul 2005, 11:19
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 3 December 03
From: Iasi




la mine face la fel. chiar cand stau. accelerez, si pe la 3000-3100 de turatii are exact vuietul de care zici. am ridicat-o, s-a uitat lumea, a inceput sa traga de toata pe dedesubt, au mai sudat ceva pe la toba finala, e fix la fel. zgomotul a aparut deodata sau asa mi s-a parut. nu facusem nimic special la masina.


--------------------
Dacia Berlina 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gattoman
post 11 Jul 2005, 12:01
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 24 December 04
From: ---






--------------------
Tractor U650 16v z - K-MR-589
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serge
post 11 Jul 2005, 14:23
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 June 05
From: IAȘI




QUOTE(gattoman @ 11 Jul 2005, 12:01)

Am dat pe linkurile respective. Sînt din ce în ce mai convins că e o problemă de evacuare. CU atît mai mult cu cît vibrația (atît de legată încît devine sonoră), vuietul pare a se propaga de undeva de dedesupt, din zona tobei intermediare.
O să încerc să îi pun racordul flexibil și să renunț la o bucată din saxofonul atît de dur...


--------------------
Dacia 1400 break - IS-92
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 11 Jul 2005, 15:19
Post #11


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




Vezi sa nu fie cutia de viteze. Nu-i musai sa fie evacuarea.


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 11 Jul 2005, 17:47
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




pai chestia asta e la toate daciile...daca tu crezi ca un racord flexibil te-ar ajuta....ce mai stai ? chiar sunt curios de rezultat, nu de alta...dar vreau si eu biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gattoman
post 11 Jul 2005, 19:56
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 24 December 04
From: ---




daca se rezolva nu uita sa ne scrii si noua cum ai facut.


--------------------
Tractor U650 16v z - K-MR-589
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serge
post 12 Jul 2005, 09:59
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 June 05
From: IAȘI




QUOTE(andu911 @ 11 Jul 2005, 17:47)
pai chestia asta e la toate daciile...daca tu crezi ca un racord flexibil te-ar ajuta....ce mai stai ? chiar sunt curios de rezultat, nu de alta...dar vreau si eu biggrin.gif
*


Fiți siguri că o să vă povestesc. Problema e că depind de acel "maț". Trebie să îl iau lamîna a doua, că de nou costă vreo 80 RON și nu mă prea bizui... Ar mai fi manopera etc. Dacă îl iau second, nu cred să trec de 50 RON, cu totul.
Efectul ar fi acela că mai "desolidarizează" piesele mari și dure aflate în contact ferm, reducînd totodată volumul "dur" al eșapamentului.
CHiar dacă, să zicem, problema ar fi de la cutie, rezultate de atenuare a zgomotului vor fi.
O să vă povestesc imediat ce aflu și eu.


--------------------
Dacia 1400 break - IS-92
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serge
post 12 Jul 2005, 10:02
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 June 05
From: IAȘI




QUOTE(emircea @ 11 Jul 2005, 15:19)
Vezi sa nu fie cutia de viteze. Nu-i musai sa fie evacuarea.
*


Și ce aș putea să fac pe la cutie? Să schimb uleiul, să îl completez? Să schimb cutia?!!!!....


--------------------
Dacia 1400 break - IS-92
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
to_the_limit
post 12 Jul 2005, 19:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 25 March 04




Aceeasi problema o am si eu la masina lu taicamiu,cred.
de la 95-100km/h rage ca nebuna in tr-5..un huiet de te doare capu la un drum de 150km...
se poate sa fie si din cutie mi-a zis cineva..un rulment,etc
am schimbat ulei completat la fel face.

dar ma intreb de ce la masina mea din 99 nu face asa si pot merge linistit cu 100??


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Taxon
post 13 Jul 2005, 14:11
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 18 March 04
From: galati/ploiesti




tot asa si la patrunjika mea sad.gif
numai ca eu am zgomot la 50-60 km/h (dar aici suspectez rotile), in schimb la 95-105 Km/h e taman simptoma descrisa de serge.


--------------------
dacia 1300 1982 - ph-06-vgj
ford fusion 2004 - gl-75-chr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 14 Jul 2005, 07:19
Post #18


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




Aceasta rezonanta o ai intr-o anumit interval de turatii ? Sau se mentine si peste ~3000 rpm ?


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiopolis
post 14 Jul 2005, 08:34
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 29 July 04
From: Sibiu




Exact la fel face si a mea!!! La 3000 turatii, la 95 Km/h, incepe vuietul. Mi se infunda urechile efectiv de la rezonanta. Singura fericita e nevasta-mea care stie acuma cand sa-mi dea un ghiont ca merg prea repede...

As vrea foarte mult sa scap de problema. Cred ca am postat si eu un topic pe tema asta, fara succes. M-au trimis toti la echilibrat, antifonat, etc.. Nu s-a rezolvat problema. Si suspectez si eu evacuarea... Spune-ne daca rezolvi ceva.


--------------------
Dacia 1310 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serge
post 14 Jul 2005, 09:14
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 June 05
From: IAȘI




QUOTE(Claudiopolis @ 14 Jul 2005, 08:34)
Exact la fel face si a mea!!! La 3000 turatii, la 95 Km/h, incepe vuietul. Mi se infunda urechile efectiv de la rezonanta. Singura fericita e nevasta-mea care stie acuma cand sa-mi dea un ghiont ca merg prea repede...

As vrea foarte mult sa scap de problema. Cred ca am postat si eu un topic pe tema asta, fara succes. M-au trimis toti la echilibrat, antifonat, etc.. Nu s-a rezolvat problema. Si suspectez si eu evacuarea... Spune-ne daca rezolvi ceva.
*


Dragii mei, am fost ieri cu un meșter mustăcios, oarecum prieten cu mine. L-am lăsat la volan, am așuns la pragul respectiv, a ascultat (vă mărturisesc faptul că vuietul se auzea acum, în fața "doctorului" mult mai discret; rămăseseră neschimbate însă trepidațiile) și mi-a spus că nu are nici un sens să tai saxofonul etc. Cică 100% e de la tobă (un tampon, un joc, cam așa ceva). Fac rost de timp și de o rampă și voi afla atunci mai multe. Vă țin la curent! Mulțumesc pentru susținere!
Oricum, la dezechilibrare de roți, lucrurile se petrec altfel, mașina începe să "bată" excentric și să devină instabilă.
Dragule Claud, dacă dăm de o afecțiune comună, îmi pare rău, dar va trebui să o dezamăgești pe soția ta cu viteze mai mari după remedierea defecțiunii.


--------------------
Dacia 1400 break - IS-92
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serge
post 14 Jul 2005, 09:16
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 June 05
From: IAȘI




QUOTE(Al Cap0nE @ 14 Jul 2005, 07:19)
Aceasta rezonanta o ai  intr-o anumit interval de turatii ? Sau se mentine si peste ~3000 rpm ?
*


Pe răspunsul de la Claudiopolis vei vedea că a disgnosticat-o deja un meșter. Chestia e că atunci cînd am depistat defectul nu m-am aventurat la viteză mai mare, deoarece făcea un zgomot înfricoșător. Acum, fiind mai spteriată de meșter, nu a făcut chiar așa urît. Am dus-o mai sus și, după 105 la oră a început să se domolească.
E de la evacuare.


--------------------
Dacia 1400 break - IS-92
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
to_the_limit
post 14 Jul 2005, 10:17
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 25 March 04




QUOTE(Al Cap0nE @ 14 Jul 2005, 09:19)
Aceasta rezonanta o ai  intr-o anumit interval de turatii ? Sau se mentine si peste ~3000 rpm ?
*




o am exact la 3000 de ture,apoi intervine acel raget din ce in ce mai ascutit al motorul de dacia

de fapt cred ca e de la 2900-3000


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
llaure
post 18 Jul 2005, 20:41
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 4 July 05




Zi mai tata i-ai facut ceva, ca n-am priceput nimic pana acum. Masina mea face la fel si au vazut-o toti vracii din lume. Toti spun fel de fel de bazaconii, dar si eu sunt convins ca este din evacuare.


--------------------
Dacia Break - b25xlk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serge
post 19 Jul 2005, 06:49
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 June 05
From: IAȘI




QUOTE(llaure @ 18 Jul 2005, 20:41)
Zi mai tata i-ai facut ceva, ca n-am priceput nimic pana acum. Masina mea face la fel si au vazut-o toti vracii din lume. Toti spun fel de fel de bazaconii, dar si eu sunt convins ca este din evacuare.
*


Încă nu am făcut nimic. Ce e drept, și eu mă cam aflu la răspîntia meșterilor! oricum, în cazul meu, părerea e unanimă: Evacuarea!. Acum, că o fi să pun racordul flexibil ori să schimb toba intermediară, ori să mai strîng un tampon voi vedea. Deoacamdată nu am cum să mă duc cu ea la dosctor. Săptămîna care vine voi merge și te țin la curent. Oricum, dacă se comportă la fel, e de la evacuare.
Numai bine!


--------------------
Dacia 1400 break - IS-92
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin206
post 20 Jul 2005, 14:56
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 20 July 05




Of,of a mea fosta berlina cand ajunge la aproape 100Km la ora mugeste de-ti dardaie si dintii in gura.Am cutie in 4 trepte,n-am turometru si am de asemeni o toba intermediara fabricata de "nea Gheorghe" din Mioveni pe undeva prin vreun fost CAP.Cert este ca pana sa vand masina si sa-i puna verisorul meu toba asta intermediara de kkt(scuzati nu m-am putut abtine),nu prea era asa zgomotoasa la 100/ora.Cum la viteza asta iti da impresia ca deja se dezintegreaza si cred ca am un pic peste 3000 de ture/minut,am luat decizia de a verifica echilibrarea rotilor(una am gasit-o cu bataie)=remediat problema,am purces la etanseizarea imbinarilor dintre tobe cu silicon rosu si banda izolatoare (metoda taraneasca dar buna,ca-i DACIE da-o 243.gif) si zgomotul care era clar ca se tragea de la evacuare s-a diminuat destul de simtitor.
Asa ca-i recomand celui cu problema sa verifice si char sa inlocuiasca "intermediara" si rezultatul se va vedea.De asemeni sa verifice atent etanseizarile dintre tevi la toba intermediara si cea finala,sa cumpere coloiere noi si sa fie atent sa nu scape fum pe undeva.NU este defect de cale de rulare ci de vibratii ale esapamentului la 3000 de ture.
Remediu in cazul meu: se lasa DACIA in parcare si se urca in Peugeot rolleyes.gif ...aoleo nu dati BAN ca nu fac reclama... 10412898.gif
Cu stima,Cosmin Mares wink.gif

This post has been edited by cosmin206: 20 Jul 2005, 15:03


--------------------
Peugeot 206 X-Design 1,4l,gri-cedre - PH 16 MAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serge
post 20 Jul 2005, 16:04
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 20 June 05
From: IAȘI




QUOTE(cosmin206 @ 20 Jul 2005, 14:56)
Of,of a mea fosta berlina cand ajunge la aproape 100Km la ora mugeste de-ti dardaie si dintii in gura.Am cutie in 4 trepte,n-am turometru si am de asemeni  o toba intermediara fabricata de "nea Gheorghe" din Mioveni pe undeva prin vreun fost CAP.Cert este ca pana sa vand masina si sa-i puna verisorul meu toba asta intermediara de kkt(scuzati nu m-am putut abtine),nu prea era asa zgomotoasa la 100/ora.Cum la viteza asta iti da impresia ca deja se dezintegreaza si cred ca am un pic peste 3000 de ture/minut,am luat decizia de a verifica echilibrarea rotilor(una am gasit-o cu bataie)=remediat problema,am purces la etanseizarea imbinarilor dintre tobe cu silicon rosu si banda izolatoare (metoda taraneasca dar buna,ca-i DACIE da-o  243.gif) si zgomotul care era clar ca se tragea de la evacuare s-a diminuat destul de simtitor.
Asa ca-i recomand celui cu problema sa verifice si char sa inlocuiasca "intermediara" si rezultatul se va vedea.De asemeni sa verifice atent etanseizarile dintre tevi la toba intermediara si cea finala,sa cumpere coloiere noi si sa fie atent sa nu scape fum pe undeva.NU este defect de cale de rulare ci de vibratii ale esapamentului la 3000 de ture.
Remediu in cazul meu: se lasa DACIA in parcare si se urca in Peugeot rolleyes.gif ...aoleo nu dati BAN ca nu fac reclama...  10412898.gif
Cu stima,Cosmin Mares wink.gif
*


Ai dreptate, Cosmine, (în ce privește originea vibrațiilor). Așa am crezut și eu și așa mi s-a și cnfirmat, inclusiv de tine. O să ajung pe rampă săptămîna viitoare. Cît despre a doua variantă de rezolvare a problmei... rămîne doar partea anecdotică!
Oricum, 206 de la Peugeot au fost și rămîn printre feblețile mele. Însă mă uit la ele cu detașarea unui spectator, din doua motive:
1. Am nevoie de volumul și modularitatea uni breack. Așadar, linia citadină a frumosului 206 este pentru mine doar un "haute couture"; îmi place, dar n-am ce-i face.
2. Al doilea motiv... e limpede, nu?


--------------------
Dacia 1400 break - IS-92
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 23 Jul 2005, 14:09
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




e de la pistoane, biele,vibrochen... neechilibrate, fac pariu ca de la astea e...de-aia si face pe la 3000rpm...acolo e cuplu maxim



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
to_the_limit
post 23 Jul 2005, 17:51
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 25 March 04




nu.eu nu cred,eu cred ca e din CV


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 23 Jul 2005, 18:05
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




pai si pe loc se aude aiurea la 3000 rpm, numai ca daca nu e in sarcina, n-ai cum sa simti, doar auzi..


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
to_the_limit
post 23 Jul 2005, 18:10
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 25 March 04




pe loc se aude cum se ingroasa tonalitatea in zona aia de turatie,in mers uruie...e un pic diferit la mine..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 09:27
Forum Renault