DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ati avut probleme cu becurile care se ard la SLZ?, Care becuri s-au ars?

excellence
post 20 May 2005, 11:35
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 16 February 05




QUOTE(Adrian_Solenza @ 17 May 2005, 15:18)
11 luni fara 8 zile... Merge perfect, nimic stricat, nu zdrangane nimic! 13.000 km alergati la greu! ...

Oare sunt eu prea norocos?
*






1 an si ceva-aproape 50.000km parcursi pe toate drumurile
merge perfect nimic stricat doar niste zdrancanituri in bord si in usa din dreapta parca se aud niste zgomote ,oricum n-am umblat deloc la ea pan' acum decat la schimbat ulei si ce s-a mai schimbat pe la revizii -filtru aer..bucse,etc

multumit de masina
consum super super

o singura data mi s-a ars un bec-becul de pozitie din fata si l-am inlocuit cu 1 din cutie.

This post has been edited by excellence: 20 May 2005, 11:39


--------------------
Solenza Rapsodie - DJ-06-SUL
De la Craiova multe salutari.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 23 May 2005, 16:55
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Am postat mai sus ( postul cu nr 20 ) povestind ca s-a ars becul de la butonul de avarie si ca-l consider "consumabil".

La revizia de 30.000 le-am spus mecanicilor, si au ras de mine, spunandu-mi ca e led, se schimba cu tot cu buton, si ca am noroc cu garantia ( neexpirata inca ), ca ma saturam eu de "consumabil".
Am tras concluzia ca butonul costa ceva...Oricum l-au schimbat...pe garantie tongue.gif


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 25 May 2005, 07:55
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(bogdan_o @ 19 May 2005, 17:02)
Pune un led alb in loc de bec si scapi de o grija. Eu personal am luat un bec de la Lampa si l-am schimbat singur. Intr-adevar iese foarte greu de acolo. Dar eu pe langa bec i-am pus si soclu de berlina, sa nu se mai miste acolo. De un an si mai bine nu mai am probleme cu el.

Sincer acum regret ca nu mi-a venit ideea cu led-ul mai devreme, dar cand si-o da si asta duhul asa o sa fac.
*



Cum vine treaba cu ledul ca ma intereseaza si pe mine! Daca se poate da mai multe detalii... (si la mine e ars becul de la bricheta)


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 25 May 2005, 12:56
Post #34


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(i96nds @ 11 Apr 2005, 16:01)
Dupa aproape doi ani s-a ars si becul de la pozitie pe fata-dreapta. E un bec tare ciudat ca nu are o parte metalica la baza...  Adica becul e facut doar din sarma metalica, filament si sticla.


Am gasit de cumparat un astfel de bec bun pentru pozitii:
Locatie: Carrefour Orhideea
Pret: 23.000 doua bucati. Deci sa zicem 1,2 lei noi bucata.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 25 May 2005, 16:21
Post #35


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Treaba cu led-ul sta in felul urmator. Cumperi un led alb (intensitatea luminoasa sa fie medie) si o rezistenta de 560 ohm, 0.25W. Legi rezistenta in serie cu unul din piciorusele led-ului (eu in general le leg pe +, dar merge foarte bine si la masa) si apoi lipesti rezistenta si unul din picorusele led-ului pe soclul becului cu ajutorul unui letcon. Treaba iti ia sub 3 minute (bine, fara timpul necesar scoaterii becului vechi, ca cel putin in cazul meu a trebuit sa dau bordul jos ca era prea bine intepenit sa pot atfel) si nu mai are moarte. Led-ul nu se arde decat daca ii dai voltaj prea mare, ceea ce nu e cazul daca ii pui rezistenta, daca inversezi polaritatea sau ii faci scurt. Ca polaritate, piciorusul mai lung al led-ului e plusul. Ca pret, un led e in jur de 20-30 k (astea albe sunt mai scumpe) iar o rezistenta e cateva sute de lei. deci o nimica toata.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crocky
post 25 May 2005, 17:11
Post #36


daciot/renaultist


Group: Members
Posts: 214
Joined: 4 October 04
From: Bucuresti




Vad ca dupa 7 luni a intrat si solenza mea "in randul lumii". S-a ars becul de la bricheta smile.gif
Altfel, e singurul deocamdata...


--------------------
Dacia/Renault Sandero Stepway II/Laguna II 0.9TCe/1.9dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 1 Jun 2005, 23:48
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Am gasit bec ptr. bricheta, dar este de 2 wati! (cel original este de 1,2w) Oricum, l-am pus si acum am lumina mai puternica la bricheta... dar, am lumina fratilor!... biggrin.gif


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 2 Jun 2005, 08:40
Post #38


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




1 an si 8 luni, 36000km.
- un bec far (H4)
- un bec pozitie
- bec bricheta (evident)


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 25 Jun 2005, 21:13
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




12 luni si 15 k km, nici un bec si nici o piesa (cu exceptia unui capac de torpedou lovit cu genunchiul in maner de o paluga de coleg).
Nici macar celebrul si unicul bec de la bricheta.

This post has been edited by valioglu: 25 Jun 2005, 21:13


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuelos
post 28 Jun 2005, 18:45
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 28 November 04
From: Oradea




1 an si 4 luni:
- 4 becuri de far
- 2 pozitie
- 1 lampa interior
- 1 spate(pozitie+frana)

Si cel de bricheta..........evident, de pe la 6 luni!

PS: Masina e taxi si are mult peste 50.000!


--------------------
Chevrolet Aveo Sedan LT - ...
2007 Chevrolet Aveo LT
2008 Logan Pick Up .....sold
2006 Dacia Drop Side

GPS: Go Clever 5'
CB: Cobra + Sunker Elite
Detector: Whistler
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo
post 7 Jul 2005, 13:20
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 9 January 03
From: Brasov




1 an, 16.000 km; pe la 14.000 s-a ars becul de la stopul suplimentar (cel de sus de pe luneta), seara, n-am avut lumina, m-am enervat, am tras, si bineinteles ca am rupt un piciorus de la suport (insa merge si fara el foarte bine). Am pus C21W din setul de rezerva, dupa aproximativ o mie de km, stupoare, s-a ars din nou... nu l-am schimbat inca deoarece nu mai am trusa de torx-uri.
Cum s-a mai spus deja, s-ar putea sa fie de la puterea prea mare (si la mine textolitul de suport era negru - prajit binishor in zona apropiata de bec).


--------------------
Chevrolet Aveo 2006, Platinum
Drive safe !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 7 Jul 2005, 15:46
Post #42


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(Geo @ 7 Jul 2005, 13:20)
Cum s-a mai spus deja, s-ar putea sa fie de la puterea prea mare (si la mine textolitul de suport era negru - prajit binishor in zona apropiata de bec).


Eu nu inteleg cat poti sta cu piciorul pe frana ca sa se incinga ala atata... Doar daca te-ai obisnuit sa stai la stopuri/semafoare cu piciorul pe frana, ceea ce e incorect.... Asta am invatat la prima ora de la scoala de soferi - sa nu stau la semafor cu piciorul pe pedala de frana.

Geo, am inteles ca totusi se mai arde si de la trantitul hayonului....

This post has been edited by i96nds: 7 Jul 2005, 15:47


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo
post 8 Jul 2005, 09:44
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 9 January 03
From: Brasov




Sa stii ca ma gandeam la faza cu tinut piciorul pe frana, dar nu este de aici. Adica chiar nu am obiceiul asta (nu-l tin decat atunci cand este absolut necesar - pleaca masina de pe loc). Oricum, ideea este ca-i un sistem de rahat, sau un bec de rahat... ca doar nu stai la semafoare o gramada de timp.
Sincer sa fiu, mai degraba cred ca-l ataca trantitul hayonului.... am vazut ca becul are un filament foarte lung, prins doar in capete (fara suport pe lungimea lui).


--------------------
Chevrolet Aveo 2006, Platinum
Drive safe !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 30 Jul 2005, 08:50
Post #44


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




QUOTE(i96nds @ 7 Jul 2005, 15:46)
Eu nu inteleg cat poti sta cu piciorul pe frana ca sa se incinga ala atata... Doar daca te-ai obisnuit sa stai la stopuri/semafoare cu piciorul pe frana, ceea ce e incorect.... Asta am invatat la prima ora de la scoala de soferi - sa nu stau la semafor cu piciorul pe pedala de frana.

Geo, am inteles ca totusi se mai arde si de la trantitul hayonului....
*



sa nu-mi spui ca tu tragi frana de mana.... tongue.gif , sau poate tu ai cutie automata si pui maneta in pozitia parcare...?


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 30 Jul 2005, 10:16
Post #45


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




nici un bec.. nici ala la bricheta.. 2ani si vro2 luni..

ca offtopic.. eu mai trag frana de mana cand stau la stop.. ca ma plictisesc.. (nu mi s-a intamplat decat odata sa plec cu ea pusa.. -voiam sa ii dau tare.. eram primu la stop si cand.. frana imi tinea masina si nu stiam de ce motoru mergea, rotiile se invarteau, fum iese din roti si masina se misca foarte incet si nesigur tarsaind rotile de pe spate pe asfalt.. mi-am dat seama in secunda urmatoare..


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 31 Jul 2005, 13:24
Post #46


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu ma gandesc ca totusi in locul becului ala se pot pune 2-3 led-uri ultrabright si ati terminat povestea. Alea nu mai au moarte. Mai degraba va mananca rugina jumatate de masina pana sa se arda unul din ala. Rezista si la trantit si la tinut picorul pe frana x minute, etc. Eu asa voi face. Mie inca nu mi s-a ars. Dar nu pot spune ca nu pun frana de dragul de a nu mi se arde becul. Nici nu trantesc hayonul din varful dealului.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo
post 1 Aug 2005, 10:53
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 9 January 03
From: Brasov




La naiba, este al 3-lea bec pe care-l schimb in 19.000 km... ultimul m-a tinut 1200 km (exact in concediu)... s-o fi ars de la caldura asta nebuna biggrin.gif


--------------------
Chevrolet Aveo 2006, Platinum
Drive safe !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 1 Aug 2005, 19:11
Post #48


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




QUOTE(Geo @ 1 Aug 2005, 10:53)
La naiba, este al 3-lea bec pe care-l schimb in 19.000 km... ultimul m-a tinut 1200 km (exact in concediu)... s-o fi ars de la caldura asta nebuna biggrin.gif
*


daca zici de cel suplimentar de frana, eu am pus din greseala unul de 5 W si inca nu s-a ars , am facut vreo 20000, de atunci si cand stau cu piciorul pe frana ... uit sa-l ridic, chiar daca stau 5 min pe loc


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo
post 2 Aug 2005, 10:15
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 9 January 03
From: Brasov




Da, despre stopul suplimentar de frana vorbeam... m-a disperat... stau mereu stresat acum si tot fac teste sa vad daca mai merge sau nu... ca sunt mai tipicar, mai ales la faza sa-mi mearga toate becurile.
Se gasesc usor becuri de 5W cu aceeasi forma, sa le pui acolo ? Nu lumineaza prea slab ?


--------------------
Chevrolet Aveo 2006, Platinum
Drive safe !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florentinzsk
post 3 Aug 2005, 06:37
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 2 August 05




Eu am masina de 2 ani si nu am schimbat nici un bec. trebuie verificata instalatia electrica si cit incarca alternatorul deoarece este posibil sa incarce prea tare si sa arda becurile . Bafta


--------------------
DACIA SOLENZA - SB-05-SKZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo
post 3 Aug 2005, 12:21
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 9 January 03
From: Brasov




Permite-mi sa-ti spun ca ma indoiesc profund de cugetarea ta... becurile nu sunt alimentate direct de la alternator, ca sa conteze faptul ca acesta incarca mai mult sau mai putin... cum ai merge cu alternatorul defect, doar pe baterie, conform teoriei tale ?
Iar faza ca n-ai schimbat nimic, norocul tau... si a mea are un an si 20.000 km, si schimb doar la becul asta idiot... deci nu cred ca este ceva la instalatia electrica.


--------------------
Chevrolet Aveo 2006, Platinum
Drive safe !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 Jan 2006, 19:34
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Din mai 2003 masina are becul de la bricheta ars si ma cam oftic , pentru ca mi-ar fi placut sa mearga si asta desi nu fumeaza nimeni in masina , iar eu folosesc doar portul pentru compresor .
Vreau neaparat sa aflu si cat mai curand posibil ce fel de becuri sunt la pozitie ! O poza ar fi super daca gasiti ! Am gasit cu lupa si cu dispersor de lumina , albastre ( vopsite si din dioda ) si albe , dar din 10 magazine din targ si din 3 magazine de profil , fiecare are propria parere de care este acel bec de pozitie . Nu mai spun cate aberatii am auzit . Inclin sa cred ca este cel "fara dulie" , adica nu e ca becul de lanterna , dar voi da ceva bani pe ele pentru ca le vreau Philips cu lupa ( poate si blue vision ) .
Fiind tot in topic va recomand din inima Philips H4 Vision Plus 50% sau Night Vison Plus sau Power2Night . Sunt superbe !!! Le-am montat acum 2 ore si se vede diferenta ! Le-am pastrat si pe cele originale Osram , pentru rezerva . Nu inteleg pe ce dati voi 260.000 trusa de rezerva , cand un H4 este cam 90.000 , iar celelalte beculete nu depasesc 50.000 -70.000 !
Deci , la o Scala din mai 2003 , de care sunt becurile de pozitie ? Si cum se scot mai precis , ca am reusit sa le misc putin , dar nu iese soclul cu firele deloc si mi-e sa nu crap semnalul .( in ce parte se rotesc ? ca ceasul sau invers ?) Merci !

P.S. Nu mai stati cu piciorul pe frana la stop !
1. Nu se mai consuma bateria fara rost
2. Va vor multumi cei din spate
3. Nu se mai ard becurile
4. Servofrana trimite presiune destul de mare la roti in timp ce stai cu piciorul pe pedala , pentru ca nu stii cat sa dozezi apasarea fata de cand masina este in miscare si tu apesi greutatea piciorului , ceea ce in mod normal te-ar fi scos prin parbriz .
5. Nu au timp placutele si sabotii sa se raceasca si urmatoarele frane vor avea randament scazut ( mai ales vara ). Duce la uzura prematura , miros , zgomot si chiar deformarea discurilor de frana , precum si la uzarea instalatiei de servofrana , mai precis a burdufului de presiune . Bafta !

This post has been edited by marius80_eugen: 9 Jan 2006, 19:40


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
seba3621
post 10 Jan 2006, 19:25
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 October 05
From: Timisoara




In manual scrie ca se roteste dulia (nu specifica in ce parte) si se scoate cu tot cu bec. Se scoate apoi becul. Am masina de 1 an si 10 luni si s-a ars becul la bricheta in primii 2000km si asa a ramas si la 33000 H4 stanga.


--------------------
Dacia Solenza 1.4mpi Clima 2004 - TM 36 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 12 Jan 2006, 14:41
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Merci , am reusit dupa lupte seculare ( de 5 minute ) si cu putin curaj si sforta sa-l scot . E intr-adevar w5w de 5 W si 12 v . Eu am inteles ca ar conta care e + si care e - , dar el nu are nici o catare si firele sunt egale ca lungime . Concluziile la care am ajuns :
1. nu merita sa-l schimb pe cel stock cu altul alb colorat albastru pentru ca lumina va fi alta , dar de putere mai mica . ( parca e dat cu oja albastra ) . Vreau sa pun unele cu lupa , dar nu am vazut albastre cu lupa , ci numai albe .
2. Se schimba extrem de greu becurile de la proiectoare . Eu am incercat vre-o 15 minute cu masina ridicata pe elevator ( deci cu ea jos e si mai greu )
3.Halogenele de la Philips merita toti banii !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 13 Jan 2006, 00:46
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




becurile de proiectoare se schimba ff usor.. max 2 min, fara ridicat pe nimic. ce naiba in 3 min dai proiectorul cu totul jos.


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 13 Jan 2006, 00:51
Post #56


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@marius80_eugen - tin sa te atentionez ca pozitiile de culoare albastra sint ilegale!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Jan 2006, 00:52
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




2 minute ? Eram sa zic ca eu in 2 minute abia deschid capota ... dar ma abtin . Eu m-am uitat putin pe sub masina cand era ridicata si tot nu mi-am dat seama cum se schimba .
Oricum deocamdata m-am linistit cu schimbatul de proiectoare , pentru ca eu initial am crezut ca sunt H1 si vazusem un set super , tot de la Philips , dar din pacate sunt H11 si nu prea se fac de catre firme cunoscute , ceva mai performante , iar astea de la Osram nu sunt nici cal , nici magar . Cele H4 le pastrez de rezerva , dar nu am de gand sa ma mai fac si cu 2 H11 tot rezerva .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 13 Jan 2006, 01:02
Post #58


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




H11 face si Philips!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 13 Jan 2006, 18:16
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




serios 2 min.. nu glumesc. poti incerca si u: te bagi usurel sub masina cat sa vezi proiectorul(dosul lui) si acolo vei vedea cablajul care intra intr-un soclu(in care e prins si becul); odata identificat respectivul, pui mana pe el si rotesti catre dreapta cum te uiti u la el (din cate imi aduc eu aminte, sper sa nu gresesc) si apoi tragi spre u.. cam asta-i tot


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 14 Jan 2006, 11:45
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




despre becuri :
1). becu' de la bricheta. S-a ars dupa 2 luni dupa ce am luat masina. Intr-o dupa amiza m-am chinuit putin si am realizat ca se schimba f usor, bagand o mana sub bord prin parta dr a butoanelor de aer si cu cealalta mana desuruband soclul brichetei. Atentie ca dupa ce este scoasa bricheta sa fie prinse cablurile ( pozitie, masa si + ) sau sa fie scoase pe gaura brichetei. Dupa ce am avut soclul brichei in mana beculetele ala se schimba f usor, nu merita cumparat alta bricheta. A doua oara cand o sa se arda cred ca toata operatiunea o sa dureze 10 min biggrin.gif .
2) becu suplimentar de la frana . fara exagerare am schimbat vre-o 7-8. Majoritatea s-au ars a doua zi. In graba de a schimba am rupt un piciorus, dar a fost benefic, caci atunci cand stau la stop cu picioru' pe frana vad prin gaura unde ar fi trebuit sa fie piciorusul dc. becu s-a ars sau nu. Nu am zis 10 becuri ca sa fiu totusi crezut. Becul care il am acum da lumina de vre-o o luna, sper sa nu moara prea curand. Din cate am auzit exista niste diode gen LED cu forma unui bec din acesta lunguiet de plafoniera, de 5w si de 21 w. Cred ca ast ar fi solutia ca sa nu se mai arda.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:29
Forum Renault