DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 7 8 9 10 11 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Serban Huidu in coma, Accident la ski

dizzy
post 10 Feb 2013, 18:18
Post #241


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Spre studiu:
http://adevarul.ro/news/societate/dosar-ad...0b7f/index.html
Claudiu Hauptmann
Carmen Păunescu
Adrian Cocoană ala cu Ferrari
Colonelul Cristian Bernevig
Anamaria Straus

A mai fost si US Mariiine craci de beat care a busit taxiul lui Teo Peter despre care American Justice a decis ca nici macar nu era in masina.



This post has been edited by dizzy: 10 Feb 2013, 18:18


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 10 Feb 2013, 18:26
Post #242


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Se pot trage si niste concluzii secundare din acel articol.

Nu conduce cielo, mori garantat.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 10 Feb 2013, 18:44
Post #243


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




1. well, hoopty doo. mergeam si eu ca un cretinopat si in conditii express interzise de lege pt ca ar fi cauzatoare de decese eu am decis sa incalc legea. si ghici ce. am si omorat niste oameni. imi pare rau. dar stii eu aveam daune la creier din urma unui accident cu un an in urma prin munti, unde de asemenea, am neglijat regulile de siguranta si atunci doar eu era sa mor. dar dumnezeu a vazut ca n-am reusit asa ca m-a pastra in viata ca sa omor pe altii inainte sa plec eu. ph34r.gif sleep.gif

in sua, asa ceva se considera omucidere, caci masina este o arma. cand a neglijat si in mod intentinat a depasit in curba fara vizibilitate, el a premeditat o actiune cauzatoare de moarte, si a si reusit. nu e culpa.

asa e si in trafic, cand un individ care are arma si permis de arma, la un moment dat, in decursul zilei, dintr-o situatie ciudata ajunge sa scoata pistolul (nu din auto aparare, ci din smecherie) si impusca pe unu.

EDIT:
2. articolul de mai devreme e partinitor si irelevant.
se declara ca amenzile din romania sunt cele mai mici. dar nu precizeaza faptul ca politia rutiera este ineficienta, incompetenta si complet rupta de realitate. ei stau doar la panda cu radarul si agate pe unii si altiicare o dau mai tare. foarte bine si asta. dar toti cei care inclac regulile cu adevarat seriose, si cauzatoare de alte complicatii, scapa.
SMECHERIA.
azi o taiere de fata. maine un rosu, poimaine o coloana, raspoimaine pe contrasens la viteze supersonice omor 3 oameni. pedepseste-l cand incalca fiecare regula si se va invata ca nu e bine sa "fii smecher". scoate politia pe strazi si arde toti soferii care fac boacane. da' pt ei e mai bine sa stea 5 zile cu radaru (la caldurica in masina) si sa isi faca norma de amenzi pt toata luna.

This post has been edited by T.rac3Er: 10 Feb 2013, 18:49


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 10 Feb 2013, 18:49
Post #244


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(Serje @ 10 Feb 2013, 17:57)
Aia care sar pe trecerea de pieteni, cum o zis ALEX, da , is idioti.
*


Eu mă culc pe burtă și înaintez târâș pe trecere, am învățat în armată.

This post has been edited by Markos: 10 Feb 2013, 18:50


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 10 Feb 2013, 18:58
Post #245


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Tu esti, grecule?


This post has been edited by gabizegrean: 10 Feb 2013, 19:02


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 10 Feb 2013, 18:59
Post #246


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Oare eu sunt ăla cu memoria extrem de scurtă? Sau oamenii n-au habar de circumstanțele producerii accidentului: pe cine depășea Huidu în acea curbă? nedumerire.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 10 Feb 2013, 19:03
Post #247


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Incet si sigur.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 10 Feb 2013, 19:19
Post #248


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.228
Joined: 24 June 07




QUOTE(adip @ 10 Feb 2013, 15:34)

Dar daca e cumva o relatie de cauzalitate intre calitatea infrastructurii rutiere si asumarea de riscuri la volan?
entru ce a provocat nu cred ca ajuta la imbunatatirea sigurantei in trafic.
*



Ba da. Cu cat sunt drumurile mai proaste cu atat trebuie sa mergi mai prudent. Din punctul meu de vedere orice om sanatos la cap asa gandeste.

Adica pentru tine faptul ca n-avem infrastructura rutiera scuza stilul de mers pe care l-am descris?

Uite ca mai sunt si cazuri fericite in care se fac de cacao doar meseriasii.

Azi a dat o rapaiala de zapada pe A1. La modul absolut banal, ceva mai apoasa totusi, si venita dupa o ploaie. Afara temperatura un pic peste 0 grade, fara pic de polei pe jos. Insa zapada aia uda aluneca frumusel daca te credeai pe drum uscat si actionai ca atare. Am numarat vreo 10 masini care mai de care, izbite in parapeti, infipte in sant, iesite pe camp, vreo doua erau lasate pe banda de urgenta si probabil soferu' plecase cu ocazie ceva, pe la alte doua veneau cu platforma sa le ia d-acolo.

Si pentru ce? Cate economie de timp faci daca mergi ca apucatu'?

Ca eu am facut o comparatie foarte interesanta in decembrie 2011, cand am plecat de la barajul Vidraru trei masini. Doua Logan-uri cu cauciucuri de iarna cu doi soferi cu chef sa se ia la intrecere, si eu cu Pejou' cu niste gume de vara, mers usor, cat sa nu ma perpelesc p-acolo. Destinatia era capatu' drumului, cabana Capra. Unul dintre pasagerii mei era suparat ca ajungem prea tarziu fata de ailalti. Cand am ajuns in gol alpin deja se vedeau, intr-adevar, ceva mai departe, masinile celelalte. Cand noi am parcat aia abia isi stinsesera tigarile aprinse cand ajunsesera. In cat timp se fumeaza o tigara? Cinci minute? Cam asta e diferenta pe un drum virajat, intre mersu' ca nebunu' si mersu foarte prudent.

In ritmul asta ajungem si noi ca rusii. Ca ma infiorez cand vad clipurile lunare cu accidente de p-acolo. Merg cate unii p-acolo pe niste sleauri inghetate, ca-s -30 de grade, cu 70-80, si se mira de ce pierd controlu' masinilor si se fac praf...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Feb 2013, 19:23
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Conform legii, daca trecerea de pietoni nu este semaforizata, pietonul are prioritate absoluta dupa ce pune piciorul pe carosabil, indiferent de cat de beat/treaz este sau de franele/lipsa lor pe autoturismul ce va da peste el.
Si eu am patit ceva asemanator acum 3 ani, am scris pe aici, in care o pustoaica pe role m-a lovit in lateral. Desi n-aveam cum, efectiv, sa evit respectivul accident (n-am ochii ca la pesti), si nici nu s-a intamplat nimic rau (doar cateva julituri si o sperietura pentru respectiva, ce probabil i-a ramas ca invatatura de minte), s-a decis ca n-am acordat prioritate, prin urmare mi s-a suspendat permisul 3 luni. Asta a fost, bine macar ca n-am platit si amenda.
Ca e mai util ca pieton sa te asiguri ca masina care vine, are timp sa opreasca in timp util, partea a doua. E mai sanatos sa injuri in gand soferul care nu iti da prioritate decat ca respectivul sa faca puscarie cativa ani iar tu sa ramai in scaun cu rotile sa te stearga parintii la poponeata tot restul vietii.

QUOTE(adip @ 10 Feb 2013, 15:34)
Poate da, poate nu. Traind de aproape 5 ani zi de zi intr-o tara care nu se plange de lipsa infrastructurii, nu mai sunt asa convins ca poti avea accidente putine si soferi prudenti cu niste sosele de c4*4t, aglomerate, prost gandite si prost semnalizate. Infrastructura de calitate are mai mare efect decat numarul de puscariabili pentru cresterea sigurantei in trafic. Doar atat vreau sa-ti spun: manevrele cretine pe care le-am facut conducand in Romania nu le-am mai facut aici. Si stii de ce? Nu de frica de lege, ci fiindca nu a fost nevoie. Cel mai bun exemplu: nu are rost sa-mi asum riscuri aiurea cand stiu ca urmeaza semnul "OVERTAKING LANE 2KM AHEAD". Al dracului de simplu, nu?
*


Aici nu pot decat sa-ti dau dreptate.
In ultima perioada am facut doar drumuri gen Bucuresti-Brasov si Bucuresti-Constanta, drumuri pe care n-am mai simtit nevoia statiei, pentru ca pe DN1, fiind distanta scurta si limitare la 70 in localitati, nu m-a deranjat sa merg cu 80. De A2 nu mai vorbesc. Eh, cand a trebuit sa merg la Galati, dupa ce am iesit de pe A2, la Slobozia am simtit nevoia sa-mi pun statia pe masina. La fel si dupa Pitesti spre Ramnicu-Valcea.
"Multumesc" Ceausescu pentru ca ai tras toate drumurile prin centrul oraselor, sa treaca musai prin fata primariei, sa nu care cumva sa le ocoleasca, cum sunt cele sovietice. Daca s-ar fi procedat asa, ar fi scazut enorm numarul accidentelor rutiere in Ro si frustrarea soferilor. 100-110 km/h, daca nu ai localitati in fata, e o viteza absolut decenta de rulat.
Nu mai vorbim de practica politistilor de pe vremuri de a face instant-on cu aparatele radar neomologate pentru asa ceva sau statul la panda in sate de 100 de metri lungime. De cand au trecut pe MCV-uri, se pare ca s-au mai civilizat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 10 Feb 2013, 20:01
Post #250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Shush @ 10 Feb 2013, 18:14)
Pietonul ala poate sa fie un copil, poate sa fie un batran care merge incet si a aproximat ca ar avea timp sa treaca pana ajunge masina la el daca ar avea o viteza decenta, poate e un cetatean cu probleme mintale, poate e unu crescut in varful muntelui care vede pentru prima oara o trecere de pietoni, poate e un om normal care nu se gandeste ca sunt oameni care fac liniute in apropierea trecerilor de pietoni.
Si pana mea, daca iei pe unu pe capota la 30 la ora nu pateste nimic, dar daca il iei la 120 il faci puzzle wink.gif
*



Tu si citesti ... sau doar ai placa cu replici?
Am zis ca si soferu ii vinovat ...da si idiotii de parinti care si-o invatat copii sa sara pe trecere, ala din varfu muntelui ... da as vrea sa vad batranu ala care vrea sa-i faca concurenta lui Bolt.
Si o persoana normala, se asigura cand trece strada, indiferent cum merg masinile pe acolo. Primadata ai tu grija de tine ... si apoi asteapta sa aiba altii grija de tine.

QUOTE(Markos @ 10 Feb 2013, 18:49)
Eu mă culc pe burtă și înaintez târâș pe trecere, am învățat în armată.
*


Bravo ...


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 10 Feb 2013, 20:13
Post #251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(cdadan @ 10 Feb 2013, 15:29)
Si pana la urma (grosier) temnita e pentru cei care, in libertate, reprezinta un pericol public.
*


Aproape patruj'de ani mi-a luat ca sa pricep sistemul asta.
Carevasazica, se uita domn' judecator la inculpat si da verdictul: asta e pericol public 2 ani si 6 luni. Asta e pericol public 21 de ani, ala e 6 ani si 8 luni si tot asa.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakuxxx
post 10 Feb 2013, 20:16
Post #252


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 8 March 08




QUOTE(4x4 @ 10 Feb 2013, 17:18)
Ca pieton ai dreptul sa treci doar dupa ce te asiguri ca nu vine nici o masina.

*



aaa, adica daca la trecerea de pietoni curg masini in continuu toata ziua eu o sa trec strada tocmai noaptea cand se duc toti soferii acasa si nu mai vine nici o masina? huh.gif


--------------------
Opel Zafira 2006, 1.9
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 10 Feb 2013, 20:33
Post #253


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Unii au sa opreasca.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Feb 2013, 21:01
Post #254


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(4x4 @ 10 Feb 2013, 18:18)
Ca pieton ai dreptul sa treci doar dupa ce te asiguri ca nu vine nici o masina.
*



Ca pieton ai dreptul sa treci oricand pe trecerile marcate, daca e nesemaforizata, si pe verde in rest. Ca multi abuzeaza de asta trecand peste instinctul de supravietuire, e alta problema.

This post has been edited by argon: 10 Feb 2013, 21:01


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 10 Feb 2013, 21:27
Post #255


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Perfect de acord.
Nu trebuie luat tot ce scriu eu ca litera de/din lege.
Better safe than sorry.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 10 Feb 2013, 21:40
Post #256


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(4x4 @ 10 Feb 2013, 21:27)
Nu trebuie luat tot ce scriu eu ca litera de/din lege.
*


Îți făceai griji?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 10 Feb 2013, 22:47
Post #257


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




mie imi plac pietonii aia care odata ajunsi pe zebra beneficiaza de un force field invizibil (de invincibilitate doar in mintea lor). si cu tineret cu telefoane mobile si babe plecate cu mintile. la un moment dat ii ia unul la intrebari de ce au sarit asa? ca poate ar fi fost loviti?
replica inmarmuritoare:
"tu erai de vina!"
...acum stai si te gandesti, daca astfel de specimene oare vreodata nu o sa se impiedice si o sa dea vina pe trotuar ca i-a impreticit. cum sa nu te doara daca iti rupe unu oasele. numai intreg nu mai esti dupa aia, oricat de vinovat o fi ala. poate e si vreun smecheras si te face sa iti inghiti orice replici si ramai si burdusit.


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 10 Feb 2013, 23:35
Post #258


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(Victoras2001 @ 10 Feb 2013, 20:13)
Aproape patruj'de ani mi-a luat ca sa pricep sistemul asta.
Carevasazica, se uita domn' judecator la inculpat si da verdictul: asta e pericol public 2 ani si 6 luni. Asta e pericol public 21 de ani, ala e 6 ani si 8 luni si tot asa.
*


Perioada de condamnare e alta mancare de peste. Discutia era mai simpla, daca o anumita fapta merita sau nu consecinte privatoare de libertate, am zis.
Mai bine zi la baeti cum e cu pietonul pe trecere. rolleyes.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 10 Feb 2013, 23:44
Post #259


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(DragosP @ 10 Feb 2013, 18:59)
pe cine depășea Huidu în acea curbă? nedumerire.gif
*


Pe nimeni. Isi depasea decit recordul pe distanta bucuresti-brasov.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 10 Feb 2013, 23:53
Post #260


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Nu merita privare de libertate. Am ajuns sa comparam o intrare pe contrasens soldata cu trei morti cu ciocanul zburator.
Hai sa comparam tampenii.
Eu ma bas, ma aude dulgherul, se kk pe el de ras, cade de pe casa pe carutul in care se afla doi gemeni, ii omoara, moare si el, iar pe langa astia mai mor mama gemenilor batuta de tatal gemenilor - ca de ce n-a avut grija de ei - si bunica. Asta din urma moara de inima. Cand vede bunicu' tragedia da si el coltul.
Crim asta savarsita de mine se compara cu ce? Cu ciocanul zburator, cu bunicul lui Bula care s-a uitat dupa un avion si-a cazut in canal (pilot acuzat de omor din culpa) sau cu Huidu si accidentul lui?
Din partea mea platiti-i si psiholog, ca e distrus saracu'.

Cu ceva ani in urma, ma duceam la Poiana. Ne-am intalnit cu Huidu pe drum. El si Gainusa in fata, bebelusele in spate. Noi, hai sa vedem ce fata are Oana, ca aparuse intr-o revista bubuita toata si eram curiosi daca-i real sau nu. Ete ca n-am putut vedea pana-n Poiana desi eram cu un GTI. Ziceau astia din masina "lasa-i frate, da-i dracu de nebuni ca-i vedem acolo. las-o usor".
Asa ca acum poate intelegeti mai usor de ce nu accept din start scuza cu greseala si ghinionul. L-am vazut cu ochii mei cum conduce.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 11 Feb 2013, 00:16
Post #261


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Nu erai cu geteiul care trebuie.
Plus ca bebelusa Delia era mai misto (aia care s-a iubit cu coada de matura). rolleyes.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 11 Feb 2013, 00:25
Post #262


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Nu s-a iubit cu coada de matura, ci cu coada de la pamatuful pentru praf. tongue.gif

Despre getei, stai linistit. Ma suiam pe ei lejer (nu mai stiu ce masina aveau), numai ca nu-mi place sa fac d-astea cand mai sunt si altii in masina. Cand sunt singur e altceva. Da nu asta era ideea. Ala mergea prin Bv ca un cretin. Schimba benzile-n draci si parca n-avea frane la masina. Stil mega agresiv si smecheresc. Exact ce agreez mai putin.
Repet, stilul ala de vedetuta smecherita ne-a scos pe toti din minti. Si cum putea sa se afirme mai bine decat la volan? Nici n-avea vreo scula de masina. Am impresia ca era una brenduita, destul de mica.
Asa ca pe mine sa ma scutesca aia care-o dau cu "se poate intampla oricui". Ala o cauta la greu. Chiar ne miram de stilul lui, spuneam ca-i un stil obositor pentru o plimbare.

This post has been edited by Victoras2001: 11 Feb 2013, 00:29


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 11 Feb 2013, 00:29
Post #263


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Victoras2001 @ 11 Feb 2013, 00:25)
(nu mai stiu ce masina aveau)
*


o solenza din 2005 tongue.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 11 Feb 2013, 00:32
Post #264


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Era straina. Da mica. Chiar am comentat ca n-au bani de una mai mare. biggrin.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 11 Feb 2013, 02:17
Post #265


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




parca erau si niste lumanari sau artificii alaturi de pamatuf combinate la gabgbang?! icon_mrgreen.gif


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Feb 2013, 03:22
Post #266


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




QUOTE(Shush @ 10 Feb 2013, 18:06)
Deci pietonii sunt idioti ?

Amice tu esti idiot !

Imi astept primul ban pe acest forum.
*



Idiot esti tu. Cred ca a fost destul de clar la ce pietoni m-am referit. Sunt pietoni atat de idioti incat sar in fata masinilor, uneori chiar nu ai cum sa-i vezi, oricat de incet ai merge, mai ales daca e un alt idiot parcat exact in fata trecerii. Ar trebui sa opresti ca sa fii sigur ca nu iti sare unul.

Probabi asa traversezi si tu de te-ai enervat asa repede tongue.gif

QUOTE(Serje @ 10 Feb 2013, 18:57)
Aia care sar pe trecerea de pieteni, cum o zis ALEX, da , is idioti. Nu s-o referit la cei care traverseaza strada ... o zis cred ca destul de clar, aia care sar pe trecere. Ca probabil o avea si soferul ceva vina daca il percuteaza ... ii una, da asta nu inseamna ca aia nu's idioti.
*



Exact. Unii pietoni si-o cauta, chiar daca legea e de partea lor, ar putea traversa mai atenti, mai ales pe zapada. O mai tineti minte pe fata aia lovita de tramvai? Legea nu era de partea ei atunci, dar ca idee, asa traverseaza unii, fara sa se uite.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 11 Feb 2013, 03:32
Post #267


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




QUOTE(Merced @ 10 Feb 2013, 19:19)
Ba da. Cu cat sunt drumurile mai proaste cu atat trebuie sa mergi mai prudent. Din punctul meu de vedere orice om sanatos la cap asa gandeste.

Adica pentru tine faptul ca n-avem infrastructura rutiera scuza stilul de mers pe care l-am descris?




ai si n-ai dreptate. ai dreptate pt ca e evident insa a merge mai prudent si ca melcul e imposibil. asta ar insemna sa facem 20 de ore bucuresti-nadlac. nu cred ca exista o persoana pe acest forum sa faca un drum de 600km in romania si sa nu incalce de cateva ori regulile de circulatie - ma refer la faptul ca e imposibil sa mergi cu 20km/h, 50km/h. si vorba aia...e ajuns o clipa de neatentie si gata!
ideea e ca platim tone peste tone de taxe la masini si primim fix zero, societatea a evoluat peste tot si drumurile noastre sunt f periculoase si totalinadecvate cererii mileniului 3.

PS" nu confundati pedeapsa unei crime cu cea a unui accident; de aceea se numeste si accident! - vorbesc la m odul general!"


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Feb 2013, 04:01
Post #268


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Tot respectul daca poti merge 100% legal tot timpul, indiferent de situatie. Dar eu cred ca si cei mai experimentati si corecti soferi pot avea momente de neatentie, sau momente cand se grabesc. Si daca ai ghinionul de a nu fi atent exact cand traverseaza unul din familia lui Shush, uite asa poti deveni si tu 'criminal', chiar daca moral nu e (doar) vina ta.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 11 Feb 2013, 05:47
Post #269


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Merced @ 11 Feb 2013, 04:19)
Ba da. Cu cat sunt drumurile mai proaste cu atat trebuie sa mergi mai prudent. Din punctul meu de vedere orice om sanatos la cap asa gandeste.
Liniuta intre sanatos si bolnav la cap e asa de fina deseori, ca nu prea stii cum si de unde sa apuci problema. Freud parca zicea ca nu exista diferenta de natura intre sanatate si boala psihica, ci de grad. Sau era Jung ala?
QUOTE(Merced @ 11 Feb 2013, 04:19)
Adica pentru tine faptul ca n-avem infrastructura rutiera scuza stilul de mers pe care l-am descris?
Nu, nu ai inteles ce-am vrut sa zic. Excluzand afirmatii gen "era / nu era bolnav / sanatos", e bine sa judecam totul in context. Citeste mai bine mesajul lui gabizegrean cu ciocanul.
Sa-ti dau un exemplu care cred ca ma ajuta sa mut discutia acolo unde cred eu ca trebuie: la asumarea riscurilor. Sper sa nu plictisesc daca-i prea lung.
http://www.heraldsun.com.au/news/victoria/...x-1111115928275 (articol din 2008, intre timp problema s-a rezolvat).
Cand m-am mutat cu ani in urma la mine in cartier, statia de tren de aici era recunoscuta ca un black spot celebru, locul 1 in Victoria si parca 2 pe toata Australia, unde periodic crapau pietoni care sareau portita peste calea ferata ca sa traverseze pe partea opusa sa prinda trenul. Sistemul de semnalizare era conceput ca, la apropierea trenului, sa lase in jos barierele pentru masini si sa inchida portile pietonale, totul automat, cu semnale luminoase, sonore, mai ca nu te si zguduia sa te faca atent ca vine trenul. Sistemul functiona perfect, nu a dat gres niciodata din ce stiu eu. Dar ghici ce? Oamenii tot riscau sa traverseze chiar inainte de venirea trenului si sareau poarta automata. Sau alergau printre masini si treceau printre bariere. Si realizezi ca cei care aveau intalnirea de grad 3 cu trenul nu o mai aveau si a doua oara. Cred ca de 4-5 ori pe an citeam ori vedeam la televizor ca a mai crapat cineva dupa ce a jucat prinsea cu trenul, sau a fost ratat la mustata. Mai rar era vorba si de cate o masina care trecea printre bariere, dar pietonii si-o furau de regula.
Pana nu au facut separare de nivel si au ingropat statia de tren sub sosea, usurand traficul auto si de pietoni, nu au scapat de problema.
QUOTE(A l e x)
Dar eu cred ca si cei mai experimentati si corecti soferi pot avea momente de neatentie, sau momente cand se grabesc.
Exact. Ideea e ca sistemul trebuie sa fie proiectat si sa functioneze in asa fel incat sa elimine cat de mult se poate erorile umane. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa fii responsabil pentru propriile fapte.

This post has been edited by adip: 11 Feb 2013, 05:58


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 11 Feb 2013, 06:26
Post #270


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(corbex @ 10 Feb 2013, 23:44)
Pe nimeni. Isi depasea decit recordul pe distanta bucuresti-brasov.
*


Și-atunci ce tot îi trag cu depășire pe contrasens, fără vizibilitate, justițiarii de pe aici?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 7 8 9 10 11 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:07
Forum Renault