DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> mare atentie la inaltatoare

Magnum_Baracuda
post 15 Feb 2011, 10:14
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 28 January 09




PH-06-BOA de zis ,ai dat cea mai optima rezolvare,arcuri mai tari si netaiate,si nu se mai incurca cu socotele vrajeli,si a2a la mana un arc isi pierde coeficientul de elasticitatea cu timpul,nu inaltatoare si alte minuni


--------------------
dacia 1310 1981 - CT 03 BND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 3 Jun 2011, 15:24
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




am si eu o problema.. am observat ca desi masina este goala fara greutati in ea sau oameni sta inclinata de spate spre stanga.. am masurat distanta de la cauciuc la aripa apoi pe dreapta si este diferenta de vro 3 cm.. As putea sa ii pun inaltator doar pe stanga spate sa stea dreapta?? Asta ca sa nu cumpar alt arc deoarece oricat l-as taia si masura tot nu o sa stea drept fiindca ramane celalalt vechi.. iar atunci va trebui sa l-e schimb pe ambele sad.gif

Mentionez ca masina nu a carat greutati mari si mai ales pe o parte.. pe partea soferului.. a fost scoala de soferi pana sa ajunga la mine.. iar la mine a carat prea putin.. Abia acum am observat aceasta diferenta.. Vreau sa merg la geometrie deoarece i-am eliminat jocurile de orice fel pe fata si ma gandesc ca daca sta intr-o parte nu e bine pentru unghiuri

This post has been edited by panter1: 3 Jun 2011, 15:42


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 3 Jun 2011, 16:20
Post #33


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




panter1 mai bine faci un efort financiar si cumperi ambele arcuri pe spate,daca gasesti la dezmembrari ar fi bine sa le iei direct de pe o masina,asta ca sa vezi cat sta de inalta si dreapta


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 3 Jun 2011, 18:44
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




inalta nu ma intereseaza.. ar fi suficient cum este pe dreapta acum adica potrivita.. nu car cartofi sau ciment cu ea.. este mai mult pentru plimbare.. maxim 5 oameni in masina si ceva bagaje usoare.. As incerca totusi cu un inaltator pe partea stanga sa indrept situatia sa vad cum e..

Cum arata inaltatoarele astea pentru arc, cu cat poate ridica mai sus masina si cam cat costa?? unde se pun, pe partea de jos intre arc si placa aia care il tine sau partea de sus?? Care este operatiunea? ... Si daca nu voi reusi sau apar probleme de dezechilibru al masinii voi aplica metoda lui nikuniku de mai sus biggrin.gif dar pana atunci astept pareri despre cum sa montez

This post has been edited by panter1: 3 Jun 2011, 18:47


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 3 Jun 2011, 19:00
Post #35


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




sunt niste inaltatoare de cauciuc care se pun intre arc si taleru puntii,fara sa pui inaltator si la amortizor,la itp nu ai probleme,se ridica cam 2-3 cm


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 3 Jun 2011, 21:18
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




ar fi suficient 2-3 cm.. multumesc am sa caut prin magazine, sper sa gasesc smile.gif

This post has been edited by panter1: 3 Jun 2011, 21:23


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 4 Jun 2011, 11:02
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Le poti pune sus la arc intre arc si taleru de sus ,si la ITP daca vrea si le vede te respinge,cunoisc cazuri destule


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 8 Jun 2011, 17:23
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




multzam.. a mea e cocosata cam tare doar de o parte.. am fost sa ii fac geometria si mi-a zis sa ii pun inaltator pe partea stanga.. Deci daca are cineva de pe forum asa ceva de dat il rog sa spuna smile.gif fac cinste biggrin.gif nu prea se gasesc asta este si problema

This post has been edited by panter1: 8 Jun 2011, 17:24


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
recinalcol
post 17 Aug 2011, 08:58
Post #39


Membru : Amputat


Group: Members
Posts: 686
Joined: 19 November 09




Am si eu o problema,daca ma puteti ajuta cu un sfat.
Am schimbat amortizoarele si arcurile pe spate (masina imi statea aplecata spre stanga)Mecanicul mi-a pus inaltatoare la amortizoare,problema e ca arcurile sant tare proaste (autospeed) nu sariti,ma asteptam sa fie proaste dar nici chiar asa si pe langa asta nu am gasit nimic altceva in oras (am vrut sa fie noi)
Masina goala imi sta tare lasata,daca mai pun 3 oameni in spate,imi intra roata un sfert in masina.
Ce as putea sa fac?Banuiesc ca si amortizoarele vor fi afectate.


--------------------
Dacia 1310 Li 2004 - VS-22-REC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 17 Aug 2011, 09:26
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




N-ai alta solutie decat sa pui niste arcuri bune.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 17 Aug 2011, 09:26
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Schimba arcurile,dute la un remat si ia o pereche de arcuri de fata din care tai o spira jumate,si nu mai pui nici inaltatoare la telescoape


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
recinalcol
post 17 Aug 2011, 10:00
Post #42


Membru : Amputat


Group: Members
Posts: 686
Joined: 19 November 09




Arcuri de fata nu,am sa caut alte arcuri eventual pe la dezmembrari,nu vreau sa fie foarte tari (nu car niciodata cu masina).
Daca nu este alta posibilitate...


--------------------
Dacia 1310 Li 2004 - VS-22-REC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 17 Aug 2011, 11:05
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




pai deasta am zis sa tai o spira jumate ,sa nu stea masina ridicata de spate si poti sa urci in masina si 4 persoane fara sa iti intre roate sub aripa


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 17 Aug 2011, 20:49
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Altadata, se spingluiau arcurile. Acum nu mai ai unde, ca cuptoarele le-au "mancat". Se testa duritatea materialului, se baga la cuptor, se intindea cat era nevoie si se calea cu o duritate ceva mai mare, dupa care se testa din nou. Mai tarziu, incalzite cu autogenul si racite in ulei, rezultatul era in functie de vreme, temperatura uleiului, culoare ce o reuseai la incalzit, mana si cap. Erau trei variante: sa se lase in timp, sa tina perfect si sa plesneasca iarna. Daca acum, cand computerul le dicteaza ce piesa sa-ti dea de pe raft, ce pretentie mai aveti la calitate? Nu vedeti ca la noi sunt toate adunaturile ? Cum indrazniti sa mai pretindeti ceva nou? Ceva care inca nu a fost testat, care nu stiti cum functioneaza.Voi le dati sperante HOTILOR si mincinosilor. NOU? Si prost!


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 18 Aug 2011, 10:11
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




eu am schimbat pe spate arcurile si amortizoarele. amortizoarele sunt bilstein si arcurile de uzina, am break. ideea e ca arcurile fiind noi sunt f tari si imi tineau amortizoarele f sus astfel incat am pus 2 saci cu nisip in porbagaj ca sa le tin mai presate dar pe denivelari tot se aude in masina cum "boncane", nu am gasit un cuvant mai apropiat.

credeam ca dupa schimbare sunetul se va diminua dar din pacate nu, ce sa fie?

se simte ca si cand as avea suspensie sport


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
recinalcol
post 18 Aug 2011, 12:34
Post #46


Membru : Amputat


Group: Members
Posts: 686
Joined: 19 November 09




la fel si eu,am pus amortizoare bilstein si arcuri facute de marea firma gun3.gif AUTOSPEED.Mecanicul mi-a pus si inaltatoare la amortizoare,inca nu stiu de ce.
La hopuri se comporta mult mai bine ca inainte dar masina e foarte jos.Acum daca bashtalu zice ca nici alea de fabrica nu sant stralucite (aveam de gand sa le arunc pe astea sa-mi iau de fabrica)cred ca o sa apelez la ideea lui ghitza.
bashtalu cred ca tu ar trebui sa mai tai din ele dar ideea e ca tot tari vor fi.Acum asteapta si parerea la cineva priceput.


--------------------
Dacia 1310 Li 2004 - VS-22-REC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crizarachetelordincuba
post 11 Sep 2014, 20:04
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 28 December 12




salut. pentru a strange piulita inferioara a amortizorului spate la o dacie 1310 trebuie ridicata puntea masinii adica presat arcul putin sau merge si cu masina pe asfalt lasata normal? multumesc.

PS: nu am cunostinte mari despre mecanica articulatiilor unei masini.


--------------------
DACIA 1310 1999 L
"Muntii nostri aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 12 Sep 2014, 14:22
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




io zic sa ridici masina pe cric, o pui pe capra si spoi ridici si puntea cu alt cric ca sa iti fie mai usor sa strangi piulita


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 16:13
Forum Renault