DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

48 Pages « < 18 19 20 21 22 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

tatabobu
post 4 Dec 2019, 13:38
Post #571


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Am inteles, discutam numai despre masini, nu si semafoare si drumuri. Sa rog un modelator sa stearga tot ce face referire la podul Comana, pe motiv de offtopic?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 4 Dec 2019, 14:49
Post #572


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Da ce au reclamat mai exact? Ca Astra mint la consum si ca n-au adus o rama omologata. Consumurile sunt cele declarate de producator (ca banuiesc ca nici Alstom nici Siemens nu au alta expertiza independenta). CNSC a dat-o la mijoc si a pus autoritatea sa faca expertiza independenta. Daca in urma expertizei se stabileste acelasi lucru ii pun pe Alstom la plata? Si poate o interdictie pe vreo 5 ani de a mai participa la licitatii? Astea ar fi oo...

De 10 milioane / rama mai putin nu zice nimeni.

Asta-i viata la noi, se poate contesta rezultatul si trebuie rezolvate punctele respective, vom vedea mai departe. Nu vad nici o vina a autoritatii.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 4 Dec 2019, 17:08
Post #573


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pai cam ce a reclamat Asttra la licitatia pentru tramvaiele din Bucuresti.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Dec 2019, 18:21
Post #574


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@tatabobu
Aici discutam despre material rulant, nu despre masini. Acum este randul meu sa te invit sa mai citesti odata titlul topicului.

Cat despre licitatie de tramvaie din Bucuresti, alt succes romanesc rasunator. Oare de ce acesta licitatie s-a desfasurat doar intre doi competitori, unul din Ro/China si altul din Turcia?
Oare Alstom, Siemens, Stadler, Bomabardier, Skoda, etc nu produc marfa suficienta de buna pentru Bucuresti?


@YRX
Repet, cand ai 3 concurenti iar reclamatiile celor 2 perdanti sunt (aproape) in totalitate acceptate, atunci ai o problema mare. Bine, asta daca esti responsabil, daca vrei sa accepti realitatea, sa inveti din greseli, etc. Dar, din pacate, nu este cazul in RO.

In rest, nu ti se pare nimic ciudat ca doi producatori consacrati la nivel mondial pierd o licitatie in fata unei asocieri romano-chineze?
Au ajuns peste noapte chinezii si mai ales romanii mari producatori de materiale rulant?
Stiu ca chinezii au facut niste progrese mari in domeniul feroviar prin acapararea de tehnologie din Europa civilizata, dar sa spui ca sunt deja peste Alstom si Siemens mi se pare putin deplasat.
Oare de ce nu vedem azi trenuri chinezesti prin Franta si Germania?

In alta ordine de idei, daca Astra era atata de buna in domeniu, de ce oare nu s-a asociat cu Alstom sau Siemens in vedere participarii la acesta licitatie?

Nu cred ca este cazul sa-ti reamintesc ca Astra sunt cei care au adus in RO catastrofalele rame IC 2, pe care danezii se pregateau sa le dea la taiat de bune ce erau.
Iar domul patron al Astra prostea opinia publica declarand ca danezii isi electrifica sistemul feroviar intern si nu mai au nevoie de trenuri diesel noi. Adica danezii sunt idioti, pe de o parte cumpara trenurie diesel iar pe de alta parte electrifica toata calea ferata.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 5 Dec 2019, 00:32
Post #575


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




degeaba va certati ca tot de unde iese spaga mai mare se cumpara chiar daca produsele sint mult inferioare si de proasta calitate vezi recentul scadal cu spagile si licitatiile de la metrou ( de aia nu da drumu la drumu taberei , ca inca nu au ce sa bage pe acolo ) , cei care mergeti cu trenurile CAF sint o catastrofa din punct de vedere mecanic risc mare de accidente , au fost multe articole pe net despre asta , inclusiv ala infipt


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 5 Dec 2019, 11:20
Post #576


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 4 Dec 2019, 13:38)
Am inteles, discutam numai despre masini, nu si semafoare si drumuri. Sa rog un modelator sa stearga tot ce face referire la podul Comana, pe motiv de offtopic?
*




QUOTE(gibonu @ 4 Dec 2019, 18:21)
@tatabobu
Aici discutam despre material rulant, nu despre masini. Acum este randul meu sa te invit sa mai citesti odata titlul topicului.

*




Io-te ca pana acum nu-mi dadusem seama ca metaforele trec peste disponibilitatea ta de intelegere.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Dec 2019, 17:54
Post #577


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@bygy007
Nu ne certam, discutam in contradictoriu, despre incapacitatea unui insitutii a statului roman de a organiza o licitatie.

Referior la metroul din Drumul Taberei si eu stiam acelasi lucru. Chiar daca azi ar fi gata toate statiile, automatizarea etc, nu sunt trenuri care sa circule pe acolo. Adica nu cred ca Metrorex poate scoate din palarie nistre trenuri care sa circule pe M5.
Asadar, inca un succes rasunator al statului roman. Mai trebuie sa aduc aminte faptul ca termenul initial de finalizare avansat in 2011 a fost de 3 (trei) ani?

In alta ordine de idei, se mai face o incercare pentru calea ferata Bucuresti - Giurgiu:
"Premierul Ludovic Orban va discuta cu ministrul Transporturilor și cu managementul Companiei CFR SA, astfel încât să fie stabilit un calendar cât mai rapid de modernizare a tronsonului de cale ferată București-Giurgiu."
Sursa: https://clubferoviar.ro/cale-ferata-bucuresti-giurgiu-2/




--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 20 Dec 2019, 18:26
Post #578


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Voi il credeti pe Orban?
Luati si cititi din urma realizarile lui cat a fost ministrul transporturilor. A definitivat intrarea in cadere libera a CFR Marfa, niste belele si pe la CFR Calatori, etc.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Dec 2019, 19:36
Post #579


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pana una-alta, cfr ar trebui sa intre in mileniul asta, e la fel de arhaic ca posta romana.

Degeaba modernizezi un tronson de cale ferata daca bagi apoi marfare cu roti patrate si nici macar nu cureti balariile, nu mai vorbim de intretinere curenta.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 23 Dec 2019, 10:18
Post #580


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Vezi ca CFR marfa nici macar nu-si plateste tariful de utilizare pentru marfarele alea cu roti dreptunghiulare.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Jan 2020, 10:49
Post #581


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.780
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




huh? Stiam ca cfr marfa chiar scoate profit? desi data de sosire a unui tren e ceva mistic, necunoscut


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 6 Jan 2020, 13:29
Post #582


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti






--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Jan 2020, 14:41
Post #583


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.780
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




misterele statului si a companiilor sale. interesant documentul, merci


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 31 Jan 2020, 12:01
Post #584


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Inca un "succes" marca ARF: "Alstom și Siemens contestă din nou decizia ARF privind licitația de rame RE-R"

Mai multe detalii:
https://clubferoviar.ro/alstom-si-siemens-c...a-de-rame-re-r/


Cum dracu' poti ajunge la concluzia ca marfa a doi producatori europeni consacrati este inferioara celei produse in China?
Sau sa intreb cat este "comisionul" oferit de chinezi?

Sunt constient ca in ultimul timp chinezii au facut niste progrese remarcabile in domeniul feroviar, dar totusi, inca nu sunt peste Siemens sau Alstom.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Feb 2020, 23:53
Post #585


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Sambata, 01.02.2020

Bucuresti Nord [07:00] - Predeal [08:56] cu trenul IR 1631. Am avut loc intr-un vagon 21-76, care, daca nu ma insel, face parte din lotul de vagoane modernizate intrate toamna trecuta in flota CFR Calatori.

01.jpg ( Size: 355.17k ) Number of downloads: 235


Interiorul arata foarte bine, scaunele parca sunt o idee mai comode, cu spatiu generos intre ele, toate dispuse fata in fata.

02.jpg ( Size: 353.08k ) Number of downloads: 238


Plus ca fiecare scaun are priza proprie [n-am verificat daca functioneaza].

03.jpg ( Size: 344.6k ) Number of downloads: 240


Afisaj electronic la intrare in vagon, doar ca ceasul era setat pe ora de vara.

04.jpg ( Size: 250.43k ) Number of downloads: 238


Vagonul nr. 20 nu este o gresala, asa aparea si pe bilet. Era primul vagon al trenului, dintr-un total de 5 vagoane, ceea ce este un pas inainte pentru CFR Calatori. Anul trecut in perioada asta, trenul IR 1631 avea 3 si uneori 4 vagoane.

In gara Predeal se afla primul stalp de electrificare al caii ferate romane, montat pe 27.12.1960.

05.jpg ( Size: 540.02k ) Number of downloads: 241
06.jpg ( Size: 389.62k ) Number of downloads: 28


Stalpul se afla la capatul spre Brasov al peronului numarul 1, chiar in locul in care sunt amplasate niste traverse pietonale [daca asta o fi denumirea corecta].

07.jpg ( Size: 600.99k ) Number of downloads: 28


Forma neconventionala [parca șa geometrică se numeste] a garii Predeal.

08.jpg ( Size: 359.48k ) Number of downloads: 33


Daca am inteles bine, singura cladirea din RO cu o forma asemanatoare, dar mult mai mica, este Izvorul 24 din Baile Olanesti.

Locomotiva 50497 tot acolo este.

09.jpg ( Size: 608.19k ) Number of downloads: 32


In Gara de Nord, unul dintre cele doua automotoare Alstom X 72500 ale Regio Calatori.

15.jpg ( Size: 251.92k ) Number of downloads: 34


Locul [nu stiu daca sunt mai multe] pentru biciclete.

16.jpg ( Size: 215.15k ) Number of downloads: 33


This post has been edited by gibonu: 6 Feb 2020, 00:33


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 6 Feb 2020, 22:11
Post #586


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Vagoane salon cu scaune fata in fata...nema intimitate si harmalaie cat cuprinde cand e plin. Si nema spatiu pentru bagaje, mai ales ca le baga la IR si la lung parcurs.

La Alstom locurile de biciclete sunt impractice, ocupa spatiu de trecere si nu prea incap rotile de mtb in rastel (abia incapeau de 1.75 de sosea).

This post has been edited by Laurentziu83: 6 Feb 2020, 22:15


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 7 Feb 2020, 16:29
Post #587


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83
Asta e, nu te impaci deloc cu ideea vagoanelor salon.
Din punctul meu de vedere, acestea sunt ideale pentru ca nu mai au usi si pereti separatori, astfel urcarea / coborarea se fac mult mai repede si mai comod.
In plus, daca nu ma insel, usile compartimentelor ar trebui sa fie automate, ceea ce genereaza costuri suplimentare si eventuale probleme cu butoane, senzori, motoare electrice, etc.

In rest, din putinele experiente feroviare pe care le-am avut in Europa civilizata, inclusiv la trenuri de mare viteaza precum TGV / ICE, am vazut ca predomina vagoanele salon.

Intimitatea tine de nivelul de civilizatie al celorlati calatori. Daca in compartiment iti pune unul manele pe telefon ce faci?

Spatiu pentru bagaje exista in vagonul salon. Daca te uiti la poza cu interiorul vagonului, langa usa se observa un rastel metalic, special montat acolo pentru bagaje voluminoase.
Plus raftul de deasupra scaunelor, pe fiecare parte, pe toata lungimea vagonului, pe care se pot pune de asemenea multe bagaje.

Cu bicicleta in trenul Alstom de la RegioCalatori nu am mers.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Feb 2020, 18:15
Post #588


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am mers si eu cu saloane in Europa, insa nu cu locuri fata in fata. Referitor la spatiul de bagaje, ce te faci la un tren sezonier, gen Satu Mare-Mangalia , unde fiecare pasager are macar un troller pentru ca pleaca in concediu? Unde le pui pe toate 60 sau cate locuri are vagonul?

Referitor la costuri, CFR oricum merge pe pierdere si e subventionat din banii MEI, asta in timp ce la 2 persoane ma costa mai mult decat benzina la Megane, ar putea sa-mi ofere ceva mai mult confort? Sa pot citi o carte cand merg cu trenul?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Feb 2020, 21:33
Post #589


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83
Exista locuri fata in fata inclusiv in TGV / ICE. Daca nu ma insel, se numesc varianta "familie" sau "grup"
Trenurile sezoniere cum ar fi Satu Mare - Mangalia cred ca sunt compuse din vagoane de dormit. Sau eu unul cel putin asa mi-as lua bilet, avand in vedere ca, nu mai departe de anul trecut, un tren Timisoara - Mangalia a facut vreo 2 zile pe drum.

Cat despre costuri si operatorii privati beneficiaza de subventii de la stat, adica tot banii tai si ai mei, chiar mai mult comparativ cu CFR Calatori. Din cate stiu, mecanismul de acordare al subventiei pentru operatorii privati este atat de "bine gandit" incat ei pot plimba trenul gol si tot nu ies in pierdere.

Din experienta mea limitata de mers cu trenul in RO, peste tot am putut citi o carte. Singura exceptie a fost pe bucata Piatra Olt - Caracal in automotorul Malaxa fabricat in anii '40, cu suspensie pe foi. Comparativ, cu o zi inainte am putut citi pe aceaisi linie, insa eram in Sageata Albastra cu suspensie pneumatica.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 10 Feb 2020, 08:26
Post #590


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(Laurentziu83 @ 7 Feb 2020, 19:15)
Am mers si eu cu saloane in Europa, insa nu cu locuri fata in fata. Referitor la spatiul de bagaje, ce te faci la un tren sezonier, gen Satu Mare-Mangalia , unde fiecare pasager are macar un troller pentru ca pleaca in concediu? Unde le pui pe toate 60 sau cate locuri are vagonul?

Referitor la costuri, CFR oricum merge pe pierdere si e subventionat din banii MEI, asta in timp ce la 2 persoane ma costa mai mult decat benzina la Megane, ar putea sa-mi ofere ceva mai mult confort? Sa pot citi o carte cand merg cu trenul?
*



Pentru ca asta este CFR: O vaca de muls pentru toti cei de la putere. Nu exista interes sa mearga bine nimic din ce este al statului.



--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Feb 2020, 14:05
Post #591


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Trenurile sezoniere nu sunt compuse doar din vagoane de dormit/cuseta, ci mai au si vagoane conventionale.
Cum cei ce calatoresc cu aceste trenuri stiu datele de calatorie si isi iau biletele din timp, locurile de dormit se epuizeaza primele, asadar nu iti mai ramane decat sa-ti iei loc in salon, sa-ti bata neonu-n cap.

Nu mai zic de Sibiu-Mangalia, cu vagoane etajate 26-16, tarifat ca IR, la care nici nu poti sa dormi pe scaunele alea, indiferent cum te-ai aseza, ca nici nu poti sa stai pe lung, iti intra sezutul in coaste. Am mers odata pana la Sibiu cu el si a fost horror, noroc ca pe atunci mai avea tarife R.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Feb 2020, 17:16
Post #592


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@dizzy
Corect, doar ca acum, dupa 30 de ani, nu cred ca mai au ce multe de la CFR.

@Laurentziu83
Presupun ca la trenurile sezonier CFR Calatori scoate pe traseul toate vagoanele de domit / cuseta pe care le are disponbilire (in stare de functionare, cu revizii facute, etc).
Adica nu cred ca tine in depou vagoane de dormit functionale si pune in circulatie vagoane salon.

Insa, revenind la subiectul initial al discutie, pentru bucata Bucuresti - Brasov, adica sub 3 ore de mers, acele vagoane salon se preteaza foarte bine.

Cat despre Sibiu - Mangalia, principala problema nu mi se par vagoanele, ci faptul ca nu s-a reusit finalizare caii ferate Curtea de Arges - Rm. Valcea, cale ferata care ar fi scurtat semnificativ timpul de mers spre / dinspre Sibiu si sudul Ardealului.

In context, calea ferata Brasov - Sibiu, este si azi la nivelul la care au lasat-o ungurii in 1918: simpla si nelectrificata. Idem Cluj - Oradea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Feb 2020, 23:00
Post #593


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Din ce am citit pe forumtrenuri, se pare ca traseul nu a fost prea bine ales, fiind multe alunecari de teren in zona, adica e posibil sa fi fost inchis ulterior.

Referitor la tinut vagoane degeaba, de cand a venit Costescu director general, se pare ca a scos de la naftalina ceva vagoane, acum trenurile de pe Valea Prahovei au si 14 vagoane in week-end. Sa vedem cum va mai fi ulterior. Cum se acum se poate si inainte nu se putea, nu mai comentan.

This post has been edited by Laurentziu83: 10 Feb 2020, 23:00


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Feb 2020, 17:52
Post #594


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Au facut chinezii cale ferata pe permafrost, ajung cu ea la peste 5000 (cinci mii) metri altitudine iar noi nu putem construi intr-o zona de deal.
Presupun ca partea in care sunt alunecari de teren se poate consolida / aplica alte solutii astfel incat sa nu mai ridice probleme. Vorbim totusi de UE, anul 2020.

Referitor la vagoane, cred ca este vorba de cele 50 reconditioante pe care CFR Calatori le-a primit anul trecut in toamna. Parca le-a si expus presei (parte din ele) in gara Baneasa.
Plus ca or mai fi facut si niste revizii la vagoanele care rugineau prin depouri.

Posibil sa aibe in weekend trenurile pentru valea Prahovei 14 vagoane. Pot doar sa confirm ca IR 1631 (pleaca din Bucuresti Nord) la ora 07:00 si merge la Brasov anul asta (am fost de 2 ori) are 5 vagoane iar anul trecut avea 3, maxim 4.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Feb 2020, 08:32
Post #595


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.780
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




orice se poate, problema e daca da cineva bani. Aia a chinezilor e facuta politic, nu economic, amortizoarea poate e peste 100 e ani.
si la noi s eputea consolida traseul ala, numai sa fie suficient trafic sa plateasca lucrarile

This post has been edited by einstein1984: 12 Feb 2020, 08:41


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 12 Feb 2020, 09:34
Post #596


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat






--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Feb 2020, 11:40
Post #597


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Politica sau nu, realizarea chinezilor ramane remarcabila. Si pana acum unica in Lume, nu cred ca mai exista alta cale ferata care sa depaseasca 5000 m altiudine.

Revenind la Curtea de Arges - Rm. Valcea, nu se pune problema strict de cati calatori platitori de bilet ar circula pe acolo.
Se mai pune problema ca suntem campioni europeni la numarul de morti pe sosele. Cam la cat poate fi evaluata viata unui om mort intr-un accident rutier?
Plus problemele de poluare, dar cu asta nu isi bate nimeni capu'.

In afara de asta, se mai pune problema scurtarii seminificative a timpului de mers spre Rm. Valcea si spre sudul Ardealului. Plus, la o scara mai mare a traseului Constanta - Curtici.

In alta ordine de idei:

"Compania de logistică ce transportă 60% dintre automobilele Dacia și Ford produse în țară, respectiv GEFCO, spune că transportul pe calea ferată este de preferat, din mai multe motive. Potrivit Hotnews.ro, compania transportă annual în medie 122.000 de mașini pe calea ferată și 99.000 pe șosele."

"Transporturile pe calea ferată sunt mai ușor de organizat și capacitatea este mult mai mare, în comparație cu cele efectuate cu camioanele, spune Jerome Chevrolet, director GEFCO pentru România și Bulgaria."

"Clienții preferă transportul feroviar, chiar dacă durează mai mult și, cu cât timpul de tranzit este mai mare, cu atât companiile pierd bani mai mulți. Compensează însă faptul că volumele de transport sunt mult mai mari pe calea ferată."

Sursa si mai multe informatii:
https://clubferoviar.ro/bode-sper-ca-dacia-...ajeze-reciproc/

@marksman
Foarte tare. Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Feb 2020, 11:46
Post #598


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.780
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




transportul rutier e mai flexibil.... si asta conteaza mult. Bine, pentru masini nu ar trebuie sa fie o problema as amare, mai ales pentru astea de masa. Mioveniul are 3 trenuri pe zi, 300 de masini fiecare. un camion are 8-10 masini


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Feb 2020, 16:12
Post #599


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Pai daca "Mioveniul are 3 trenuri pe zi, 300 de masini fiecare" nu i-ar ajuta mai mult calea ferata Mioveni - Pitesti - Curtea de Arges - Rm. Valcea - Sibiu - Curtici - restul Europei vestice?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 12 Feb 2020, 16:26
Post #600


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Mai e regula aia confirm careia camioanele care duc masini Dacia in vest nu au voei sa aduca la intoarcere masini SH pe ele?
Ecologic much?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
48 Pages « < 18 19 20 21 22 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:16
Forum Renault