DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Incendiul de la Club Colectiv, (topic split de la Concerte si Evenimente)

Diac
post 2 Nov 2015, 15:17
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




QUOTE(Ake @ 2 Nov 2015, 14:15)
N-am zis ca nu le trebuia, am zis ca sa nu le dea avizul pe proiect.
Din cate am citit prin presa, astia aveau in proiect 80 de persoane prevazute. Perfect plauzibil pentru suprafata respectiva.
*




Si sa zicem ca primaria + ISU face seara un control si constata ca sunt 300 de oameni intr-un loc cu autorizatie pentru 80. Ca sa faci proces verbal trebuie sa-i legitimezi, ca sa demonstrezi ca sunt peste 80. Nu poti sa zici "estimez peste 300". Multi nu au buletine, deci trebuie sa-i duci la sectie. Mai pui si faptul ca unii sunt beti si unul, doi recalcitranti. Ai nevoie de jandarmerie si de dube si faci un tambalau monstru.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 Nov 2015, 15:21
Post #62


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pe langa asta, sa fim realisti, vor fi aceea dintre ei care vor vrea sa se alieze impotriva sistemului si sa apere micul intreprinzator, proprietar de club modest, dar chic, de la a fi starpit de catre politicienii corupti. La fel cum i-au injurat hipsterii si pe cei de la ANAF cand au facut controale prin localuri.

This post has been edited by MuciX: 2 Nov 2015, 15:23


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 2 Nov 2015, 15:27
Post #63


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(Diac @ 2 Nov 2015, 15:17)
Si sa zicem ca primaria + ISU face seara un control si constata ca sunt 300 de oameni intr-un loc cu autorizatie pentru 80. Ca sa faci proces verbal trebuie sa-i legitimezi, ca sa demonstrezi ca sunt peste 80. Nu poti sa zici "estimez peste 300". Multi nu au buletine, deci trebuie sa-i duci la sectie. Mai pui si faptul ca unii sunt beti si unul, doi recalcitranti. Ai nevoie de jandarmerie si de dube si faci un tambalau monstru.
*

Da. Il faci de 3-4-5 ori intr-o perioada rezonabila de timp, cat sa se mire toti "hai, bai, nu se poate, iarasi???? wacko.gif ", aplici sanctiuni tuturor celor care n-au basca ignifuga si sa vezi cum incep rezultatele, incet-incet. Dar nu-mi imaginez autoritatile romane facand asta, decat cu sprijin de la trupele Seal sau rusesti.



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 2 Nov 2015, 15:44
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(MuciX @ 2 Nov 2015, 14:52)
Vad ca ai editat, pana la urma aia e parerea ta, macar ai curaj sa ti-o sustii.
Daca parerea mea valoreaza ceva, chiar daca era incendiul intr-un penitenciar, tot tragedie se numea evenimentul.
*



QUOTE(bucatzel @ 2 Nov 2015, 15:16)
Decat sa-si sustina opinii ca aia de-o postat-o, mai bine sa revina la linkurit.

l.e. si da, si io-s de aceeasi parere.
*



Asa da. Vedeti ca se poate discuta si altfel? Si da, sint realmente bulversat...de simbata la prinz de cind am aflat, spre rusinea mea, caut informatii si nu pot sa inteleg ce si cum...este fara cuvinte...totodata nu pot sa nu constat exacerabarea mediatica a evenimentului, fata de altele, cel mai recent imi vine in minte accidentul de la Petrila, parca, de acum 2 sau 3 ani, Radiane, stii detalii suplimentare?
...

Cind am zis ca a fost o slujba inchinata stiti voi cu m-ati luat in tarbaca...

http://www.napocanews.ro/wp-content/uploads/2015/11/666.png

http://media.hotnews.ro/media_server1/imag...ub-colectiv.jpg

Ce reprezinta fotografiile de mai sus...ca eu nu inteleg nimic...

This post has been edited by george_scala_2004: 2 Nov 2015, 15:48


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 2 Nov 2015, 16:18
Post #65


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Ma provoci? La vremea respectiva am scris destule.

Lipsa de bani pentru investitii si presiunea sefilor de la nivel de combinat i-au obligat pe sefii de la mina sa foloseasca o metoda de exploatare, sa zicem, controversata. A dat cu virgula si a facut bum. Au murit 6, 7 oameni la prima explozie. Inclusiv seful de sectorului de productie unde a avut loc explozia. Conform normativelor de securitate, doar la trei zile dupa explozie se considera eliminat riscul de noua explozie. In acest interval, imediat dupa prima explozie intra doar salvatorii si doar in scopul de recuperare a eventualilor supravietuitori.

Echipa de salvatori care a intervenit atunci a fost condusa de inginerul sef securitate miniera pe combinat. Doar ca acesta era fratele sefului de sector decedat. Este total interzis de nromative ca la actiuni de salvare sa participe rude ale celor disparuti. Inginerul sef din dorinta de a-si gasi fratele a lungit misiunea nermis de mult. Echipa a fost surprinsa de o a doua explozie, murind inca 6, 7 salvatori, coordonatorul misiunii de salvare fiind si el ranit destul de grav.

Ce s-a intamplat dupa? Inginerul sef salvare miniera, care din dorinta de a-si gasi fratele a incalcat normativele ceea ce a condus la moartea salvatorilor, a fost decorat de presedintele Basescu pentru eroism.

Directorul de atunci al minei Petrila, in fond, principalul factor de decizie in adoptarea metodei de exploatare inadecvate, a fost ulterior, numit, evident politic, director general al combinatului si a avut o contributie substantiala la luarea deciziei de inchidere a minieritului.

Trei sefi din esalonul doi al minei au fost condamnati, in prezent isi executa pedeapsa. Unul dintre ei imi este amic, spera sa iasa in cca. 6 luni.

La Mina Petrila, vineri, 30 octombrie a fost extrasa ultima tona de carbune, mina intrand in procedura de inchidere. Persoanlul de la mina a fost redistribuit la alte exploatari miniere, in dulcele stil romanesc de bataie de joc. Un amic, inginer, cu 25 ani vechime din care 11 subteran a fost mutat la alta mina pe post de muncitor necalificat. Are libertatea sa refuze, dar ii mai trebuie vreo cinci ani de mina sa-si faca vechimea pt. pensie si in alta ordine de idei, la 50 de ani cine te mai angajeaza? Eventual paznic de noapte caci nici la carat cartofi in piata nu mai este competitiv ...



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 2 Nov 2015, 16:23
Post #66


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.224
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(george_scala_2004 @ 2 Nov 2015, 16:44)
Cind am zis ca a fost o slujba inchinata stiti voi cu m-ati luat in tarbaca...
*



A, deci ai editat ca te-am bestelit noi, nu ca ai fi inteles ceva.

l.e.
Si tot din regula aia a ta de aur, scriem, da' nu stim ce scriem, ai putea si tu sa procesezi ca minerii stiu ce risc isi asuma cand intra in mina.



This post has been edited by bucatzel: 2 Nov 2015, 16:27


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 2 Nov 2015, 16:27
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Nicio zi de doliu national...si oamenii aia erau la lucru, nu ca cei din club, la distractie...ma rog, optici diferite...mai caut ceva informatii...si inca ceva:

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualit...ational+Romania

Care e logica declararii acestor dolii nationale??? Solidaritatea? O.K. acum in afara de Romania, care alta tara a mai declarat doliu national ca semn de solidaritate cu victimele din Colectiv?

Multam, worship.gif

This post has been edited by george_scala_2004: 2 Nov 2015, 18:40


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 2 Nov 2015, 16:39
Post #68


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Asta cu inchiderea minelor trebuie sa le multumesti in primul rand uniunii europene care nu permite statului sa ajute companiile...evident ca regula asta nu se va aplica in germania unde cu siguranta statul va interveni sa salveze volkswagem.

In rest n-au nici o legatura evenimentele - intr-un caz vorbim de persoane care stiau ca merg la o munca periculoasa - pt. care erau compensati (intra mai repede la pensie,au mai mult concediu,salarii,pensii mai mari decat media...) cu niste tineri care mergeau sa se distreze asa cum o fac toti tinerii...evident ca nici unii nici altii nu meritau sa moara insa situatiile sunt total diferite.

This post has been edited by tony-s: 2 Nov 2015, 16:41


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Nov 2015, 17:19
Post #69


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Da, da' tot trecuți la Domnul sunt...


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 2 Nov 2015, 18:29
Post #70


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(george_scala_2004 @ 2 Nov 2015, 17:27)
...si oamenii aia era la lucru ...
*



Io-s aproape ungur, mi se mai iarta. Tu ce scuza ai? biggrin.gif

Tonica, departe de mine intentia de-a face vreo paralelea. Nu cred ca-i cazul. Linkfinder m-a intrebat si i-am raspuns.

P.S. UE chiar n-are nicio vina.

This post has been edited by radian: 2 Nov 2015, 18:32


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 2 Nov 2015, 18:39
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




tastatura...trebuie sa o schimb... radmasa.gif

2 Nov 2015, 18:40:
QUOTE(tony-s @ 2 Nov 2015, 16:39)
Asta cu inchiderea minelor trebuie sa le multumesti in primul rand uniunii europene care nu permite statului sa ajute companiile...evident ca regula asta nu se va aplica in germania unde cu siguranta statul va interveni sa salveze volkswagem.

In rest n-au nici o legatura evenimentele - intr-un caz vorbim de persoane care stiau ca merg la o munca periculoasa - pt. care erau compensati (intra mai repede la pensie,au mai mult concediu,salarii,pensii mai mari decat media...) cu niste tineri care mergeau sa se distreze asa cum o fac toti tinerii...evident ca nici unii nici altii nu meritau sa moara insa situatiile sunt total diferite.
*



...ciudata optica tonele...

This post has been edited by george_scala_2004: 2 Nov 2015, 18:40


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 2 Nov 2015, 19:07
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Arafat dixit: din nefericire majoritatea decedatilor nu au actele asupra lor.

This post has been edited by paul_p: 2 Nov 2015, 19:07


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 2 Nov 2015, 19:26
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Topicu asta e bun sa vedem calitea umana a unor colegi ca sa nu spun inteligenta ca ar fi jgnita notiunea de inteligenta. sad.gif
Din ce am avut io treaba cu pompierii, ne calca astia pe plantatie sistematic. Au un grapic de controlale. Avem si cursuri aplicatii scheme de evacuare si de actiune pe toate zidurile, extinctoare pe tipurile de incendiu posibil.Nu prea iarta baietii cel mult acorda pasuiri pentru remedieri.Platim si pe un fel de expert care ne tot freca ce si cum ca atunci cand vin pomperii sa fie totul OK.
Privatu isi baga plwa in tot ca sa nu cheltuiasca . Stiu si io cazuru in care activitatile declarte sunt asa de aburite incat cu un avocat patronu poa sa o dea la intors oricand.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 2 Nov 2015, 20:05
Post #74


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




BISERICA CRESTINA OFERA ASISTENTA RELIGIOASA.

e pe bune, este mesajul oficial.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 2 Nov 2015, 20:07
Post #75


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(tribunul @ 2 Nov 2015, 20:05)
BISERICA CRESTINA OFERA ASISTENTA RELIGIOASA.
*

da' nu gratis! tongue.gif

This post has been edited by gabize: 2 Nov 2015, 20:07


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 2 Nov 2015, 22:13
Post #76


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(paul_p @ 2 Nov 2015, 20:07)
Arafat dixit: din nefericire majoritatea decedatilor nu au actele asupra lor.
*



Si daca-si aveau cardurile de identitate la ce la folosea? Medicii ar fi gasit doar niste pete diforme de plastic topit.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 3 Nov 2015, 01:45
Post #77


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Nu mai e omor calificat (max 25 ani), e omor din culpă (max 10 ani). Adică fără intenție, cumva logic. Cei trei malefici acționari au fost reținuți. La primăria sector 4 e cam panică.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 3 Nov 2015, 09:17
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Intre timp numarul decedatilor a ajuns la 32...

http://www.activenews.ro/stiri/Claudiu-Pet...-Cavaler-126299

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualit...or+al+incendiul

http://www.activenews.ro/stiri/Un-rapper-d...i-omului-126269

QUOTE
Catalina Ionita si Mihai Catalin Alexandru doua dintre persoanele care si-au pierdut viata in incendiul de la Clubul Colectiv, erau membri ai Asociatiei Profesionale a Urbanistilor din Romania (APUR),  ambii fiind absolventi ai Universitatii de Arhitectura si Urbanism "Ion Mincu", anunt asociatia. Colegii transmit condoleante.


http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20549...din-romania.htm nedumerire.gif

Mass media nu poate sa spuna adevarul (nici nu ar avea cum din moment ce este controlata de cine trebuie) pentru ca ca majoritatea "cremei", "elitele" se inchina la ce se inchunau tinerii de geniu disparuti...

This post has been edited by george_scala_2004: 3 Nov 2015, 10:36


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 3 Nov 2015, 11:24
Post #79


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(tony-s @ 3 Nov 2015, 10:37)
Nu inteleg de ce nu au fost arestati pana acum si reprezentatii firmei care au  montat artificiile - poate astia nu-s pericol public...nu de alta dar la ora asta cine-i poate  opri sa organizeze spectacole pirotehnice prin alte locuri in conditii asemanatoare.
*


Tonies, in America sunt arestati vanzatorii de arme?!?!??!!


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 3 Nov 2015, 11:30
Post #80


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.224
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(george_scala_2004 @ 3 Nov 2015, 10:17)
Intre timp numarul decedatilor a ajuns la 32...

http://www.activenews.ro/stiri/Claudiu-Pet...-Cavaler-126299

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualit...or+al+incendiul

http://www.activenews.ro/stiri/Un-rapper-d...i-omului-126269



http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20549...din-romania.htm nedumerire.gif

Mass media nu poate sa spuna adevarul (nici nu ar avea cum din moment ce este controlata de cine trebuie) pentru ca  ca majoritatea "cremei", "elitele" se inchina la ce se inchunau tinerii de geniu disparuti...
*



N-am nimic de spus in plus (nu stiu cat as putea sa-ti repet ca tu postezi, nu gandesti), vreau doar sa ma asigur ca nu dispare.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 3 Nov 2015, 13:48
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(bion @ 2 Nov 2015, 20:26)
Privatu isi baga plwa in tot ca sa nu cheltuiasca . Stiu si io cazuru in care activitatile declarte sunt asa de aburite incat cu un avocat patronu poa sa o dea la intors oricand.
*



Nu chiar toți.
Cel puțin în clădirea unde lucrez (18 et.) avem doua exerciții de evacuare planificate anual, toți senzorii de sufla de praf lunar și se testează trimestrial.
Deși întreaga suprafață este acoperita de sprinklere am fost nevoiți sa avem în dotare și stingătoare portabile, care sunt verificate periodic.
Cel puțin o data au venit cei de la PSI și au ordonat un exercițiu de evacuare neanunțat.

Si chiar în aceste condiții unii colegi, care nu au binevoit sa participe la exercițiile de evacuare, la cel neanunțat nu au știut unde sunt ieșirile de urgenta.

This post has been edited by zodrac: 3 Nov 2015, 14:05


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 3 Nov 2015, 13:55
Post #82


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Cladirile de birouri sunt una, bombele astea sunt altceva.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 3 Nov 2015, 14:07
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE
„Doresc să exprim durerea mea profundă și sinceră în legătură cu tragedia de la clubul Colectiv din București. Gândurile și rugăciunile noastre sunt îndreptate către toate familiile și toți cei afectați, o parte dintre victimele și răniții acestei tragedii fiind angajați Oracle România. Safra Catz, CEO Oracle a sosit în acest week-end în România pentru a oferi sprijin familiilor îndoliate și prietenilor, precum și celor care depun eforturi pentru salvarea și ajutorarea victimelor. În această perioadă dificilă, Oracle va oferi tot suportul celor afectați de această cumplită tragedie”.

Sorin Mîndruțescu, Oracle Country Leader România


http://www.euractiv.ro/news/firma-oracle-a...unt-raniti-2321


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 3 Nov 2015, 14:32
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




QUOTE(bion @ 2 Nov 2015, 19:26)
Privatu isi baga plwa in tot ca sa nu cheltuiasca.
*



Depinde de 'privat'. La covrigarii e posibil sa se intample asta, dar la firmele care eventual sunt subsidiare ale altor companii straine, PSI-ul e important, fie si din cauza asigurarilor ce se platesc.

Pe plantatia unde culeg eu bumbac, sunt 2 exercitii de evacuare anuale, exista si verificari ale sistemelor de detectie a incendiilor periodice. Zilele trecute, nu stiu daca are legatura cu nefericitul eveniment, chiar au venit pompierii de la unitatea din vecinatate si s-au plimbat prin cladire (de la mansarda pana la subsol), ca sa vada caile de acces, hidrantii si planurile etajelor.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 3 Nov 2015, 14:38
Post #85


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Acum la mai bine de 72 de ore, perioada critica considerata de doctori, se poate face un bilant....pe langa interventia initiala de urgenta care s-a desfasurat impecabil,doctorii au facut adevarate minuni,chiar daca e posibil sa mai apara decese numarul lor cred ca va fi extrem de redus.

Sa ai 90-100 de arsi in stare critica sau foarte grava in conditiile in care nu cred ca exista un spital in lume care sa poata prelua dintr-o data atatia si totusi sa reusesti sa-i distribui la 10-11 spitale iar ulterior sa apara doar 5 decese (posibil mai multe insa nu cred ca numarul va creste considerabil) mie mi se pare o performanta chiar comparand cu sisteme medicale din tari foarte dezvoltate.

Cei 27 initiali nu pot intra in discutie - probabil aproape toti erau deja morti cand au ajuns medicii si asistentele...ca s-au facut manevre de resuscitare - e normal - asa e procedura si pana la urma e ceva uman sa incerci orice sa salvezi viata unui om.

This post has been edited by tony-s: 3 Nov 2015, 14:55


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 3 Nov 2015, 14:51
Post #86


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




am vorbit cu cativa doctori din familie, inclusiv unul urgentist si care se ocupa in acest moment de o parte din cei raniti. in cazul arsurilor riscul unei evolutii imprevizibile sunt din pacate extrem de mari. totul poate merge prost, inclusiv septicemii datorita multiplelor porti de intrare pentru patogeni.

sunt multi intubati pentru ca altfel s-ar inchide pur si simplu traheea datorita arsurilor interne. in cazul lor, diagnosticul este cel mai rezervat, nu se stie in ce masura si dupa cat timp isi vor putea relua functiile respiratorii in mod independent.

nivelul traumatic e fara precedent. o mare parte din cei care vor supravietui se vor confrunta cu mutilari infioratoare si cu procese de recuperare care vor dura luni si ani de zile. dupa arsuri, pielea isi pierde elasticitatea si trebuie sa treaca prin nenumarate sedinte de fizioterapie ca sa isi regaseasca dimensiunile necesare pentru a nu crapa la fiecare miscare.

imi povestea de un caz pe care il are in grija, o doamna cu o mana carbonizata, unde e o cursa impotriva ceasului pentru a o stabiliza pentru o amputare partiala inainde de a se instala cangrena.

in rest ai dreptate, raspunsul medicilor din spitale a fost incredibil. sper sa se mai intoarca din campania abjecta in care orice doctor e automat prezentat ca un spagar nemernic.

LE: ce vreau sa spun este ca doctorii nu-i considera inca pe cei critici in siguranta si ca pentru multi din ei diagnosticul e 'rezervat' - sub 50% sanse de supravietuire.

This post has been edited by Han Solo: 3 Nov 2015, 14:53


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 3 Nov 2015, 14:59
Post #87


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Azi cica începe revolutia.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 3 Nov 2015, 15:02
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




Linc ?


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
Alfa Romeo 159 1,9 JTS, 2007 , Ford Mustang 2,3 Ecoboost, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 3 Nov 2015, 15:03
Post #89


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Cum am mai spus e posibil sa mai apara decese,unii vor ramane in stare vegetativa si evident ca multi vor ramane cu traume fizice si psihice pe toata viata....insa deja vorbim de lucruri care depasesc medicii si pe care medicina actuala nu le poate vindeca complet.

Si eu asta incerc sa scot in evidenta...intr-o tara in care propaganda basista a reusit sa le faca medicilor o imagine de spagari nenorociti care nu misca un deget fara bani..uite ca nu e chiar asa...ca or mai fi si nemernici pe care-i intereseaza doar banii e adevarat insa chiar cred ca majoritatea medicilor fac meseria dintr-o vocatie iar numarul nemernicilor e mai mic decat in alte meserii...cati dintre cocalarii si manelistii din romania sareau vineri noaptea si se duceau voluntar la munca sa-i salveze pe alti oameni.

This post has been edited by tony-s: 3 Nov 2015, 15:13


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 3 Nov 2015, 15:14
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE
Oamenii legii au aflat că patronii clubului au condiționat trupa Goodbye to Gravity. Deși erau autorizați pentru doar 80 de locuri, acționarii le-ar fi cerut băieților care urmau să urce pe scenă minimum 400 de invitați. Altfel, trebuiau să plătească 1.000 euro pentru închirierea sălii.


http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualit...de+pentru+morti


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 18:52
Forum Renault