DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

98 Pages « < 88 89 90 91 92 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Centrale termice, sfat achizitionare

radian
post 27 Sep 2019, 08:39
Post #2671


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(DragosP @ 27 Sep 2019, 08:52)
O să zici _iar_ că am ceva cu tine, dar ești naiv dacă ajungi să crezi așa ceva...
*



biggrin.gif N-ai tu cu mine mai multe decat cu oricare alt coleg de forum.

N-am zis ca neaparat cred, ci ca asa mi-au spus cei de la magazinul de unde am cumparat centrala si care mi-au asigurat montatul. Da, evident, orice vanzator spune tot ceea ce crede ca-si doreste cumparatorul sa auda, nimic nou sub soare.

Am facut si precizarea ca astept sa o vad la lucru la iarna, daca imi scade factura la gaz, e Ok daca nu, asta e. Macar pot sa fac si eu dus ca tot omul, cu centrala veche faceam dusuri scotiene, 20 de secunde apa fierbinte, 20 de secunde apa rece, nu mai facea fata sa asigure un flux continuu de apa calda.

In alta ordine de idei, pentru o mai buna izolare termica a locuintei nu strica sa va verificati ferestrele. Acum, cam toti au geamuri termopan, dar nu toate sunt bine reglate si pot deveni o sursa de pierderi de caldura. O metoda simpla si la indemana oricui, o stiu de la un amic care monteaza geamuri temopan de vreo 15 ani. Se ia o bancnota de 10 lei (cea de 1 leu e cam scurta) se potriveste la tocul ferestrei si se inchide fereastra peste ea astfel incat un capat al bancnotei sa-ti ramana intre degete iar celalalt capat sa fie in exterior (sa-l vezi prin geam). Dupa ce inchizi geamul tragi de bancnota. Daca opune rezistenta si este greu de tras geamul este bine reglat, daca se trage usor atunci ar fi binevenita vizita unui mester in domeniu sa regleze geamul sa se inchida bine.

This post has been edited by radian: 27 Sep 2019, 08:44


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 27 Sep 2019, 08:59
Post #2672


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




QUOTE(axabrt @ 27 Sep 2019, 08:09)
gresia ține rece. De unde.. au fix aceeași temperatură.
*



De fapt problema e coeficientul de transfer de caldura. Lemnul actioneaza ca izolator, gresia fix pe dos.

QUOTE(radian @ 27 Sep 2019, 09:39)
cu centrala veche faceam dusuri scotiene, 20 de secunde apa fierbinte, 20 de secunde apa rece, nu mai facea fata sa asigure un flux continuu de apa calda.
*



Ti-o facea bucati, curatare chimica serioasa, schimbat garnituri si ce o mai fi fost de schimbat si mai mergea ani de zile.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 27 Sep 2019, 09:31
Post #2673


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.067
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Mi a zis instalatorul că immergas avea mai demult nu știu ce piesa de cupru in interior in timp ce toate celelalte centrale aveau ceva de plastic.
Dar a zis că astea noi au trecut și ele pe piesa aia de plastic. Evident mai proasta

Oricum ce centrale se vând la noi in Romania sunt mai slabe calitativ. Immergas are pentru piata din estul Europei centrale immergas victtrix Terra în timp ce ii n vest vinde gama Victrix maior mai avansate tehnologic

Mai au o gama Victrix Zeus.
Aaa. Daca vrei sa cumperi Victrix Zeus în România se poate. Costa 6000 Ron.
Daca in schimb vrei sa cumperi Victrix Terra în Italia, nu oferă așa ceva. Doar in Romania și prețul e vreo 4000 Ron., Funcție de putere ...

This post has been edited by axabrt: 27 Sep 2019, 09:34


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Sep 2019, 09:39
Post #2674


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(bmwh548 @ 27 Sep 2019, 09:59)
... Ti-o facea bucati, curatare chimica serioasa, schimbat garnituri si ce o mai fi fost de schimbat si mai mergea ani de zile.
*



Putin probabil. Acum vreo doi ani a cedat vasul de expansiune. Tehnicianul mi-a zis ca o carpeste (a umflat-o cu pompa de bicleta), mi-a precizat dinainte ca nu-i reparatie ci carpeala, nu-mi da garantie pe lucrare ca poate sa reziste cateva zile, cateva luni, dar sa iau in calcul schimbarea centralei. M-a mai tinut un sezon si jumatate dar asta primavara, in ultimile luni de incalzire deja picura apa din ea. Eu sunt multumit ca m-a tinut 12 ani, fara probleme semnificative.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 27 Sep 2019, 09:57
Post #2675


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Eu din ce-am mai citit despre componentele din "plastic" vs. aliaj alamă, cică cele de plastic sunt antiaderente, nu se depune calcar pe ele. Și se comportă bine la temperatura de lucru, fără dilatările specifice metalelor. Teoretic e un plus, nu un minus.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 27 Sep 2019, 11:22
Post #2676


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Se schimba vasul de expansiune. Sunt niste elemente care le-a curatat cu peria baie de apa cu otet, ceva garnituri noi si totul ok. Se pot schimba absolut toate piesele.La pompe e un truc cu un semering si un rulment -trebuie o surubelnita si o anumita manevra.
Daca ai bani sigur e ok una noua dar din ce am auzit sunt tot mai ieftin construite deci durata de exploatare e mai scurta.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Sep 2019, 11:30
Post #2677


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(radian @ 27 Sep 2019, 09:39)
biggrin.gif  N-ai tu cu mine mai multe decat cu oricare alt coleg de forum.

Am facut si precizarea ca astept sa o vad la lucru la iarna, daca imi scade factura la gaz, e Ok daca nu, asta e. Macar pot sa fac si eu dus ca tot omul, cu centrala veche faceam dusuri scotiene, 20 de secunde apa fierbinte, 20 de secunde apa rece, nu mai facea fata sa asigure un flux continuu de apa calda.


*



Sa nu patesti precum cainele lui Pavlov, sa te fi invatat cu dusurile scotiene!
Citez pe Mitica, sofer-meserias-filosof:
- Bre, noua n-o mai faci!



--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Sep 2019, 11:33
Post #2678


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




radmasa.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 27 Sep 2019, 11:54
Post #2679


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.593
Joined: 18 September 05
From: Internet




Salut!
Sunt in deriva sa aleg o centrala pt o casa care pe moment are 40 mp maxim si o inaltime de 2.60 la interior. Ieri am extins instalatia interioara de gaz si urmeaza partea termica.
Am o oferta cu totul de la o firma din Timisoara care vinde si instalatiie/ componente dar face si servicii complete pt centrala (Ariston One 3250 lei, 4 calorifere, tevile cu racorduri si robineti) totul la 10800 lei din care 3000 lei manopera (asta imi pare mare).
Aceeasi centrala in Dedeman e in promotie la 3200 lei tot cu evacuare dar care are si termostatul de ambient. La asta se adauga restul (poate luate de la prima firma de mai sus ) si manopera instalatorului cu care lucrez de ani. Astept sa vina sa evalueze.

Indecizia este cu privire la alegerea totusi a centralei. Cea din exemplu are schimbatorul de caldura de inox si otel. Se zice ca modelele mai ieftine au probleme la schimbatorul de aluminiu.
Multi zic ca Ariston are unele chestii de plastic la interior si ii poate afecta durata de functionare.

Ce alte centrale de 24 Kw (pe viitor probabil mai am de incalzit si o anexa lipita si care nu se stie daca nu va creste in dimensiuni) se pot alege si sa nu am probleme majore dar si cu eficienta de costuri?

Ce alte firme e2e sunt in Timisoara dar care sa si aiba disponibilitate sa execute curand? Merci


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 27 Sep 2019, 12:44
Post #2680


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.067
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Când alegi centrala in primul rand vezi rețeaua de service
Iei ceva la care ai acoperire în apropiere pe parte de service eventual un meșter priceput, la reprezentanta te cam fac ăștia de bani. Adică una e sa schimbi o piesa pe placa de baza , altă e sa schimbi placa de baza și altă e sa nu găsești deloc piesa de schimb.


Apoi iei o firmă cat mai răspândită în Romania și cat mai buna. Un fel de Dacia a centralelor.
Aci nu te pot ajuta, nu știu ce situație particulară ai tu l Timișoara.

Eu m am răzgândit de la un buderus care costa aproape dublu, am stat de vorbă cu cineva priceput care mi a scos repede buderus ul din cap.




--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Sep 2019, 12:46
Post #2681


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




3000 de lei manopera e acceptabil pt Bucuresti. Pt Timisoara nu stiu.
De principiu, nu te calici la proiectare, sa ti le dimensioneze corect.
Apoi la realizare, vezi sa stie ce face, ca altfel patesti ca mine de inveti hidraulica ca taunul nu stie.






--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 27 Sep 2019, 13:01
Post #2682


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.067
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Pentru că sa scapi de hidraulica baga distribuitoare pe coloana și din distribuitor apoi către calorifere.
Lasă și câteva locuri libere pt viitoroarele calorifere la distribuitor.

Daca pui distribuitoare se vor încălzi toate caloriferele.

27 Sep 2019, 13:01:
Pentru că sa scapi de hidraulica baga distribuitoare pe coloana și din distribuitor apoi către calorifere.
Lasă și câteva locuri libere pt viitoroarele calorifere la distribuitor.

Daca pui distribuitoare se vor încălzi toate caloriferele.

This post has been edited by axabrt: 27 Sep 2019, 13:01


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 27 Sep 2019, 13:04
Post #2683


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.473
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(axabrt @ 27 Sep 2019, 14:01)
Pentru că sa scapi de hidraulica baga distribuitoare pe coloana și din distribuitor apoi către calorifere.
Lasă și câteva locuri libere pt viitoroarele calorifere la distribuitor.

De ce sa lasi locuri libere? Spargi sapa ca sa bagi tevi noi?

QUOTE(axabrt @ 27 Sep 2019, 14:01)
Daca pui distribuitoare se vor încălzi toate caloriferele.

*


Cu conditia sa faci echilibrarea instalatiei, altfel unele se incalzesc mai repede, altele mai incet, si termostatul dicteaza dupa cum simte.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 27 Sep 2019, 13:55
Post #2684


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.067
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Așa i, ai dreptate uitasem de echilibrare
Se face cam așa băbește vorbind
Cu cat caloriferul e mai apropiat de distribuitor se inchide mai mult robinrtul de pe retur


In general vorbind trebuie avut grija și cu supradimensionarea caloriferelor.
Daca le pui prea mici nu fac fata la temperatura ideala de 55 de grade
Daca le pui prea mari creste prea mult volumul de apă și centrala arde gaz debeaga sa încălzească apa in plus.

Ideal ar fi că pentru o camera de 20 mp caloriferul sa aibă minim 2000 MM . Eu de exemplu am pus 2 calorifere de 1200.

Am un coleg cam nebun și a pus 2 calorifere de 2000.
Se vede ca dracu, da e treabă lui.
Nici mare economie n am văzut să facă cu așa supradimensionare de neam prost

Asta daca camera e izolaya


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 27 Sep 2019, 14:07
Post #2685


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(axabrt @ 27 Sep 2019, 14:55)
Ideal ar fi că pentru o camera de 20 mp caloriferul sa aibă minim 2000 MM  . Eu de exemplu am pus 2 calorifere de 1200.
*


Nu conteaza de unde esti? La fel la Bacau si la Caracal? Nu conteaza orientarea? La N la S, E sau vest?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 27 Sep 2019, 14:17
Post #2686


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(ady77 @ 27 Sep 2019, 15:07)
Nu conteaza de unde esti?
*


Și dacă-i din Bahamas și stă la Gheorgheni? huh.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 27 Sep 2019, 14:19
Post #2687


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(ady77 @ 27 Sep 2019, 15:07)
Nu conteaza de unde esti?
*


Niciodată, în afară dacă ești moldovean sau oltean.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 27 Sep 2019, 14:27
Post #2688


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(gabize @ 27 Sep 2019, 15:17)
Și dacă-i din Bahamas și stă la Gheorgheni?  huh.gif
*


Exact!

27 Sep 2019, 15:27:
QUOTE(AR-18-MOS @ 27 Sep 2019, 15:19)
Niciodată, în afară dacă ești moldovean sau oltean.
*


Stiam, vezi ce exemplu am dat radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by ady77: 27 Sep 2019, 14:27


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Sep 2019, 14:33
Post #2689


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




N-aveti Instant (firma) la TM?

Eu de la Instant mi-am luat centrala, e drept sunt clientul lor de multi ani. Aristone One, 3100 lei, ISCIR si punerea in functie incluse in pret, manopera montare 600 lei pentru centrala si 200 lei pentru radiatorul tip scarita din baie (cel vechi era mancat de rugina, oricum nu mai avea viata lunga) + aproape 1300 lei fitingaria necesara (daca tot am schimbat centrala si radiatorul din baie am schimbat si toti robinetii aferenti) + 100 lei ciubuc la meseriasi.

This post has been edited by radian: 27 Sep 2019, 14:34


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 27 Sep 2019, 15:24
Post #2690


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.094
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(bion @ 27 Sep 2019, 12:22)
Se schimba vasul de expansiune.

Cam greu, la majoritatea centarlelor e pozitionat in spate, ar trebui demontata toata centrala (inclusiv tevile si camera de ardere); nu merita deranjul daca centrala e veche.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 27 Sep 2019, 22:11
Post #2691


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Pai oricum o faci bucati toata daca vrei sa faci o curatare corecta cap coada plus schimbat garnituri. Si cand iei vas nou nu e musai sa fie "de origine". Aristonul a primit vas compatibil acum vreo doi ani si merge de nu-i voie. Ala original costa cat jumatate de centrala la reprezentanta, compatibilul a fost vreo 300 de lei la Dedeman.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 28 Sep 2019, 09:58
Post #2692


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.094
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Gasisem si eu acu' vreo 2 ani pt. Aristonul din dotare un vas de expansiune (6 litri la modelul meu) compatibil, destul de ieftin, am facut rost de manualul centralei si de "spare parts exploded view", dar:
- in total, sunt peste 300 de piese de demontat, verificat, curatit sau inlocuit;
- centrala are 18 ani;
- eu nu m-as fi bagat, "reprezentanta" locala la fel, un instalator care m-a mai ajutat cu altele mi-a zis ceva de genul "esti nebun?!" iar ca pret total nu se justifica.

Asta e, cand pica de tot - alta, ca nu vreau s-o atestez ca "istorica" (mi-ajunge dacia). tongue.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Sep 2019, 11:11
Post #2693


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




La Motan K-Plus se scoate vasul ala foarte usor. Aveam niste probleme pe acolo, probabil si al meu se cerea schimbat, dar a venit mesterul, l-a scos, a scurs apa din el, a bagat presiune cat a zis el ca e ok si a plecat. In cateva zile mi-a cazut iar presiunea aproape de 0, dar ciudat ca in mers ori ca pleca de la ~1, ori de la ~0, tot pe la 1.7 bari se oprea, si nici cand cadea spre 0 nu intra centrala in avarie, ceea ce dupa spusele mesterului, ar fi trebuit sa se intample. A venit, a mai bagat niste aer si parca si-a mai revenit. Dar tot completez iar cam o data pe luna cu apa. Pare sa piarda chiar pe langa schimbatorul de caldura pe care tot mesteru' asta l-a dat jos sa-l curete cu cativa ani in urma, ca se vad niste urme pe tevile alea. Centrala intra in al zecelea an daca nu ma insel, timp in care i-am schimbat, degeaba, un senzor de temperatura pe ACM, ca sa incerc sa scap de apa prea calda vara, cand trebuie sa fie debit mare ca sa nu te arda la mana.
In rest, o curatare la un moment dat, si nimic altceva. Recent i-am facut si eu ISCIR-ul, mi-a zis mesteru' sa o folosesc asa ca mai merge, ca mai bag eu apa din cand in cand, dar din punctul lui de vedere e departe sa ma lase.
Pe de alta parte am avut o experienta negativa in vara cu un Motan in condensare, care dupa nici doi ani, a decis sa nu mai mearga, primind o eroare de ventilator. Eram in vizita la un var, si ala o luase din Dedeman, cei care i-o pusesera in functiune nu mai raspundeau la telefon iar lunga lista de service-uri autorizate de pe Ilfov refuzau sa se bage, spunand ca cine a facut PIF-ul trebuie sa faca si garantia. Doar dupa telefoane la Kober a primit un numar al unui serivice care a putut sa vina sa verifice, asta dupa vreo trei zile fara apa calda. Desi toata lumea zicea ca ar fi fost ventilatorul dus, ca e boala lor, s-a dovedit a fi un fir care nu facea bine contact pe acolo. Am vrut sa o desfac eu inca din prima zi, ca sigiliu nu avea pe ea, dar varu' n-a fost de acord.
Daca ar fi sa inlocuiesc pe viitor centrala, chiar nu stiu ce as alege. Oricum nu-mi pare rau nici acum ca am luat o centrala ieftina la vremea respectiva, vecinii de pe coloana cu Viessman si Ariston au avut cel putin cate o interventie mai costisitoare, si le-au montat in acelasi an cu asta a mea.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 29 Sep 2019, 11:38
Post #2694


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.473
Joined: 1 November 04
From: sat




Dupa ce-am citit ce-a scris Merced p-aci, m-am dus sa ma uit si io la manometrul centralei. Ce sa vezi, presiunea la 0,8 bari (de la 1-1,2). Anul asta, in aprilie, a trecut verificarea tehnica, cica e sanatoasa tun.
Presiunea la centrala, antigelul la Opel, ce mai urmeaza sa mai pierd? biggrin.gif


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 29 Sep 2019, 12:17
Post #2695


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Dacă n-ai pierdut părul, încă n-ai pierdut nimic! biggrin.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 29 Sep 2019, 12:19
Post #2696


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.473
Joined: 1 November 04
From: sat




Am pierdut si din ala biggrin.gif


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 Nov 2019, 15:52
Post #2697


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.094
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(maho @ 28 Sep 2019, 09:58)
Asta e, cand pica de tot - alta, ca nu vreau s-o atestez ca "istorica" (mi-ajunge dacia). tongue.gif
*


plange.gif Si-a dat duhul aseara, nu se mai aprinde flacara (din cate-am vazut, nu face scanteie, ledul galben pt. aprindere ramane aprins, merge doar pompa, ledul rosu pt. "avarie" nu se aprinde).
M-am uitat (online dar si fizic, la unicul magazin gasit azi deschis), e clar ca exceptand petarde gen "Motan" care se mai vand pe varianta "clasica", restul doar in condensatie. Am gasit un Ariston (nu-stiu-cum) la ~ 2500, si un Immergas Victrix Omnia 25 la acelasi pret, cel de la magazin mi-a recomandat Immergasul, cica n-are atatea plastice mici ca Aristonul si ar fi mai fiabila. Din ce vad pe net, pare-se ca are si schimbatorul din inox, vs. aluminiu la Ariston. Ce pareri aveti?
Pana luni, cand vine instalatorul, am timp sa ma hotarasc.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 23 Nov 2019, 16:19
Post #2698


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Vaillant sau Saunier Duvant.
Poate chiar Bosch.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 23 Nov 2019, 17:23
Post #2699


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.067
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Bosch nu


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 Nov 2019, 17:43
Post #2700


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.094
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(DragosP @ 23 Nov 2019, 16:19)
Vaillant sau Saunier Duvant.
Poate chiar Bosch.
*


Duval. Sa vad daca au (primele doua) la aia la magazin, si cat sunt. Iau de acolo pt. ca-i magazinul unui fost coleg, mi-a rezolvat suficent de rapid cu instalatorul (astia-s greu de gasit si programat "din scurt" in perioada asta, m-am convins) si au preturi bune. Evident, depinde si de pretul total (cu instalator). Nu vreau sa ma intind prea mult, ca la anul vreau sa mai bag ceva si in istorica.
Bosch... nu stiu ce sa cred, am vazut scule de la ei (burghie, bormasini) made in China, n-am motive sa cred ca ar face centralele in Germania.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
98 Pages « < 88 89 90 91 92 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 04:09
Forum Renault