DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bare portbagaj

FLEX
post 1 Apr 2006, 19:07
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Un no-name din supermarketuri 30-40RON (nu-s rele, dar trebuie un pic bibilite ca sa n-ai probleme); unul de firma de la 80E in sus, dar n-ai probleme la viteze mari sau in curbe. Incap 3.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 3 Apr 2006, 07:53
Post #32


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Suport portbicicleta pt pavilion( cod reper 8104) la reprezentanta Constanta costa 176 ron.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 3 Apr 2006, 14:06
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




Cum se monteaza/demontaza barele?
Surub prins in bare si direct in plafoniera (/marginea acesteia)? e greu de demontat/montat? poate pati ceva tabla/filetu la motari/demontari repetate?


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Apr 2006, 14:32
Post #34


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Uita-te sub chederul ala de pe plafon, si ai sa vezi clar cum se prinde...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 4 Apr 2006, 19:00
Post #35


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




Inainte de a monta suruburile in caroserie slabeste-l pe cel care prinde bara transversala de suport. O sa reusesti mult mai usor sa le fixezi la gauri.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 Jun 2006, 11:42
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




La magazinul de piese Dacia de pe Mihai Bravu (Bucuresti) au cele doua bare transversale la pretul de 180 RON.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cata_C
post 20 Jun 2006, 19:45
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 8 November 05




Eram hotarat sa imi iau si eu sa imi pun suporti de bicicleta pe el si am vazut la o gramada de Loganuri plafonul infundat de la el sunt curios daca tabla mai revine la loc?


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate 1.6 - B57FXN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Jun 2006, 11:52
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




[quote=Cata_C,20 Jun 2006, 21:45]
Eram hotarat sa imi iau si eu sa imi pun suporti de bicicleta pe el si am vazut la o gramada de Loganuri plafonul infundat de la el sunt curios daca tabla mai revine la loc?

Gresala: plafonul era infundata de la altceva, respectiv de la neatentia soferului, care nu este obisnuit sa aiba "gabarit" pe inaltime si cine stie in ce a dat, din neatentie, cu bicicleta care statea pe masina.
Spre rusinea mea am patit-o si eu dar am avut noroc: pe vremea aia aveam SuperNova iar barele transversale se prindeau pe sub cheder, nu in suruburi ca la Logan si au putut sa sara, fara sa afecteze masina.
Cand le-am povestit alora de la magazinul de biciclete de unde luasem portbagajul ce am patit, oamenii mi-au zis sa stau linistit, ca majoritatea patesc asa. Oricum, nu am nici o scuza.
Revenind la plafonul infundat: barele transversale suporta o greutate de 80 kg (manual Logan 6.06) iar o bicicleta+suport nu are in nici un caz 80 kg.
Daca intr-adevar e asa cum spui tu, te adresezi OPC-ului si Dacia e obligata sa-ti faca masina pe gratis. (asta in cazul in care ai barele de Logan, nu alte improvizatii).


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1paul
post 26 Jun 2006, 19:03
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 5 January 05
From: Bucuresti




Sal pe toata lumea...
o intrebare la cei care au box-uri, cum se echilibeaza doxul pe bare pentru montare? nu am instructiunile de montaj si in interiorul boxului sunt doar instructiuni pentru asezarea(echilibrarea) bagajelor.
A... si inca ceva, care este viteza cu care se poate rula "in siguranta" cu boxul mantat si incarcat cu bagaje?


--------------------
Logan Laureat 1.4 - B12XXX
Sa nu uitam!!! "TRAIM IN ROMANIA"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Jun 2006, 19:59
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Cum se echilibreaza box-ul (eu prefer sa-i zic cosciug, suna cam macabru dar e mai romaneste) nu stiu sa-ti spun, pentru ca nu am avut asa ceva.
Referitor la viteza cu care poti rula cu cosciugul montat: daca este de firma, da-i sa cauta pe google firma respectiva si da-le un e-mail in care sa-i intrebi.
Eu asa am facu cu portbagajul de bicicleta, marca Thule si mi-au raspuns a doua zi.
Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 26 Jun 2006, 20:29
Post #41


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(gibonu @ 26 Jun 2006, 12:52)


Gresala: plafonul era infundata de la altceva, respectiv de la neatentia soferului, care nu este obisnuit sa aiba "gabarit" pe inaltime
*



Cred ca se refera la faptul ca atunci cand montezi barele, se poate observa o anumita tensionare a plafonului chiar daca pe masina nu e nici o greutate.
Dupa montari-demontari repetate, barele se mai lasa si nu se mai vede nimic, cel putin asa am eu impresia.


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pfisztertiberiuc
post 27 Jun 2006, 13:14
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 18 April 05




Salutare

Am si eu un LGN, si am nevoie de aceste bare sa car diverse lucruri. Eu sunt din Timisoara. Am sunat la toti dealerii Dacia din Timis si Arad (care sunt doar 3) si nu au asa ceva. Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna unde altundeva mai gasesc asa ceva in Timisoara (e bine si in judet, sau chiar in Arad)?

mii de multumiri


--------------------
Logan Laureate 1.4 - TM-10-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinel_lva
post 28 Jun 2006, 14:20
Post #43


membru interesat


Group: Members
Posts: 295
Joined: 28 March 06
From: Piatra Neamt




pai de ce nu faci comanda si o sa iti aduca.


--------------------
RENAULT Koleos 2018 - nt05***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 30 Jun 2006, 15:31
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




Bare: 2 mil de lei la Dacia Service Feleac (Cluj). Cand mi le-a montat (in service) tabla s-a infundat. I-am atras atentia si le-a mai destrans/strans la loc si acuma si-a revenit.

Box (Cutie/Coparsau/Costiug/Ladoi): am dat pe ea 9,5 mil (fappa). Am mers cu 120-130 km/h fara probleme. Consumul a crescut nesemnificativ (0,1 - 0,2 la suta). Singura chestie deranjanta este ca nu intotdeauna imi amintesc ca am cocoasa si mai dau de crengile copacilor (parchez sub niste tei). Si mai am o problema: as da-o jos dar nu am unde sa o pun (mi-ar ocupa tot balconul). In rest.... Incape un dulap de haine in ea - nu stiu cum as fi putut sa merg la mare fara asa ceva.

This post has been edited by pgpdesign: 30 Jun 2006, 15:33


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 1 Jul 2006, 13:17
Post #45


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(pgpdesign @ 30 Jun 2006, 16:31)
Singura chestie deranjanta este ca nu intotdeauna imi amintesc ca am cocoasa si mai dau de crengile copacilor
*



Zgomot la viteza mare nu face? La mine numai cu barile montate, daca trec de 80km/h se aude un vajait destul de deranjant.

This post has been edited by Flores: 1 Jul 2006, 13:18


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 3 Jul 2006, 10:56
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




Nu am remarcat vajaitul - pana acuma am mers tot timpul cu boxul montat. In schimb se mai aude antena care se loveste de cutie.


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
udarp
post 3 Jul 2006, 11:46
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 14 July 06




Salve,

M-ar interesa si pe mine niste bare portbagaj avand in vedere ca am in intentie sa car niste placi de PAL (vreau sa-mi fac mobila singur).

Aproximativ, stiti cumva care este greutatea maxima suportata de plafon? .... avand in vedere ca am vazut deja un Logan "amprentat" (ca sa nu zic "infundat"!) in zona suporturilor de pe plafon.

This post has been edited by rp2006: 3 Jul 2006, 11:46


--------------------
Clio 3 1500 DcI 65CP Dynamic 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bunicu
post 3 Jul 2006, 12:01
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 12 September 04




QUOTE(pgpdesign @ 30 Jun 2006, 16:31)
Incape un dulap de haine in ea - nu stiu cum as fi putut sa merg la mare fara asa ceva.
*



daca la mare ai atat de multe bagaje...cand pleci la munte la iarna la schi sa-mi zici, ca-ti imprumut loganul meu, il tractezi si-l umplii doar cu haine.

scuze, dar nu m-am putut abtine biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Estate 1,5 dci 101 CP comfort expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 3 Jul 2006, 12:01
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




Daca nu ma insel 50kg.


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 3 Jul 2006, 12:07
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




QUOTE(bunicu @ 3 Jul 2006, 13:01)
daca la mare ai atat de multe bagaje...cand pleci la munte la iarna la schi sa-mi zici, ca-ti imprumut loganul meu, il tractezi si-l umplii doar cu haine.

scuze, dar nu m-am putut abtine biggrin.gif
*




smile.gif De fapt a fost mare urmata de 3 zile de munte.


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 3 Jul 2006, 17:12
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(rp2006 @ 3 Jul 2006, 12:46)
Salve,

M-ar interesa si pe mine niste bare portbagaj avand in vedere ca am in intentie sa car niste placi de PAL (vreau sa-mi fac mobila singur).

Aproximativ, stiti cumva care este greutatea maxima suportata de plafon? .... avand in vedere ca am vazut deja un Logan "amprentat" (ca sa nu zic "infundat"!) in zona suporturilor de pe plafon.
*


poate offtopic: iti recomand sa tai placile de pal acolo unde le cumperi, nu te costa mai mult de 10ron/placa, iar taiate le poti cara in masina sau prin portbagaj dupa ce dai jos spatarul banchetei pentru placile mai lungi


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 3 Jul 2006, 17:49
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




QUOTE(bassfreak @ 3 Jul 2006, 18:12)
poate offtopic: iti recomand sa tai placile de pal acolo unde le cumperi, nu te costa mai mult de 10ron/placa, iar taiate le poti cara in masina sau prin portbagaj dupa ce dai jos spatarul banchetei pentru placile mai lungi
*



Tot offtopic (scuze dar nu m-am putut abtzine): Iar daca mergi la ski iti recomand sa tai schiurile in 2 si sa le montezi balamale. In acest fel vor incape in portbagaj.


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hann
post 4 Jul 2006, 06:19
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 28 September 05




Nu va recomand sa va montati barile alea pe masina decat daca aveti nevoie de ele si sa le dati jos de indata ce nu va mai trebuie. Eu am mers cu ele asa destul de mult timp si pot sa va spun ca sunt destule dezavantaje.

1. Zgomot mare la viteze de peste 80Km/h. La peste 110Km/h ale mele incepeau sa vibreze si era sinistru.

2. Sprijinul pe pavilion nu e etans si intre talpa si pavilion intra praf care din cauza vibratiilor de care va spuneam zgarie plafonul in acea zona.

3. Consum de combustibil simtior mai mare.

Am observat ca montarea unui portbagaj extern de tip sarcofag (de tipul celor oferite de Dacia) are ca efect scaderea zgomotului si a vibratiilor (probabil se imbunatateste aerodinamica, aerul fiind impins peste masina fara sa mai treaca prin barile respective). Sarcina maxima este de 80Kg.


--------------------
Dacia Logan - Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 4 Jul 2006, 09:51
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(pfisztertiberiuc @ 27 Jun 2006, 14:14)
Salutare

Am si eu un LGN, si am nevoie de aceste bare sa car diverse lucruri. Eu sunt din Timisoara. Am sunat la toti dealerii Dacia din Timis si Arad (care sunt doar 3) si nu au asa ceva. Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna unde altundeva mai gasesc asa ceva in Timisoara (e bine si in judet, sau chiar in Arad)?

mii de multumiri
*



De obicei le este lene sa caute pe calculator. Eu te sfatuiesc sa faci o vizita personala sefului de la magazia de piese. Daca intr-adevar nu are, asa cum a mai spus cineva de pe-aici, se impune o comanda. E pacat sa iei din alta parte decat de la dealer, barele vor fi mai scumpe si nici nu se vor potrivi atat de bine. (Mi se pare cand am luat eu costau numai 160 RON, fata de 200 RON cele din supermarket-uri)

This post has been edited by bendix: 4 Jul 2006, 09:52


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 13 Jul 2006, 13:08
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




QUOTE(Hann @ 4 Jul 2006, 07:19)
Nu va recomand sa va montati barile alea pe masina decat daca aveti nevoie de ele si sa le dati jos de indata ce nu va mai trebuie. Eu am mers cu ele asa destul de mult timp si pot sa va spun ca sunt destule dezavantaje.



Datul jos si montatul are si el dezavantavele lui: eu mi le-am dat jos iar la remontare unul din suruburi (8 in total) a luat-o aiurea (desi m-am straduit sa-l insurub cat mai drept cu putinta). Cand am incercat sa-l desurub - surpriza - se invartea "cu tot cu gaura" - daca pot spune asa biggrin.gif

Este surprinzator cat de usor s-a desprins piulita aceea de capota de se invarteste acuma in gol...

M-am uitat astazi pe bare (orignale, de la reprezentanta) si scrie 80kg max.
Pe cutie scrie 50kg max, 130 km/h max. (intreba cineva)


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Jul 2006, 13:10
Post #56


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




"piulita" din plafon se prinde ca un ... pop-nit. Nu e lipita, nu e sudata, e doar "umflata"


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 13 Jul 2006, 13:16
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




Si ca sa nu se mai invarta ce pot face? Momentan am reusit sa prind surubul tinand de ea cu patentul...


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 8 Aug 2006, 12:12
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




A cumparat cineva bare din targ, cele la 100 RON? Sau din cei care au cumparat barele de la dealer si le-au vazut si pe astea, e diferenta ?
La Meridian, la telefon, au spus ca pretul e de 360 lei, deci cam 100 euro,dar ca nu se prea cumpara din acest motiv.


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apolodor
post 9 Aug 2006, 14:16
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 4 January 06
From: Bucuresti




Lasati Meridianul ala in pace ca numai japca au in cap. La Simpo Trans vis a vis de Doraly , costa 160 ron. Maxim poate sa coste 180 - 190 ron . Mai mult nu da ca e hotie pe fata. Poate au inteles aia altceva , ca la pretu' asta........... . Si nu umbla cu saracii d-alea din targ. Mai bine mai astepti un pic , mai pui 60 - 70 de lei si iei un lucru bun.


--------------------
Logan Laureate 1,5 DCI - 1,4 MPI+GPL 2006/2008 - B 410 RIO/B 41 RIO
NIMENI NU MOARE VIRGIN
VIATA NE F..E PE TOTI !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 9 Aug 2006, 19:13
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




QUOTE(Apolodor @ 9 Aug 2006, 15:16)
Lasati Meridianul ala in pace ca numai japca au in cap. La Simpo Trans vis a vis de Doraly , costa 160 ron. Maxim poate sa coste 180 - 190 ron . Mai mult nu da ca e hotie pe fata. Poate au inteles aia altceva , ca la pretu' asta........... . Si nu umbla cu saracii d-alea din targ. Mai bine mai astepti un pic , mai pui 60 - 70 de lei si iei un lucru bun.
*


Am fost la revizie la Meridian, au zis ca nu au bare, si din amintiri au zis 220.
Iar cele din targ mi se par ok, dar vroiam sa ma asigur, intreband pe cineva care a luat.



--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:59
Forum Renault