DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> schimbare pivot solenza, pivot uzat

edy99
post 25 Dec 2014, 17:39
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




mi se pare o prostie lucrul asta. masina, de noua vine montata pe un stand, in care caroseria e ridicata si ansamblul suspensie-motor se introduce de jos in sus, cu suspensia deja stransa.
daca chiar consideri ca acea bascula e tensionata când se lasa masina pe roti, o poti strange cu ea ridicata, la un anumit unghi , sa nu mai fie nici un fel de problema


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 25 Dec 2014, 17:59
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Pe standul de uzina, bascula sau bratul de suspensie vine gata montata pe jug la un anumit unghi stransa, care este cel corect. Este vorba de montajul separat pe care il facem acasa sau in service. Tocmai asta ziceam ca se baga un cric sub pivot ca sa se ridice bascula in raport cu jugul si apoi se face strangerea, deci un fel de simulare ca si cum bascula este in pozitie de mers. Dar sunt unii turci pe aici care nu pricep.

This post has been edited by gabi_g: 25 Dec 2014, 18:01


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 25 Dec 2014, 18:04
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




Corect , si cine vrea sa inalte masina sa traga de bascula in jos , si sa stranga apoi bascula , dar aceasta operatiune o va face de 2 ori la un schimb de ulei , bineinteles si bucsi noi


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 26 Dec 2014, 22:47
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Solicitarile serioase sunt suportate de masina atunci cand are cel putin o persoana pe locul din stanga fata. Din acest motiv roaga pe un prieten mai corpolent sa stea pe locul soferului inainte de a strange suruburile de la bucse. Se poate aseza discul de frana pe un butuc de lemn pentru a avea acces mai usor la strans suruburile.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 15 Feb 2016, 22:29
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Si eu vreau / trebuie sa schimb pivotii. In acest context, care ar fi cei mai buni, prefer sa fie mai scumpi, decat sa fug peste ceva timp din nou la mecanic, sa ii platesc de doua ori manopera.
Cei de origine sau sa ma orientez spre ceva de import aftermarket ?
Orice sfat/sugestie este binevenita.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 15 Feb 2016, 23:18
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Pivoti buni parca erau Lemforder.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 16 Feb 2016, 06:49
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Poti sa iei pivoti de Topoloveni fara grija.
Daca ai toate sculele pregatite poti schimba 2 pivoti in jumatate de ora si mai ai timp si de o bere.
Daca nu strang eu suruburile si nu fac o inspectie sumara a discurilor, a placutelor si a bucselor de la brate si bara de torsiune... nu ma simt in siguranta.
Obisnuiti-va sa va rezolvati singuri problemele (macar cele mecanice simple) ca aveti tutoriale la dispozitie. In 130.000Km pe care i-am parcurs eu cu Solenza, masinuta nu a vazut service-ul decat la schimbarea ambreiajelor si la reglajul unghiurilor.
Succes.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 16 Feb 2016, 16:48
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




De acord cu tine. Ce face omul cu mana lui ...lucru manual se cheama.
Numai ca nu am scule, nu am rampa si sa ma apuc de mecanica prin parcari ... totusi.
Nu trebuie sa traiasca si mecanicii ?
Numai sa nu se invete cu delicatesuri scumpe !

Asa ca pana la urma , ce bucsi si pivoti ar fi indicati ???

This post has been edited by danygaro: 16 Feb 2016, 16:49


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_sweat
post 24 Aug 2016, 08:04
Post #99


DJ


Group: Members
Posts: 277
Joined: 20 February 07
From: Bucuresti (Militari)




Bucsile se strang cu soferul la volan, masina in plan orizontal stand jos pe roti si plinul facut. Asa este scris in manual. Bucsile fiind fixe nu se pot regla altfel. Ideal e, cum spunea un coleg forumist mai sus: cu sofer si pasager.

Ca sa revenim la tema topicului, pivotii se schimba mai usor daca masina e jos stand pe ambele roti. Altfel trebuie fortata roata, arcul o tine in afara. Dar e greu fara rampa.
Vad ca de presa pt pivoti nu se vorbeste in nici un topic.

unsure.gif

This post has been edited by dj_sweat: 24 Aug 2016, 20:03


--------------------
Dacia Solenza 2004 - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_sweat
post 28 Aug 2016, 06:37
Post #100


DJ


Group: Members
Posts: 277
Joined: 20 February 07
From: Bucuresti (Militari)




Presa nu am nici eu dar am batut putin cu ciocanul si a iesit repede.

This post has been edited by dj_sweat: 28 Aug 2016, 06:40


--------------------
Dacia Solenza 2004 - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 31 Aug 2016, 22:43
Post #101


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eu m-am chinuit un pic sa desfac suruburile de la pivoti si nu prea am reusit.... Probabil nici cheia aia de 16 nu e grozava. Mai incerc.
Ziceti ca daca las masina pe roti, fara sa o ridic pe cric, e mai bine? Pai nu cade masina peste mine ??? smile.gif

Ma duc sa cumpar o cheie de 16 mai buna - ca asta chinezeasca e praf...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 31 Aug 2016, 23:23
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Să cumperi și o geometrie😁


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 1 Sep 2016, 06:47
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Schimbarea unui pivot la Solenza este o operatiune relativ simpla daca ai sculele necesare.
Si inca ceva ... chiar nu este nevoie de rampa.
@i96nds Ridici masina cu cricul si-i bagi o capra sub prag pentru siguranta ca masina nu va cadea pe tine cu cric cu tot.
Inainte de a face geometria (unghiurile), este indicat sa elimini toate jocurile de pe puntea fata: pivoti, bucse brat, bucse bara torsiune, capete de bara, bielete de directie.
Daca ai o cat de mica indoiala la vreun element si zici ca mai merge, renunta la idee si schimba-l.
Dupa reglajul geometriei vei fi pe deplin satisfacut.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 1 Sep 2016, 07:19
Post #104


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Aprob pozitiv. Am schimbat acum 3 saptamani: pivoti, bucsi bara stab, bieleta antirasucire (nenorocirea aia rasucita), bielete de directie. Pret cu tot cu manopera si piese undeva la 700 de lei.

Satisfactia unei masini care merge drept si nu troncane: de neperetuit biggrin.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 1 Sep 2016, 07:31
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Eu cand am schimbat pivotii am demontat suruburile de la amortizor ca sa pot sa manevrez fuzeta/portetrierul mai usor.
Astfel nu sta nimic tensionat cand incerci sa scoti pivotul vechi de la locul sau.
Chiar si asa poti sa intampini dificultati ca se aduna mizerie sau poate chiar rugina pe axul sau si e dificil de scos. Pentru asta poti sa iei o surubelnita dreapta mai mare si sa "largesti" gaura pivotului printr-o taietura longitudinala din fuzeta.
Nu stiu daca m-am exprimat corect, dar iti dai seama cand o sa te lupti sa il scoti.
WD40 din belsug pe suruburi si pe axum pivotului e binevenit.
Bafta


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 1 Sep 2016, 10:08
Post #106


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Buna ziua. Vin si eu cu o intrebare la dvs. Pivotului i se poate schimba doar burduful chiar daca are joc? Nu ma pricep, incerc sa citesc ce prind pe unde gasesc, dar primesc si pietre daca se arunca. Din ce am inteles, articulatia ar trebui sa nu se miste usor la mana, sa depui un efort ca sa ii modifici pozitia. Daca o persoana spune ca "mai are un pic si iti sare roata din cauza pivotului" dar "iti schimb eu burduful si doua coliere cu diametrul inegal si il rezolvam".
Nu e problema de bani, ci pur si simplu ca doresc sa stiu mai multe. E o intrebare ipotetica, sa spunem asa. Adica oricum aleg sa il schimb pentru 50 lei (iar in urma detalierii operatiunilor m-as si incumeta sa ma invart pe acolo, sa incerc solo) dar mi-ar placea sa stiu. In manualul de reparatii vechi pentru 1310 (si undeva am gasit si pentru Solenza) scrie ca se poate schimba burduful, dar nu in ce conditii. Adica unde se trage linie intre schimbul de burduf si cel de pivot complet. Multumesc pentru rabdare, o zi placuta va doresc.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 1 Sep 2016, 12:56
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Nu merita efortul...cea mai buna solutie este schimbarea pivotilor...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 1 Sep 2016, 13:22
Post #108


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Pai pentru a scoate burduful de la pivot e nevoie sa scoti pivotul cu totul. Daca pivotul a avut burduful stricat, e posibil sa fi intrat mizerie acolo incat se strica si piesa in sine, chiar daca initial nu avea nimic rau.

Am impresia ca totusi cel care vorbea de schimbat burduful se gandea totusi la pipa bieletei de directie, mai degraba decat la pivot...

Am gasit sa cumpar si suruburi separat, pentru a le inlocui. Culmea e ca au fost vreo 10 lei, in conditiile in care un pivot cu tot cu suruburi era 35 lei.... Deh, economia asta...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 1 Sep 2016, 16:03
Post #109


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Multumesc !


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 11 Sep 2016, 20:57
Post #110


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Mda, tocmai am executat si eu un pivot.

A fost OK sa desfac surubul acela de sus - dar ca sa desfac cele 2 suruburi de jos... a fost distractie, nu gluma. S-au cam rotunjit capurile de la surub, e o cheie tubulara de 16 cam ciudata, ca de obicei se foloseste 17....

Una peste alta, m-a ajutat un baiat de la vulcanizare ca ei sunt obisnuiti cu tubularele serioase. Deci am scos pivotul. Ca sa il scoti de la locul lui, trebuie bagata o surubelnita si batut un pic in santul vertical al fuzetei. Asfel se largeste un pic locul si iese pivotul. Preferabil dati si cu WD40 ca sa iasa mai usor.

Montatul la loc nu e foarte simplu dar nici prea complicat, din cauza ca bara stabilizatoare exercita o presiune inversa pe bascula, ceea ce enerveaza putin. Dar e OK. Daca ai prins un surub, al doilea merge repede.
Am cumparat un alt set de suruburi - de data asta cu cap de 17 si cu duritate buna.


Intrebare acum: dupa schimbarea pivotului masina merge la fel, nu observ vreo diferenta, volanul sta la fel de drept ca intotdeauna, nu trage stanga/dreapta... pare OK. Cineva zicea mai sus ca dupa ce schimbi pivotul trebuie sa refaci directia.
Voi ce parere aveti? Eu nu am umblat deloc la bieleta de directie - asa ca nu prea vad motivul sa refac directia. E drept ca pozitia pivotului in gauri poate difera cu 1 mm - dar asta mi se pare neglijabil. Voi ce parere aveti?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 11 Sep 2016, 23:09
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




QUOTE(i96nds @ 11 Sep 2016, 21:57)
Am cumparat un alt set de suruburi - de data asta cu cap de 17 si cu duritate buna.
La fel de buna rezistenta ca la cele originale ? Chiar si cele originale se pot forfeca la soc puternic in roata (in general unul), parca sunt de 10,9 sau 11,9
Intrebare acum: dupa schimbarea pivotului masina merge la fel, nu observ vreo diferenta, volanul sta la fel de drept ca intotdeauna, nu trage stanga/dreapta... pare OK. Cineva zicea mai sus ca dupa ce schimbi pivotul trebuie sa refaci directia.
Voi ce parere aveti? Eu nu am umblat deloc la bieleta de directie - asa ca nu prea vad motivul sa refac directia. E drept ca pozitia pivotului in gauri poate difera cu 1 mm - dar asta mi se pare neglijabil. Voi ce parere aveti?
Oricum, nu iti regla ala asa ceva, daca nu sunt gaurile largite e ok, era preferabil sa-l strangi pe brat fara a fi bagat si tensionat in portfuzeta.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !
*



This post has been edited by BLUE R 19: 11 Sep 2016, 23:15


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 12 Sep 2016, 07:46
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Eu nu am facut directia dupa ce am schimbat ambii pivoti si nu am avut probleme sa traga sau sa uzeze cauciucurile.
La fel ca si tine am considerat ca abaterea (daca o fi) e suficient de mica incat sa fie ignorata.
Apoi nu poate sa afecteze este la unghiul de cadere care oricum nu se regleaza la geometrie. E dat de amortizor si de jocul din pivoti.
Pe partea de montare a pivotului, eu am demontat bara stabilizatoare ca am zis ca ii schimb bucsile cu ocazia aia si nu m-a mai deranjat.
Bine ca ai rezolvat-o, acum spera sa nu se duca vreo bucsa de la brat smile.gif


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 12 Sep 2016, 09:36
Post #113


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Multumesc mult pentru raspunsuri.

Bucsele de la bascula le-am schimbat o singura data de cand am masina (13 ani) - si asta a fost in urma cu vreo 4 ani. De atunci nu am mai ajuns la service ci doar la ITP - unde a zis ca e OK masina, doar de acest pivot mi-a zis nenea ca ar fi bine sa il schimb, ceea ce am si facut.

Cat despre noile suruburi, pe ele scrie "Colectie asamblare pivot solenza, nova, super-nova". Deci sunt speciale pentru pivot. Daca imi aduc aminte bine, pe ele cred ca scrie 10. Sunt facute (probabil ambalate) de S.C. AutoMondoStar - Pitesti.

Suruburile au intrat destul de OK in fuzeta, cu o surubelnita am aliniat un pic fuzeta cu pivotul, ca sa intre surubul cat mai perpendicular fara probleme. Un ciocan... si gata smile.gif

Atentie celor care schimba pivoti, de obicei se folosesc piulite care au o protectie speciala ca sa nu se desfileteze din greseala sau de la vibratii. Deci odata desfacuta piulita, trebuie aruncata si pusa alta noua.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 12 Sep 2016, 10:18
Post #114


Membru


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Inca o mentiune, exista o bucata de plastic intre pivot si fuzeta si are scopul de a proteja frecarea cauciucului de la burduful pivotului direct pe fuzeta. La mine mesterul era sa il arunce la prima schimbare de pivot, noroc ca am stat langa el si i-am zis sa le puna inapoi ca nu degeaba au fost puse acolo, el tot repetand ca nu au nici un rol...
Acest plastic trebuie pus exact pe pozitia corecta, altfel ciupeste burduful si permite apei cu nisip sa intre la articulatie ceea ce deterioreaza rapid pivotul (stan patitu`)
Deci decat sa se puna gresit inapoi, mai bine nu il puneti deloc.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 13 Sep 2016, 00:16
Post #115


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Corect, confirm. partea ce iese din acea piesa de plastic intra exact in santul pe care il are fuzeta.
Si eu am avut grija sa nu o arunc. Dar... daca o pierzi... .de unde cumperi alta? Ca nu am vazut nici in cutia pivotului sa iti dea alta de schimb, nu am vazut nici la magazin....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 04:53
Forum Renault