DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> burduf planetara... ciupit, remediere

chriss80
post 20 May 2007, 07:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 25 March 07




Salutare...din nou...trebuia sa deschid un topic nou...e un subiect nou...schimband placutele de frana...am observat ceva vaselina pe aripa interioara....am investigat burduful de la planetara....e ciupit un pic sad.gif dar imi arunca pe acolo...Si nu cred ca e prea bine...
Am fost la un service, mi-au povestit ceva de genul...."ca sa schimbam burduful de langa fuzeta(caci de acela e vb) trebuie sa depresam planetara din cutie iar cand o sa o depresam...vom strica si burduful de langa cutie si acesta e cam scump ... cam 1mil si ceva! ca are un rulment! fata de cel de langa fuzeta care e cam 300mii... " sad.gif E adevarat? sau exista si alti mesteri mai priceputi...manopera ieftina ca ptr un service "de cartier" 300mii.
Pot sa lipesc cumva burduful intepat cu vreo solutie tip moment sau picatura?....ceva puternic ca sa evit o gramada de bani si timp si...
Vreau sa umplu cu o seringa cu vaselina intai burduful...Mentionez ca ciupitura are in diametru vreo 3mm cel mult...
Multumesc...


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Rapsodie - GL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 20 May 2007, 09:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




smile.gif NU e un subiect nou, s-a mai discutat, dar e greu cu searchul... in fine, daca planetara nu bate la viraje strinse artunci inlocuirea e simpla si nu trebuie facuta musai prin teava de esapament smile.gif) , se poate scoate simplu planetara si inlocui burduful... cost 35RON burduful + 15Ron vaselina (sau mai mult) +.... cit cere mesterul.


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 20 May 2007, 09:49
Post #3


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Daca mesterul nu se pricepe (sau nu are o presa speciala) iti strica rulmentul si trebuie schimbat si ala; daca se pricepe, nu e nici o problema.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 20 May 2007, 11:18
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Si prin cea mai mica ciupitura iti arunca toata vaselina afara, datorita caldurii,vitezei de rotatie si a virajelor. Nu prea poti sa-l lipesti pt ca are are urme de vaselina si a motivelor de mai sus. Si nici nu are rost. Deja nu prea mai are vaselina inauntru, deci grabeste-te sa-l schimbi ca-ti moare planetara daca mergi asa si atunci sa vezi costuri.. Eu l-am schimbat ieri: burduf 4 roni, manopera 15 roni. Service cu presa si scule profesionale. La planetara stanga, pt schimbarea burdufului trebuie dat jos uleiul din cutie.La dreapta nu. Burduful cu rulment de la cutie mi-l oferea tanti de la magazin pe post de burduf la fuzeta, cu 69 roni, de origine renault...Preturi de provincie.. biggrin.gif


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 20 May 2007, 12:53
Post #5


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Are dreptate CIPTUNING,nu costa deloc o asa avere sa-l schimbi,trebuie doar sa gasesti service-ul care sa aiba mesteri sa stie ce fac si sa aiba sculele necesare.Si eu am auzit de preturi apropiate de ce-a zis el,dar daca e vorba de planetara stanga,ai grija sa-ti iei totusi si niste ulei de cutie,cred ca mai trebuie completat,cand se scoate din cutie planetara stiu ca mai pierzi ulei.Dar....asigura-te inainte sa faci toate astea ca nu a inceput sa bata deloc,daca deja bate...e in agonie si n-o sa te tina mult nici daca schimbi burduful.

This post has been edited by BoomPunk: 20 May 2007, 12:53


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 20 May 2007, 14:41
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Cum se pote verifica uleiul din cutie?


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 20 May 2007, 18:13
Post #7


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




pai....prin scoaterea busonului de alimentare?O surubelnita micuta si subtire pe care-o vari inauntru putin de tot.Daca iese imediat cu ulei,e clar ca e la nivel.Practic daca ai lasa masina intr-o panta cu frana de mana trasa,ti-ar curge uleiul din cutie daca ai scoate busonul.
Cutie_Buson1.JPG ( Size: 64.53k ) Number of downloads: 12559

Busonul este cel negru din poza,il poti vedea daca te uiti de sus,prin fata masinii,printre cutie si radiator.uita-te atent,poate fi plin de praf si poti sa-l ratezi la o privire fugara. rolleyes.gif


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 21 May 2007, 15:16
Post #8


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




nu e deloc complicat...practic poti sa faci treaba si singur
singura cheie care se gaseste mai rar e o tubulara de 32 (parca) pentru piulita de pe mijlocul rotii in rest in max. o ora ai timp si de o bere.
iti recomand sa incerci un alt service...eu deja am schimbat de vreo 8 ori burdufurile...si desi nu imi place trebuie sa recunosc ca la capitolul asta se merita kitul renault (vreo 27 RON) ...pentru ca burdufurile alea de 4-5 RON se duc intr-o luna mai ales daca ai parte un pic de noroaie si praf.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 22 May 2007, 18:32
Post #9


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




[quote=valentin.dumitran,20 May 2007, 10:49]
Daca mesterul nu se pricepe (sau nu are o presa speciala) iti strica rulmentul si trebuie schimbat si ala; daca se pricepe, nu e nici o problema.

am schimbat burdufurile la planetare (ambele planetare) n exact 20 minute. nu a fost nevoie sa fie scoase planetarele din cutie.s-a procedat astfel:
intai au fost scoase rotile, apoi au fost scoase planetarele din fuzete. s-au taiat cu un cuter burdufurile gaurite si s-au indepartat dupa care s-a procedat la curatarea vaselinei uzate ( ce mai ramasese in burdufurile sparte).
pe o presa pneumatica s-a introdus noul burduf apoi presa a fost deschisa astfel incat diametrele burdufului s-au marit la o cota care a permis trecerea lui peste tripoda. apoi presa a fost inchisa burduful revenind la dimensiunea initiala. presa a fost scoasa, s-a introdus vaselina noua, s-au fixat colierele de etansare.
idem la roata stanga. in acest fel nu am fost nevoit sa completez ulei in cutie, pentru ca planetara nu a fost scoasa din cutie.
trebuie sa mentionez ca burdufurile sunt fabricate in Germania, se vand cu coliere si cu punguta de vaselina si sunt din cauciuc natural.costa 40 ron setul. nu stiu unde se gasesc ( fratele meu le-a procurat). am incercat sa largesc cu presa respectiva un burduf luat de la magazinul de piese si .... s-a rupt.
operatiunea a facut-o fratele meu (mecanic auto, pe elevator fluture, flosind si pistol pneumatic pentru prezoanele rotilor si a durat fix 20 min. asa cum am spus.
credeti-ma ca am ramas masca ca toti cei care au asistat la aceasta operatiune.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 23 May 2007, 14:39
Post #10


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Pai intreaba-l si tu exact cum a facut rost de ele,cred ca nu-s doar eu interesat sa aflu...


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 23 May 2007, 19:26
Post #11


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




[quote=BoomPunk,23 May 2007, 15:39]
Pai intreaba-l si tu exact cum a facut rost de ele,cred ca nu-s doar eu interesat sa aflu...

treaba sta asa: burdufurile sunt aduse din Germania si se gasesc doar la service-ul in cauza. din pacate acesta este in Targoviste. fara presa respectiva nu faci nimic. si presa tot din Germania este. nu stiu exact cum se numeste dar daca ma duc in weck-end la Targoviste poate o fotografiez si postez pozele. si poate aflu si ceva date referitoare la burdufurile in cauza. stiu doar ca la acel service ( unde lucreaza si fratele meu) se folosesc doar aceste burdufuri si se monteaza numai la masini de fite. si se ofera garantie nelimitata. sunt foarte moi si se intind ca un elastic. asa ceva nu am mai vazut pana cand am montat la masina mea.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 23 May 2007, 20:57
Post #12


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




e interesant ce zici

eu am schimbat burduful de la planetara stanga ... dar a trebuit sa scot uleiul din cutie (defapt un mecanic smile.gif) ) si treaba a mers foarte repede pt ca am vazut ca era destul de priceput mecanicul si avea si ceva scule.
Toata treaba a durat aprox 40 min - cu scos ulei , demontat planetara , schimbat burduf , montat planetara si completat ulei.

Treaba fost destul de ieftina 150.000 lei burduful + 40.000 cutia de vaselina grafitata + 200.000 manopera.

Sunt multumit ... si inca arata bine burduful


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 23 May 2007, 22:40
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




care este numele service ului din targoviste?


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 28 May 2007, 18:23
Post #14


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




[quote=horsewhisperer27,23 May 2007, 23:40]
care este numele service ului din targoviste?


SC KENNOMOTORS SRL din Targoviste. un pret recent: 80 ron pentru un set burduf+coliere+vaselina +montaj.
tel.0722-535193. nu fac reclama.
trebie precizat ca fara presa pneumatica de lagit burduful, acesta nu se poate monta.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 1 Jun 2007, 09:40
Post #15


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Foarte ciudat, s-a dublat intre timp pretul ???? Tocmai ca shimbarea se face foarte usor, nu e nevoie de multa munca. Deci manopera ar trebui sa nu fie asa de scumpa, nu?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 1 Jun 2007, 14:59
Post #16


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




pentru cei dornici sa incerce sa schimbe singurei burdufurile dinspre roata...studiati materialul anexat.

aceiasi procedura de inlocuire a burdufului si pe stanga si pe dreapta, ...procedura de demontare a planetarei este diferita (pe stanga mai sunt inca 3 suruburi + golire-reumplere cutie viteze cu ulei)



Attached File(s)
Attached File  burduf.pdf ( 1.09mb ) Number of downloads: 4273


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiddo
post 8 May 2008, 19:58
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 March 06




ieri am remarcat ca, pe interior, roata dreapta era plina de vaselina. concluzie, mers in servcie (autonesti) si inlocuit burduful. costuri 50 ron (burduf + vaselina pieces d origines), 63.5 ron (manopera). singura nedumerire...s-a demontat planetara dreapta si, pentru a inlocui burduful bulit (cel dinspre roata) a trebuit sa fie dat jos si cel din extremitatea opusa, cel care vine spre cutie. e o problema? mentionez ca cel dinspre cutie nu a fost inlocuit, ci doar dat jos de pe planetara pentru a permit introducerea celui care pierdea vaselina.


--------------------
dacia solenza - b-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ador13
post 8 May 2008, 21:58
Post #18


VADER


Group: Members
Posts: 263
Joined: 9 September 05
From: Mangalia




QUOTE(deconectat @ 20 May 2007, 09:49)
Daca mesterul nu se pricepe (sau nu are o presa speciala) iti strica rulmentul si trebuie schimbat si ala; daca se pricepe, nu e nici o problema.
*



Pai nu prea ii trebuie presa speciala; nici nu trebuie sa umble la rulment.
Cu o sticla de plastic de 1,5 L la care ii tai partea superioara si cea inferioara si faci un fel de palnie, pe care o dai cu vaselina pe deasupra .. treci aproximativ usor burduful peste rulment. tongue.gif

Eu am cumparat burduf de planetara de Nova, care a costat 8 ron + o cutiuta de vaselina grafitata 4 ron.


--------------------
OPEL ASTRA H 2007 - CT-13-...
EX: DACIA SOLENZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 10 May 2008, 18:08
Post #19


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




QUOTE(ador13 @ 8 May 2008, 22:58)
Pai nu prea ii trebuie presa speciala; nici nu trebuie sa umble la rulment.
Cu o sticla de plastic de 1,5 L la care ii tai partea superioara si cea inferioara si faci un fel de palnie, pe care o dai cu vaselina pe deasupra .. treci aproximativ usor burduful peste rulment.  tongue.gif

Eu am cumparat burduf de planetara de Nova, care a costat 8 ron + o cutiuta de vaselina grafitata 4 ron.
*



ai reusit sa treci un burduf peste tripoda in acest fel?
si era buduf romanesc?
eu am incercat sa largesc cu presa pneumatica un burduf de origine si s-a spart. apoi am luat burdufuri nemtesti ( foarte elastice ) si am facut operatia de montare pe masina fara sa scot planetarele din cutie. am folosit presa pneunmatica bineinteles.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skyuro
post 21 May 2008, 11:54
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 May 05
From: Bucuresti




Merge treaba cu sticla de plastic eventual scufunzi tot burduful in ulei si il intorci pe dos inainte.Eu am facut asta cu un burduf noname cel mai ieftin posibil de pe piata faza e ca vaselina din interior grabeste procesul de imbartranire si crapa repede


--------------------
Dacia SLZ 2004 - B08GJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 21 May 2008, 13:52
Post #21


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Eu vad ca omul zice:
"Pai nu prea ii trebuie presa speciala; nici nu trebuie sa umble la rulment.
Cu o sticla de plastic de 1,5 L la care ii tai partea superioara si cea inferioara si faci un fel de palnie, pe care o dai cu vaselina pe deasupra .. treci aproximativ usor burduful peste rulment."

Iar voi vorbiti despre trecerea burdufului peste tripoda care este total diferita ca dimensiuni fata de rulment.
Pentru trecerea peste tripoda trebuie burduf de calitate si ori presa ori un dispozitiv ca cel indicat de producator in materialul anexat de mine ceva mai sus.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
korsarul_negru
post 6 Jun 2008, 11:44
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 26 May 06




Am sa deviez un pic cursul discutiei dar am considerat k acesta este cel mai potrivit topic.
Am observat k se aude un mic "poc" la roata din stanga fatza cand accelerez in treapta 1 si cand franez (dar nu chiar la fiecare accelerare si franare) in schimb zgomotul isi face mult mai frecvent auzita prezentza pe piatra cubica de ex. Prima oara m-am gandit la pivot (desi nu are nici un an de cand l-am schimbat), dar cand am incercat sa verific dk roata are joc pe langa faptul k pivotul e ok si nu exista nici un joc, am observat burduful planetarei fiind sfasiat, ohmy.gif avand o taietura de vreo 5-6 cm.
Acum intrebarea mea este dk burduful este singura cauza si dk il remediez o sa fie ok sau mai sunt si alte cauze ???

This post has been edited by korsarul_negru: 6 Jun 2008, 11:46


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala - B 78 MET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 6 Jun 2008, 13:15
Post #23


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




In mod sigur nu burduful face poc.
Dar daca ai mers multisor cu el asa, acolo intra praf si particule de nisip, vaselina e aruncata in aripa si planetara are grav de suferit.

Deci este foarte posibil ca din cauza burdufului rupt sa se fi dus planetara.
Oricum burduful trebuie inlocuit urgent, si daca ai noroc...poate planetara e ok si zgomotul e din alta parte. (placute, suruburile etrierului slabite, suruburile de la oala amortizorului slabite...etc)

Deci primul lucru inlocuieste burduful, si cu ocazia asta cand cureti vaselina veche ca sa o pui pe cea noua, un mecanic cu mana sensibila poate sa iti spuna daca planetara are joc.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apostuviorel
post 7 Jun 2008, 14:12
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 4 May 07




Acum 7 luni am schimbat burduful din drepata(l-am gasit rupt). Acum..am schimbat cauciucurile de pe fata si am gasit asa:
-burduf dreapta iesit de la locul lui
-burduf stanga rupt sad.gif(
Pun si eu o intrebare mai de incepator!
Au masinile astea o problema cu burdufu ?



--------------------
Dacia Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 7 Jun 2008, 16:29
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai burdfurile sunt facute de mai multe firmulite.. smile.gif
Tre sa ai grija sa fie de calitate mai buna.
Si tre sa ai grija pe unde umbli cu masina (gen pietricele care pot sari pe bratul rotii si sa intepe burduful, pentru ca e foarte aproape burduful de brat).


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apostuviorel
post 12 Jun 2008, 21:04
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 4 May 07




Burduf de origine+2 cleme+vaselina pe care scrie renault 22ron in Galati.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ianacosti
post 4 Aug 2008, 08:23
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 307
Joined: 6 August 07
From: Brasov-Campulung AG




Burduf de origine planetara stanga (roata) - 28 ron
Burduf de origine planetara stanga (cutie) -28 ron

Au si coliere si vaselina in cutii.
Eu le-am luat de la un magazin din Brasov din capatul Calea Bucuresti,
langa Captain Nemo. E cel mai fain magazin, au de toate si vanzatoarea este super
draguta, indiferent daca e coada sta si explica clientului tot ce vrea sa stie.
Au program si duminica.

Referitor la manopera am sunat la un service si e 80 ron manopera si
monteaza doar burduful stricat fara sa-l strice pe cel bun si recupereaza si uleiul din cutie.

La ASV AUTO Ghimbav e 50 ron constatarea si 100 ron manopera.

Maine il schimb si va zic si pareri despre operatie si service.


--------------------
DACIA SOLENZA 2005 - BV 78 EDM
SEAT TOLEDO NH 1.2 TSI 105 CP 2014
EX. DACIA SOLENZA 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 4 Aug 2008, 09:41
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Schimbat burduf planetara pe partea dreapta sambata dimineata in service. Pret burduf + 2 cleme + vaselina (set renault) 26.5 ron + manopera 25 ron. Am mers cu el ciupit vreo 5000 km, dar am avut noroc si planetara nu a avut nimic, nu recomand la nimeni sa faca ce am facut eu. Vaselina era aruncata cam jumatate pe amortizor si pe aripa. Cand au scos burduful stricat mai era ceva vaselina, a fost ok ca nu era pic de mizerie acolo, desi am mers si pe drumuri cu pietris si praf.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 4 Aug 2008, 09:54
Post #29


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Banuiesc ca au spalat si inlocuit vaselina...
Spun asta pt. ca sunt destui "meseriasi" care doar completeaza cu vaselina fara sa o curete pe cea veche aflata in tripoda.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 4 Aug 2008, 10:38
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Da, au curatat absolut totul pe acolo ca am stat langa ei. Nu i-am lasat sa faca "prostii". Au schimbat vaselina si la burduful dispre cutia de viteze ca mai aveam eu inca un tub de vaselina.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 18:27
Forum Renault