DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum sa procedez?!, Accident usor, contestare din parte autorului

chiticco
post 2 Apr 2010, 09:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 8 October 07
From: Bucuresti




Salut,

o mica dare cu parerea va rog.

Am avut acum 2 sapt. un accident in alta localitate: respectivul nu a mai avut rabdare in spatele meu, a trecut linia continua in depasire si a intrat din scurt in fata mea. Cele 2 masini au avut contact in mers, s-a simtit, insa vinovatul nu a oprit; din contra a accelerat si incerca sa fuga, sa depaseasca si alte masini, etc. L-am prins din urma si am apucat sa-i retin numarul masinii dar nu a vrut sa opreasca la claxoane repetate, faruri date, etc. din pacate iar ulterior l-am pierdut. Asta m-a scos din minti, m-a enervat atitudinea!

M-am dus la politie ptr declaratie: am mentionat ca a depasit pe linie continua si ca nu a oprit pentru constatare. Eram in drum spre Bucuresti si eram pachet de nervi pentru ca anticipam ca voi fi nevoit sa fac N drumuri ulterior in localitatea respectiva.

Dupa cateva zile am fost anuntat de ofiterul de politie ca s-a identificat masina si ca a avut o intalnire cu respectivul in care a observat urme de contact in partea din spate a masinii lui, culoarea lui se potrivea; evident contesta ca ar fi facut vreun accident.

Nu m-am putut prezenta la o confruntare intre parti decat astazi, la 12 zile de la eveniment. El tanar 20+ insotit de bunic agresiv. De la forma initiala de contestare de genul: ti-a facut altul si mergem pana in panzele albe a ajuns ulterior cand s-a mai dumirit de locatie si imprejurari ca nu e chiar cum zice el sa o lase mai moale. Imi reproseaza ca nu i-am dat claxoane si faruri ca sa opreasca dry.gif . Repet, recunoaste tacit ce s-a intamplat, insa oficial nu -> nu am obtinut RCA de la el. La final iar ajunsese la faza de negatie.
Pentru ca s-au tinut tare pe pozitie ofiterul a chemat o echipa de criminalisti pentru a lua probe de la masini. La mine e tabla indoita in interior pe aripa fata, multe urme de vopsea pe bara si pe janta, far zgariat. La el nu mai e aproape nimic acum, urme mici si neclare, nu poate mentiona unde le-a facut.

Durerea lui este ca ii va suspenda carnetul 30 zile si ca ia amenda 120 lei. Sugereaza sa-mi retrag plangerea de la politie, sa o schimb in 'autor necunoscut' si in acelasi timp sa facem un 'constat amiabil'; eu imi obtin autorizatia, el scapa de suspendare + bani. Eu, pentru a evita problemele ulterioare i-am propus sa-i platesc eu amenda de 120 lei numai sa-mi dea RCA si sa terminam balciul azi. Nici asa nu a vrut...

Ofiterul de politie a zis ca ar fi teoretic ok dar nu era prea convins. Nu stiu daca cei de la asigurari sunt dispusi sa inghita un constat amiabil decat daca il trec cu ziua curenta (termenul este de 24h). Mi-e teama insa ca pot cere detalii de la politie cumva despre mine/vinovat si sa afle de plangere, data accident, etc. si o dau in alte balarii. Am sunat la Astra unde are RCA si mi-au zis ca deja aparent sunt intr-o forma avansata a procesului si ca nu e indicat sa-mi retrag plangerea, nu recomanda.

Din pacate singurul martor pe care il am de la eveniment este sotia. Incerc sa evit continuarea balamucului pentru ca imi va consuma timp nefiind din localitatea respectiva.

Aveti ceva sugestii de cum as putea proceda?

PS: o prima concluzie pe care o trag din experienta de pana acum este ca in momentul declararii unui accident sa incercati sa fiti calmi. Adaugarea de elemente agravante in declaratie - desi reale si adevarate - nu fac decat sa complice lucrurile. Cred ca mai utila e o forma simplificata a evenimentelor, desi pachetul de nervi va sugereaza razbunare totala.

Multumesc anticipat.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Apr 2010, 11:51
Post #2


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ultimul aliniat, concluzia "prima" este foarte corecta! Din pacate nu avem intodeauna intelepciunea si taria sa nu ne lasam manati de pasiuni neproductive.
Odata ce ai vorbit la Astra si ei ti-au contraindicat retragerea plangerii, se pare ca nu mai ai de ales. Ar fi loc de suspiciuni si motiv de refuz plata.
Odata retrasa plangerea, ramane la intelegere si "cuvantul zboara" apoi chiar incheiata amiabila, date fiind conditiile, este posibil sa nu mai ajunga asiguratorul la aceeasi concluzie a vinovatiei si ramane nicicum.
Singurul lucru de facut este sa "tii aproape" de ancheta si concluzia politiei, in special pentru stabilirea vinovatiei, respectiv sa faca bine sa-ti dea datele vinovatului si copia RCA a acestuia.

Faptul ca nu-ti da RCA vinovatul nu inseamna ca asiguratorul nu este obligat sa despagubeasca, decat ca in situatia unei contestari a PV in instanta, nu vor plati pana la sentinta definitiva (ceea ce se poate intampla si daca este de acord sa predea copia RCA dar nu vine sa accepte vinovatia la asigurator).



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiticco
post 2 Apr 2010, 12:25
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 8 October 07
From: Bucuresti




Multumesc ptr raspuns.

Cateva intrebari:
- inteleg ca daca concluzia expertizei Politiei e neclara nu-mi ramane decat fie merg la proces fie abandonez si repar singur
- daca concluzia e in favoarea mea si obtin RCA de la Politie, e posibil ca asiguratorul sa 'refuze' plata, moment in care iar am ca solutii cele de mai sus
- contestarea PV e facuta de catre respectivul, asiguratorul blocheaza plata, eu raman cu masina in service ?!

Per total nu vad un final prea fericit sad.gif
Multumesc anticipat


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 2 Apr 2010, 12:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Parerea mea este ca nu ai cum sa schimbi in "autor necunoscut" iar dupa aceea sa-ti repari masina pe RCA-ul unui "cunoscut"...intelegi ideea!
Daca s-au luat probe dupa masini ar trebui sa rezulte faptul ca tu erai pe franare....iese la analiza, cat si din poze, deci ca nu ai fost tu cel care a fortat astfel incat cel din fata sa nu mai aiba loc.
Stai linistit si asteapta expertiza politiei.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Apr 2010, 13:27
Post #5


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




- Concluzia politiei nu poate fi neclara!
- Odata declarat vinovat "celalalt", asiguratorul poate sa traga de timp cu o (re)investigare (3 luni - discutabil cat este de justificata substituirea organelor in drept, dar nu acesta este subiectul), respectiv poate sa motiveze, in cazul contestarii de catre vinovat, ca pana la solutionarea in instanta, sentinta definitiva privind vinovatia, nu poate plati.
- Daca masina este deja in service la momentul contestarii - blocarii, nu-ti ramane decat sa platesti reparatia, urmand sa recuperezi de la asigurator daca sentinta definitiva este in favoarea ta.
Singura problema in acest caz este ca "negocierea" costurilor reparatiei are alti "parametri" cand plateste asiguratorul.

Din cate imi dau seama, masina este in buna stare (functional si siguranta) de circulatie.
Sfatul meu: Deocamdata las-o asa pana se clarifica situatia!

Nota:
Daca exista in lateral (aripa stanga-fata) o urma, cu corespondent pe cealalta masina, atnci lovitura din spate (asemenea, cu corespondent pe cealalta masina) este cu maxima probabilitate un caz de "sicana" cu "luat fata" si frana nejustificata.
Mai conteaza aici si marturia sotiei putin, cu toate ca, sub aspect strict juridic, nu este un martor obiectiv.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 2 Apr 2010, 13:32
Post #6


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




asiguratorul nu o sa iti refuze plata - si nu este asa de obligatorie faza cu in termen de 24 de ore- eu am avut accidentul vineri si am fost marti la asigurator si totul a decurs normal


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 06:04
Forum Renault