DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> chit fibra de sticla

cosmin123456789
post 25 Dec 2015, 19:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 26 February 15




am vazut pe net 2 feluri de chituri: unul de fibra de sticla la care iti da si o plasa si altu cu fibra de sticla
eu am de gand ca la vara sa ma bag sa fac rugina la masina unde mai am niste rugina mai problematica asa ca in loc de chit poliesteric sa folosesc una din aceste 2 chituri
astept raspuns


<span class='edit'>25 Dec 2015, 19:57:</span>
cica ar merge si chitul din a 2-ua imagine pentru gaurelele din tabla


<span class='edit'>25 Dec 2015, 20:00:</span>
p.s. sa nu va ganditi ca e brecul care il aveam de vanzare pe aici! acum am o berlina cn4 gri metalizat la care am zis ca arata bine si e pacat de ea sa nu o repar mai ales ca la mecanica e sssuuupppeeerrr si pragurile sunt fara rugina

This post has been edited by cosmin123456789: 25 Dec 2015, 20:00


Attached thumbnail(s)
download__7_.jpg ( Size: 4.45k ) Number of downloads: 146
download__8_.jpg ( Size: 12.02k ) Number of downloads: 156


--------------------
dacia 1310 1998 break - vn 63
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 2 Jan 2016, 16:26
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Ce ai tu în poze, sunt două materiale diferite. Prima o poți folosi la confecționare de piese din fibră de sticlă , e o rășină care se armează cu plasă din fibră de sticlă, iar a doua poză, este cu adevăratul chit utilizat la repararea de caroserii, la chituirea și finisarea suprafețelor. Acest chit e de diferite culori (care nu contează), și în ultimul timp sunt din ce în ce mai bune, rezistente (nu mai crapă). Pentru a-l folosi, trebuie și ceva cunoștințe dar și îndămânare, pentru a nu-l risipi sau irosi inutil. În primul rând, raportul de întăritor și chit. Între 1 și 3%, vara pui mai puțin întăritor și faci și cantitate mai mică (dacă prepari o lingură de chit, la 30 de grade afară, n-ai timp prea mult să-l întinzi, că se întărește în mână). Niciodată să nu bagi în cutia de chit, spatula cu care-l întinzi, că se va întări toată cutia. Deci, cu o spatulă, șpaclu sau ce vrei, iei din cutie, cu alta amesteci și întinzi pe suprafața de lucru. Dacă e prea vâscos chitul, și e, pentru a-l întinde mai frumos și a fi mai ușor de șlefuit, îl poți subția cu diluant de vopsea, până la vâscozitatea dorită, așa fel încât să se întindă ușor, dar vara și mărește timpul de întărire. Chitul prinde cel mai bine direct pe tabla polizată la luciul metalic (fără pete de rugină). Petele de rugină se vor dezvolta și va umfla și crăpa chitul. Dat peste grund sau alte aiureli, le înmoaie la contactul cu ele, chitul se va întări rapid și formează ca un capac la vasul în care ții vopseaua, care nu se întărește. Chiar și găuri în tablă (mai mici), le poți completa cu chit, dacă cureți total rugina. Nu vei avea probleme , atât cât nu va pătrunde umezeala sau rugina la tablă. Mai mult, dacă ai nevoie, la momentul potrivit.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Jul 2018, 08:20
Post #3


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.775
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




peste chitul de fibra trebuie dat chit normal, sau merge direct slefuit si vopsit? E nevoie de grund peste sau direct vopsea?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:05
Forum Renault