DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau si eu un dump de mem 6002

Mythica
post 26 Nov 2013, 21:12
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 23 September 06
From: Buzau




Binul il deschizi in softul cu care programezi memoria (ponyprog, icproc, etc.) apoi write, verify, etc.
Cred totusi ca iti va fi foarte greu sa faci singur acest lucru (programarea memoriei), poate ar fi mai bine sa apelezi la cineva cu experienta (memoria este smd si trebuie dezlipita de pe placa bordului).


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureat Plus 1.4 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Nov 2013, 22:54
Post #32


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




parca facusera unii niste socluri de pus direct deasupra pe memorie, pentru a nu o scoate de pe placa. Evident, legate corespunzator (adica pe invers, ca memoria intra invers in soclu daca soclu se pune deasupra)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hans.holgersson
post 26 Nov 2013, 23:09
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 April 07
From: Baia Mare




ideea este ca nu inteleg treaba cu "swap bytes in zonele: 6A-6C, 6D-6F, 70-72, 73-75"

dezlipitul smd-ului nu ar fi o problema, ca am prieteni care lucreaza in service de electronice (gen reballing-uri de mobouri de laptop si alte cele...), sau chiar daca sunt ocupati nu mi-e strain un pistol de lipit sau un letcon de putere mica.

pe de alta parte imi place sa fac experimente, iar cand ma apuca febra experimentelor nu ma pot opri, si atunci imi asum orice riscuri wink.gif


--------------------
Duster facelift 2014 - MM 17 HNS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mythica
post 27 Nov 2013, 16:47
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 23 September 06
From: Buzau




Cauta ultima versiune de icprog si instaleaz-o. Deschizi binul in icprog dupa ce ai setat la device-microwire-93c56 si dai yes la intrebarea cu swap bytes. Ai sa observi la adresele mentionate valoarea generata de excel. Daca vrei o alta valoare a km, scrii in zona rosie nr. lor si rezultatul generat il scrii in icprog la adresele respective. Apoi save as bin si te duci la un prieten sa-ti dezlipeasca memoria, sa scrie binul in ea si s-o monteze la loc.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureat Plus 1.4 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hans.holgersson
post 27 Nov 2013, 18:19
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 April 07
From: Baia Mare




aha. acum incepe sa se faca lumina in intuneric ...

multumesc mult.

va tin la curent cu rezultatele experimentelor. smile.gif


--------------------
Duster facelift 2014 - MM 17 HNS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nick_797979
post 10 Apr 2014, 09:41
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 28 June 10




Salut, a incercat cineva dump-ul atasat de Mythica? vroiam sa stiu daca merge si p e 1,6 din 2005 si in cate zone (de cate ori) trebuie scris nr de km eu am vre-o 2 dump-uri inul de 71000 si cel de 104998 dar nu seamana deloc intre ele nu vreau sa dezlipesc si sa lipesc de o gramada de ori memoria, nu de alta dar imi este frica sa nu o ard pe cea originala smile.gif.
Va multumesc mult in speranta ca ma puteti ajuta


--------------------
logan 1,6mpi golan 2005 - ct 93 asd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flavyus1987
post 18 Oct 2016, 18:28
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 31 May 15




In CT v-i le scriu eu gratis, in limita timpui disponibil.doar sa va achizitionati voi memoriile.cu conditia sa veniti cu ceasurile in brate.si bineînțeles doar pentru mașinile personale.Nu bișnița.
Se intampla sa difere continutul daca sunt citite cu scule diferite, dar sa fie totul ok.cel mai bine va cumparati memorii de rezerva.sau cautati prin deseuri electronice.

This post has been edited by flavyus1987: 18 Oct 2016, 20:09


--------------------
dacia 1310 1989 - CT-05-SZL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaboneygg
post 21 Oct 2016, 20:31
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 18 February 11




memoria pentru logan este eeprom 93c56 - 256x8 byt ,soclu so8. aceasta memorie se schimba pentru activarea computerului de bord


--------------------
logan mpi 2006 mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:11
Forum Renault