DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Oktoberfest la Munchen

Bobo
post 28 Sep 2004, 09:23
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ziua buna tuturor!

haideti sa va spun in cateva cuvinte cum a fost la oktober fest!

am plecat luni, 13 sept., pe la pranz din bucuresti; am fost 4 prieteni dintre care 3 soferi;
am plecat destul de incarcati, astfel incat a trebuit sa luam si roofbox-ul pe masina; parca decolam..

am mers prin nadlac; 10 ore pana la granita; pierzi o gramada de timp in romania; fara incidente, am trecut granita usor, ungaria am traversat-o pe noapte;nu mi-a venit sa cred ca nu platesc nici o taxa de genul celor de la giurgiu; am avut forinti la mine pentru vigneta;n-am avut probleme nici la granita cu austriecii;
cu o exceptie; moneytalks parca tu ziceai undeva sa fim atenti la benzinaria shell de dupa granita; ei ce sa zic uitasem; drept urmare am fost prostit de 8 euro;
vina in proportie de 90% imi apartine ca am fost ametit; am pus benzina, nu m-am uitat exact cat facea ca s-a uitat prietenul care era cu noi; dar facea in jur de 29 euro; am ajuns la casa, le spun ca vreau si vigneta pe 10 zile; si-mi spun 44 euro; io m-am mirat ca mi s-a parut mult, dar m-am gandit ca daca nu stiam exact cata benzina am pus poate asa e; plec fara sa iau chitanta, imi dau seama si ma intorc sa o iau; ca nu se poate, imi balmajea ceva ala, nu stia nimeni engleza; plec iar ma urc in masina, si incep sa calculez si cei din masina imi confirma ca benzina pusesem de 29 euro; ma intorc inapoi sa ma cert cu aia, ii fac cu ou si cu otet dar degeaba; aia o tineau pe a alor; le-am cerut sa imi arate in calc. si sa-mi dea chitanta; se faceau ca nu inteleg..
m-am enervat la culme; greseala a fost a mea si ma intrebam de ce am fost asa de prost?! una din cauze e ca nu ma asteptam sa ma fure in austria; e, asta e, invatatura de minte;

in austria am mers fara probleme, cu exceptia vienei unde am pierdut o iesire si am ajuns in viena; noroc ca era dimineata si nu incepuse nebunia;

am ajuns dupa vreo 23 de ore la munchen;

oricum, drumul e obositor sa mergi fara oprire; am mai motait in masina, dar oricum te resimti;

la munchen am fost doar odata la oktoberfest, la deschidere; e incredibil cee acolo; ce betie poate sa fie;
sunt hangare imense ale diverselor berarii bavareze unde intra pana la 1-2000 de oameni, unde se bea in nestire;
in fiecare hangar canta fanfara, dar nu va imaginati ca mori de plictiseala; se canta ultimile hituri, inclusiv Ozon (care fie vorba ii urca pe toti pe mese;)si chiar cantau bine;
berea e scumpa, in jur de 7 euro litrul, adica halba, ca exista numai halbe de 1 litru;
dar vreau sa va zic ca este EXCELENTA!!!!!! am sorbit prima halba de parca era de 330 ml; e si mai tare dar are un cu totul alt gust; poate pentru ca e proaspata, fara tot felul de conservanti care se pun atunci cand se imbuteliaza;
in jurul hangarelor sunt amenajate tot felul de daravele in care te poti da, invarti, ameti ca sa fii pregatit pentru bere;
in hangare spre seara se inchideau usile ca nu mai incapea nimeni; noi n-am avut unde sa stam jos, se rezerva cu luni inainte;
inca ceva: imaginati-va la wc-uri coada, da coada nu gluma, mai ales la cele pentru dame; la barbati era mai simplu ca facusera niste jgheaburi, si te trezeai ca te impinge unul din staga, altul din drepta sas-i faca putin loc pentru un jet mic; evident ca spre seara nu mai astepta nimeni la coada, se bagau intr-un colt intunecat, in afara hangarului e drept se intorceau cu spatele si se rezolvau;
la WC erau si locuri de vomat, cu bare de care sa te tii;
toata lumea beata dar absolut toti fericiti, cu voie buna; nici unul violent; veneau la tine sa te pupe (fetele), sa faca poze, ...
chelnerii m-au surprins total; imaginati-va ca duceau 7 hable de 1 litru intr-o mana (le-am numarat), treceau in viteza si dadeau peste tine; femeile la fel, numai ca ele duceau cele 7 halbe cu 2 maini;
aveau o forta cand te impingeau;

lumea foarte multa, nemti, americani, rusi, turci, toate natiile; si toate varstele, am fotografiat o baba de cel putin 70 de ani cum tinea halba si ciocnea cu toti pe acolo fara probleme;
chiar si pers. in carje, veneau la baut;

altfel, m-am invartit prin preajma, si am vizitat diverse, inclusiv salzburgul, ca era aproape;

la intoarcere am plecat la 3 dim., la fel de plini; de data asta cu jde litri de bere, chiar mi-a fost teama la vama;
n-am avut inciente deloc, si am facut vreo 22 de ore, dintre care 10 in romania;

pe autostrada, si la dus si la intors noi ne luptam cu tirurile pentru banda 1-2; mai mult de 130 nu i-am dat din cauza roofbox-ului; am fost destul de stresat pe autostrazile lor, nu sunt obisnuit cu vitezele astea mari;
sa nu va mai zic ca mai treceau unii pe langa noi si se uitau mirati, ba chiar niste arabeti intr-o masina si-au facut si cruce;
probabil ca aratam a sec. 14 seara;

cu masina n-am avut probleme totul a fost ok;

despre cum arata germania nu tre sa va mai zic prea multe, ca banuiesc ca stiti;
doar unele chestii sunt de punctat, a propos de discutiile de pe alte topicuri cu privire la civilizatie;
-in munchen daca circuli cu muzica tare in masina primesti amenda;
-ma uitam la cat de mult si la cum construiesc; se lucreaza destul de mult in munchen, pentru camp. de fotbal din 2006; se mai face un inel de centura, stadionul, tot felul;
nu-mi venea sa cred ce curat actionau; pur si simplu aici se lucra, era gardul de protectie si dincolo era curat; am vazut apoi cum spalau cu furtunul tot, tevile, roti, asfaltul...e incredibil, absolut incredibil daca te uiti cu atentie la acest aspect;
- ultima nebunie in germania pe autostrazi; li se spun stafiile; nebuni care fac pariuri cat de mult merg pe contrasens!!! da, ati auzit bine.. anunta din cand in cand la informatiile din trafic; o extrema (a civilizatiei) atrage alta extrema (a nebuniei)...!!!

cam astea ar fi de spus; daca imi mai aduc aminte va mai zic;

am avut un incident medical; am facut si io si sotia conjunctivita; am avut asigurare la allianz; 450.000 lei de pers, mi se paruse mult cand am facut-o si chiar vroiam una mai ieftina; dar a meritat; mi-au decontat direct consultatia, deci nu am avansat bani; iar medicamentele pe care le-am cumparat (vreo 54 euro pentru 2 pers) au zis ca mi le deconteaza; si medicul de acolo a zis ca asig. e foarte buna;
reasiguratorul extern era la viena, super amabili, aveau chiar vorbitor de romana, pe care mi l-au dat la telefon cand le-am zis cum ma cheama;
n-am un calcul foarte exact al costului dar a fost cu tot cu carte verde, benzina, vigneta in jur de 260 de euro;

cand am ajuns acasa la miezul noptii, surpriza, locul de parcare ocupat de prietenul meu, taximetristul; l-am sculat din somn sa-si ia masina de acolo, si spre surprinderea mea n-a comentat;
vreau sa ma duc la ADP sa ii intreb pe aia ce sa fac, in afara de datul in judecata; io ii lasasem locul uni alt vecin, prieten, dar mi-a zis ca mai mult taximetristu a parcat, si nu prea am chef sa tolerez asta...om vedea..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 28 Sep 2004, 11:24
Post #2


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Bravo Herr Bobo...smile.gif... inteleg ca asta a fost "botezul" pe drumurile (mai mult autostrazile) vestice.... sa fie intr-un ceas bun si la cate mai multe asemenea calatorii!

Acum, mirat fiind de suma aia de 260 euro, te intreb si eu cate ceva... nu mai retin din alte discutii si nici in profil nu vad trecut, tu ce masina ai?....cumva DSN?.... cat ti-a consumat?....suma aia in euro include si conversia sumelor platite in forinti si in lei prin Romania?... de unde si cu cat ai luat benzina?... cat timp ai fost plecat?... ati fost 4 sau 5 persoane in masina? (la inceput spui 4 prieteni, apoi vorbesti si de sotie... :wink: )... intrebarea o pun ca avanpremiera la alta: cat de comod a fost in 5?...

Daca mai ai si alte amanunte, ar fi binevenite... de exemplu despre cazare, obiceiuri si reguli pe autostrada, starea autostrazii Munchen-Salzburg etc.

Si inca ceva.... in afara de bere, ati mai vazut ceva pe acolo?... poate nu ar strica sa povestesti sid espre alte minunatii....


biggrin.gif

P.S. cu Money te-ai vazut?


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 28 Sep 2004, 12:46
Post #3


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




http://www.oktoberfest.de

(si in limba engleza)


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 28 Sep 2004, 13:06
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




pe cele vestice, da.. bine am batut de 2 ori grecia, da diferenta e mare totusi..
hai merci, asemenea..

am slz rapsodie, fara AC; am pus tot, benzina, cartea verde, vignete, plus 8 euro pacaleala de la benzinarie;
acum e posibil sa fi gresit, nu am fost foarte judicios la notat;
pe de alta parte tine cont ca am fost 4 adulti plus bagaje plus roofbox-ul plin, deci consumul a fost marit; nu gasesc bonurile de benzina ca sa fac consumul, mi-e sa nu le fie aruncat din greseala; mi-am notat pe un carnetel doar pretul si kilometrajul, nu si litrii;

in romania am pus de la petrom, mol si omv; in ungaria nu am pus; am pus in germania odata si in austria de vreo 3 ori; in austria am pus cu 1.029 euro la dus, la intors parca 1.049;

am refacut calculele, cam 255 euro - pacaleala, 247 euro; 250 rotund, ca am rotunjit la cursul de schimb de ex.

am fost plecat 12 zile; hehe, adica n-am voie sa fiu prieten cu sotia, hehe.. (am spus ca am fost 4 prieteni, nu cu 4 prieteni, cred);

ce a zic, dpdv al comoditatii nu a fost nasol, greu e sa nu dormi 24 de ore aproape; adica dormi in masina, si te simti ok, dar dupa calatorie incepi sa simti; io si acum ma scol greu dimineata.. acum ce-i drept e ca si acolo ma culcam tarziu, 1-2 noaptea si ma sculam la 7-8, deci e si adunata oboseala;

pai am vizitat salzburgul care mi-a placut mult, si am tot fost prin munchen la muzeul german (un analog al muzeului stiintei din paris), la dachau, la studiourile de film bavaria, la niste mine de sare inspre sud, spre salzburg, la o pestera de gheata tot pe acolo, la niste lacuri; e frumoasa zona...

despre cazare nu am ce sa spun ca noi am stat la niste prieteni, si ei ne-au facut programul, am mers cu masina lor pe peste tot ca era mai mare;

autostrazile in germania sunt bune, n-am decat cuvinte de lauda; cel putin pentru zona bavariei; in austria am vazut ca se lucreaza mult la ele, sunt unele in stare proasta; ca semnalizare mi se pare ca la nemti e mai clar ca la austrieci; nu prea ai cum sa te pierzi;

io am mers regulamentar pe cat posibil ca sa zic asa; si de frica de amenzi si ca mai mult nu prea puteam sa-i dau din cauza roofbox-ului (max 130 scrie ca tre sa-i dau); am depasit rareori ajugand la 140;
dar am vazut ca in austria nu prea se respecta limitarile, si sunt destul de agresivi, adica eram pe banda cea mai din dreapta si mergeam cu 130 si in spate imi faceau semn cu farurile...

am inteles ca austriecii supravegheaza si din elicopter autostrada si mi-a zis un neamt ca au fost facuti de rahat niste nemti la tv in austria ca nu isi lipisera vigneta;

cam rare benzinariile in austria, enervant lucrul asta;

n-am scris de regulile de pe autostrada ca m-am gandit ca sunt altii care au circulat mai mult ca mine si stiu mai bine;
hai sa amintesc cate ceva din ce am retinut, daca gresesc sa ma corectati:
- cand intri pe autostrada nu sari imediat pe prima banda ci mergi pe cea pe care esti cat poti de mult ca atunci cand intri sa intri cu viteza corespunzatoare, astfel incat sa nu incurci;
-cand vrei sa iesi, si te inscrii pe banda de iesire si apar panourile cu 3 dungi oblice incepi sa semnalizezi;
-daca esti pe prima banda si vezi ca apar masini care vor sa intre pe autostrada, treci pe urmatoarea;
-pui avariile cand e franare brusca aproape sa te opresti;
-referitor la indicatoare si la alegerea benzii, daca indicatorul cu directia spre care mergi iti cade in cap se cheama ca esti pe banda buna;
-n-am vazut deloc soferi ca sa foloseasca faza lunga, spre deosebire de buc-pitestiul nostru;
-evident ca in celebrele "stau-uri", ambuteiaj, nu vezi pe nimeni luand-o pe aratura;

nu m-am vazut cu money ca nu am vrut sa ma opresc pe drum;

ma gandeam ca trebuie cumva facuta o campanie la "norme de construire"; o tin si io ca surda'n hora; e incredibil cum se lucreaza, cat de curat; o sa le scriu la televiziuni sa se duca sa faca reportaje acolo si sa faca aici, sa le arate prostilor, sa-i constientizeze macar; io nu zic ca de maine tre sa fie asa, dar din pacate nici nu suntem constienti; io sincer nu-mi imaginam, si am vazut juma de europa, dar pana acum nu eram atent la lucrurile astea;

noi am stat in estul munchen-ului, intr-un satuc mai spalat; unde sunt case, bloculete, centre comerciale, tot ce-ti trebuie; cand am vazut insa ce parca imense sunt pe dedesupt nu mi-a venit sa cred; cred ca aproape tot satucul e dublat de parcari subterane; in subsolul fiecarui compex de bloculet incapeau cateva zeci de masini; nu mi-am imaginat asa cea; deci nu era imobilul cum vedem ca se construiesc astea noi cu cateva locuri de parcar, ci cateva zeci;
toti parcheaza cu fata si am intrebat gazda de ce, nu-i e greu dupa aia cand pleaca; mi-a zis ca asa facea si el dar i s-a atras atentia ca murdareste peretele cu fumul de la teava de esapament;

varuiesc intr-o veselie; tipii stateau cu chirie; cand am venit acolo venisera unii si se apucasera de varuit fatada, apoi au vopsit tocaria pe dinafara (termopane cu rama din lemn); atat de curat de putei sa mananci langa el;

ma miram cand citeam diverse statistici la cate materiale de construcite consumam noi fata de vest, si nu intelegeam de ce asa de mare diferenta; pai aia in fiecare an, varuiesc, vopsesc si pe dinauntru si pe dinafara;

la noi chestia cu inauntrul e o raritate, pe dinafara deja e SF;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 28 Sep 2004, 13:19
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Multumesc pentru raspunsuri.... mai am o intrebare: roof-box-ul... de care este si cum se poate prinde de SLZ???... eu nu am gasit nicaieri in FR (pe net) de cumparat ceva care sa se poata prinde pe DSN... ai facut vreo adaptare?


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 28 Sep 2004, 13:26
Post #6


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE

am inteles ca austriecii supravegheaza si din elicopter autostrada si mi-a zis un neamt ca au fost facuti de rahat niste nemti la tv in austria ca nu isi lipisera vigneta;  


Nu am vazut elicoptere de supraveghere, si circul zilnic aproape. Dar faza cu vigneta e adevarata, se baga in parcari pe autostrada si verifica cine nu are vigneta. Amenda nu e mica...

QUOTE

cam rare benzinariile in austria, enervant lucrul asta;


Daca zici ca sint rare benzinariile in Austria, atunci ce sa mai zic de Germania? Acolo ai si 100 km intre doua benzinarii... In Austria pe 50 km ai cel putin doua benzinarii... E adevarat ca ele nu sint asa de dese ca in Romania, dar aici lumea mai si munceste... laugh.gif

QUOTE

nu m-am vazut cu money ca nu am vrut sa ma opresc pe drum;  


Asta am remarcat... :twisted: laugh.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 28 Sep 2004, 13:57
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




@ Al. Ti-a scapat faza cu portbagajul. Ai doua metode : fie gauresti acoperisul fie iti cumperi unul care are niste gheare care intra sub chedere. E un topic pe aici pe undeva dar search-ul merge ca dracu'.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 28 Sep 2004, 14:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




AL am scris undeva la un topic de portbagaje despre asta;
sistemul de prindere e automaxi, 50 si ceva de euro, se prinde fara sa dai gauri, se muleaza pe cheder, ce-i drept il cam storceste; io l-am cumparat de la cel de la care am cumparat si roofbox-ul, dar am vazut si in carrefour;

am mai vazut la o nova un sistem de prindere thule, dar nu era si stapanul ca sa vad exact cum se prindea; ciudat ca cei de la thule mi-au zis ca nu merge pe dsn/slz;

pentru portbagaje, www.accesorii-auto.com.ro

io mi-am luat un fapa, 3 ani garantie, 260 euro, 460 litri, 1,8 m lungime sa incapa si schiurile;
ditamai cosciugul;

acum intelegi de ce se cruceau vesticii, hehe.. dar mi-am facut treaba cu el;

money scuze ca n-am oprit, dar chiar la 23 de ore nu am vrut sa fac escale mai mari de 15 minute;

e posibil ca sa fie o impresie chestia cu benzinariile in austria;

una peste alta va recomand oktoberfest, pentru cei carora le place berea; de care vreti, alba, neagra, blonda, rosie, caramelizata, necaramelizata, din orz, din grau, etc, etc.
e chiar buna berea germana; nu mai tin minte cum era berea ceheasca ca a trecut ceva timp de cand am fost, dar stiu ca si aia era mortala;

in supermarketurile lor nu prea gasesti superbrandurile astea internationale, gen stella, amstel, tuborg, etc; singura cunoscuta a fost gosser ;
in majoritate beri locale;

multe berarii isi fac berea lor si ti-o dau proaspata;

citeam undeva ca sunt cam ofticati nemtii (ca si cehii) ca vin multinationalele si le cumpara berariile si le inchid si vin cu brandurile lor;nasol, dispare diversitatea..
ne standardizam cu totii, ce pielea mea..2 la metru;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 7 Oct 2004, 17:23
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Am fost si eu pentru al 4-lea an consecutiv la Oktoberfest. Anul asta insa nu am avut noroc cu locurile, asa ca am mers peste drum la un restaurant care avea o hala amenajata exact ca si corturile de la Theresienwiese (locul unde se consuma Oktoberfestul). Asa ca ne-am simtit exact ca acolo: scena cu muzicanti piliti, dans pe mese, voma pe sub mese. Trebuie neaparat sa te imbeti acolo, ca altfel ti se face scarba de ce vezi: femei bete, cu pantalonii uzi, babe pe mese, invalizi beti, etc. Deci vreo 5-6 litri de bere rezolva repulsia. Evident ca si acolo esti tras in teapa: am cerut chitanta si mi-a zis ca tocmai i s-au terminat. M-am simtit ca in taxi la Bucuresti. Noi am fost 11 oameni. Recomand rezervarea de pe acum a meselor pentru octombrie 2005! In Munchen sunt multe berarii meseriase. Una din ele este beraria unde tinea Hitler cuvantarile in anii 30, se numeste Hofbrauhaus si o recomand. Si acolo incearca chelnerul sa te traga in teapa (nu e neamt nici unul) dar mancarea e super iar de bere nu mai vorbim...

In rest despre drum: granicerii romani la fel de bulangii ("Unde mergi?", "De ce esti nebarbierit, vrei sa nu-ti dau drumul?"), ungurii frati cu ei. Mai departe granicerii si vamesii unguri si austrieci destul de nepasatori. Soselele din Ungaria au un punct in plus fata de cele din RO. Austria inca 2 iar Germania e la superlativ. Din Bucuresti pana in Munchen sunt cam 1500km. Dintr-un foc se pot face dar e cam riscant.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 7 Oct 2004, 18:24
Post #10


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




eu am fost asta toamna intre Roma si Viena si din cauza ca am rata prima benzinarie dupa ce am intrat in Austria a trebuit sa intram in Graz sa facem plinul. Sigur am mers peste 60 Km fara sa dam de o benzinarie.

daca vrei densitatea mare de benzinarii mergi in italia, acolo cred ca sunt la 20 km una de alta


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hair
post 7 Oct 2004, 23:32
Post #11


Unregistered









QUOTE(MoneyTalks @ 28 Sep 2004, 13:26)
. Dar faza cu vigneta e adevarata, se baga in parcari pe autostrada si verifica cine nu are vigneta. Amenda nu e mica...


Money, eu ultima oara am avut impresia (in Austria) ca se trece pe sub un fel de bariere cu lumina ultravioleta care tocmai ca verifica prezenta vignetei pe parbriz. Iar daca n-o ai, politia e alertata automat. Gresesc?


--------------------
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 8 Oct 2004, 09:23
Post #12


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Este si chestia asta, dar nu peste tot sint instalate astfel de dispozitive.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 13 Oct 2004, 14:44
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




a propos de panataloni uzi; dupa ce am descarcat pozele, acasa, am remarcat ca cei din orchestra aveau pantalonii uzi; aproape toti isi dadeau drumul pe ei......


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 22 Oct 2004, 16:33
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Bobo @ 28 Sep 2004, 14:06)
am slz rapsodie, fara AC; am pus tot, benzina, cartea verde, vignete, plus 8 euro pacaleala de la benzinarie;
*



Am uitat sa zic: si noi cand am fost la Oktoberfest am patit acelasi lucru. Si cu toate ca stiam si de la Bobo, si de la altii, si le-am zis si celorlalti, unul tot s-a fript acolo cu vigneta. I-au luat 15EUR, adica l-au fript cu 7.4EUR. Aia nu sunt austrieci, ci sunt unguri din Hegyeshalom angajati la Nickelsdorf; probabil asa se explica magaria...

Am fost de multe ori cu masina in Germania, multe masini cu nr. romanesc am vazut, dar o singura Dacie break de GL. E drept ca nu prea iti vine sa risti cu Dacia.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:35
Forum Renault