DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> saboti frana

dorelus
post 16 Jan 2009, 18:56
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




la 48.000 km, facuți maj. în oraș,condus normal, saboții roata dr. praf.


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 2 Feb 2009, 18:07
Post #32


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




la 55.000 am facut o verificare, si duminica la 92.000 impliniti am schimbat sabotii pentru prima oara (erau cei originali).diferenta de la cer la pamant, frana de mana nu mai tinea bine. Deci ori am avut eu supersabotii ori aveti voi amsinile lucrate la kilometraj, ori mergeti cu frana de mana trasa smile.gif

cat despre repartizarea franei stiu ca franeaza mai mult pe fata(60/40)deoarece centrul de greutate este mai aproape de fata masinii (din cauza motorului), iar repartitorul are rolul de a egaliza raportul (50/50) doar cand pe spate sunt greutati (gen 2-3 persoane+greutate in portbagaj) deoarece centrul de greutate se muta spre spate... nu stiu daca are vre-un efect benefic sa lucrezi repartitorul daca mergi majoritatea timpului pe gol...

This post has been edited by pskint25: 2 Feb 2009, 18:08


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 2 Feb 2009, 20:18
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




cat te-au ajuns sabotii?unde i-ai schimbat?


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursu_83
post 3 Feb 2009, 09:33
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 17 September 08
From: Bucuresti




si la mine la fel....verificat saboti la 65.000 km si inca mai rezista uc indulegnta vreo 15 mii,zice nenea mecanicu
doar mi-a mai curatat pe acolo zona periat ,reglat repartitoare ptr. ca se departase putin sabotii,am inteles ca sabotii de origine sunt undeva la 240 de ron iar cei turcesti sau mai stiu e u ce natie sunt 150 ron.


--------------------
dacia solenza 2003/clima - B 30 URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 3 Feb 2009, 10:11
Post #35


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




QUOTE(Parsifal87 @ 2 Feb 2009, 21:18)
cat te-au ajuns sabotii?unde i-ai schimbat?
*




auto nesti
sabotii au costat 250 ron de origine
placutele frana 70 ron de origine
manopera 140 ron... de origine smile.gif

total 450 ron... cam 1 ora jumatate ...

iar acum mi-a aparut alta problema... cred ca am discurile ovalizate...


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 3 Feb 2009, 10:23
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




slabe sanse sa fie discurile ovalizate dar totusi exista. am discutat cu cineva acu vreo 2 zile si mi-a spus ca fiindca avem discuri aerisite sunt mai mici sansele sa se ovalizeze


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursu_83
post 3 Feb 2009, 11:39
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 17 September 08
From: Bucuresti




se pot ovaliza si discurile ventilate.....daca sunt foarte incinse si iti place sa intrii cu masina prin balti...asa faceam eu inainte....se deformeaza si apare frumosul scartait in viraje....eu credeam ca e de la placute ...am schimbat de mai multe ori cam pe la 10-15 mii le sch.si tot nu scapam de scartait...asa ca la ma sch si discurile ca oricum le venise timpul si am scapat de scartait si acum ocolesc baltile:D

3 Feb 2009, 11:42:
discuri frana KLAXCAR-frantuzesti si ieftine 140 ron setul,placute 35 ron setul,100 ron manopera-o ora.frana mai eficienta ca inainte.
aaaa si inca ceva cu cele vechi daca punem frana brusca pe la 70-80 km/h incepea si imi tremura volanul.

This post has been edited by ursu_83: 3 Feb 2009, 11:42


--------------------
dacia solenza 2003/clima - B 30 URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 3 Feb 2009, 14:02
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




de unde ai luat discurile si placutele?
stie careva un site cu piese auto pe care se poate da comanda?
un site pe care sa aiba piese pt orice maisna sau sa gaseasca compatibilitati la piese?mersi mult


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 3 Feb 2009, 16:33
Post #39


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




nu imi vibreaza volanul, doar ca atunci cand pun frana progresiva, la un anumit moment incepe sa tina in reprize, exact ca si cum discurile nu ar mai fi plane si ar atinge periodic placutele de frana.

un prieten zicea ca in momentul ala si roata capata o baleiere, nefiind o frana eficienta... asa e??


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 5 Feb 2009, 10:40
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




QUOTE(ursu_83 @ 3 Feb 2009, 11:39)
se pot ovaliza si discurile ventilate.....daca sunt foarte incinse si iti place sa intrii cu masina prin balti...asa faceam eu inainte....se deformeaza si apare frumosul scartait in viraje....eu credeam ca e de la placute ...am schimbat de mai multe ori cam pe la 10-15 mii le sch.si tot nu scapam de scartait...asa ca la ma sch si discurile ca oricum le venise timpul si am scapat de scartait si acum ocolesc baltile:D

<span class='edit'>3 Feb 2009, 11:42:</span>
discuri frana KLAXCAR-frantuzesti si ieftine 140 ron setul,placute 35 ron setul,100 ron manopera-o ora.frana mai eficienta ca inainte.
aaaa si inca ceva cu cele vechi daca punem frana brusca pe la 70-80 km/h incepea si imi tremura volanul.
*



de unde ai luat discurile si placutele?
stie careva un site cu piese auto pe care se poate da comanda?
un site pe care sa aiba piese pt orice maisna sau sa gaseasca compatibilitati la piese?mersi mult


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursu_83
post 5 Feb 2009, 18:35
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 17 September 08
From: Bucuresti




le-am luat de la un magazin din baneasa
chiar langa piata...
eu stau in aviatiei si mi-a fost mai aproape decat vitanul...
e magazin numai cu piese de masini romanesti...si pe comanda pot aduce orice piesa...


--------------------
dacia solenza 2003/clima - B 30 URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 5 Feb 2009, 20:39
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




eu de exemplu sunt din bacau.au vreun site ceva sau cum se poate face daca as vrea sa cumpara niste piese de la ei.un numar de telefon sau macar cum se cheama ca dupa aia ma descurc eu sa rog pe cineva sa mi le cumpere si sa mi le trimita prin curier.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sonny.Mark
post 2 Mar 2009, 21:06
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 March 08
From: Roman




Eu am 33.000. de km. tocmai am verificat spatele ca se auzea un scartait la roti. era mult praf. mecanicul a curatat si a spus ca totul e ok! de schimbat mai vbm doar cand ma apropii de 100.000.Mentionez ca am o franare impecabila. am facut ITP in urma cu cateva luni. Cei care ati schimbat la 30 si ceva de mii, e cam dubioasa treaba. Verificati si km reali ai masinii


--------------------
Dacia Solenza 2004/Comfort/1,4MPI - NT-25-RCA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 5 Mar 2009, 11:49
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




Usor off-topic:

Daca aveti drum prin Pitesti luati discuri Klaxcar la 50 ron bucata.


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Mar 2009, 11:25
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Placutele le-am schimbat la 72.000 , iar sabotii inca sunt ok si la peste 77.000 km . In vara poate ii schimb , dar deocamdata sunt ok si reglati bine .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pskint25
post 23 Mar 2009, 14:36
Post #46


Membru de ieri pe maine


Group: Members
Posts: 500
Joined: 15 June 07
From: Aproape




adica pe fata un set de placute de frana te-au tinut 72k km??? ohmy.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala 1.4 MPi... vreau RS - B81PSK
Always ahead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 23 Mar 2009, 20:35
Post #47


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




eu am vreo 68.000 km si nu ma gandesc sa umblu la saboti.Poate ca o sa-mi dau seama vreodata daca va fi problema , dar am auzit ca pana pe la 80.000 sa nu-mi fac griji.Eu nu folosesc frana de mana si masina este mai mult goala , asa ca nu prea se solicita spatele


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 30 Mar 2009, 09:45
Post #48


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Un set de saboti utilizati normal tin aprox 60.000 km fara probleme. Uzura prematura / asimetrica apare cand sistemul de franare spate nu functioneaza corect: frana de mana reglata deficitar, cablu care agata, cilindri receptori defecti . . . Tamburul trebuie sa se invarta usor fara sa agate si fara sa se incalzeasca in mers fara franare.
Plus ca la fiecare revizie nu strica o desprafuire (se bate cu un ciocan de cauciuc pe tambur pentru eliminarea prafului in exces).
Eu am inlocuit sabotii de frana la 70.000 km. Uzura uniforma, fara alte batai de cap.

PS > frana de stationare nu uzeaza sabotii pentru ca o folosesti cu masina oprita, nu ? Chiar in cazul in care mai intorci cu frana de mana masina, tot nu-i cauza majora de uzura la saboti. Sabotii neuzati la kilometrajul de schimbare pot indica o functionare insuficienta a franei spate. Sau un stil de condus foarte "ecologic" tongue.gif Oricum prima verificare cu demontare se face la 60.000 km.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 30 Mar 2009, 17:20
Post #49


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




doctore- ai uitat ca unii mai stau si in alte orase, mult, mult mai aglomerate decat deva, ca mai au si ceva prin portbagaj si ca altii fac multi, foarte multi km pe autostrazile europei?
hai ca m-ai omorat cu concluziile tale. multumesc frumos.

This post has been edited by benkenobi: 30 Mar 2009, 17:21


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adicorbos
post 31 Mar 2009, 13:16
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 720
Joined: 3 December 07
From: brasov




in prezent am la masina 91.500Km cand am fost nevoit sa schmb cilindrii de frana, mecanicul mi-a verificat si sabotii si mi-a spus ca mai tin 30.000 lejer, mentionez faptul ca nu am schimbat niciodata sabotii


--------------------
dacia solenza rapsodie 2003 - bv 87 car
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 31 Mar 2009, 19:10
Post #51


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Ben, pune mana pe manualul de reparatii oficial si ai sa vezi ca prima verificare cu demontare in vederea evaluarii uzurii sabotilor de frana se face la revizia de 60.000 km.
Asa ca te omor cu "concluziile" mele tongue.gif Placutele de frana ma tin in general 15.000 km, deci nu folosesc frana deloc radmasa.gif Iar sabotii au fost uzati pe la 70.000 km.
90% din km pe care-i am sunt facuti in afara localitatii si am batut destule autostrazi europene pana acum tongue.gif Plus Alpii tongue.gif Si-apoi eu stau la 2 pasi de munte nu la campie.
Rasfoieste manualul sa fii pregatit in legatura cu ce te mai "omor" in continuare.
Imi place cum stii tu pe unde circul eu cu masina, in ce fel si mai ales cat.
Hai sa te mai omor cu ceva: durata de viata preconizata (dupa manual) pentru discurile de frana este 80.000 km, in care se presupune ca ajung la 19 mm (noi 20 mm). Eu am avut 17.4 mm cand am inlocuit discurile, "deci" ma repet, eu chiar nu folosesc frana, nu circul in aglomeratie, pe autostrazi europene nici pomeneala. Chiar nu-mi explic cum mi se uzeaza franele atat de rapid. Sa fie oare din cauza ca scot fum din ele periodic ? tongue.gif
Apoi vis a vis de "bucuresti" am cateva mii de km rulate in prafuita "citadela" si am avut timp sa incerc tot soiul de miticisme in trafic. Ce-i asa de deosebit in legatura cu traficul la voi (in afara de lipsa bunului simt elementar la nivel general) ? Aveti limita de viteza in oras 130 la ora si asta va uzeaza franele ? Sau ?
Franele se uzeaza direct proportional cu nr de kilometri, de stilul de condus al soferului in cauza si de calitatea componentelor.

PS > cat despre uzura prematura sau neuniforma iti sugerez sa consulti respectivul manual, mai exact paginile care contin informatiile despre diagnoza mecanica.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 31 Mar 2009, 21:52
Post #52


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




tu confunzi verificarea sabotilor la 60 mii km cu uzura lor la aceel rulaj.
dupa cum vezi sunt doua lucruri total diferite.
continua sa ma "omori" cu concluziile tale! doar esti "doctor", ce mama naibii, icon_mrgreen.gif

This post has been edited by benkenobi: 31 Mar 2009, 21:53


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 31 Mar 2009, 22:25
Post #53


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Daca ai fi citit tot si nu printre randuri intelegeai asta de la inceput. Sau poate ca nu ? Stii tu mai bine ca am confundat, desi scriu limpede negru pe alb.
De vreme ce producatorul masinii iti indica sa faci primul control pentru uzura la 60.000 km deducem de aici ca asta-i pragul minim de viata al sabotilor in conditii normale de utilizare.
Dupa ultimele 2 post -uri chiar nu cred ca eu sunt ala care confunda uzura cu verificarea wink.gif
Unora le place sa faca galagie sleep.gif

This post has been edited by dr_mKe: 31 Mar 2009, 22:27


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 31 Mar 2009, 22:43
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Aici ai dreptate. Si eu am mai discutat cu mai multi mecanici si toti mi-au spus acelasi lucru: pana la 60.000 de km nici sa nu dau jos tamburii, se verifica doar jocul rulmentilor. Sunt masini care au ajuns la 100.000 fara sa schimbe sabotii si inca mai duc.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 31 Mar 2009, 22:47
Post #55


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Evident.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Apr 2009, 21:00
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




dr_mKe pe o partea ai dreptate si ma bucur de un singur lucru : in sfarsit au ajuns si altii sa discute despre placute de 60.000 km si saboti de 70.000 km . Oare sa devina mai credibile placutele mele de 72.000 ? icon_mrgreen.gif Acum am cam 80.000 si inca nu am schimbat sabotii , fiind curatati acum 2 luni si cu verdictul ok inca 3-4 luni .
Singurul lucru care ma enerveaza este ca , fie ca-i cureti , fie ca-i schimbi , tot aia e munca .

Franele se uzeaza in functie de CAT si CUM le folosesti , fara NICI o legatura cu nr de km sau calitatea pieselor . Poti schimba placutele de frana si sabotii in 2 - 3 km de mers infranat . Altfel da-i unui incepator care nu foloseste frana de motor , masina pe mana , faceti un tur pe Transfagarasan si cand veniti le poti schimba deja .

Numarul de km , conditiile de trafic si stilul de condus conteaza NUMAI la un condus MEDIU , in care poti sa faci o statistica !

Calitatea pieselor conteaza numai la performata franarilor ! Daca iei placute performante , sport - moi , ai frane super , dar se tocesc prea repede , daca iei sport - tari , iti tocesc discurile si trebuie sa le incalzesti in prealabil pt randament maxim , daca iei discuri performante , la fel se intampla . Cat timp nu vb despre placute de frana ceramice / carbon pentru Porsche , veti ajunge la aceesi concluzie .

Offtopic ( rog a nu se sterge ! )
Referitor la impresiile tale de "cateva mii de km rulate in citadela" , sa stii ca toti din Bucuresti am fost si prin tara , poate nu neaparat prin Deva ta , dar acea lipsa a bunului simt este peste tot , doar ca noi , bucurestenii , trebuie sa o suportam si de la co-orasenii nostrii , dar si de la straini si UNII co-nationali ( DJ , PH , IF , GR , CL ... ) care sunt de pe alta planeta in trafic . Daca ai avea curiozitatea sa traiesti tu aici sau cel putin sa vb cu oameni care traiesc aici de zeci de ani , poate ai sa intelegi ( sau poate nu ) de ce se intampla ce se intampla pe la noi , de ce consumul de oras , NU este consumul de Bucuresti , de ce isi baga toti picioarele si merg cum pot si pe unde pot , de ce sunt prea multi jmecheri cu bolizi si spagi/pile pregatite si de ce si-o incaseaza nevinovatii .

Pe viitor daca te preocupa "lipsa bunului simt la nivel general" din Bucuresti , da un exemplu tuturor celor care sunt din provincie sau strainatate si lasa masina pe centura ( sunt destule parcari GRATIS in hypermarketuri ) si deplaseaza-te cu RATB-ul si Metroul !
Daca toti cei care vin in Bucuresti ar face asa , ar scade gradul de poluare , traficul si amenzile , dar ar creste numarul locurilor de parcare disponibile si astfel ne-ar face viata mai usoara , noua celor "fara bun simt la nivel general" si cine stie , poate in timp acest lucru s-ar schimba si i-am trata si noi pe cei din provincie altfel !
Dar cum nici tu si nici altii nu procedati asa cum ar trebui , atunci va puteti astepta in continuare sa ajungeti in iadul traficului din Bucuresti !
DA , unor bucuresteni le place sa faca galagie !
Bafta si drum bun !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Apr 2009, 22:12
Post #57


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




He he. Calitatea componentelor sistemului de franare conteaza mult la uzura. Iti dau un exemplu concret. Un disc de uzina dacia are 20 mm nou grosime si producatorul lui comunica uzura maxima admisa 19 mm. Pentru niste discuri Tarox (Brembo, Lucas -17.7) uzura maxima este de 17.5 mm. O mica mare diferenta.
Acum referitor la placutele tale de 72.000 km. Cine are un stil de condus care se bazeaza pe anticiparea traficului si foloseste multa frana de motor nu uzeaza franele in ritm "normal". Consumurile pot fi iarasi sub ce scot majoritatea, chiar si in oras. In cazul asta nu mi se pare anormal. Daca conduci rapid si mai si stai intr-o zona nu tocmai "plata" ai toate sansele sa uzezi franele mai accentuat. Adica in intervalul asta eu eram pe la al 4-lea set si schimbasem sabotii biggrin.gif . In 2-3 km de mers infranat nu ai sanse sa deteriorezi in asa hal discurile sau placutele. In cel mai probabil caz te vei alege cu discuri ovalizate si garnituri de cauciuc arse. Daca m-au tinut placutele prin Alpi chiar nu cred ca-si dau duhul pe Transfagarasan biggrin.gif In momentul in care placutele de uzina ajung la temperaturi foarte mari coeficientul lor de frecare scade (deci nu uzeaza prin frecare la fel de mult), d-asta ramai fara frane si ajungi la temperaturi excesive.
Placutele sport nu sunt deloc moi, sunt foarte agresive. O placuta sport veritabila are un coeficient de frecare de 0.5 (nu mai retin ce soi de unitate) care se intinde de la 60-70 de grade si pana spre 700. Sa montezi asemenea placute pe discuri normale = discuri de unica folosinta (experienta proprie biggrin.gif ). Daca in schimb imperechezi un disc facut pentru tipul respectiv de placute lucrurile stau cu totul altfel. Placutele "moi" prind bine nu mai la temperaturi mici si au fading puternic pe masura ce se incalzesc.

Offtopic vis a vis de traficul din Bucuresti: dat fiind ca facultatea am facut-o in Arad (nu departe de Bucuresti), specilizarea se deruleaza in Timisoara -orasul cu cel mai civilizat trafic din tara dupa parerea mea si faptul ca circul destul de des si de mult prin Cluj si inevitabil Bucuresti, eu zic ca-mi pot permite sa fac anumite comparatii.
In Deva spre exemplu se circula foarte prost prin sensurile giratorii, toti vor pe banda 2, etc. In Cluj ai mai mari sanse ca-n Bucuresti sa-ti sifonezi masina in trafic tongue.gif Mereu aud acelasi lucru pe care l-ai spus si tu, cum ca cei care tranziteaza Bucurestiul sunt de vina. Dar atunci de ce cand prinzi in Timisoara un bucurestean iti dai seama imediat dupa manevrele pe care le face ? Sau de ce toti se baga-n mijlocul intersectiei si o blocheaza cand vad clar ca ceilalti nu au unde sa miste ? Impresia nu ti-o da minoritatea celor care sunt cu bun simt, din pacate...... Despre judetele pe care le-ai enumerat ( DJ , PH , IF , GR , CL ...) pot sa-ti spun ca nu trec neobservati cand ii intalnesti oriunde. Fara atac la persoana tongue.gif
Si-apoi, eu presupui ca am timp sa stau dupa metrou sau tramvai ? Chit ca-s "din provincie" am invatat deja sa ma deplasez spre locurile unde am treaba evitand marile bulevarde. De ce dimineata in Timisoara nu e balamucul din Bucuresti ? Sau in Cluj ? Totusi sunt orase foarte foarte aglomerate. Dar esti lasat sa schimbi banda, sa iesi din parcare sau de pe o straduta laterala, in general. In Bucuresti cand vede posesorul de TDI numere de provincie se infige cu incredere la intimidare. Am patit-o de multe ori.
Sa ne oprim aici pentru ca n-are legatura cu sistemul de franare tongue.gif

This post has been edited by dr_mKe: 2 Apr 2009, 22:16


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 3 Apr 2009, 12:46
Post #58


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Multumim pentru informatiile legate de saboti si placute.
Celelalte off-topic va rog sa le pastrati pentru cafenea..

Cam orice stil de conducere ar avea cineva, sabotii de frana de pe spate - cei din fabrica - tot trebuie sa tina vreo 60.000 km pana sa ii verifici prima data. In mod normal ar trebui sa tina 100.000 km fara probleme.

La tambur in spate este un capacel de cauciuc pe care il poti scoate ca sa vezi exact care e uzura. E util mai ales cand e masina ridicata pe elevator - ca sa nu mai desfaci toata roata.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 3 Apr 2009, 18:22
Post #59


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Demontarea este utila pentru inspectarea in ansamblu. Suprafata sabotului nu se uzeaza uniform de la un capat la altul din cauza tipului constructiv,excluderea unor fisuri in material (relativ comune cand sunt subtiri), plus ca se inspecteaza cilindrii receptori.
Gaurica respectiva este utila pentru reviziile normale.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 3 Apr 2009, 20:17
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




La maxim 10.000 km sabotii trebuiesc curatati ... cel putin la mine asa se manifesta . Dupa 7.000 deja incep sa faca zgomot din cauza prafului si te streseaza dimineata cand e rece .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 06:50
Forum Renault