DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 8 9 10 11 12 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Din armată

radian
post 18 Feb 2020, 22:36
Post #271


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Eram in serviciul de garda, in camera de garda la programul de somn. In 1982 - 1983. Servicul de garda era de 2, 3 sau 5 zile. 3 ore garda, 3 ore veghe, 3 ore somn. Daca nimeream un comandant de garda pizdos era obositor rau sa ai program zile intregi in care nu poti sa dormi mai mult de 3 ore continuu.

Eu eram la programul de somn, dormeam intr-un pat la etaj. Venise comandantul companiei, capitan, in inspectie. Era in dormitor. Mi-au povestit ulterior colegii, capitanul facea inspectie vizuala si tocmai era in apropierea mea, m-am intors cu fata la perete si multumita ratiei zilnice de fasole am tras o basina si zgomotoasa si puturoasa fix in nasul captianului. Colegii au incremenit. APVistul, minute intregi a stat cu ochii pe mine sa se convinga ca nu a fost un gest premeditat. Eu eram complet nevinovat, dupa cateva zile de garda cum prindeam momentul dormeam ca valiza-n gara.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Feb 2020, 09:00
Post #272


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




daca ar fi fost intentionata, ar fi fost inuman sa nu bufnesti in ras....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 25 Jun 2021, 13:20
Post #273


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 25 Jun 2021, 10:41)
Eh,erau unguri pe vremea aia care terminau 12 clase si nu stiau romana.... Ajungeau in armata si sa vezi distractie pe gradati cu ei...
*



Am dat de unul exact asa. Il chema Gyula, era dintr-un sat rupt de lume, acolo toti vorbeau doar maghiara. In limba romana nu stia nici 'buna ziua' biggrin.gif

Am mers cu el la un atelier din cadrul unitatii, omul era croitor de meserie. In zua aia m-am inteles cu el doar prin semne. Dupa vreo doua saptamani l-am vazut in pluton - Ce faci Gyula? - Bineeee biggrin.gif

Altul care era un ciclu mai mare decat noi invatase limba romana tot in armata. Cand stateai pana mai tarziu nu te intreba 'nu ti-e somn?' ci te intreba serios 'n-ai culci?' icon_mrgreen.gif



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Jun 2021, 13:30
Post #274


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




buna si armata asta la ceva....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 25 Jun 2021, 18:28
Post #275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Bicla ai aprofundat armata 1, 4 ani?


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 25 Jun 2021, 19:32
Post #276


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(einstein1984 @ 25 Jun 2021, 14:30)
buna si armata asta la ceva....
*




Buna pe dracu. A fost cel mai stupid mod de a-mi pierde un an din viata. Umilinta, de dragul umilintei ca in armata n-am indurat in viata mea. Orice rahat de tablagiu, care prindea OS pe regiment simtea ca era de datori lui sa ne frece ridichea dupa-amaiza, ca doar noi suntem "smecheri" facem doar 9 luni.

Inainte de juramant ne-au dus in campanie agricola. Daca am inteles eu bine, noi, promotia 1982-1983, Scoala de ofiteri in rezerva, am fost primii care am prins campanie agricloa, inainte de juramant, cca. o luna in perioada septembrie, octombrie, in Balta Zimnicei. S-a lasat frigul, noi in tinuta de vara, tremuram de frig 24 de ore din 24. Sufeream de foame in continuu. E drept, fiind la munci agricole aveam parte de mancare mai bogata in calorii decat cei din unitate, dar oricum era prea putina. Conditii de minima igiena, zero barat. Ne aduceau masa de pranz pe camp. Ne spalam pe maini cu un gogosar pe care-l spargeam in maini.

Dupa ce s-a lasat frigul, ne-au dus la scos morcovi. Le rupeam frunzele proptindu-i de deget. Eram in continuu regebiti de frig. Pe toate cele 10 degete m-am ales cu crapaturi pe buricul degetelor, dupa campania agricola la cca. o luna am depus juramantul. In luna aceea am folosit cateva cutii de nivea sa-mi oblojesc ranile. Maica-mea a venit la mine de juramant. Cnd mi-a vazut mainile a inceput sa planga. Dupa 8 luni, la terminarea stagiului militar, in santurile din buricul degetelor inca puteam sa bag un bat de chibrit. Am scapat complet de rani abia prin anul 2, 3 de facultate.



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 25 Jun 2021, 20:04
Post #277


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.092
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(radian @ 25 Jun 2021, 20:32)
Inainte de juramant ne-au dus in campanie agricola. Daca am inteles eu bine, noi, promotia 1982-1983, Scoala de ofiteri in rezerva, am fost primii care am prins campanie agricloa, inainte de juramant, cca. o luna in perioada septembrie, octombrie, in Balta Zimnicei. S-a lasat frigul, noi in tinuta de vara, tremuram de frig 24 de ore din 24. Sufeream de foame in continuu. E drept, fiind la munci agricole aveam parte de mancare mai bogata in calorii decat cei din unitate, dar oricum era prea putina.

Cam asa, da-ti garantez ca mai la munte (oarecum), era mai frig. Vurpar, langa Sibiu (o livada interminabila de meri), ne-am "lipit" totusi de matrafoxul satenilor, pe post de incalzitor. biggrin.gif
Am mai zis-o, la vremea aia a fost f. nasol (doua companii de teristi in cea mai pixdoasa scoala de ofiteri din tara, acum academie a f. terestre) , da' pe termen lung a prins bine. 9 luni - o nimica toata.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 25 Jun 2021, 20:29
Post #278


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Iertata-mi fie curiozitate, la ce ti-o prins bine? Esti masochist?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 25 Jun 2021, 21:52
Post #279


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.468
Joined: 1 November 04
From: sat




De sters

This post has been edited by marksman: 25 Jun 2021, 21:56


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 26 Jun 2021, 08:20
Post #280


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.092
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




@radian: conditie fizica peste medie (de-aia motivata, care nu se pierde repede), lucru in echipa, si altele.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 26 Jun 2021, 10:58
Post #281


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Ce intreba moldoveanul la armata?
Cand ne da mancare?


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 26 Jun 2021, 11:10
Post #282


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.092
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




E curios, da' in primele 3 luni am plusat 10 kg (tre' sa fi fost muschi icon_mrgreen.gif ), pana la final am cedat 5 din alea 10, asa ca am iesit pe plus.

This post has been edited by maho: 26 Jun 2021, 11:10


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 26 Jun 2021, 11:14
Post #283


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.592
Joined: 18 September 05
From: Internet




Am găsit pe YouTube prima defilare in care ne au băgat, fara arme fiind înainte de jurământul nostru, pt jurământul elevilor de la școală de poliție de frontieră Avram Iancu Oradea 99.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Jun 2021, 12:38
Post #284


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Esti gabor de frontiera? biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 26 Jun 2021, 17:35
Post #285


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




're-ati ai dreacu cu armata voastra plina de analfabeti cretini si rai.
Iar imi sar dracii...

This post has been edited by DannyY: 26 Jun 2021, 17:36


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 26 Jun 2021, 20:50
Post #286


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




iar unii nici macar cu conditie fizica n-au terminat


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Jun 2021, 21:38
Post #287


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Cine a vrut sa-si puna la punct conditia fizica putea s-o faca si pe cont propriu, sau sub indrumarea unor antrenori. Nu erau necesare toate umilintele si injosirile care au venit la pachet.

Stagiul militar a fost una din cele mai degradante experiente care mi-au fost date sa le traiesc, si pe cuvant, in niciun caz nu am fost genul de tocilar neintegrat social in colectivul de oameni ai muncii...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 27 Jun 2021, 07:19
Post #288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.592
Joined: 18 September 05
From: Internet




QUOTE(radian @ 26 Jun 2021, 12:38)
Esti gabor de frontiera?  biggrin.gif
*



Nu, dar acolo am făcut armata. Pentru mine nu a fost vreun pas in dezvoltarea personala stagiul militar.
Am pierdut 6 luni și ceva oportunități după facultate, sosite după incorporare.
In anii 90 erau firme care nu angajau daca nu aveai armata, pt a nu pleca subit din câmpul muncii.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 27 Jun 2021, 08:10
Post #289


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(rue @ 27 Jun 2021, 07:19)
In anii 90 erau firme care nu angajau daca nu aveai armata, pt a nu pleca subit din câmpul muncii.
*



Idem si la mine, tot din motivul acesta am facut o. Inca m am dus cu pile, ca la ce facultate facusem, in anul acela nu aveau inca locuri disponibile(te repartizau la arma functie de facultate). Am bagat 6 luni la artilerie, la Bacau.

In afara de club 33 unde dansau studentele si club abanera unde am avut ceva incurcaturi , aproape nimic de retinut. Dar ce studente.........si ce le placeau soldatii

A, da, lipsa apei, doar dimineata si seara, restul timpului la butoi, spalatul cu zapada vreo doua saptamani( ca se defectase nu stiu ce conducta), gerul cumplit indurat la trageri de zi si de noapte(ne puneam hartie cerata in bocanci cu gandul ca va fi mai bine). Si am facut o groaza de trageri, ca am prins un lot de munitie care expira si trebuia consumat.
Inclusiv cu tunul am tras, la Cartisoara si Cincu.

A, si friptura de oaie, care era la discretie, se facea separat, si cum multi nu mancau, te duceai la tava cu friptura si ti puneai cat doreai.

Si mai sunt si sublocotenent..ha

This post has been edited by bgdrenault: 27 Jun 2021, 08:30


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Jun 2021, 08:30
Post #290


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Nu stiu cum se facea repartizare pe specialitati militare in functie de profilul facultatii, promotia mea, viitorii ingineri minieri, explaotari la zi, mecanici am facut la gramada la Eftimie Croitoru, un erou sfatecat de o mina marina, al carui nume il poarta Regimentul de geniu pontonieri din Turnu Magurele. Mie greu sa stabilesc vreo conexiune intre minierit si pontoane. biggrin.gif

Cu vreo 2, 3 ani inaintea mea, o promotie de viitori ingineri minieri au fost camarazi de arme cu viitori popi ortodocsi. biggrin.gif

This post has been edited by radian: 27 Jun 2021, 08:31


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 27 Jun 2021, 08:32
Post #291


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.092
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(radian @ 26 Jun 2021, 22:38)
Cine a vrut sa-si puna la punct conditia fizica putea s-o faca si pe cont propriu, sau sub indrumarea unor antrenori. Nu erau necesare toate umilintele si injosirile care au venit la pachet.

Pai alea civile (antrenor, sala) erau benevole, iti bagai piciorul cand vroiai si puneai burta la loc. Las' ca putina disciplina nu strica (chiar daca am dat-o dracu' cand am inceput facultatea, ceva tot a ramas). Acum, in afara de miserupism nu vezi altceva.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 27 Jun 2021, 08:34
Post #292


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Pai de exemplu am facut armata cu un prieten care terminase calculatoare. El trebuia sa faca la transmisiuni, si a facut la artilerie.
Cei care terminau transporturi faceau la infanteria motorizata si mecanizata, cei de la constructii la geniu, etc


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Jun 2021, 08:51
Post #293


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Bgdrenault, faci parte din generatia care facut Scoala de ofieteri in rezerva (fwte-i-as cu denumirea lor pompoasa...) la sase luni dupa terminarea studiilor.

Eu, Maho, etc, generatiile un pic mai "experimentate" am facut 9 luni inainte de facultate + 2 saptamani dupa terminare studiilor, cand oficial se incheia ciclul militar si dadeam examenul de avansare in grad. Minunea aia de 2 saptamani am facut-o la Deva, in vara anului 1990, cand anarhia in Romania era in floare, aboslventi de Petrosani si de la Politehnica Timisoreana. In total vreo 200 de oameni. Aveam un locotent mai tanar ca noi. Ne-a vorbit frumos din pima clipa, a fost cea mai buna solutie in cea ce-l priveste pentru a ne putea suprota reciproc. Rugamintea lui a fost ca inainte de masa, prin unitate sa umblam in uniforma militara sa nu dam exemplu negativ militarilor in termen. Dimineata ne alinia pe toti si mergeam chipurile la instructie pe dealurile din jurul Devei. Cine avea chef mergea la plimbare, cine nu (si eu, evident) ieseam discret din formatie si mergeam la bere. Apoi masa de pranz, somn de frumusete iar dupa-masa - seara mergeam la bere in haine civile...

La sfarsit perioadei, comandantul unitatii era suparat rau de tot pe noi. A hotarat ca examenul sa fie examen. Noi am hotarat ca poate sa se duca invartindu-se cu examenul lui cu tot. Din 200 de examinati, unul singur a promovat ofiter in rezerva, parca tot unul subofiter in rezerva (probabil baietii vizau vreo cariera militara si le prindea bine la dosar) restul am ramas ce-am fost si chiar mai mult decat atat. Eu am ramas, parca, fruntas in rezerva. Ce fain suna "fruntas in rezerva"... biggrin.gif

Un prieten ami tanar, a termnat Managment, si a avut nevoie de pile ca sa-l ia in armata. Vroia sa intre in Politie si, cel putin pe atunci, era conditie obligatorie. Nu i-a purtat prea mult noroc. A ajuns ofiter de politie si a rezistat in sistem cam un an. S-a urcat baut la volan si a provocat un accident de circulatie fara victime. L-au trecut urgent in rezerva, a primit o condamnare de 3 ani cu suspendare si i-au anulat permisul de conducere.

This post has been edited by radian: 27 Jun 2021, 08:53


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 27 Jun 2021, 10:50
Post #294


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.940
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Am facut armata inainte de facultate, eram doar companie de TR si caprarie n`am vazut, a fost totusi in primele zile un idiot de caprar care cica era plutonier de companie ce a incercat asta, gresala lui, eram multi colegi de liceu impreuna, timisorenii cred ca erau vreo 10-20 asa ca la prima alarma a primit citiva bocanci in cap si promisiunea ca-l ia gaia de se tine de prostii, cel care l-a instiintat era de vreo 2m si 0,1T numai muschi!
tongue.gif
In rest, am invatat telegrafie, operarea statiilor radio, radioreleu, centrale telefonice manuale, telex, generatoare, baterii si cam dupa 3 luni m`am lipit de ARMT si am ajuns...mecanic auto, sudor de ocazie ca asta o stiam deja dar acolo m-au initiat si in strungarie, asta o mai stiam, practica la liceu dar si lucrul cu freza, acolo am avut cel mai mult de invatat.
Ce-mi pare rau este ca am refuzat sa merg sa fac cursul de armurieri, era pe la Pascani cred, il preferam
la Sibiu insa ala era pentru cadre... "bineinteles, mergi da apoi te angajam APV-st" a fost raspunsul artileristului!
radmasa.gif
Am preferat sa nu.
Munci agricole la noi nu s-au facut.
A fost utila armata? pe undeva da, m-a ajutat cu initierea in anumite domenii si nu doar pe mine, se putea fara, bineinteles si chiar as fi preferat sa n-o fac insa asa era vremea aia.
Scoala de ofiteri am facut-o la Radna, 2 saptamini, nu a fost de nici un ajutor in mare cu exceptia unui ofiter extrem de competent care ne-a deslusit lucrul pe harta si mai ales lucrul cu binoclul si busola in teren...este si aia pentru multi o taina.

This post has been edited by Agrig: 27 Jun 2021, 10:51


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 27 Jun 2021, 12:04
Post #295


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Un străbunic a fost pe front în ww2. Bunicul a facut 3 ani de armata. Tata 2, eu m-am sustras. Si nici ca imi pare rau la ce povesti am auzit . Ii dau dreptate lui Radian, una din cele mai mari umilințe posibile.

Dacă ar fi fost ceva profi cum fac in israel, cu siguranță eram acolo.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Jun 2021, 12:28
Post #296


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




2 ani? A făcut la marină? Acolo, parca, stagiul ETA de 2 ani.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 27 Jun 2021, 13:34
Post #297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




QUOTE(Agrig @ 27 Jun 2021, 10:50)
Am facut armata inainte de facultate, eram doar companie de TR si caprarie n`am vazut, a fost totusi in primele zile un idiot de caprar care cica era plutonier de companie ce a incercat asta, gresala lui, ...
....
In rest, am invatat telegrafie, operarea statiilor radio, radioreleu, centrale telefonice manuale, telex, generatoare, baterii si cam dupa 3 luni m`am lipit de ARMT si am ajuns...mecanic auto, .....
.....
Munci agricole la noi nu s-au facut.
A fost utila armata? pe undeva da, m-a ajutat cu initierea in anumite domenii si nu doar pe mine,  se putea fara, bineinteles si chiar as fi preferat sa n-o fac insa asa era vremea aia.
Scoala de ofiteri am facut-o la Radna, 2 saptamini, nu a fost de nici un ajutor in mare cu exceptia unui ofiter extrem de competent care ne-a deslusit lucrul pe harta si mai ales lucrul cu binoclul si busola in teren...este si aia pentru multi o taina.
*


Tot la Lipova (deh, UMT-ul), si tot 9 luni am "servit patria", amintiri...Bune cam putine, mi-am cunoscut multi viitori colegi de faculta, betii crunte prin comuna aia uitata de timp, mai invatat cate ceva (dar alea-alea cu busola si topografia tot atunci le-am facut, cu transmisiunile ma descurcam oricum,...). Multe insa mai putin bune, au fost si ofiteri comandanti de pluton batuti in cap si fu...angii, alarme la doua noaptea cu mars de vreo 20 km apoi tragere (si le-am facut cam cu tot armamentul "din dotare", daca rezultatele erau naspa atunci la intoarcere si urmatoarele zile iar "sex" (pe care mai tarziu il faceam si noi la randul nostru cu prietenele sau chiar sotiile unor ofiteri de prin Lipova\Radna), garzi aiurea si "tambal" de cate ori calcam pe bec (si ocazii erau desule), multa prostie, indoctrinare la fel, etc., etc.
De cele doua saptamani (parca tin totusi minte ca erau sase) de dupa m-am fofilat asa ca tot subofiter in rezerva fruntas si "bine instruit" am ramas, si desigur amintirile...

This post has been edited by Gil26: 27 Jun 2021, 13:41


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Jun 2021, 13:50
Post #298


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




In ce perioada? In acei ani, la liceul unde am terminat era la mate moda ca fetele sa meargă in București la ASE iar băieții la Politehnica din Timișoara. Situația mea pecuniara din aceea vreme excludea orice varianta in alta localitate. Cel mult la seral, dar nu m-a tentat ideea.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 27 Jun 2021, 21:07
Post #299


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Fetele la Poli la Chimie smile.gif


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 27 Jun 2021, 21:27
Post #300


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




O mare porcarie ,armata la fete..Vai de viata lor cu uniformele cu fuste si ciorapi kaki.Ultetior au capatat nadragi..
Aveau un cantec de mars:Noi ostasi cu pieptul tare icon_mrgreen.gif
PSIntersant ca happy cu armata sunt coforumisti de la care eu ma asteptam la asta,dupa modul lor de manifestare. laugh.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 17:59
Forum Renault