DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Modificare Suspensie Supernova

CristiRzR
post 19 Feb 2008, 23:26
Post #61


Fost posesor DSN


Group: Members
Posts: 531
Joined: 29 August 06
From: Constangeles




Eu zic ca daca vreti arcuri mai tari luati de Solenza Diesel...era si un topic la inbunatatiri SLZ pe tema suspensiei care zicea si de aceasta metoda!


--------------------
VW Golf 1993 GL 1,8i - CT 85 RZR
VW Golf 2007 Trendline 1,4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lancerEvo
post 20 Feb 2008, 00:35
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 24 May 05




nu se mai fabrica arcuri de sol diesel!!


--------------------
Dacia 1300 - cj 06 cal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 5 Oct 2008, 08:09
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Mai ai suspensia (LancerEVO), presupun ca nu... sad.gif . Stie cineva in Constanta-Galati-Braila pe cineva care intareste amortizoare pe ulei? Dar daca se taie o spira din arc si se pun amortizoare pe gaz, mai bate amortizorul in cap la denivelari mari? Si din cate stiu eu SN are scut de metal, cum bate baia in sosea la viteza pe denivelari? Alte solutii pt coborare cu 3-4 cm si intarorea suspensiei?


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 5 Oct 2008, 08:37
Post #64


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Eu nu recomand taierea din arcuri.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 5 Oct 2008, 11:28
Post #65


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Si de ce nu? Argumenteaza,te rog.

This post has been edited by puiu82: 5 Oct 2008, 11:29


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 5 Oct 2008, 20:50
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Eu am taiat pe fata 1,5 spire si masina sta foarte frumos atat pe curbe cat si ca aspect. Singurul lucru care l-am observat ca ceva bate la viraje mici ca o bataie de planetara dar la viraje mai mai mari nu mai bate. Nu stiu ce poate fi, Am schimbat si o planetara si tot mai bate plus de asta mi se pare ca stau rotile putin cracanate. Dar in rest nu intra in balans masina, nu sar arcurile de la loc, totul este cum era inainte. Acum am rugat pe cineva sa-mi ia suspensie reglabila de pe e-bay dar cel care mi-a cumparat-o nu se prea stia si a luat suspensie de golf 2 cu arcuri rosii KF. Am sa incerc sa pun doar arcurile pe fata. Ar trebui sa stea mai bine cu toate ca si arcurile de SN sunt destul de rigide


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 5 Oct 2008, 20:54
Post #67


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Pentru ca s-ar putea, ca la taiere, materialul din care sunt facute, sa isi piarda din proprietati si arcurile sa se inmoiae destul de bine, si vei freca masina cu "burta" de pamant.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 6 Oct 2008, 20:38
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(melomanuu @ 5 Oct 2008, 20:50)
Eu am taiat pe fata 1,5 spire si masina sta foarte frumos atat pe curbe cat si ca aspect. Singurul lucru care l-am observat ca ceva bate la viraje mici ca o bataie de planetara dar la viraje mai mai mari nu mai bate. Nu stiu ce poate fi, Am schimbat si o planetara si tot mai bate plus de asta mi se pare ca stau rotile putin cracanate. Dar in rest nu intra in balans masina, nu sar arcurile de la loc, totul este cum era inainte. Acum am rugat pe cineva sa-mi ia suspensie reglabila de pe e-bay dar cel care mi-a cumparat-o nu se prea stia si a luat suspensie de golf 2 cu arcuri rosii KF. Am sa incerc sa pun doar arcurile pe fata. Ar trebui sa stea mai bine cu toate ca si arcurile de SN sunt destul de rigide
*




Daca rezolvi ceva cu suspensia de Golf II sa imi spui si mie, eu caut ceva sa intre la fix pe masina eventual cu mici modificari. Si ce suspensie pe E-Bay ai gasitm de pe ce masina?


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 6 Oct 2008, 21:58
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




poi eu m-am ghidat sa fie gaurile de pe telescop liniare iar la cele de golf 2,3 sunt. Mi se pare ca telescopul este mai scurt ca cel de SN dar aia voi vedea cand voi incerca sa le urc sus

This post has been edited by melomanuu: 6 Oct 2008, 21:58


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black[Angel]
post 9 Oct 2008, 10:37
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 175
Joined: 3 July 04
From: Bucuresti




Eu pe fata am pus arcuri de solenza din care am taiat 2 spire, iar pe spate tot arcuri de solenza dar fara sa tai din ele. Precizez ca am intarit amortizoarele standard.
Avantaje:-directie mult mai precisa
-frinare mult mai eficienta
-comportament de drum mult schimbat in bine
-aspectul masinii

Dezavantaje:
-confortul interior (zdruncina mai rau)
-planetarele si-au schimbat pozitia in care lucreaza si se vor uza mai repede
-bucsile de bascula se uzeaza mult mai repede (acest lucru se rezolva cu bucsi de R19 cu teflon fiind mult mai rezistente dar si de vreo 2-3 ori mai scumpe)
-caseta de directie este supusa la un efort mai mare deci se va uza mai repede(asta si daca ai roti mai mari cazul meu 185/55/15 pe fata si 195/50/15 pe spate)


--------------------
Opel Vectra CDX 1995
Nu indraznim pentru ca lucrurile sunt dificile...dar lucrurile sunt dificile si pentru ca nu indraznim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 21 Nov 2008, 23:31
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(melomanuu @ 6 Oct 2008, 21:58)
poi eu m-am ghidat sa fie gaurile de pe telescop liniare iar la cele de golf 2,3 sunt. Mi se pare ca telescopul este mai scurt ca cel de SN dar aia voi vedea cand voi incerca sa le urc sus
*




Ai mai facut ceva?


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 22 Dec 2008, 01:34
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Spunea mai sus cineva ca dupa ce a lasat masina mai jos ii stau rotile fata cracanate, pt rezolvarea acestei probleme ce s-ar putea face trebe facuta o noua geometrie sau pozitionate altfel basculele ??


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 23 Dec 2008, 16:57
Post #73


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




geometria ...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 23 Dec 2008, 20:18
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Si in ce costa geometria cum se face ?


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 23 Dec 2008, 21:50
Post #75


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




te duci cu ea la un service iti urca rotile din fata pe doua platane si ti le regleaza pe calculator cu 2 senzori pe ambele roti si dupa aceea desface regljele de sub roti si ti le readuce la unghiurile normale.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valetin
post 23 Feb 2009, 18:00
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 February 09




Buna seara voua.
Am o SN Rapsodie din 2002 , folosita din 2004 smile.gif.
acum doi ani s-au rupt arcurile pe fata , habar nu am cum.
Le-am schimbat in service , dar fara sa-mi dau seama , am neglijat observatia ca sunt moi.
La un moment dat m-am "desteptat" observand ca , , , comportamentul acesteia s-a schimbat major fata de cele initiale ( fac mentiunea ca si amortizoarele le-am schimbat). La verificare lor la ITP sunt in carti. Dar in realitate comportamentul masinii lasa de dorit. se lasa mult in fata la franare si se ridica mult. In plus rotile fata danseaza pe asfalt la cele mai mici denivelari, ca si cand nu as avea amortizoare deloc.
Si nnu-mi convine deloc mad.gif .
Intentionez sa pastrez o garda cat mai inalta deoarece escaladez borduri multe in fiecare zi , si sunt convins ca ma intelegeti de ce smile.gif . Vreau sa calc in picioare munca lui Videanu radmasa.gif . Garda inalta pleaca dintr-o nevoie reala.

Tb sa gasesc o solutie . Daca se pricepe cineva la suspensii si poate sa-mi dea un sfat , raman indatorat.

This post has been edited by valetin: 23 Feb 2009, 18:37


--------------------
SuperNova Rapsodie in blue 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 23 Feb 2009, 18:43
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




M-i s-a rupt si mie o spira din arcul dreapta fata si am zis ca scot o spira si din cel din stanga. Toate bune si frumoase, masina de aseaza bine pe roti ( care sunt putin cracanate) , dar am reusit sa o lovesc cu burta de alfalt. Pe la noi prima data se asfaltaza ca la carte, dupa care se trezesc unii ca trebuie sa schimbe o conducta care traverseaza soseaua, si in final dupa ce cativa isi lovesc masinile cu burtile din cauza ca nu s-a acoperit bine santul facut, se mai si semnalizeaza cu limitare de viteza si drum in lucru.


Traim in Romania...............


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 23 Feb 2009, 18:45
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




@beatman pe unde ai reusit sa lovesti masina?ca sa am grija si eu cum conduc pe acolo biggrin.gif laugh.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 23 Feb 2009, 19:51
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




QUOTE(valetin @ 23 Feb 2009, 18:00)
Buna seara voua.
Am o SN Rapsodie din 2002 , folosita din 2004 smile.gif.
acum doi ani s-au rupt arcurile pe fata , habar nu am cum.
Le-am schimbat in service , dar fara sa-mi dau seama , am neglijat observatia ca sunt moi.
La un moment dat m-am "desteptat" observand ca , , , comportamentul acesteia s-a schimbat major fata de cele initiale ( fac mentiunea ca si amortizoarele le-am schimbat). La verificare lor la ITP sunt in carti. Dar in realitate comportamentul masinii lasa de dorit. se lasa mult in fata la franare si se ridica mult. In plus rotile fata danseaza pe asfalt la cele mai mici denivelari, ca si cand nu as avea amortizoare deloc.
Si nnu-mi convine deloc  mad.gif .
Intentionez sa pastrez o garda cat mai inalta deoarece escaladez borduri multe in fiecare zi , si sunt convins ca ma intelegeti de ce smile.gif .  Vreau sa calc in picioare munca lui Videanu  radmasa.gif  . Garda inalta pleaca dintr-o nevoie reala.

Tb sa gasesc o solutie . Daca se pricepe cineva la suspensii si poate sa-mi dea un sfat , raman indatorat.
*


Se pot intarii amortizoarele si le faci cat de tari vrei sunt oameni care se ocupa cu asa ceva
De unde esti?


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 25 Feb 2009, 22:11
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Si mie imi stau rotile putin cracanate de fata si ce se poate face?? Din punc de vedere al sigurantei tale, nimic... poti tu sa mergi la cel mai bun service pentru ca unghiul de cadere nu se poate regla, doar unghiul de fuga. Se poate optura gaura superioara a telescopului care se prinde pe fuzeta si astfel poti regla unghiul de cadere al rotilor, dar eu unu nu as incerca asa ceva. Stiu pe cineva care a facut treaba asta si e foarte multumit dar mie mi se pare putin cam nesigura la viraje mai stranse. Valoarea unghiului de cadere in cartea masinii este de 0 grade + sau - 30' iar la mine este de 0 grade 60', deci dublu

Legat de intaritul delescoapelor era cineva la Brasov, care le schimba garniturile si le intarea dar avea ceva preturi omu. Eu am fost la cineva in Timisoara care facea aceasi treaba si mi-a cerut undeva la 2 mil pe telescop, cu conditia ca telescopul sa fie nou, neoferindu-mi garantie sau ceva

This post has been edited by melomanuu: 25 Feb 2009, 22:14


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 28 Feb 2009, 23:43
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Am vorbit cu cineva care are amortizoarele intarite la Brasov... Cica a trimis amortizoarele prin curier, le-a primit inapoi in 3 zile si le-a pus pe masina... Toate bune si frumoase... Dupa ceva timp (cam 6 luni) suna telefonul, era nenea care ii facuse amortizoarele, l-a sunat sa il intrebe cum sunt, daca s-au mai lasat, daca au aprarut cumva scurgeri, ca daca sunt probleme el le repara pe gratis, ca doar da un an garantie la ele biggrin.gif... Lucreza bine omul, a facut multe masini in Navodari-Constanta si nu e nimeni sa se planga de amortizoare... Eu mai am cate ceva de facut la masina, dar cand ajung la suspensie stiu la cine apelez...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 1 Mar 2009, 00:11
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Poi din cate stiu eu nenea ala de la brasov le facea suspensiile la astia de la grupa nova pentru raliu. Nu stiu ce preturi practica omu, dar am auzit si eu de el ca lucreaza bine


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmykze
post 6 Mar 2009, 18:44
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 April 08
From: Bucuresti




postez si eu aici sa nu mai fac un nou topoc, ca am vazut si la piese auto si la imbunatatiri si la probleme topicul de genul suspensii supernova.
am gasit la un magazin online arcuri si suspensii Apex.
ai spun ca la majoritatea masinilor se coboara garda cu 40-60 mm si ca suspensia este mult mai buna si mai sport.
problema este ca nici una nu este facuta pentru Supernova sau Dacia in general, insa am gasit multe pentru Renault:
http://www.apexsuspension.com/gb/index.php...sport_catalogue

daca nu se potriveste nici una de la renault atunci pote se potrivesc arcuri si in cazul asta luom amortizoare pe gaz Monroe ca sunt mai tari si arcuri Apex de aici:

http://www.apexsuspension.com/gb/index.php...rings_catalogue

ce ziceti ar merge o astfel de modificare?


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
New owner of OPEL ASTRA G 2L, 16V, Turbo Diesel, 101 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 Mar 2009, 20:46
Post #84


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




si daca se sparge garnitura de la amortizoare ce te faci cand te afli in iteza o sa visezi monroe cand te vei da peste cap din cauza ca o sa devina instabila masina.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmykze
post 6 Mar 2009, 21:07
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 April 08
From: Bucuresti




bine nu pe gaz, pe ulei, eu vroiam sa stiu daca se potriveste vre-o suspensie de la vreun renault la SN sau arcuri, ca multi zic aici cum sa-ti intaresti suspensia sau arcurile si cei de la Apex tocmai asta fac, coboara garda la sol si arcurile sunt tari.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
New owner of OPEL ASTRA G 2L, 16V, Turbo Diesel, 101 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 6 Mar 2009, 21:36
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Cand mi-am schimbat telescopul saptamana asta am studiat putin pe la masina si am constatat ca se poate monta in oala de sn clopotul care tine telescopul de pe golf. Este o modalitate simpla si muuuuuuuult mai buna decat ce are sn pe es. La golf rulmentul este sus si nu jos ca la sn care de fapt este un cos de bile. Teoretic daca ai face treaba asta o sa mearga directia mult mai usor. Gaurile de pe telescopul de golf sunt alineate ca la sn doar ca oala inferioara de pe telescop este mai jos si nu stiu daca nu ar freca roata in ea, dar sunt sigur ca se gaseste vr-un telescop asemanator. Deci... se poate. Poate ca daca as avea timp sa umblu sa iau oalele superioare si sa stau sa ma joc cu suspensia as reusi sa o pun. Asa ca bafta daca vreti sa incercati


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmykze
post 7 Mar 2009, 01:28
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 April 08
From: Bucuresti




atunci cea mai buna metoda si mai fiabila ar fi Monroe pe ulei + Arcuri Apex = Suspensie fiabila de lunga durata, tare, performante de franare, viraje si tinuta de drum mai buna
problema este: se potriveste vreun arc de pe vreun renault pe supernova?


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
New owner of OPEL ASTRA G 2L, 16V, Turbo Diesel, 101 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 7 Mar 2009, 06:14
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Pe telescopul de SN nu cred, pentru ca la sn arcurile sunt drepte iar la alte masini sunt mai stranse sus. Asta numa daca gasesti vr-un arc sa vezi daca se potriveste si deabea dupaia sa-ti comanzi


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 31 BRE
post 7 Mar 2009, 10:07
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 24 November 08
From: Bucuresti-Vitan




amortizoare Monroe pe gaz mi-am luat si eu cu gandul ca sunt mai tari,dar de fapt nu sunt mad.gif


--------------------
Dacia Nova 1999 1.6 gti - B 31 BRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Mar 2009, 11:24
Post #90


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu dupa cum stiti am luat Bilstein si sunt chiar foarte tari... Masina a devenit mult mai "rigida". Inainte daca ma apasam pe capota erau moi rau amortizoarele, acum abia daca se mai lasa un pic. Dar am inteles ca in timp se mai "inmoaie" amortizoarele si se mai lasa. Acum sa vedem... Oricum testul final sunt gropile de zi cu zi din bucuresti.

Cele pe gaz am inteles ca sunt mult mai rigide dar isi dovedesc eficacitatea la drumuri "intinse", mai ales in curbe, si fac masina mult mai stabila pe drum. Nu am avut ocazia sa merg pe "gaz" dar daca sunt si mai tari decat cele pe ulei, banuiesc ca sunt prea rigide pentru gropile din bucuresti.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:29
Forum Renault