DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moarte în Herăstrău - ATENȚIE la Podul Constanța, Pericol maxim la trecerea trenurilor, cu +100km/h

address
post 11 Jun 2017, 23:37
Post #1


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




Dragi concetățeni Bucureșteni, colegi pietoni și cicliști, ce străbateți Parcul Herăstrău de jur împrejurul Lacului Herăstrău, și sunteți obligați, din nesimțirea cu consecințe criminale a autorităților locale, să traversați podul de cale ferată spre Constanța, vă expun o tragedie cumplită, ce a luat viața unui tânăr de 30 de ani, plecat să se plimbe duminică în parc. Fără să știe că va fi ultimul său drum.
Așa cum știți, podul este metalic, cu grinzi laterale față de linia ferată, si in exteriorul lor există câte o pasarelă de jumătate de metru lățime, pe care se face "traficul pietonal", pasaj cu gard de 80cm înălțime ca să nu cadă pietonii în lac. Pasarela e așa îngustă, încât mulți o iau pe piatra sfărâmată de lângă linia ferată. Trenurile trec fără nicio reducere de viteză, cu peste 100km/h, fiind o linie dreaptă de câțiva km.
Așa se desfășoară traficul pe acest pod de zeci de ani. Fiind singurul mod de comunicare între cele două maluri ale lacului, fiindcă geniile carpatine de la administrația locală și de la cea a lacurilor nu vor să facă un pod pietonal (e vorba de 7m între maluri în acel punct), așa cum sunt cele de pe insula Herăstrău, sute de biciclete trec duminică pe acest pod, la trei metri de calea ferată.
În această seară, în jurul orelor 19, un băiat de 30 de ani venea pe bicicletă pe acest pod, dinspre malul de pe Șoseaua Nordului. La nici doi metri de la începutul podului, pe pasarela laterală, a fost surprins pe bicicletă de un tren care circula aiurea, stil cfr (adică nu circulație "pe dreapta", merg în ambele sensuri pe ambele linii paralele, ei știu după ce criterii) și aruncat de suflu de pe bicicletă, căzând exact pe o rampă de beton de sub pod. Ironia este că, dacă ar fi fost doar trei metri mai spre centrul podului, ar fi căzut în apă, cu mari șanse să scape nevătămat.
Neatenție a ciclistului? Poate. Deși nu avea cum să prevadă pericolul.
Indiferență criminală a autorităților? În mod cert !
De ani de zile, Parcul Herăstrău a devenit o bișniță a unor derbedei corupți, care au concesionat zone extinse din parc unor cârciumari veroși, care parazitează acest parc. Aceiași derbedei care au transformat centrul istoric al Bucureștiului într-o imensă cârciumă, cu birt lângă birt, pe absolut toate străzile, pe kilometri întregi. O rușine națională. Doar din lăcomie, și pentru comisioane grase.
Până și Pavilionul H (conceput ca o sală de sporturi, transformat de comunisti în expoziție de mobilă, devenit apoi talcioc post-revouționar), in loc sa fie amenajat ca sală de sporturi sau patinoar acoperit (București e singura capitală europeană ce nu are nici unul), a fost concesionat unei găști de îmbogățiți dubios, care l-au făcut o cârciumă gigantică. Mii de oameni aleargă în parc, printre nori de fum de la grătare, în sunet de geamparale date la maxim, bazele nautice (sursa multor medalii olimpice si mondiale) au fost aproape exilate (un crâșmar infect le-a tăiat de capul lui pontul mobil, că il deranja...), aleile de pe maluri se fisurează și alunecă spre lac, taluzurile sunt înghițite de apă, iar administrația coruptă oferă tineretului dornic de mișcare... alcoolism și pericole mortale.
Eu am să fac un memoriu autorităților (in)competente, și voi sesiza și Avocatul Poporului. Fac un apel la toți bucureștenii cu conștiință civică (da, domnilor din administrația locală, încă mai există așa ceva, coșmarul vostru) să exercite presiuni pe toate căile legale pentru eliminarea crâșmelor din Parcul Herăstrău, cel mai mare și mai frumos parc european, și amenajarea sa în spiritul apropierii de natură, de normalitate, de frumusețe. Ce există acum e similar cu epoca buticurilor diforme și a tarabelor ce impuțeau toate străzile Bucureștiului până acum zece ani. Așa ceva nu mai este tolerabil.
De viața bietului copil ucis astăzi de către corupția și indiferența voastră criminală, de familia sa distrusă de durere, vă pasă, sau vă ștergeți undeva, ca de obicei? Când vi se vor întâmpla și vouă tragedii, să nu ziceți că nu știți de ce. Am ajuns țara-exponat a dictonului "corupția care ucide". De ce nu vă duceți voi la cimitir, satiri corupți, nu tinerii care vor să se plimbe duminica în parc, într-un oraș curat și într-o țară civilizată ?

Rog ca eventualele comentarii să fie făcute cu decență, cu respect față de memoria acestui tanăr - ce putea fi oricare dintre noi.

Dumnezeu să-l odihnească, și, pe cât posibil, să aline durerea familiei.

Drumuri sigure și liniștite tuturor.

This post has been edited by address: 12 Jun 2017, 00:24


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 12 Jun 2017, 06:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




nu ai cum sa sa stii cind trece un tren pe acolo , nu conteaza sensul de deplasare al trenului , nu este ca la masini, sint semafoare in ambele directii din cauza aia locomotivele au doua cabine, la o trecere peste nivel de cale ferata fara bariere cum treci? nu te asiguri inainte? in zona aia au murit multi oameni datorita inconstientei si neatentiei zic eu , ar trebui inchisa definitiv zona aia spre pod, sau ingradita cumva facindu-se un culoar ingradit (inclusiv deasura ) si in asa fel incit sa nu poti ajunge aproape de linia ferata

dar cam asta este adevarul , imi pare rau de prietenul tau , Dumnezeu sa il odihneasca


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jun 2017, 07:28
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu casti ochii ... patesti ... naspa ... dar adevarat ...

Era pe bicileta sau pe langa?

Trebuie inteles ca nu autoritatile trebuie sa te protejeze .... ci tu trebuie sa te protejezi ... in primul rand ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 12 Jun 2017, 07:32
Post #4


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




La ce prostv lucrezi, OP?
Ai scrisa ditamai peretele de text si ai avut esență in 2 randuri...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 12 Jun 2017, 07:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




RIP

Nu este nimic de adaugat , numai ca , ca si la moto si la bicicleta singurul care poate sa se protejeze este doar cel care o conduce. Altfel se incheie grav . Libertatea de a merge pe oriunde pe o bicicleta nu este inteleasa bine cateodata. Daca situatia cere poti merge si pe langa ea f. bine.


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Jun 2017, 08:31
Post #6


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Putem pentru ca sa stim de ce ne-ai dat stirea asta de kkt? Vrei sa facem o asociatie si sa dam cfr-ul in judecata? Agariciul ala nu putea sa treaca podul pe linga bicicleta?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
address
post 12 Jun 2017, 08:36
Post #7


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




Mulțumesc pentru cuvintele frumoase.

Câteva mici precizări. Nu e ușor de văzut un tânăr cu toată viața în față strâns cu fărașul din cauza unor jigodii care au vândut Herăstrăul la kilogram, fără să investească nimic în el. Și da, autoritățile trebuie să protejeze cetățenii, să acționeze în interesul comunității, că de asta le plătim, să lucreze în slujba cetățenilor.

Zona nu trebuie închisă, trebuie construit un pod pietonal și atât. Cfr - ul să reducă viteza în zonă, trec zilnic mii de oameni pe acest pod, în special în weekend. În acest parc nu s-a mai construit nimic important din anii '30. Au făcut doar pe insulă "monumentul" uniunii europene, o porcărie rasolită, aproape sinistră.

R19 1,6 supape, eu am scris EXACT ce am avut de spus, conform gravității situației; fiecare cuvânt are rostul lui, perfect justificat logic și moral. Dacă nu ai priceput TU decât două rânduri, stai în prosteveul tău de telespectator inert, și etalează-ți zeflemeaua în altă parte. De de-ăștia care se semnează în bătaie de joc pe postările altora, precum câinii pe stâlp, geme netul. O astfel de tragedie impune un respect, dacă știi ce e aia. Să nu te mai prind cu obrăznicii de-astea pe postările mele.


Dumnezeu să-l odihnească. Prețul plătit de acest om să fie un semnal de alarmă pentru toți cei implicați.

Drumuri liniștite și sigure.

This post has been edited by address: 12 Jun 2017, 08:49


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Jun 2017, 08:43
Post #8


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Bai nene, tu pricepi ca lumii i se rupe de tinerii care au viata in fata, si o arunca la spate? In fiecare zi mor mii de insi, in tot felul de circumstante. Nici nu stiu ca ei exista, nici nu ma intereseaza. Vii tu sa-i scoti in fata. Vrei sa stringi cite 5 lei? Faci practica de jurnalist de Romania Tv aici?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jun 2017, 08:51
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




address - amicul tau era pe pasajul destinat pietonilor? da sau nu? era pe jos sau pe bicileta? da sau nu?

Daca la ambele intrebari raspunsul este nu, atunci fara suparare si-a cautat-o ..

This post has been edited by cj98czh: 12 Jun 2017, 08:52


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
address
post 12 Jun 2017, 09:03
Post #10


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




Corbex, ai venit precum omologul tău aviar, să croncăni la mort. Vorbește cu "băi nene" la tine acasă, că nu ne tragem de șireturi, iar aici e un forum public.
Am venit să cer cinci lei...? Nu ți-e rușine? Poate mâine-poimâine te faci tu praf din cauza imbecililor - probabil o să se găsească unul ca tine să râdă și de moartea ta. Așa ești din fabricație sau faci cursuri la seral?

Încep să mă satur de nesimțire împietrită, lipsă de conștiință și atitudini neputincioase. Închei discuția aici, înainte să fie transformată în circ de pleava forumului.

This post has been edited by address: 12 Jun 2017, 09:05


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Jun 2017, 09:05
Post #11


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Mai exista cursuri serale? Si daca te saturi, ce? Vrei sa ma bati? Daca tot zici ca forumu-i public, atunci inghite. Cica nu se mai accepta sa scuipi.

This post has been edited by corbex: 12 Jun 2017, 09:07


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jun 2017, 09:06
Post #12


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Aici este un forum privat.

Poti sa raspunzi la ce te-am intrebat? Eu iti inteleg supararea ... dar nu ar fi rau daca privesti si cu obiectivitate ...

Eu o vad cam asa situatia ... vrei sa scurtezi traversarea muntelui si alegi sa o iei prin tunel ... unde ai ghinionul sa te intalnesti cu trenul .... si dupa aia prietenii tau striga ca sunt nenorociti aia de la CFR ca au lasat sa circule trenul ...

Repet, in primul rand tu trebuie sa te feresti sa te expui la astfel de pericole ... s-ar putea sa iesi mai castigat si probabil sa traiesti mai mult.

This post has been edited by cj98czh: 12 Jun 2017, 09:09


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Jun 2017, 09:11
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(address @ 11 Jun 2017, 23:37)
a fost surprins pe bicicletă de un tren care circula aiurea
*

Asta a fost cea mai tare. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Ce nesimțire dom'le, să circuli cu trenul pe linia de tren, cine s-ar fi așteptat la așa ceva? Of, ceferiștii ăștia care circulă ca demenții și pun în pericol viața oamenilor nevinovați. mad.gif

This post has been edited by VladSoare: 12 Jun 2017, 09:15


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 12 Jun 2017, 09:15
Post #14


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(cj98czh @ 12 Jun 2017, 08:28)
Trebuie inteles ca nu autoritatile trebuie sa te protejeze .... ci tu trebuie sa te protejezi ... in primul rand ..
*


Discutabil. Cica fumatul e interzis in carciumi din dragul autoritatilor pentru sanatatea cetateanului.
Putea sa fie si acolo in intelegere e genul, nu iti place fumul, nu intri, asa cum se propune in cazul podului - nu te tin balamalele, nu treci.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Jun 2017, 09:18
Post #15


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nu-l treci pe bicicleta, nici n-ai voie pe pasajul pietonal. Daca tot vrem sa fim scrofulosi la datorie.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Jun 2017, 09:19
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Podul ăla nu face parte din circuitul Herăstrăului. Parcul se termină într-o parte și începe în cealaltă. Că unii urcă pe arătură și traversează lacul pe linia de tren, e problema lor.
Selecția naturală trebuie să se facă și ea cumva.

Dar biciclistul român dacă acolo are treabă, acolo se duce, ce pușca lui. Că n-are de ales, că nu-i fac autoritățile pod special pentru el. Dacă-mi sare în față pe trecerea de pietoni călare pe bicicletă, și-l lovesc, toată feisbucimea bucureșteană sare pe mine că-s un criminal dement și că el era un biet tînăr cu viața înainte.
Și-atunci de ce să-mi fie milă cînd face același lucru cu un tren?


This post has been edited by VladSoare: 12 Jun 2017, 09:28


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jun 2017, 09:30
Post #17


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(address @ 12 Jun 2017, 00:37)
podul este metalic, cu grinzi laterale față de linia ferată, si in exteriorul lor există câte  o pasarelă de jumătate de metru lățime, pe care se face "traficul pietonal", pasaj cu gard de 80cm înălțime ca să nu cadă pietonii în lac. Pasarela e așa îngustă, încât mulți o iau pe piatra sfărâmată de lângă linia ferată. Trenurile trec fără nicio reducere de viteză, cu peste 100km/h, fiind o linie dreaptă de câțiva km.
*




Multi si-o cauta cu lumanarea ...

This post has been edited by cj98czh: 12 Jun 2017, 09:30


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Jun 2017, 09:34
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Exact. Și cînd și-o găsesc, autoritățile criminale sînt de vină. rolleyes.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Jun 2017, 09:34
Post #19


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




As fi de parere ca linia Constantei sa fie mutata pe la Dragomiresti. Astia au mai omorit oameni si la Voluntari. Oameni seriosi, cu beemve.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 12 Jun 2017, 09:37
Post #20


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




In primul rand, imi cer scuze anticipat ca ma bag ca musca in lapte in discutie. Si imi cer scuze anticipat si daca raspunsul meu ii va face pe unii sa se simta jigniti. Insa nu am putut sa stau deoparte citind replicile acide venite din stanga, dreapta sau centru. Da, omul acela a murit ca nu a fost atent, dar cati dintre noi nu am fost niciodata neatenti si am scapat doar datorita norocului la un moment dat?
Mi se pare uimitor ca in 2017, intr-o tara care se pretinde civilizata, oamenilor inca li se pare mai usor sa dea cu piatra si sa arunce vina pe victima - "a fost prost", "a cautat-o cu lumanarea", "cine sa-l pazeasca?" - in loc sa invete din ce s-a intamplat si sa caute solutii. Tragedia asta nu a fost nici prima, nici a doua si nici nu va fi ultima pana cand ceva nu se va schimba la podul ala. Ce a invatat lumea din tot ce s-a intamplat acolo pana acum, in afara de a repeta la nesfarsit "esti neatent, platesti", "selectie naturala" si alte truisme ieftine?
De ce vi se pare normal ca pentru o neatentie sa platesti cu viata? Nu cumva suntem mai buni de atat?
Intre timp, pe partea ailalta a lumii, unde bunul simt, compasiunea si grija pentru cel de langa noi nu au disparut complet, autoritatile incearca sa faca ce pot ca sa reduca numarul de victime ale neatentiei.
http://www.heraldsun.com.au/news/victoria/...8a52-1497251698
Nu incurajez si nu tolerez neatentia si nici nu mi se pare 100% corect ca din taxele mele sa platesc pentru o solutie care ii va feri de belele pe astia cu ochii in telefoane, dar inteleg ca e un compromis necesar. Si nu as vrea ca nimeni drag mie sa cada victima unei situatii nefericite dintr-o neatentie. Accidente se intampla si se vor intampla mereu, chiar nu putem face nimic sa reducem numarul lor? In afara de a arata cu degetul, mai exista si alte solutii?
Din ce tin eu minte podul ala, se pot cred instala niste usi metalice comandate de sistemul de semnalizare care sa se inchida / deschida in functie de traficul feroviar. Oare cat o costa o solutie de genul asta (sau oricare alta) si cat costa o viata de om?
Nu pretind ca am dreptate, de-aia intreb.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 12 Jun 2017, 09:45
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Mai ieftin sa pui plasa de sarma ca sa nu permiti pietonilor sa intre pe linia ferata.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 12 Jun 2017, 09:47
Post #22


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Daca podul ala nu face parte din circuit, daca nu ar trebui sa circule pietoni pe acolo, de ce nu e inchis cu totul, sa nu poata intra decat personalul care administreaza podul si gata?
Cand au halit niste caini un copil, vina l-a batut pe proprietarul terenului in preajma caruia se aflau si care avea cainii in proprietate, nu?

This post has been edited by MuciX: 12 Jun 2017, 09:50


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jun 2017, 09:56
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca cauti poze o sa vezi ca podul ala are pe laterale niste pasarele destinate probabil pietenilor ... cand tu alegi sa mergi pe langa ele, mai mult de atat chiar pe bicicleta ... nu te supara da poate ti s-a urat cu cele lumesti ...hotnews.jpg ( Size: 74.76k ) Number of downloads: 373
pod_parc_herastrau_04.jpg ( Size: 226.42k ) Number of downloads: 393






This post has been edited by cj98czh: 12 Jun 2017, 09:58


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Jun 2017, 10:03
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(adip @ 12 Jun 2017, 09:37)
Da, omul acela a murit ca nu a fost atent, dar cati dintre noi nu am fost niciodata neatenti si am scapat doar datorita norocului la un moment dat?

Nu a fost neatenție, ci nesimțire și miserupism. Adică exact ceea ce vedem în trafic la 90% dintre bicicliști. De-aia nu te poți aștepta la prea multă compasiune pe un forum automobilistic.

Iar comentariile au fost acide și din cauza poveștii lacrimogene inițiale, cu criminalii de la CFR care circulă aiurea și omoară tineri nevinovați.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jun 2017, 10:07
Post #25


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...e-siguranta.htm

Nu doar circula pe langa linie, mai era si cu casti in urechi ... si nu a fost aruncat de suflu ci lovit de-a dreptul ... conform ISU .. deci era prea aproape de linie sau poate chiar intre linii ...

This post has been edited by cj98czh: 12 Jun 2017, 10:20


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 12 Jun 2017, 10:07
Post #26


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




cj, stiu podul. Nu am spus ca este indicat sa o iei prin pietris, e clar ca a gresit luand-o pe acolo, desi nu avea ce cauta, dar autoritatile ar fi trebuit sa prevada ca vor fi oameni care vor ocoli pasajul pietonal din diverse motive, de ei stiute.
Hai s-o luam altfel. Daca era un card de pusti care s-au departat de parinti cu bicicletele?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jun 2017, 10:12
Post #27


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca





MuciX - neatentia ucide, din punctul meu de vedere ... daca tu nu ai grija de tine si astepti ca altii sa o faca ... nu traiesti mult, trist dureros dar este este realitatea ... tu ca de obicei tot scormonesti de dragul scormonitului ... selectia naturala este cat se poate de reala si da poate ca pana la 30 de ani trebuia sa fie constient de asta ... nu vb. de un copil vb. de un adult ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Jun 2017, 10:13
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu poți să iei măsuri contra tuturor formelor posibile de prostie și nesimțire. Nu poți să închizi toată populația într-o bulă sterilă.
Dacă acum, fiind vorba de un tren, se iscă atîtea discuții, ba încă se merge pînă la a declara că trenul avea viteză prea mare și "circula aiurea, din motive numai de CFR știute" wacko.gif, voi vă dați seama cum ar fi fost dacă idiotul ar fi sărit cu bicicleta în fața unei mașini? Cred că jumătate din voi săreau pe șofer că e un criminal nenorocit care trebuia să fie mai atent. blink.gif

Dacă era un cîrd de puști, ideea ar fi fost exact aceeași, cu singura deosebire că vinovații ar fi fost părinții, nu victimele. Dar nici în acel caz n-aș fi dat vina pe autorități sau pe CFR.

This post has been edited by VladSoare: 12 Jun 2017, 10:16


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Jun 2017, 10:26
Post #29


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Adip, poti pentru ca sa vii tu cu niste solutii? A zis cineva vreodata, ai auzit sau citit tu, ca calea ferata e deschisa publicului?
Iar legat de inchiderea podului, nu-mi dau seama daca vrei sa faceti gard pina la linie sau si peste linie. Ultima solutie ar putea fi propusa de doamna firea. E femeie serioasa.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 12 Jun 2017, 10:26
Post #30


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(cj98czh @ 12 Jun 2017, 11:12)
tu ca de obicei tot scormonesti de dragul scormonitului
*


Mvai, sunt faimos. blush.gif

Astept cu interes sa vedem cabluri de 380v lasate libere in aer, scari fara balustrada, lifturi la care poti deschide usile indiferent de pozitia cabinei, guri de canal descoperite si cand cadem in ele sa ne-o ardem selectie naturala and shit.
Nu m-ar mira, dar ziceam ca ar fi interesant.

Intre timp companiile private prin tari cu risc mare in sensul asta pun plase antisuicid la ferestre sub presiunea autoritatilor, sau porti care inchid accesul catre linia de tren cand acesta nu se afla in statie.
Bine, aia sunt niste fatalai stangisti, noi suntem daci liberi in plm, e inutila comparatia.




P.S. nu spun nici precum initiatorul ca e intentie, intre bisnitarii din parc si tiranii din cefere, dar macar lipsa de interes tot se poate observa.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:52
Forum Renault