DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan 1.5 blue dCi 75/95 CP vs 0.9 TCE, parerile posesorilor

Maskatu
post 12 Mar 2019, 10:19
Post #1


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Salutare,

Ma uitam pe aici si nu am gasit un topic special pentru asa ceva cu toate ca este o motorizare destul de importanta. Daca ne pot ajuta posesorii acestei masini cu una din cele doua motorizari.

Consum, fiabilitate, revizii, probleme, costuri si alte informatii utile.

Personal ma gandesc serios la 0.9 benzina vs 1.5 diesel insa nu stiu cat de fiabil este benzinarul mai ales ca are turbina. Si este o diferenta mare si la cuplu. 140 la 0.9 vs 200 la dci 75 vs 220 la dci 95....

This post has been edited by Maskatu: 12 Mar 2019, 16:32


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JeanJr
post 12 Mar 2019, 11:03
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 January 19




Daca stam sa comparam fiabilitatea , cred ca pe hartie gasim multe piese costisitoare la diesel care se pot defecta, inclusiv turbina.
Este greu de comparat 0.9 benzina vs 1,5dci pentru ca depinde de conditiile de exploatare, nr de km,regim de deplasare, pret de achizitie, valoare de re-vanzare peste 5ani spre exemplu. Astea sunt doar cateva considerente pe care le-as lua eu in calcul in aceasta alegere.
Referitor la cuplu maxim, iarasi discutia poate continua fara oprire. Ca o parere personala, ma simt mult mai bine in oras cu 0.9tce decat cu 1.5 dci la mers mai sportiv si schimbat mai sus in ture. In schimb, in regim extra-urban dupa 120km/h se vede lipsa de cuplu in comparatie cu un diesel.


--------------------
Dacia Logan II SL Black&White 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Mar 2019, 16:32
Post #3


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ca si principal dezavantaj ma gandesc la zgomotul de fundal generat de motor mai ales in timpul iesirilor din oras si daca per total merita comparativ cu 0.9 TCE. Ca si avantaje ma gandesc ca este un motor ajuns la maturitate ce s-a montat sub diverse forme si la renault si la nissan. Consumul din cate am vazut este de 4-6 extra urban si 5-7 urban.

Valoarea de vanzare de peste 5 ani este irelevanta. Nici nu o mai iau in calcul pentru ca vreau sa ma bucur de ea nu sa ma gandesc cat o sa valoreze peste 5 ani...

La 0.9 teama mea este de putoroseni si consum mare in regim de autostrada. In oras banuiesc ca nu ar sari de 9-10....
Insa cred ca s-ar rezolva cu ceva insonorizare cu aluband la un atelier. Macar usile... Ar fi ok si plafon + podea.

Am modificat si titlul in 0.9 vs 1.5


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Mar 2019, 17:36
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




la drum lung auzi vantul, nu motorul.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Mar 2019, 17:39
Post #5


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




La drum lung in logan auzi si motorul si rotile si vantul ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Mar 2019, 17:48
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




serus chiajna, cere un drivetest pe autstrada si apoi intri putin in militari sa vezi cum este

12 Mar 2019, 18:49:
QUOTE(IRONICK @ 12 Mar 2019, 18:39)
La drum lung in logan auzi si motorul si rotile si vantul ...
*


tu auzi si pompa de uree

This post has been edited by einstein1984: 12 Mar 2019, 17:49


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 12 Mar 2019, 18:37
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Pompa de benzina se aude cand pui contactul. Doar la dacia am observat.
Dupa ce am insonotizat cap-coada solenza, adaugat inca un rand de chedere, 2 straturi de pasla podea si plafon cu tot cu vopsea cauciucata si folii de parchet, si prin usi, portbagaj, perete anti foc, cochilie bord, tot nu am fost multumit de rezultat. S.a simtit imbunatatire, dar sub o "masina" stock.
M.am dat si cu noul duster si e mult mai galagios decat focus mk3 la orice regim de mers.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JeanJr
post 12 Mar 2019, 19:51
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 January 19




Intr-adevar, Fordul parca are ceva mai multa atentie pentru zgomotul din habitaclu. Am un Ford Focus Mk3.5 1.5 benzina si este liniste pana pe la 130 km/h . Dupa aceasta viteza incep sa se auda diverse sunete perceptibile si usor deranjante. Ca o comparatie cu un Logan 0.9 tce , unde la 100km/h deja se aude vantul, nu deranjant....dar te face sa mai cresti putin volumul la radio.


--------------------
Dacia Logan II SL Black&White 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Mar 2019, 09:08
Post #9


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




vezi ca vine 1.0 tce acuma, cred ca anul asta trebuie sa apara.
psichoo, dar fata de un ecosport cum e?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JeanJr
post 13 Mar 2019, 09:42
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 January 19




Din ce stiu 1.0 tce vine din 2020 pe Logan III . Dpdv performante este putin mai sus decat 0.9tce (10cp , 20 Nm daca nu ma insel), dar este motor nou scos in serie si este posibil sa mai aiba ceva probleme ce urmeaza sa fie constatate si rezolvate pe parcurs. Comparativ cu 0.9tce care este de ani buni in serie si au fost rezolvate micile probleme.


--------------------
Dacia Logan II SL Black&White 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 13 Mar 2019, 10:22
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




ainstain, nu sunt tester de masini. Ecosport nu am condus


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Mar 2019, 10:34
Post #12


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ah scuze, credeam ca comparam mere cu morcovi. pe de alta parte focus mk3 este pilaf daca o ieipe aratura, ramane imediat pe burta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JeanJr
post 13 Mar 2019, 10:36
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 January 19




Aprob....garda la sol la Focus mk3 si mk3.5 este foarte joasa. Dupa ce au turnat asfalt pe strada nu mai puteam sa ies cu ea din curte smile.gif)


--------------------
Dacia Logan II SL Black&White 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 13 Mar 2019, 11:13
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Sunt curios ce replica aveai daca faceam comparatie cu Audi sau alte marci mai cu pretentii.
Ca mentiune, focus mk3 e mai silentios decat a4 b8 la motor, pentru acelasi 2.0 diesel. Doar la zgomotul rotilor pe criblura sta mai rau ford.
Vorba aia, masina fara pretentii de premium.
Cu ramas pe burta te referi la offroad sau ca e "fragila" suspensia?
Despre fragilitate, a mea are peste 200k in bord cu suspensia din fabrica.
Despre offroad, nu mi.am luat tractor sa merg pe camp ci masina pentru asfalt. La iarba verde nu am avut probleme.
Daca vorbim despre sigurants zctiva si pasiva, comparam si pretul final de achizitie, eu unul nu vad de ce ar lua cineva dacie. Dar nu.s banii mei, asa ca pot doar sa impartasesc experientele mele asa limitate cu altii, poate ii ajuta in luarea unei decizii, oricare ar fi ea.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Mar 2019, 10:57
Post #15


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Da garda la sol de la focus este mica (12-14 cm parca) vs logan (18 parca) vs Duster (21cm). Chiar mai mica fata de super nova cu care puteam merge pe unde cu focusul nici nu indraznesc caci ajungi pe burta. La 140 in focus te simti ca in 50-60 in Dacie. Nu se simte nimic si asta datorita aerodinamicii si insonorizarii foarte bune.

Problema actuala la Logan este motorul. Nu prea ai ce sa alegi. La Duster in schimb au inceput comenzile pe 1.3 Turbo TCE 130 si 150 de cai cu 240 NM. Cel mai rapid motor montat vreodata pe o Dacie cum se lauda chiar ei, omologata fiind la 200 la ora.

Daca ar pune motorul asta pe Logan ar fi alta treaba si ai avea deja un punct de plecare. Motorizarile pe benzina la Logan le consider niste glume proaste care nu se adreseaza "marelui public". Practic esti impins fara voia ta spre 1.5 diesel care la fel, este mai slabi in putere vs cel de pe Duster.

Cu antifonarea sa zici ca o rezolvi cu cateva sute de euro prin multe role de aluband. Dar motorul nu prea ai cum sa il faci mai bun la benzinar. Si asa este o pocnitoare, daca ii mai schimbi si softu o sa sara pistoanele prin capota.

Se vede ca au mai lucrat la design, materiale si dotari dar la motoare nu prea. Si doar au tehnologie, au informatii iar Renault face schimburi de motoare cu Mercedes decimai trebuie putina bunavointa. Inteleg sa ai in oferta pocnitori ca sa ii tii pretul jos si sa fii competitiv pe piata dar vino si cu ceva extra.

La inventat enshpe mii de serii de dotari (acces, ambiance, sl plus, laureate, prestige, etc etc etc).... dar motoare iok.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Mar 2019, 12:27
Post #16


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nr 1 aluband este de pus pe casa, nu in masina. cateva coli de folie bituminoasa de antifonare fac minuni acoperind maxim 25% din suprafata expusa a tablei, nu trebuie tapet din usa in usa.
nr 2 pasla sau un covor de vynil greu or sa aiba efecte mult mai sesizabile la transmietrea zgomotelor in habitaclu
nr 3 0.9 tce e ok chiar si cu 4 persoane pe autostrada, parca mai ok decat dieselul de 75 de cai. Daca vrei racheta la 8000 de euro... ia pemfeu sh. Un hyunday de 136 de cai e 16000 de euro totusi.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JeanJr
post 15 Mar 2019, 12:38
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 January 19




Nu cred ca ai ce sa faci cu 1.3tce 150hp pe Logan. Efectiv caroseria de Logan nu este prea adaptata pentru o astfel de putere. Aerodinamica este foarte proasta, iar stabilitatea la viteze mari si mai proasta. Are garda la sol mare , ceea ce are avantajele ei , dar dpdv al stabilitatii la viteze mari , acest lucru se simte. Ipotetic vorbind, daca ar asambla motorul asta pe Logan , ar ajunge sa coste probabil undeva la 14.000 euro si pur si simplu nu ar avea vanzare.
Lucrez in domeniu si in lumea Renault si va spun ca sunt facute analize de piata si raportul de achizitie intre un 0.9tce, viitor 1.0tce vs 1.3tce este covarsitor in favoarea 0.9. Din afara toata lumea zice ca ar vrea un motor mai mare pe Logan, dar cand vine vorba de plata banilor....pai de ce sa dau 14k pe asta cand pot sa iau Kia,Ford,Opel etc la acelasi pret sau cu 1-2k mai mult.


--------------------
Dacia Logan II SL Black&White 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Mar 2019, 13:05
Post #18


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




si pe logan 1 au zis ca 90 de cai nu ajunge si cand a aparut 1.6 16V s-a vandut gen 1% din total


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 15 Mar 2019, 13:28
Post #19


torquemada


Group: Members
Posts: 1.875
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Motor mai mare (în CP) înseamnă și alte frâne... să ne aducem aminte de Sandero RS, 2.0 150 CP și discuri spate la vreo 17000 euro - doar frânele spate pe disc sunt vreo 1000euro


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 15 Mar 2019, 13:55
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Daca e vorba de costuri: ce alta marca mai vinde in 2019 masini care au usa aplicata peste plafon/stalp? Acolo e o masiva reducere de cost. Intra vantul si face galagie la viteze mari pe acolo. Ori fi si alte dezavantaje structurale.
Reducerea respectiva de costuri nu exista la modelele competitorilor mentionate mai sus. De ce cu o schimbare de motor sa se ajunga la acelasi pret?
A lucrat si dacia la calitatea aparenta in ultima perioada, dar daca dai jos fata de usa se mai vad niste low-costuri. Si exemple dinastea sunt in mai multe locuri mai putin vizibile


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Mar 2019, 14:26
Post #21


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@einstein:
Stiu ca este pentru casa dar lumea foloseste pe masini si pare ca este foarte ok si usor de montat
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=339147

La SuperNova am dat cu vopsea cauciucata pe podea, palfon, portbagaj plus vatelina si folii PEE cu aluminiu. S-a simtit diferenta insa vopseaua cauciucata nu este tocmai user friendly de aplicat iar spray-urile cu asa ceva sunt destul de scumpe si la fel.. trebuie multa atentie sa nu dai pe unde nu trebuie. Cu alubandu e mai usor de lucrat, tai si lipesti si aia e.

@JeanJr ti se apre ca loganul ar avea vreo tabla de nemtoaica pe ea? Tot tabla de frigider are ca si loganul, doar ca e batuta altfel ca sa pare mai mare. Tot 1200 kg are si dusterul doar ca are alt sasiu si garda la sol mai mare. Daca duce dusterul care are aerodinamica unui frigider, cred ca ar duce cel putin la fel de bine si loganul. Si nu-mi spune ca pentru aia 200 la ore omologati oficial, Dusterul are frane de sta matza-n coada...

Legat de 0.9 vs un posibil 1.0, dacia mai are de sapat. Daca tot vor sa se duca pe downsizing sa mai arunce un ochi si pe la vecini. Ford face de 7 ani motoare de 1,0 125 cai cu aproape de 200 NM. Oare este asa de greu sa faca si ei un motor in 3 pistoane decent?

Pe Megane au 1.3 TCE de 116 si 140 cai cu distributie pe lant. Deci nu trebuie sa isi bata capul prea tare. Motoare au, trebuie doar putina bunavointa ca sa il puna pe Logan.




--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 15 Mar 2019, 14:44
Post #22


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(einstein1984 @ 15 Mar 2019, 13:05)
si pe logan 1 au zis ca 90 de cai nu ajunge si cand a aparut 1.6 16V s-a vandut gen 1% din total
*



Astai pentru ca sunt jalnici clientii, totusi 1.6mpi nu sa vandut rau, aia cred ca era cea mai buna "combinatie", desi jalnicii mereu puneau eleroane, tipsuri si alte elemente de tuning pe venerabilul 1.4, cu gpl desigur, aia era motorizarea de luat daca te interesa sa iti prepari bolidul, oricum cu siguranta pe motorizarea aia am vazut cele mai multe kituri de tuning de la dacia.

QUOTE(psychoo @ 15 Mar 2019, 13:55)
ce alta marca mai vinde in 2019 masini care au usa aplicata peste plafon/stalp?
*



wink.gif Chiar am cautat rapid, nu am gasit alta masina produsa in 2019 cu asa sistem.
Pana si fiat punto are portiera bagata la locul ei acuma as fi crezut ca schimbau designul si la dacie, ca doar dupa fiat sau luat si prima data cand au facut loganul.


difuzor-bara-spate-dacia-logan-tip-dtm-100-lei-nou-02ecd262865387a94c-0-0-0-0-0.jpg

destul de greu de gasit poze cu prostiile alea de prelungiri de bara, 1.4, auspuff, tat normal radmasa.gif

This post has been edited by 4x4: 15 Mar 2019, 14:49


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Mar 2019, 14:50
Post #23


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




citroen C elysee?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 15 Mar 2019, 14:58
Post #24


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Bingo! Tot francezii isi fac singuri concurenta pe segmentul "almost car"


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 15 Mar 2019, 15:08
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Adica cea mai ieftina. Si totusi e putin sub, nu chiar aplicata ca la dacie din ce vad prin poze.
Loganul a fost un experiment din care industria auto a invatat multe.
Nici un producator nu a luat in serios loganul ca si numar de vanzari, pana au ramas ca la dentist.
Dar au invatat si cum sa faca reducerea de costuri, iar asta duce la fiabilitate redusa, calitate indoielnica, incurajarea consumului. La toate marcile! Doar ca unele inca refuza sa faca chiar orice sacrificiu pentru profit. Nu se stie pentru cat timp


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 15 Mar 2019, 15:27
Post #26


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(psychoo @ 15 Mar 2019, 15:08)
Doar ca unele inca refuza sa faca chiar orice sacrificiu pentru profit.
*



Zici? Eu mam impacat cu ideea ca masinile sau terminat, la fel cum consumul in masa strica orice, masinile au ajuns obiecte lucioase care le schimbi o data la 3 ani. Masina care o iei ca sa o conduca si nepotii tai a murit pe la inceputul anilor 90, la toti producatorii, la toate preturile.

Poate e mai bine asa, altfel mergeam toti cu cobre sh ca noi, dar pe mine ma deranjeaza pentru ca sunt sarac. Vreau o masina care sa poate fi tinuta in functiune economic, dar in acelasi timp sa nu renunte la orice solutie tehnica buna, dar cu 0.4centi mai scumpa. Masinile moderne mi se par prea scumpe pentru cum sunt construite ca sa le iei de noi, si prea ieftine ca sa reziste daca le iei la mana a doua. Echilibrul perfect calculat, la fel ca piesele care vor pica cu mare precizie in momentul in care ti se termina garantia. NU mai exista masini "tanc" la care piesele erau atat de supradimensionate incat nu se stricau, nu mai exista producatori care sa puna surub daca pot face un snap fit.
Cerere si oferta, lumea vrea briz brizuri cu aer de dotari de straineza sh, dacia ofera, lumea cumpara.
Daca lumea cerea o caroserie pusa la punct, asamblari robuste, ingineri dusa la perfectiune existau si acuma in lume duesenberguri si alte fosile. Lumea mai cu bani schimba masini cum schimba acuma toti fraieri telefoane. Si telefoanele au capatat mai multe briz brizuri, au devenit mai rapide, mai flashy, si din ce mai prost facute, sa nu uitam cum arata un drop test facut cu doar zece ani in urma, 5110 iti crapa gresia!
Ori sari in rand si cu 9k te scoti cu un volan de plastic tare fara butoane, o masina fara cotiera, fara geamuri electrice, cu cele mai josnice solutii tehnice, ori sari la un leasing la o masina aparent ok la 45k, dar de care trebuie sa scapi rapid si te bagi la rata pt urmatorul model in 4 ani.

Ori te uiti ca mine la harburi de peste 15 ani de zile pe olx.

This post has been edited by 4x4: 15 Mar 2019, 15:37


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 15 Mar 2019, 23:41
Post #27


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(einstein1984 @ 15 Mar 2019, 13:27)
nr 3 0.9 tce e ok chiar si cu 4 persoane pe autostrada, parca mai ok decat dieselul de 75 de cai.
*



nu ca am eu diesel da' aici ai vorbit aiurea....eu am mers cu ambele euro6,09tce nu poate sa faca ce face un diesel...chiar si ala vechi de 65cp trage de rupe daca e in mintile lui....aici am testat eu,nu vorbim din auzite.


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Mar 2019, 02:18
Post #28


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Loganu' ala de 65 tragea de rupea sa moara. Nu te imbata cu apa din cauza cuplului.
Este o impresie, nu o realitate.

16 Mar 2019, 03:21:
QUOTE(einstein1984 @ 15 Mar 2019, 14:05)
si pe logan 1 au zis ca 90 de cai nu ajunge si cand a aparut 1.6 16V s-a vandut gen 1% din total
*

Pai daca pentru inca 15CP au cerut inca un sfert de masina. Scumpa rau tehnologia la Dacia, normal ca de diferenta treci la alta marca.


This post has been edited by IRONICK: 16 Mar 2019, 02:21


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 16 Mar 2019, 23:17
Post #29


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(IRONICK @ 16 Mar 2019, 03:18)
Loganu' ala de 65 tragea de rupea sa moara. Nu te imbata cu apa din cauza cuplului.
Este o impresie, nu o realitate.
*



trage man,asculta-ma ca stiu ce zic si cuplul e mai mare decat la benzinar...eu am avut unul de ala e3 berlinez si rupea cu platforma in spate,era o masina ok pana s-a dus dracu' pe la injectoare si pompa de inalte....eu stiu ce stiu.....
asta pe care-l am acum e mai ok ,logic,are doar 75 de cai dar ajunge la 130 repede,are 3k rpm in a4a la 130,cutia lunga rau ,cu a 5-a a dus 160(imi era frisca sa-i dau mai mult) si statea mult mai ok pe sosea fata de loganul 1,fata de alte masini nu prea smile.gif ,defectul ei e ca e prea inalta.

This post has been edited by sobolan: 16 Mar 2019, 23:21


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 17 Mar 2019, 08:37
Post #30


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Pe autostrada am reușit maxim 190. Acolo s a oprit . Mai mult nu a vrut. Ceea ce m a uimit a fost faptul că a ajuns relativ repede la acea viteza.
Daca mai fac vreo data experimentul ? Nu! Masina era instabilă și foarte sensibila la direcție. In schimb am observat că la 150km/h este chiar bine și mai liniște decât la 130.

This post has been edited by RazvanF: 17 Mar 2019, 08:46

Attached thumbnail(s)
20190317_074433.jpg ( Size: 3.14mb ) Number of downloads: 427


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:48
Forum Renault