DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

43 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> izolarea termica a blocurilor, experiente de la cei care stau in blocuri izolate

TheFastOne
post 31 Oct 2009, 23:49
Post #61


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




N-as trage linie de egalitate intre arhitect si proiectant. Cred ca ai o parere prea buna despre breasla asta. 90% dintre ei habar nu au care sunt ultimele materiale de constructii de pe piata, solutii tehnice de izolare fonica, hidroizolare samd. Se ocupa mai mult de acte, avize si proceduri de autorizare. 90% dintre ei habar nu au reguli minime de proiectare a drumurilor, latimi minime, proiectare de intersectii samd, dar cu toate astea intocmes PUZ-uri si PUD-uri intr-o veselie. Pentru cine nu stie ce este ala un PUZ, este un plan urbanistic care se intocmeste pe o suprafata mare si care reglementeaza circulatia auto si pietonala in acea zona precum si conditiile de autorizare a viitoarelor constructii de pe amplasamentul respectiv. PUD-ul este un plan urbanistic de detaliu care trateaza in principiu aceleasi probleme dar la un nivel ceva mai detaliat.
Daca vrei o parere personala, la momentul actual este o foarte mare varza in domeniul proiectarii si autorizarii constructiilor noi precum si al reabilitarii celor existente. Legiuitorul a creat conditii prielnice pentru foarte multe capuse, firme care contracteaza proiecte foarte mari si mai apoi lucreaza cu alte firme mici in subproiectare..........Practic nu fac nimic doar incaseaza comisioane din punerea stampilelor.
Mai nou nu exista arhitecti angajati decat bugetarii care lucreaza in primarii si/sau consilii locale/judetene sau conduc diverse servicii subordonate acestora. Toti si-au facut firme de proiectare unde scot proiecte pe banda (cei care au clienti). Inginerii constructori care proiectau structura de rezistenta a cladirilor la randul lor si-au facut firme. Inginerii instalatori nu sunt nici ei mai prosti, si-au facut si ei. La intocmirea unui proiect este nevoie de mai multe specialitati, arhitectura, rezistenta, instalatii, etc. Corelare intre specialitati nu exista intrucat fiecare are proiectele lui, prioritatile lui, samd. Din cauza asta cam tot ceea ce se construieste se construieste prost si unde nu trebuie.
De asemenea, trebuie sa precizez ca arhitectul nu stabileste solutii tehnice niciodata, cel putin nu la noi in tara. Tot ce face un arhitect este sa faca niste schite, sa stabileasca preliminar niste dimensiuni ale constructiei iar mai apoi planuri mai detaliate decat in plansele de rezistenta, planuri pentru fiecare dintre nivele, sectiuni care sunt inspirate dar din pacate nu intotdeauna de plansele inginerului care a proiectat structura de rezistenta......
Din pacate arhitectii sunt cei care iau cei mai multi bani si nu de multe ori fac cea mai proasta treaba.
Pe vremea dictatorului ceausescu existau institute de proiectare. Cate un arhitect, inginer, desenator sau mai multi lucrau la un singur proiect odata pana il terminau. De-asta exista blocuri de 20-30 de ani care sunt mai frumoase decat cele care se construiesc acum.
Dar sa revenim la reabilitarea termica smile.gif

This post has been edited by TheFastOne: 31 Oct 2009, 23:54


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Oct 2009, 23:52
Post #62


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Bai nene, stai usor nu te inflama, nu mi-am asumat niciun moment nici statutul de arhitect si nici cel de proiectant (desi ca inginer proiectant am lucrat vreo 5, 6 ani, dar in cu totul alt domeniu). Daca tu asta ai inteles, te priveste dar nu-mi atribui ceea ce n-am spus. Pana una alta tu iti atribui titlul de doctor desi, dupa lacunele de logica de care dai dovada la tot pasul, si, la cum folsoesti aiurea cuvinte al caror inteles iti scapa, ma indoiesc ca ai avut vreodata ocazia sa vezi cum arata din interior o institutie de invatamant superior.

Posturile tale sunt mult prea savuroase sa nu le citez...

Cu bransamentul individual, o fi bre, ma agit si eu, sa-mi treaca timpul, dar, nici cu tine nu-mi este rusine. Hai sa le luam pas cu pas, poate asa reusesti sa prinzi "ideea".

Iaca ce zice DEXul: INDIVIDUÁL, -Ã, individuali, -e, adj. 1. Care este propriu unui individ; personal, specific. ♦ Care privește sau aparține unui singur exemplar dintr-o categorie de lucruri sau de ființe. 2. Care este executat de individ. Muncã individualã. ♦ (Adverbial) În mod izolat, fiecare în parte, fiecare pentru sine. [Pr.: -du-al] – Din fr. individuel.

Pai un bransament comun la o scara intreaga nici sa-l pici cu ceara nu-l poti numi bransament individual. Bransament individual inseamna ca fiecare apartament in parte sa fie bransat separat la reteaua de distributie a agentului termic. Vezi bai, tu mai iei tare, iar eu iti dau consultatii moca, ia spune sincer, n-ai mustrari de constiinta? Tu ma faci "Spammer"... Ce-i aia?

This post has been edited by radian: 31 Oct 2009, 23:53


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 1 Nov 2009, 00:01
Post #63


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Blocul cu zugraveala mai mult roz decat portocaliu este construit in anii '50, iar calitatea lucrarii atat estetic cat si tehnic (daca se poate spune asa) este mult mai buna decat la blocul in care locuiesc.
Problema este ca nu exista un sprijin bun pentru programul de reabilitare termica. Este foarte greu sa te apuci sa mobilizezi si sa motivezi vecinii proprietari pentru asa o lucrare care nu este tocmai ieftina pentru mai toti. Teoretic proprietarul ar mai fi avut de plata o mica suma pentru izolatie si ferestre.
Firmele capusa vor exploda de profitul pe care-l vor face cu acest program.
Sincer declar ca prefer sa platesc o amenda decat sa-i imbogatesc pe patronii de firme capusa.
Ideal ar fi sa se izoleze tot blocul, schema de culori sa fie elaborata de un arhitect, prezentata beneficiarilor in mai multe variante, etc, samd.
Din pacate n-o sa vedem prea des in Romania asa ceva . . .

Plan de pus in aplicare in anii urmatori pentru apartamentul din blocul roz. Izolatie interioara cu vata minerala sau daca s-ar gasi si la noi izolatie facuta din ziare reciclate sau din lana de oitza tongue.gif



PS > bransament individual de scara. Am discutat in sedinta si bransamentul si contorizarea individuala iar oamenii nu au fost de acord. Societatea de termoficare, cea care a propus solutia nu a fost capabila sa faca un studiu de fezabilitate si o estimare de costuri, dar se presupunea ca vom fin amatori. Aceiasi societate ne-a pus multe bete in roate cand am instalat gigacalorimetrul si repartitoarele de costuri. A se nota acest fapt wink.gif

This post has been edited by dr_mKe: 1 Nov 2009, 00:07


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 1 Nov 2009, 00:04
Post #64


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




lurk0000.gif Cand o sa terminati, poate imi spuneti si mie de ce la tavan se foloseste vata si nu polistiren (expandat sau extrudat), ca la podea stiu de ce se foloseste extrudat.


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 1 Nov 2009, 00:08
Post #65


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




TFO: PUZ = plan urbanistic zonal, reglementeaza dezovltarea urbanistica a unei zone. Nu se ocupa exclusiv de circulatia rutiera si pietonala.

NU stiu care sunt motivele care te fac sa plangi dupa institutele de proiectari de dianinte de '89, dar te asigur ca acolo se taiau frunze la caini, cum cei care au lucrat doar in mediul privat nici macar nu-si pot imagina. Ca fapt divers, un proiect pe care un colectiv de 15 arhitecti si ingineri de atuni il lucrau in multe luni, azi o echipa de 4,5 ori mai mica, fac un proiect de aceeasi anvergura intr-un timp de 4, 5ori mai scurt (e drept si calculatorul a avut un rol decisiv aici).

Cu ce te deranjeaza ca cei care aleg sa practice meserii liberale, isi deschid mici firme private? Mi se pare firesc, normal si necesar.



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 1 Nov 2009, 00:08
Post #66


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




Pentru ca e mai usor de fixat intre profilele de rigips smile.gif Unii sunt contra vatei minerale la interior fiind foarte periculoasa pentru sanatate.


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 1 Nov 2009, 00:10
Post #67


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Vata minerala ofera un "tampon" termic mai bland si permite "respiratia" peretelui.
Intre tavan si vata minerala am lasat cca 3 cm de aer/spatiu liber pentru prevenirea condensului, dupa cum am fost sfatuit de un inginer "izolationist". Nu-i de neglijat aspectul practic al punerii in opera, foarte rapid si usor.

Edit: vata minerala cu fibra scurta este CANCERIGENA daca este inhalata. In EU este interzisa din cate stiu eu.

This post has been edited by dr_mKe: 1 Nov 2009, 00:12


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 1 Nov 2009, 00:13
Post #68


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Multumesc pentru raspuns. smile.gif


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 1 Nov 2009, 00:17
Post #69


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Sa mentionam si faptul ca-i demontabila relativ usor in cazul in care ai de umblat la cine stie ce instalatii pe sub ea ? icon_mrgreen.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 1 Nov 2009, 00:26
Post #70


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




QUOTE(radian @ 1 Nov 2009, 00:08)
TFO: PUZ = plan urbanistic zonal, reglementeaza dezovltarea urbanistica a unei zone. Nu se ocupa exclusiv de circulatia rutiera si pietonala.

NU stiu care sunt motivele care te fac sa plangi dupa institutele de proiectari de dianinte de '89, dar te asigur ca acolo se taiau frunze la caini, cum cei care au lucrat doar in mediul privat nici macar nu-si pot imagina. Ca fapt divers, un proiect pe care un colectiv de 15 arhitecti si ingineri de atuni il lucrau in multe luni, azi o echipa de 4,5 ori mai mica, fac un proiect de aceeasi anvergura intr-un timp de 4, 5ori mai scurt (e drept si calculatorul a avut un rol decisiv aici).

Cu ce te deranjeaza ca cei care aleg sa practice meserii liberale, isi deschid mici firme private? Mi se pare firesc, normal si necesar.
*


N-am spus ca un PUZ se ocupa exclusiv de drumuri si poteci. Reglementeaza conditiile de autorizare a viitoarelor constructii si/sau amenajari.
Vad ca nici tu nu esti strain de acest domeniu. Nu plang dupa acele institutii, insa pe acea vreme exista si un departament de control. Pe fiecare plansa existau 4 rubrici de semnat: Proiectat, desenat, verificat, aprobat. Acum exista doar 3: Sef proiect, proiectat si desenat. N-am nimic impotriva firmelor particulare de proiectare serioase. In schimb sunt cu totul impotriva firmulitelor de apartament in care se face proiectare colorata rapida si fara legatura cu realitatea si mai ales pe bani multi.


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 1 Nov 2009, 00:35
Post #71


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(dr_mKe @ 1 Nov 2009, 00:01)
...Problema este ca nu exista un sprijin bun pentru programul de reabilitare  termica. Este foarte greu sa te apuci sa mobilizezi si sa motivezi vecinii proprietari pentru asa o lucrare care nu este tocmai ieftina pentru mai toti. Teoretic proprietarul ar mai fi avut de plata o mica suma pentru izolatie si ferestre.
Firmele capusa vor exploda de profitul pe care-l vor face cu acest program.
Sincer declar ca prefer sa platesc o amenda decat sa-i imbogatesc pe patronii de firme capusa...
*



Programul de reabilitare termica a blocurilor este una din putinele masuri bune luate de Guvernul Boc. E drept, are o circumstanta atenuanta, nu a facut-o din proprie initiativa ci la presiunea UE, dar important este ca a facut-o.

Dr_miKe, lasand gluma de o parte, dupa cum chiar tu ai spus, reabilitarea termica a unei locuinte face tot banii. Efectele ei se regasesc in reducerea cheltuielilor de intretinere pe timp de iarna. Ce alt motiv mai buni poti avea sa mobilizezi locatarii?

Din valoarea totala a lucrarii, guvernul + primaria suporta 80% din cheltuieli. Ce alta motivare poate cere un om cu capul pe umeri, cand pentru a-si pune la punct propria casa, statul ii da 80% din bani?

Sunt familii carora intradevar, o investitie de cateva mii de lei le depaseste puterea financiara, chiar daca e spre binele lor. Pentru cazurile sociale (dovedite prin ancheta sociala) Primaria poate prelua cota de finantare a familiei respective. Pentru cei care ar avea posibilitatea dar nu vor sa plateasca, Primaria de asemenea preia cota lor de cheltuiala, pentru a nu-i impiedica pe restul locatarilor sa-si faca treaba, iar apoi ii da in judecata pe respectivii, si Primaria isi recupereaza banii ulterior prin instanta.

Vorbesti de chestiunea cu firmele capusa. Pai, tu, in calitate de presedinte de asociatie, esti cel mai in masura sa impiedici acest lucru.

Tu, ca reprezentant al locatarilor, ai obligatia sa te implici. Daca tu nu esti de acord cu proiectul (cu argumente temeinice evident), proiectul este trimis la corectat.

Tu esti obligat sa supravizezi procedura de achizitie publica prin care se desemneaza firma care va face lucrarile Fara semnatura ta licitatie nu este valabila.

Daca tu nu esti de acord cu lucrarea executata de constructor, nu semnezi receptia lucrari. Fara semantura ta, constructorul nu-si vede bani veci pururi.

Decat sa stai sa te vaiti si mai ales sa aduci acuze nefondate, mai bine ai citi programul de reabilitare termica (daca dintr-un motiv sau altul nu ai acces la aceste documente, cauta-ma pe privat si ti le pun la dispozitie) si ai sa vezi acolo cat de multe depind de semnatura ta... Dar, daca un stii sa-ti ceri drepturile, asta e, altii profita...

This post has been edited by radian: 1 Nov 2009, 00:41


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 1 Nov 2009, 00:52
Post #72


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Eu nu am locatari in asociatie, ci PROPRIETARI.
Am primit de la Locato hartiile preliminare in vara si oamenii nu sunt interesati de izolarea termica.
Blocul este cu structura de grinzi si pereti exteriori de BCA cu grosime de 40 cm. Pe casa scarii exista din constructie termoizolatie. Blocul este foarte calduros, cel roz nu este mai rece cu toata termoizolatia exterioara decat era asta fara ce am facut eu in apartament, la interior.
Pe de o parte inteleg oamenii ca nu doresc acum asa ceva. Mai mult amestecul primariei si autoritatilor in toata povestea scade increderea oamenilor.
Primaria sta pe loc momentan cu programul, ca mai peste tot. Intre timp la "blocul roz" plateam gaz in draci fara termoizolatie, drept urmare am actionat impreuna cu alti vecini, chiar daca nu la modul optim dpv estetic. La starea de degradare a fatadei este totusi o problema neglijabila momentan.

Programul de reabilitare termica este sublim dar pana cum a ramas la stadiul teoretic si bate pasul pe loc. Eu am ales varianta cu izolatia la interior si din ratiuni practice, as fi fost singurul apartament dintr-un mastodont cu multe scari si etaje, cu izolatie la exterior.

Despre cat sunt de "sonat" si de "al dracului" te poti lamuri dupa ce ti-as povesti in legatura cu refacerea instalatiei de gaze, zugraveli, dispute cu Calor Deva, ISTA si alte minuni, inclusiv Locato wink.gif

Pana acum am invatat ca-i indicat sa nu te incurci cu "autoritatile" pe cat posibil pentru ca pierzi prea mult timp si prea multi bani.

La blocul roz am factura pe materiale si manopera, factura pe geamuri. Fii sigur insa ca nu se aproba decontarea unui jam cu "triple glazing" si argon, printre cele mai bune si evident scumpe de pe piata.

Tot democratic este sa nu fii obligat sa cheltui cu incalzirea aiurea daca ceilalti nu doresc izolatie. Nu au dorit, eu mi-am rezolvat problema frumos cu izolatia interioara, fara sa deranjez fatada.

Blocul roz are alta poveste, ceva mai complicata. N-am renuntat la ideea de rezugravire cand se vor decide si ceilalti vecini sa izoleze, sper la anul dupa ce vad cu ochii lor scaderea consumului de gaz la incalzire.

This post has been edited by dr_mKe: 1 Nov 2009, 00:53


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 1 Nov 2009, 11:04
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.308
Joined: 3 January 05




QUOTE(dr_mKe @ 31 Oct 2009, 23:10)
Pierderi, cate sunt, mult reduse fata de "standard" neizolat.
Laptopu produce putina caldura, becuri cu filament incandescent nu mai am nici unul.
Foarte important orientarea catre soare a apartamanetului.
*


+ un om da cam 200-300 watts, deci 3 persoane dau cam cat un resou...

QUOTE(fost membru @ 1 Nov 2009, 00:04)
Cand o sa terminati, poate imi spuneti si mie de ce la tavan se foloseste vata si nu polistiren (expandat sau extrudat), ca la podea stiu de ce se foloseste extrudat.
*



aici e mult de citit, dar e instructiv:
http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic...der=asc&start=0
http://www.arhimag.ro/modules/bboard/viewtopic.php?t=33

Ideea e, ca e mai buna izolatia termica la exterior.
Daca exteriorul nu e izolat si izolati numai la interior, punctul de roua ( un lucru fff important ) se muta in interior si apare mucegaiul pe perete si plus se elimina inertia termica a apartamentului. Daca afara sunt -20 grade, peretele fara izolatie exterioara va avea -20 grade, pana la izolatia interioara, dar daca este izolat exterior, peretele va fi incalzit dispre interior, pana la polistirenul de 10 cm, exista niste diagrame, grafice.
ceva interesant aici: http://bconstruct.ro/index.php/termoizolatia




--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 1 Nov 2009, 11:17
Post #74


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




QUOTE(dr_mKe @ 1 Nov 2009, 01:10)
Vata minerala ofera un "tampon" termic mai bland si permite "respiratia" peretelui.
Intre tavan si vata minerala am lasat cca 3 cm de aer/spatiu liber pentru prevenirea condensului, dupa cum am fost sfatuit de un inginer "izolationist". Nu-i de neglijat aspectul practic al punerii in opera, foarte rapid si usor.
*



Ce mai gugumanie.. Intre vata minerala si rigips se aplica la interior o folie bariera anti-vapori, aia este cea care impiedica migrarea vaporilor in vata si de acolo pe suprafata rece (tavan). Daca vata se umezeste, poate fi aruncata pe urma la gunoi.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Nov 2009, 11:41
Post #75


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(dr_mKe @ 1 Nov 2009, 00:52)
Fii sigur insa ca nu se aproba decontarea unui jam cu "triple glazing" si argon, printre cele mai bune si evident scumpe de pe piata.
*




care, alea cu 3 foi la pret de 2 proiectate sa reziste de la Casa noastra de le ai tu, si eu de altfel? alea sunt jamuri medii ca si calitate si pret, pana la printre cele mai bune sau cele mai scumpe mai e ceva...dar probabil tu compari cu ce gasesti la oferta la parterele blocurilor, firme de 2 lei si calitate de asemenea.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 1 Nov 2009, 12:08
Post #76


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




La momentul vorbirii nu gasesti altceva mai bin la noi in zona.
O tamplarie din lemn triplu stratificat stii la cat ajunge, nu ? Nu ce se gaseste la noi, una de calitate buna.

PS > se numeste folie anticondens sau se lasa un spatiu liber intre pentru aer, care face acelasi lucru. Daca nenea care m-a instruit astfel vorbeste prostii, vorbesc prostii si eu la randul meu laugh.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 1 Nov 2009, 22:29
Post #77


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




QUOTE(nasty @ 1 Nov 2009, 11:04)
+ un om da cam 200-300 watts, deci 3 persoane dau cam cat un resou...
aici e mult de citit, dar e instructiv:
http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic...der=asc&start=0
http://www.arhimag.ro/modules/bboard/viewtopic.php?t=33

Ideea e, ca e mai buna izolatia termica la exterior.
Daca exteriorul nu e izolat si izolati numai la interior, punctul de roua ( un lucru fff important ) se muta in interior si apare mucegaiul pe perete si plus se elimina inertia termica a apartamentului. Daca afara sunt -20 grade, peretele fara izolatie exterioara va avea -20 grade, pana la izolatia interioara, dar daca este izolat exterior, peretele va fi incalzit dispre interior, pana la polistirenul de 10 cm, exista niste diagrame, grafice.
ceva interesant aici: http://bconstruct.ro/index.php/termoizolatia
*


Partial ai dreptate, dar gandeste-te ca o termoizolare interioara subtire, sa zicem 3-4 cm de polistiren, va permite totusi peretelui sa se incalzeasca, nefiind o termoizolare foarte eficienta. Ceea ce spui tu este valabil in cazul in care se face o termoizolare foarte eficienta la interior, sa zicem 10 cm de polistiren, in care caz transferul termic este foarte mic.
Izolatii interioare se faceau inca dinainte de '89. Ma rog, isi faceau cei care stiau ce este polistirenul si la ce este bun. N-am vazut la nimeni probleme din cauza asta. Tatal fostei mele prietene pusese polistiren pe peretii exteriori inca din 81 si nu l-a dat jos nici pana acum.
M-am informat si eu foarte bine inainte sa-mi izolez 2 pereti exteriori, inclusiv pe site-uri si forumuri din tari cu apa calda. Prin anglia de exemplu, nu se face izolatie la pereti decat pe interior.
Sunt foarte importante sistemele de ventilare a cladirilor, fie ca termoizolarea se face pe interior sau pe exterior. Igrasie si mucegai poti foarte usor sa ai si daca ai termoizolat pe exterior daca umiditatea este mare in incaperi. Daca se aeriseste casa de minim 2 ori pe zi cate 15 minute in mod special iarna, nu vor fi probleme.
Daca nu este posibila termoizolarea pe exterior, cum a fost si in cazul meu din cauza de vecini batuti in cap, e foarte buna si la interior. Acum e cald si bine, confortul a crescut foarte mult..........

This post has been edited by TheFastOne: 1 Nov 2009, 22:30


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 1 Nov 2009, 23:08
Post #78


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Casele din Anglia sunt printre cele mai prost izolate din Europa de Nord la ora actuala tongue.gif
Ideala-i izolatia atat la exterior cat si la interior.
Experiment practic: este ora 23:04, am 23.9 grade in casa si am oprit aerul conditionat. Afara sunt -2 grade, maine dimineata raportez temperatura, care probabil va fi in jurul la 22 de grade.
Termoizolatia face toti banii atat iarna cat si vara wink.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 1 Nov 2009, 23:24
Post #79


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




Nici nu prea au nevoie de termoizolatii foarte bune, mai degraba de hidroizolatii, dar sa revenim la celebrul program guvernamental care ingrasa smecherii si incalzeste .............cetatenii onesti bineinteles biggrin.gif


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 2 Nov 2009, 06:45
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.308
Joined: 3 January 05




QUOTE(TheFastOne @ 1 Nov 2009, 22:29)
Prin anglia de exemplu, nu se face izolatie la pereti decat pe interior.
*



In Anglia iarna temperatura e mai mereu pozitiva, mai rar -10 grade, ca la noi...


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Nov 2009, 07:15
Post #81


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Update, ora 07:11 in casa mai sunt 22.7 grade, iar afara sunt -4.9 grade. Deci in 7 ore si ceva am pierdut 1.2 grade.

In Scotia presupui ca-i la fel de caldut ? tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 2 Nov 2009, 07:26
Post #82


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Auzi dar azi noapte cumva ai facut ceva caldura prin respiratii accelerate? smile.gif


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Nov 2009, 07:38
Post #83


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




tongue.gif

Dupa 25 de minute de jamuri larg deschise s-au facut 19.1 grade, am inchis si am pornit AC -ul. Alt update in 10 minute, cand o tai de-acasa.

2 Nov 2009, 08:49:
Update de 10 minute, de la 19.1 s-a dus la 20.7 grade tongue.gif

O zi buna tuturor happy.gif

This post has been edited by dr_mKe: 2 Nov 2009, 07:49


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 2 Nov 2009, 08:16
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.042
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




la mine acasa, -0.5 grade afara, 22 grade in casa cu incalzirea oprita.
Probabil vine caldura de la vecini, apartament etaj 2 pe 2 colturi de bloc izolat cu polistiren de 10 si tamplarie de Al. (recunosc chestia cu Al n-a fost o idee prea buna...). Iarna la -10 grade temperatura scade la 20 grade in casa cu incalzirea oprita. Daca dau drumul juma de ora minute la calorifere, (din alea de 2 metri in fiecare camera si cu repartitor), e nebunie.
intretinerea vine cam 1,5 milioane la 3 camere in lunile "grele".
Deci cam 6-7 milioane si iesi din iarna.
cu stima

La alta casa, tot bloc, parter, cu CT, au inceput incalzirea in septembrie si dau cam 5-6 milioane. In Ianuarie cred ca 7-8 milioane. Izolatie termica zero, tamplarie pvc. Deci un calcul simplu,la pretul initial al centralei, tot mai dai vreo 40 de milioane pe an. Unde e economia, ma rog ? Ca stau 5 minute pana incepe sa curga apa calduta la robinet ? Imi recomandati sa incep cu izolarea subsolului ?



This post has been edited by axabrt: 2 Nov 2009, 08:21


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataiedaciotul
post 2 Nov 2009, 08:54
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 20 September 08
From: Bucuresti




Termoizolatia blocurilor(program):muuulta SPAGA!...pentru toti participantii la activitate(rsponsabili primarie;firmele care executa;presedinti administratori si eventual comitete de asociatii). tongue.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-31-PGD
Bucuresti,Dacia Solenza, Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Nov 2009, 09:03
Post #86


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Cum dai 6-7 mil pe gaz daca ai totusi jamuri cu rama de PVC ???
La blocul "roz", ultimul etaj, zidarie de caramida plina de 40 cm grosime, pe NORD, 2 pereti afara la camere, cu jamurile orijinale din lemn si nu am sarit de 3.5 mil pe luna cu termostatul pus la 23.5 grade, iarna trecuta.
Ori centrala-i aiurea, ori sistemul este subdimensionat ori nu mai tii tu bine minte.
Nu poti plati 7-8 milioane pe luna pentru ca o centrala de apartament de 24kW nu poate consuma atat de mult gaz ! Consumul lor maxim este undeva la 18-20 mc pe zi la capacitate maxima !


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 2 Nov 2009, 09:27
Post #87


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(tataiedaciotul @ 2 Nov 2009, 08:54)
...muuulta SPAGA!...... comitete de asociatii...
*



Bre, pai comitetul de asociatie esti tu si vecinii tai. Asta-i culmea spagii in RO sa-ti dai spaga tie insuti... biggrin.gif Ar fi culmea sa te apuce o criza de constiinta, si sa refuzi s-o primesti... radmasa.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Nov 2009, 13:30
Post #88


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Ce mai, n-ai vazut d-astea ? radmasa.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 17 Nov 2009, 08:18
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.308
Joined: 3 January 05




au venit primele facturi de incalzire, la cei cu blocurile izolate? Ceva comparatii inainte/dupa?
Mai ales ca "pretul mediu pe gigacalorie în Ro­mâ­nia, de 60 de euro, este cu circa 18% mai ridicat comparativ cu media eu­ropeanã ºi este la acelaºi nivel cu cel din Germania ºi Finlanda":

http://cotidianul.ro/de_ce_ne_arde_la_buzu...ane-103395.html


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 23 Nov 2009, 22:08
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.308
Joined: 3 January 05




in sectorul 1, fiind gratis si poate primarul rapidist, se foloseste numai visiniu...

23 Nov 2009, 22:12:
alte blocuri
Ion Mihalache
Atentie si la modul de lucru fara schele.

This post has been edited by nasty: 23 Nov 2009, 22:12

Attached thumbnail(s)
2009_005.jpg ( Size: 1.25mb ) Number of downloads: 1451
2009_006.jpg ( Size: 1.04mb ) Number of downloads: 1389
2009_001.jpg ( Size: 1.14mb ) Number of downloads: 1380
2009_002.jpg ( Size: 1.08mb ) Number of downloads: 1357
2009_003.jpg ( Size: 1.1mb ) Number of downloads: 1331
2009_004.jpg ( Size: 924.16k ) Number of downloads: 107
2009_007.jpg ( Size: 1.03mb ) Number of downloads: 114
2009_008.jpg ( Size: 1.23mb ) Number of downloads: 109
2009_009.jpg ( Size: 1.03mb ) Number of downloads: 112


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
43 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 04:38
Forum Renault